اپیلاسیون و موهای زائد بدن

اپیلاسیون: برطرف کردن موقت موهای زاید بدن را اپیلاسیون می گویند. اگر بخواهیم موهای زاید بدن را به صورت همیشگی از بین ببریم به وسیله ی الکترولیز  یا لیزر امکان پذیر است.

موهای زائد بدن و پرمویی (روشهای اصلاح)

همه مردان و زنان به دلایل گوناگون و تنها به یک دلیل عمده(پاکیزه بودن) به دنبال راه هایی هستند تا از شرّ موهای زائد بدن خود خلاص شوند. تیغ، موم، نخ، کرمهای موبر، دستگاه‌های اپیلاتور و در نهایت،لیزر مو به شما کمک می‌کند تا بر موهای زائد بدن که رشدشان تمامی ندارد،فایق آیید اما روش انجام آنها و اینکه کدام یک مناسب‌تر بوده و همچنین بهترین دستگاه لیزر کدام است از جمله مواردی است که در این مطلب به آن اشاره می کنیم. پیش از هر چیز لازم است به این نکته اشاره کنیم که عوام مردم و بسیاری از آرایشگران از اصطلاح اپیلاسیون برای برداشتن موهای زائد بدن (چه به صورت دائمی و چه به‌صورت موقتی) استفاده می‌کنند، در صورتی که اپیلاسیون به معنی برطرف کردن همیشگی رشد موهای زائد بدن تنها به‌ وسیله دستگاه الکترولیز یا لیزر است و به برطرف‌کردن موقت موهای زائد بدن به‌وسیله مواد شیمیایی و یا وسایل متفرقه،دپیلاسیون گفته می‌شود.

روش های اپیلاسیون

 • تیغ

تیغ بهترین وسیله پاک‌کردن سریع بدن از موهای زائد بدن است، به‌ویژه برای افرادی مفید است که پوست حساسی دارند.اپیلاسیون به وسیله ی تیغ‌های برقی و دستی هر دو کار آمدند.در صورتی که تیغ را برای اپیلاسیون انتخاب می‌کنید، تنها کافی است هر دو روز یک ‌بار یک دوش ۱۰ دقیقه‌ای بگیرید تا پوست شما نرم شود.سپس با مقداری آب صابون،پوست را لیز کنید تا تیغ به راحتی برای از بین بردن موهای زائد بدن ، روی آن حرکت کند.

تیغ را از مچ پا به سمت زانو بکشید.تیغ ساقه مو را درست هم‌سطح لایه اپیدرم پوست قطع می‌کند.در حال حاضر،تیغ‌هایی که وارد بازار شده است ،  لایه نازکی ژل نرم‌کننده دارد تا به پوست آسیب نرساند.با این حال پیشنهاد می‌شود در کنار آن،از صابون یا ژل‌های نرم‌کننده هم استفاده کنید.توجه داشته باشید گرچه تیغ وسیله‌ای سریع و آسان است ولی رشد و ضخامت موهای زائد بدن پس از مدتی کمی افزایش می‌‌یابد و منجر به سیاهی زیر بغل می شود، بنابراین روشی است که برای دست و ‌صورت توصیه نمی‌شود.پس از اپیلاسیون  با تیغ هرگز از دئودورانت‌ها روی پوست استفاده نکنید .

 • موم

اپیلاسیون به وسیله ی موم برای موهای کوتاه،نازک،بلند یا ضخیم فرقی نمی‌کنند.موم گرم‌ به راحتی مو را از ریشه بیرون می‌کشد و از آن می‌توانید برای از بین بردن موهای زائد زیر بغل،پا و خط مایو استفاده کنید.اپیلاسیون به‌ وسیله موم کمی دردناک است و اگر در شرایط غیربهداشتی انجام شود، جوش و التهاب پوستی به همراه دارد.استفاده ی مداوم از مومک باعث افتادگی  و شل شدن پوست می شود.

