آرایش صورت، مو و چشم

طرح و ترکیب یک صورت ایده آل

صورت ها انواع و اشکال متفاوتی دارند و بنابراین باید به صورت های متفاوتی نیز آرایش شوند. چهره متعادل را از دیدگاه هنری و زیباشناسی صورت متناسب، برابر با تقسیم بندی جام چهر می دانند. چهره متعادل از سه بخش و سه طول تشکیل شده است که عبارتند از:
۱)از رستنگاه مو تا زیر ابروان ۲) از زیر ابروان تا زیر بینی ۳) از زیر بینی تا خط انتهای چانه

چهره از عرض

فاصله ی چشمها از یکدیگر باید به اندازه ی طول یک چشم باشد و فاصله ی گوشه ی خارجی چشمها تا خطوط رستنگاه مو به اندازه ی یک چشم و به  طور  کلی از رستنگاه مو باید ۵ چشم یک اندازه در عرض صورت ببینیم. فاصله ی بین پلک بالا هنگام بازبودن چشم تا زیر ابروان به اندازه ی یک عنبیه ی چشم و اندازه ی طول لبها به اندازه ی فاصله ی دو مردمک چشم می باشد. برای تعیین ابتدا و انتها و همین طور بالاترین نقطه ی کمان ابرو در یک صورت بیضی نرمال می توان به وسیله ی یک مداد یا خط کش کوچک به ترتیب زیر عمل نمود:
-اگر یک طرف مداد را کنار پره ی بینی قرار دهید که به حالت عمود ابرو را در یک نقطه قطع نماید، این نقطه ابتدای ابرو محسوب  می شود.
- اگر مداد را طوری کنار پره ی بینی قرار دهید که از گوشه ی خارجی چشم عبور کند و در یک نقطه ابرو را قطع کند، این نقطه را انتهای ابرو می گویند.
- اگر از وسط مردمک چشم یک خط فرضی به طرف بالا رسم کنید، بلندترین نقطه ی کمان ابرو یا قوس ابرو به دست می آید.
پس نتیجه می گیریم که یک چهره یا صورت عادی  و طبیعی باید به شکل بیضی باشد.(ص۱۲۶)

نقش ابرو در صورت

ابرو در زیبایی چهره نقش مهمی ایفا می کند. فرم ابروها می تواند نشان دهنده ی حالات درونی اشخاص باشد. اگر ابروها خیلی نازک باشد، زیبایی چشم ها کمتر به نظر می اید و ابروهای پهن پهره را اخم آلود و خشن نشان می دهد. ابروهایی که بلندتر از اندازه ی مشخص و انتهای آن رو به پایین است، چهره را مسن نشان داده و حالت غم و حماقت به چهره می دهد.

مدل های مختلف صورت

فرم صورت هر فرد به وسیله شکل استخوان بندی و ترکیب ظاهری صورت او مشخص می شود و بنابراین برای هر نوع صورت، آرایش خاصی مناسب است. چند نوع فرم صورت:
ا. بیضی ۲٫گرد ۳٫ مربع ۴٫ مستطیل ۵٫ لوزی ۶٫ مثلث ۷٫ مثلث معکوس.
صورت گرد: اگر کمان ابرو در این نوع صورت ها به حالت نیم دایره باشد، گردی صورت  را  بیشتر می کند. پس برای این صورتها قوس کمان ابرو را بلندتر و آن را به حالت هشت برمی دارند؛ بدین ترتیب صورت کشیده تر  جلوه می کند.
صورت مثلث: اینگونه صورت ها پیشانی باریکی دارند، بنابراین باید در انتهای ابرو کمان ایجاد کرده و قوس کمان ابرو را کوتاه گرفت تا پیشانی بلند به نظر برسد.
صورت مربع: برای این که این صورت را به فرم بیضی درآوریم در انتهای ابرو کمان بلندی به وجود می آوریم.
صورت کشیده: در این صورتها کمان ابرو را کم می کنیم تا به صورت یک خط صاف درآید. اینگونه ابروکشیدگی صورت را کم می کند.
صورتی که چشم ها از هم فاصله دارند: برای اینگونه چشم ها با ادامه دادن خط ابتدای ابرو چشمها را به هم نزدیک می کنیم.
صورتی که چشم ها به هم نزدیک اند: در این نوع صورت، فاصله ی بین دو ابرو را زیاد می کنیم تا چشم ها دور از هم به نظر برسند.
فرم دادن به ابرو: در بعضی افراد کمان ابرو روی استخوان بالای چشم قرار دارد ولی بیشترمردم ابروانشان بالا یا پایین این استخوان است. پس به همین علت موهای اضافه را برمی داریم تا ابروی زیبایی داشته باشیم.