تجربه نشان داده که پس از اپیلاسیون با موم، موهای زائد بدن دیرتر رشد می‌کنند و تا حدودی از زبری و ضخامت آنها کاسته می‌شود و باعث رفع سیاهی زیر بغل می گردد. لیکن استفاده مداوم از موم‌ها باعث افتادگی و شل‌شدن پوست می‌شود. برای استفاده از موم، باید آن را گرم کنید. برای آنکه درجه حرارت آن را امتحان کنید، ابتدا مقداری از آن را پشت دست خود بگذارید.در صورتی که موم دست را نمی‌سوزاند، مقداری از آن را به‌وسیله کاردک چوبی در جهت رویش موهای زائد بدن، بر سطح پوست مالیده و یک قطعه پارچه تمیز یا کاغذ روی آن گذاشته و فشار دهید.سپس با نوک انگشتان کاغذ یا پارچه را گرفته و در جهت عکس رویش موهای زائد بدن  محکم آن را بکشید.

موم گرم نسبت به هر ماده دیگری مؤثرتر عمل می‌کند، چون منافذ پوست را باز کرده و کمک می‌کند تا مو از ریشه به راحتی جدا شود.استفاده از موم برای کسانی که کم‌خونی یا واریس دارند توصیه نمی‌شود،زیرا گرما در این‌گونه افراد موجب منبسط‌شدن رگ‌های خونی و هماتوم (تراوش و تجمع موضعی خون) می‌شود.- پیش از اپیلاسیون با موم به این نکات توجه کنید:

۱) پیش از انجام اپیلاسیون با موم،حتماً حمام کنید تا سلول‌های مرده از بدن جدا شده و موهای زائد زیر پوستی بیرون بیاید.

۲) قبل از اپیلاسیون با موم،پوست باید خشک و تمیز باشد.

۳) موم را به قطر یک سانتی‌متر و طول پنج سانتی‌متر با کاردک مخصوص روی پوست بمالید.

۴)  موم را از زانو به پایین بمالید و سپس در جهت عکس بردارید.

۵)  در صورتی که قمستی از موم روی پوست باقی بماند، دستمالی را به روغن مخصوص ضد باکتری آغشته کرده و روی آن بمالید تا پاک شود.

۶)  در صورتی که روی قسمتی از بدن موم انداخته‌اید ولی هنوز مو در آن قسمت باقی‌مانده است، صبر کنید پوست کمی خنک شود و التهاب آن بخوابد.سپس دوباره موم را امتحان کنید.

۷)  بهترین اندازه مو های زائد بدن برای اپیلاسیون پنج میلی‌متر روی پا و شش میلی‌متر روی خط مایو است.در صورتی که موهای زائد از این حد بلندتر شد،ابتدا با قیچی آن را کوتاه کنید تا درد کمتری داشته باشد .

 - روش مصرف: ابتدا ظرف مومک را داخل یک ظرف فلزی آب قرار می دهیم و آن را حرارت می دهیم تا موم گرم و شل شود، سپس کمی از موم را به وسیله ی کاردک مخصوص در جهت رویش مو بر سطح پوست می مالیم و یک تکه  پارچه ی تمیز را روی قسمتی که موم مالیده ایم می گذاریم و آن را با دست درجهت رویش مو ماساژ می دهیم، بعد با یک حرکت سریع و در جهت خلاف رویش مو پارچه را بلند می کنیم. بعد از اپیلاسیون به وسیله ی موم، موضع مورد نظر را شسته و کمی مرطوب کننده می زنیم.

* اپیلاسیون شرقی

اپیلاسیون شرقی در واقع استفاده از همین موم است که به جای مواد شیمیایی از ترکیبات آب،آبلیمو و شکر ساخته شده است و به راحتی با آب پاک می‌شود و آن را برای تمامی نقاط بدن می‌توان استفاده کرد.در اپیلاسیون موی دست، حتماً به جهت رویش موها توجه کنید.اپیلاسیون در جهت عکس رویش موهای زائد انجام می‌شود.

می‌توانید پس از اپیلاسیون،پوست را شسته و از مقداری کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.

 • دستگا‌ه‌های اپیلاتور

دستگاه‌های اپیلاتور ازجمله اقتصادی‌ترین وسایل به شمار  می روند .این دستگاه‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

* گروهی که تنها ساقه موهای زائد بدن را کوتاه می‌کنند

* گروهی که مو های زائد بدن را از ریشه درمی‌آورند.

عموماً وقتی از دستگاه‌های اپیلاتوری استفاده می‌کنید که موهای زائد بدن را از ریشه بیرون می‌آورند، رویش موهای زائد بدن دو تا سه هفته عقب می‌افتد.از این دستگاه‌ها‌ روی تمامی قسمت‌های بدن می‌توانید استفاده کنید. تنها عیب این دستگاه‌ها این است که باعث به وجود آمدن جوش‌های ریز روی پوست‌های حساس می‌شود و اگرچه موهای زائد بسیار ریز را می‌گیرند،ولی به مرور زمان موجب رویش موهای زیرپوستی می‌شوند.

توجه داشته باشید بیش از اپیلاسیون با دستگاه‌های اپیلاتور،یک دوش آب گرم بگیرید تا پوست نرم شود.

* زمان انجام اپیلاسیون

بهترین زمان برای اپیلاسیون، بعدازظهر است تا التهابات احتمالی پوست در طول شب فروکش کند.قبل از اپیلاسیون با دستگاه‌های اپیلاتور،مطمئن شوید چربی،کرم یا بقایای آرایشی از روی نقاطی که می‌خواهید اپیلاسیون کنید،کاملاً تمیز و برداشته شود.بعضی مواقع، موهای نازکی که به سمت عقب رشد می‌کنند،به سطح پوست نمی‌رسد و زیر پوست رشد می‌کنند.برای پیشگیری از چنین مواردی می‌توانید از دستکش ماساژ (کیسه مخصوص حمام) با پیلینگ بدن استفاده کنید.این کار،سلول‌‌های مرده پوست را از بین می‌برد به‌طوری که موهای زائد نازک بدن به راحتی می‌توانند به سطح پوست بیایند و به‌وسیله اپیلاتور برداشته شوند.

برخلاف تیغ که پس از استفاده از آن موها ضخیم و رشد آنها سریع‌تر می‌شود،آزمایش‌های پوست ‌شناسی نشان داده است که استفاده از اپیلاتور این مشکل را به وجود نخواهد آورد. چیزی که سبب شد،این عقیده در میان مردم جا بیفتد این است که بسیاری از خانم‌ها در تابستان اپیلاسیون می‌کنند.طبیعتاً دمای بالای هوای روی رشد موهای زائد بدن تأثیر می‌گذارد.در تابستان گردش خون سریع‌تر است.این موضوع به تغذیه ریشه‌ها و در نتیجه رشد سریع‌تر موهای بدن کمک می‌کند .

 • کاغذ سمباده مخصوص

برای انجام این نوع رفع موهای زائد باید کاغذ سمباده را با حالت دورانی روی سطح پوست مالش داد. چگونگی رشد موهای زائد بدن  بعد از اپیلاسیون با سمباده مشابه استفاده از تیغ است.

 • موچین

موهای ابرو و موهای زبر و کوتاه را می‌توان به‌وسیله موچین اپیلاسیون کرد . رشد موهای زائد بعد از انجام اپیلاسیون نرمال خواهد بود.

 • نخ

اپیلاسیون به‌وسیله نخ که آن را اصطلاحاً بند ‌انداختن می‌گویند،یکی از روش‌های سنتی و بومی ایران است.در این تکنیک، رشد موها کندتر از تیغ صورت می‌گیرد. نخ اصلاح را باید به مدت ۲۰ دقیقه در محلول رقیق شده دتول قرار داد تا ضدعفونی شود.بند انداختن غیر بهداشتی پوست را تحریک می‌کند و اغلب باعث ایجاد جوش و التهابات پوستی می‌شود. برای جلوگیری از التهابات پوستی قبل از اپیلاسیون با نخ،دست‌ها را با آب و صابون بشویید، صورت را به وسیله تونیک تمیز کرده و بعد از خاتمه کار،از کرم ضدحساسیت استفاده کنید.-