آرایش مو متناسب با فرم صورت

۱)صورت بیضی: این نوع صورت یک  فرم ایده آل است و به عنوان پایه ی ارایش و اصلاح برای دیگر صورتها محسوب  می شود. فردی که صورتی بیضی دارد، می تواند از هرنوع آرایش مو استفاده کند.
۲)صورت گرد: در اینگونه صورت ها خط مو به همراه خط چانه گرد است و با آرایش مو و چهره باید چنین صورتی را کشیده تر جلوه دهیم و به فرم بیضی آن را نزدیک تر کنیم.
۳) صورت قلبی شکل( مثلث معکوس): این صورت دارای پیشانی پهن و چانه ی نوک تیز است. مدل  مناسب مو برای این صورت، فرق سر را از طرف راست باز کرده و موها را در قسمت پیشانی به حالتی شلوغ شکل دهید؛ ولی از پراکندن موها در قسمت چانه و پایین صورت بپرهیزید تا صورت شما بیضی به نظر برسد.
۴) صورت مربع: این صورت همان مشکلات  صورت گرد را داراست. پیشانی و فک ها در این نوع صورت به شکل مربع می باشند، آرایش مو باید مانند صورت گرد باشد تا بتواند از مربع شکل بودن صورت کم کند.
۵) صورت مثلث شکل: این نوع صورت فکی پهن و پیشانی باریک دارد. با  به کار بردن یک روش صحیح در آرایش، می توانیم گونه ها را برجسته، فک ها را  باریک و پهنای پیشانی را بیشتر جلوه دهیم.
۶) صورت لوزی: در این نوع صورت پیشانی و چانه باریک و سطح گونه ها پهن است. برای آرایش موی این نوع صورت باید مو در قسمت پیشانی و چانه بیشتر و مجعدتر و در قسمت گونه ها تقریباً بدون حجم جلوه داده شود.
۷) صورت مستطیل: این فرم از صورت باریک و دراز است و بهترین نوع آرایش مو برای این صورت، کم کردن درازا و پهن تر نشان دادن آن می باشد و چتری با فر درشت و مدل پَر که موها در طرفین صورت قرار گیرد. مناسب ترین آرایش برای صورت مستطیل است و می توانیم گونه ها را به نحوی آرایش کنیم که عریض تر جلوه کرده و صورت کوتاه تر به نظر آید.

نقش چشم در صورت

چشم ها  در هر فرم صورتی نقطه ی توجه به شمار می آیند و مانند باقی اجزای صورت در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند.

چشم های فاصله دار

اینگونه چشم ها بیشتر در صورتهای گرد و مربع دیده می شوند. بدین ترتیب با آرایش مو در بالای سر، می توانیم فاصله ی بین چشم ها را کمتر جلوه دهیم.

چشم های نزدیک به هم

اینگونه چشم ها بیشتر در صورتهای کشیده و باریک دیده می شوند. هرگاه آرایش به صورت باز، و انتهای موها به  طرف بیرون صورت باشد، فاصله ی بین چشم ها بیشتر به نظر می رسد.

چگونه صورت را آرایش کنیم

آرایش به  زیباتر شدن صورت و پوشاندن معایب آن کمک می کند. برای این هنر هیچ روش خاصی وجود ندارد، بلکه صرفاً به ذوق و استعداد افراد  بستگی دارد. در آرایش صورت چندین عامل نقش مهمی  دارند که از آن جمله می توان به رنگ چشم، شکل صورت، رنگ پوست و معایب صورت اشاره کرد.

کرم پودر

کرم پودر از جمله لوازم آرایشی است که در آرایش صورت بسیار مهم است. اگر کرم پودر را با توجه به رنگ پوست استفاده کنیم، معایب پوست را می پوشاند و در یکدست جلوه دادن آن مؤثر  است. رنگ پوست افراد متفاوت است و معمولاً به رنگهای مهتابی، سفید، کرم، تیره، آبنوسی، صورتی و زرد دیده می شود. برای پوست های تیره یا روشن باید از کرم پودری متناسب با  رنگ پوست استفاده نمایید؛ ولی برای پوست زرد فقط از کرم پودر صورتی و برای پوست های صورتی و مایل به  قرمز از کرم پودر بژ استفاده کنید. برای قسمتهای گوشتی صورت کرم پودر  تیره و برای قسمتهای گود و استخوانی صورت کرم پودر روشن به کار ببرید.

پودر صورت

پودر صورت به عنوان هماهنگ کننده ی آرایش صورت و روکشی برای پوشاندن معایب ریز محسوب  می شود. این پودر را  بعد از کرم پودر به وسیله ی برس مخصوص روی پوست صورت پخش کرده، سپس با یک دستمال یا تکه ای پنبه(یا پنبه ی آرایشی) پودر  اضافه را پاک کنید.

روژ گونه

برای داشتن یک صورت طبیعی با گونه های برجسته و زیبا از رنگ روژ گونه استفاده می کنیم. رنگ روژ گونه را می توان هماهنگ با روژ لب  و هم مخالف رنگ روژ لب انتخاب  نمود. استفاده از رنگ های مخالف به  طبیعی تر شدن آرایش کمک می کند.

ریمل

استفاده از ریمل به منظور پرپشت و بلند نشان دادن مژه هاست. هنگام ریمل زدن باید چشم ها باز باشد و ابتدا روی مژه ها و بعد زیر مژه ها را با دقت ریمل می زنیم. ریمل به رنگهای مختلف وجود دارد.

مداد ابرو

برای پر نشان دادن، رفع معایب و نیز جلوه ی بیشتر ابرو از مداد ابرو استفاده می کنیم.

خط چشم

از خط پشم برای جلوه ی بیشتر و بزرگ تر  نشان دادن چشمها استفاده می شود. رنگ خط چشم را انتخاب  می کنیم و با توجه به مدل  مورد نظر روی پلک می کشیم.

آرایش ابرو

ابروی اصلاح  شده را با دقت برس بزنید و به وسیله ی مدادابرو فرم ابرو را مشخص کنید و برای تثبیت آن از ژل ابرو استفاده نمایید.

مژه مصنوعی

بسیاری ازخانمها به منظور جذابیت بیشتر و بزرگ تر نشان دادن چشم ها، یا به علت کم پشتی مژه ها از مژه مصنوعی استفاده میکنند. مژه های مصنوعی در رنگ های مختلف وجود دارد ولی هنگام استفاده باید دقت کنید که رنگ آن با رنگ موها و ابروها هماهنگی داشته باشد. سعی کنید مژه ای را به کار ببرید که پر و بلند بوده و حالت یک مژه ی طبیعی را داشته باشد. چسباندن مژه را از بالا شروع کنید. مژه را به صورت نعل اسب نگه دارید چسب مژه را بر روی لبه ی آن بزنید و مژه را پشت پلک و چسبیده به مژه قراردهید. بعد از چسباندن مژه حتماً از خط چشم استفاده کنید.

مراحل مختلف آرایش صورت

ابتدا با شیر پاک کن چربی و آرایش قبلی صورت را پاک کنید. برای اینکه کرم پودر بهتر روی پوست بخوابد قبل از استفاده از کرم پودر، از مرطوب کننده استفاده نمایید. ابتدا رنگ کرم پودر را انتخاب کرده، سپس آن را با نوک انگشت به صورت دورانی به تمام  قسمت های صورت می مالیم. هرگاه بخواهیم از برآمدگی های صورت کم کنیم، از کرم پودر تیره و برای برجسته جلوه دادن فرورفتگیهای صورت، از کرم پودر روشن استفاده می کنیم.