 •   کرم‌های موبر

وقتی از کرم‌های موبر برای اپیلاسیون استفاده می‌کنید،رشد موهای زائد بدن  به نسبت استفاده از موم،سریع‌تر ولی به نسبت تیغ،کندتر می‌شود. PH قلیایی کرم‌های موبر به کراتین مو صدمه رسانده و آن را متلاشی می‌کند ولی به ریشه صدمه نمی‌رساند.تقریباً هر هفته باید از کرم‌های موبر استفاده کنید تا از شر موهای زائد بدن در امان باشید. پیش از آنکه به حمام بروید،مقداری از این کرم‌ها را روی سطحی از بدن که خشک و تمیز است بمالید و بر اساس دستورالعمل کارخانه سازنده کرم چند دقیقه صبر کنید.سپس کرم را از روی پوست شسته،خشک کنید و مقداری آبلیمو روی پوست بزنید.آبلیمو جلوی  التهاب و قرمز شدن پوست را می‌گیرد.در عین حال می‌توانید از محلول شیر و آب یا روغن‌های تغذیه کننده پوست استفاده کنید.

به هیچ عنوان از مایعات الکلی،بعد و قبل از اپیلاسیون استفاده نکنید. فراموش نکنید دئودورانت‌ها هم الکلی‌اند.حتماً پیش از استفاده از کرم‌های موبر آن را روی قسمتی از دست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید نسبت به آن آلرژی ندارید.

 • لیزر

عمل اپیلاسیون را بارها تکرار کنید تا پیاز مو در مرحله مطلوبی سوخته و متلاشی شود. مهارت نداشتن در انجام اپیلاسیون و رفع موهای زائد ناحیه تناسلی  می‌تواند سبب زیان‌های جبران‌ناپذیر شود. لذا لازم است متخصصان الکترولیز با دستگاه‌های اپیلاتور برقی (سوزاندن سوزنی) استفاده کنند.لازم به ذکر است که اپیلاسیون برای زنان باردار، مبتلایان به مرض قند،یا کسانی که تحت معالجات هورمونی قرار دارند توصیه نمی‌شود.بعضی نواحی بدن مثل اطراف چشم،شقیقه‌ها و پیشانی،درون گوش و بینی را نباید اپیلاسیون کرد.باید اعتراف کرد که اپیلاسیون ایده‌آل وجود ندارد.شاید مؤثرترین روشی که در حال حاضر برای از بین بردن موهای زاید بدن استفاده می‌شود، لیزردرمانی باشد .

دستگاه لیزر موهای زائد و IPL وسایلی هستند که با تولید نورهایی با طول موج خاص رنگدانه‌های موجود در پیاز مو را هدف گرفته و پیاز مو را نابود می‌کنند.لیزر ۸۰ درصد موهای زائد بدن را برای همیشه از بین می‌برد.البته باید بدانید که هر مویی سه مرحله زندگی دارد.مو متولد می‌شود،رشد می‌کند،استراحت می‌کند. سپس می‌میرد و سوی دیگری جای آن را می‌گیرد. عمر همه موها یکسان نیست.

در یک جلسه لیزدرمانی بیشتر موهای زائد از بین می‌روند اما برای موهای زائد باقی مانده باید دو ماه صبر کرد و دوباره جلسه لیزر درمانی را آغاز کرد. برای به دست آوردن یک نتیجه آیده‌آل اپیلاسیون روی پا،زیربغل و خط مایو سه تا پنج جلسه لیزر درمانی لازم است.البته بعضی پرمویی ‌ها پس از لیزر درمانی مربوط به سن و دوره‌ای خاص است. مثلاً با نزدیک شدن به یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی بیشتر زنان مبتلا به پرمویی می‌شوند.لیزر بیشتر روی پوست های سفید که موهای سیاهی دارند جواب می‌دهد،اما روی پوست‌های تیره این احتمال وجود دارد که پیگمنت‌های مو خارج شده و مو را بی‌رنگ کند.