روش استفاده از پودر و روژ گونه

به وسیله ی ابر یا برس مخصوص پودر را  به  صورت بمالید و اضافی پودر را با  یک دستمال یا تکه ای پنبه از روی پوست پاک کنید. اگر روژ گونه پودری باشد، معمولاً بعد از پودر استفاده می کنند. به این منظور باید بخندید تا گونه هایتان  نمایان شود، آنگاه روژ گونه را به کمک برس مخصوص بالا به طرف پایین روی گونه بمالید. البته در نظر داشته باشید که اگر روژ گونه به  صورت کرم یا مایع باشد، باید قبل از پودر از آن استفاده کنید.

روژلب

برای زیبایی و جلوه ی بیشتر لب و نیز برطرف کردن معایب آن از روژلب و مداد لب۰خط لب) استفاده می شود. ممکن است  یک طرف لب با طرف دیگر تفاوت داشته باشد. برای اینگونه لبها باید ابتدا طرح لب را با خط لب کشید و بعد از روژ لب استفاده کرد. خط لب باید هم رنگ روژ یا ۲ درجه تیره تر از آن باشد. مصرف بعضی از روژ لبها باید با قلم مو یا برس مخصوص خود باشد. در لب ایده آل دو منحنی لب در زیر خطوط دو حفره بینی قرار می گیرند.

آرایش چشم

برای آرایش چشم، رنگ و سایه های مختلفی وجوددارد. سایه ی چشم را با توجه به رنگ پوست و چشم انتخاب  می کنند. هیچ فرمول خاصی برای استفاده از سایه ی چشم وجود ندارد. سایه را با درنظر گرفتن فرم مورد نظر با برس مخصوص روی پلک بالا بمالید و از یک سایه ی روشن برای زیر ابرو استفاده کنید. - رنگ سایه:هنگام سایه زدن به رنگ چشم ها توجه کنید.۱) اگر چشم ها آبی باشد، رنگ روشن سایه که در وسط پلک استفاده می شود، خاکستری روشن و رنگ تیره ی آن که برای گوشه ی خارجی چشمها و برای فرم دادن به چشم استفاده می شود، خاکستری تیره است. با توجه به این رنگ سایه، روژ لب و روژگونه می تواند سرخابی یا صورتی باشد و برای خط چشم نیز می تواند از رنگ سورمه ای استفاده کنید.
۲) اگر چشم ها سبز باشد، رنگ روشن سایه که در وسط پلک استفاده می شود، سبز یا زرد و رنگ تیره ی ان که برای گوشه ی خارجی چشمها استفاده می شود میتواند سبز یشمی باشد. برای رنگ روشن زیر ابرو از نخودی براق استفاده کنید. با توجه به رنگ سایه، از روژ لبی در رنگهای قهوه ای تا قرمز و برای روژگونه از رنگهای نارنجی و آجری استفاده کنید.
۳) اگر چشم ها قهوه ای باشد، رنگ روشن سایه که در وسط پلک استفاده می شود، کرم روشن و گل بهی روشن یا نارنجی و قهوه ای روشن است و رنگ تیره که در گوشه ی خارجی چشمها استفاده می شود، شکلاتی یاآجری و برای رنگ خیلی روشن زیر ابرو از رنگ صدفی براق استفاده کنید. در این حالت برای روژگونه می توان از رنگهای نارنجی روشن، گل بهی و قرمز، و برای روژ لب از رنگهای نارنجی و قهوه ای و گل بهی استفاده کرد. آرایش مناسب چشم و ابرو در زیبایی صورت اهمیت بسیاردارد. با به کار بردن سایه های مناسب و کشیدن خط چشم می توانیم چشم ها را کوچک تر یا بزرگ تر جلوه دهیم. بیش از حد کوچک یا بزرگ بودن چشم ها یکی از معایب صورت محسوب می شود که معمولاً به کمک وسایل آرایشی  می توان هرگونه چشمی را چه ریز، چه درشت، زیبا نشان داد.
مدل های مختلف چشم و نحوه ی آرایش آن

چشم های نزدیک به هم

این قبیل چشم ها را  به وسیله ی زدن سایه ی تیره به گوشه های خارجی چشم و اضافه کردن سایه ی روشن به گوشه های داخلی چشم میتوان زیباتر جلوه داد. در ضمن، در این حالت چهره، از فرم دادن ابرو به شکل پیوسته و به هم نزدیک خودداری کنید.

چشم های گرد

با استفاده از سایه ی تیره که به گوشه ی خارجی چشم ها می زنیم، می توان این قبیل چشم ها را آرایش کرد و کشیده تر نشان داد و باید از فرم دادن ابرو به فرم گرد خودداری کنید.

چشم های برآمده

برای کاهش برآمدگی چشمها می توان سایه ی تیره رنگی را بر قسمت برآمده ی پلک کشید و به صورت کم رنگ تا خط ابرو ادامه داد. توجه کنید که ابروها را  هرگز به فرم گرد شکل ندهید.

چشم های دور ازهم

برای این فرم چشمها فاصله ی ابروها را کم کنید، خط چشم را از گوشه ی داخلی چشم به بیرون کشیده، وسایه ی تیره استفاده نمایید.
چشم های ریز: برای چشم های ریز از سایه ی روشن استفاده کرده و رنگ ابروها را روشن تر از رنگ مژه انتخاب نمایید، تا چشم ها درشت تر به نظر  برسند.

چشم های گود افتاده

برای آرایش این قبیل چشمها باید از سایه ی چشم های روشن استفاده کنید. ابتدا کرم سفید کننده را روی کبودی و گودی زیر چشم مالیده و بعد، از رنگهای  گرم به عنوان آرایش صورت استفاده کنید و ضمناً خط چشم را در قسمت خارجی چشم طولانی تر بکشید.
آرایش صورت با توجه به مدل بینی و چانه: برای یک بینی بزرگ و نامتناسب می توان از کرم پودر تیره برای روی بینی و از کرم پودر روشن برای روی گونه ها استفاده کرد، این کار بینی را کوچک تر نشان می دهد. برای آرایش بینی کوتاه از کرم پودر روشن در قسمت تیغه ی بینی استفاده کنید. اگر پره های بینی پهن باشد، دو طرف پره های بینی را کرم پودر تیره بزنید. برای فک های پهن نیز از کرم پودر تیره تر از رنگ پوست برای دو طرف فک ها استفاده کنید، و هرگاه فک باریک باشد، با استفاده از کرم پودر روشن می توان تا حدودی عیوب این قسمت از صورت را پوشاند.

راه های آرایش مناسب صورت و مو(۱)

۱)ابتدا ابروها را مرتب  می کنیم و مقداری از زیر ابروها را به وسیله ی موچین برمی داریم. آن قسمتی از ابرو را می خواهیم برداریم با مداد سفید می کشیم تا قبل از برداشتن مدل ابرو را ببینیم.
۲)کرم پودر رنگ پوست را بر روی پوست بزنید و با استفاده از انگشت بر روی پوست به  صورت دورانی بکشید تا پوست  یکنواخت شود. ۳) مقداری روژ گونه ی قرمز بر روی استخوان گونه، شقیقه ها و چانه بزنید و با نوک انگشت خوب بر روی پوست پخش کنید.( این کار برای حجم دار کردن صورت است). ۴) حاشیه های داخلی چشم ها را با مداد مشکی بکشید و با استفاده از یک  برس، سایه ی سمت خط چشم را تیره کنید. ۵) مقداری سایه ی  چشم قهوه ای تیره به پلک بالا و کمی هم به پلک پایین بزنید و گوشه های مشخص سایه را محو کنید تا چشم ها جلوه ی بیشتری پیدا کنند. ۶) ابروها را به طرف بالا برس بزنید و به وسیله ی مداد ابروی قهوه ای روشن قسمت های خالی ابرو را بکشید و کمان ابرو را فرم دهید. ۷)با استفاده از فرمژه، مژه ها را فر کنید. ۸) یک لایه ریمل بر روی مژه های بالا و پایین بزنید. ۹)به وسیله ی مداد لب صورتی صدفی خط لب بکشید. ۱۰) رژ لب صورتی مایل به طوسی بزنید و از برق لب استفاده نمایید. ۱۱)روژگونه ی صورتی ملایم را روی گونه بزنید. در آخر موها را براشینگ کرده و آن را به چند قسمت تقسیم کنید و همه ی قسمت ها را به  طرف زیر و داخل سشوار بکشید.

راه های آرایش مناسب صورت و مو(۲)

۱)ابروها به مرتب کردن نیاز دارند.باید مقداری از موهای زیر ابرو را برداریم. برای آنکه قبل از برداشتن ابرو بدانیم  فرم ابروی مورد نظر به چهره می اید یا نه، باید با مداد سفید آن قسمت هایی را که میخواهیم برداریم بکشیم، سپس ابروها را برداریم. بعد با مداد قهوه ای قسمت های خالی ابرو را پرکنیم.
۲)به وسیله ی اسفنج کرم پودر پایه یک درجه از پوست روشن تر را  به تمام سطح پوست پخش نمایید.(از کرم پودر شفاف استفاده می کنیم).
۳) با اسفنج مقداری کرم  پودر روشن به  روی تیغه ی بینی، روی پره های بینی، زیر چشم و بالای استخوان گونه، وسط پیشانی، زیر خط گونه و چانه پخش کنید، بعد به آرامی آن را  با دیگرنقاط مخلوط کنید تا مرزهای سایه روشن و تیره تا حدی از بین  برود( با این کار صورت را حجم دار  می کنیم).
۴) به وسیله ی برس سایه، پودر سایه ی چشم  قهوه ای تیره را به پلک بالا بزنید.
۵) با استفاده از برس سایه ی چشم، پودر سایه ی چشم سیاه  را  برای مشخص کردن محدوده ی چشم به کار می بریم. از دوسوم خط وسط پلک شروع کنید و تا گوشه ی  خارجی چشم ادامه دهید. بعد مقداری هم به پلک پایین از قسمت گوشه ی داخلی به سمت گوشه ی خارجی چشم بکشید و این خط را به خط سیاه پلک بالا وصل نمایید و هردو را در سایه ی قهوه ای چشم محو کنید.
۶)مقداری پودر سایه ی چشم بژ روشن  برای زیر ابرو استفاده کنید و برای جلوه ی بیشتر چشم و جلو آوردن استخوان زیر ابرو،۱/۳ باقی مانده از گوشه ی داخلی چشم را رنگ سایه ی بژ روشن می زنیم و سایه چشم قبلی محو می شود.
۷) به وسیله ی فرمژه، مژه ها را فر می کنیم. سپس یک ست کامل مژه ی مصنوعی می گذاریم و قبل  از استفاده از ریمل یک بار دیگر مژه ها را  به وسیله فرمژه، فر می کنیم. آنگاه با  ریمل مژه ها را می پوشانیم.
۸) با استفاده از قلم روژ گونه رنگ صورتی پررنگ را روی گونه نزدیک به استخوان گونه می زنیم و کم کم زنگ روژ گونه را به سمت استخوان گونه روشن تر  کنید و مرز بین این دو پودر را در هم محو کنید. این کار به  زیبایی صورت در جلوه ی سه بعدی کمک می کند.
۹) با مداد قرمز تیره(جگری) خط لب  می کشیم.
۱۰) به وسیله ی برس لب، روژ لب آلبالویی بر روی لب ها بزنید و در مرحله ی آخر برای جلوه ی بیشتر لب ها از برق لب استفاده کنید. سپس موها را براشینگ کنید. موها را به چند قسمت تقسیم کنید و یک قسمت را جدا کنید و به وسیله ی دو برس که یکی را در زیر موها و دیگری را در روی موها گذاشته اید به  سمت پایین بکشید و سشوار کنید تا به این ترتیب همه ی قسمت های مو لخت شوند و به صورت یکنواخت آرایش شوند.