موهای زائد بلوند و سفید نیز به لیزر رفع موهای زاید جواب مطلوبی نمی‌دهند.لیزر درد چندانی ندارد و تنها هنگام گذشتن پرتو لیزر از روی مو،شما احساس سوزش خفیفی خواهید کرد.اپیلاسیون پشت ‌لب به دلیل حساس بودن پوست و اپیلاسیون زیر بغل و خط مایو به دلیل تراکم موها بسیار دردناک‌تر از باقی نقاط بدن است.لازم است بدانید نور آفتاب،دشمن لیزر درمانی است.توصیه می‌شود هنگامی که پوستتان برنزه است یا به مسافرت رفته‌اید، لیزر درمانی نکنید.پس از لیزر درمانی نیز حداقل یک ماه زیر آفتاب نروید زیرا پوست حساس است و امکان دارد لکه‌های قهوه‌ای ظاهر شود. از سوی دیگر،در صورتی که شما درمانی را آغاز کرده‌اید که داروهای آنها در برابر اشعه‌های روشنایی حساس‌اند،باید از لیزر درمانی خودداری کنید.به هر حال،پس از هر لیزر درمانی احتمال رویش دوباره یا سوختگی پوست هم وجود دارد.

موهای زائد از جمله عوامل ناراحت کننده ای هستند که در بعضی از زنان به دلیل اختلالات هورمونی، بیماریها و یا عوارض دارویی ایجاد می شود و به زیبایی پوست فرد لطمه می زند و در واقع پوست بدن و صورت او را از شکل زنانه خارج می نماید. افراد برای حذف موهای زائد  به راهکارهای مختلفی روی  می آورند اما به دلیل ترشح هورمون یا جریان داشتن بیماری پس از مدت کوتاهی دو یا سه روزه دوباره رشد موهای زاید آغاز  می شود و از زیر پوست بیرون می آیند.

اپیلاسیون صورت در زنان

برای برداشتن موهای زائد صورت می‌توانید از نخ یا موم گرم استفاده کنید. جالب است بدانید مصرف موم روی جوش و زخم‌های کوچک پوست اشکالی ندارد.آرایشگران از نخ برای اپیلاسیون تمام صورت و از موم برای پشت لب استفاده می‌کنند.گروهی از افراد به جای اپیلاسیون ترجیح می‌دهد موهای صورت خود را دکلره کنند.در دکلرواسیون از موادی استفاده می‌شود که طی ۱۰ دقیقه موهای صورت را کاملا بی‌رنگ می‌کند

اپیلاسیون صورت در مردان

از اپیلاسیون یا همان  اصلاح صورت به عنوان اولین کاری که از خواب بیدار میشوید اجتناب کنید. به پوست خود این فرصت را بدهید تا از خواب بیدار شود. در این مدت پُف صورت شما که به علت جمع شدن آب زیر پوست به وجود آمده است پایین میاید و شما میتوانید اصلاح تمیز تری داشته باشید.

* اکسفولیت کردن صورت پوست های مرده صورت خود را با مواد پاک کننده پیش  از اصلاح بردارید. این مواد پوست را نرم و کاملاً تمیز میکنند و منافذ پوست را باز و گرد و خاک و کثافت صورت را تمیز می کنند. این امر، به شما کمک میکند تا اصلاح بهتری انجام دهید. همچنین آلودگیهای خوابیده روی صورت ،به داخل منافذ پوست ننفوذ نمی کنند؛ به همین دلیل جوش های احتمالی بعد از تیغ زدن صورت را کاهش می دهند .

* صورت را خیس کنید . ته ریش خود را با آب ولرم و گرم خیس کنید که کمک میکند ساقه مو بلند شود و موهای زائد رابدون بریدن پوست صورت اصلاح کنید.

 • استفاده از خمیر ریش

خمیر ریش ر ا روی ته ریش خود با حرکت ماساژوار بمالید. چنانچه خمیر ریش دارای ویتامین E و الوئه ورا  باشد  برای پوست شما بهتر است برای اینکه سوزش بوجود آمده  از جای تیغ را تسکین داده و به پوست شما آرامش میدهد. برای تراشیدن صورت خود فقط کمی خمیر ریش  نیاز دارید

 • تیغ

برای تراشیدن صورت خود از تیغ های تیز استفاده کنید. تیغ های کند در هنگام تراشیدن پوست شما را هم در موازای مو میکشد و این امر می تواند به آن صدمه بزند .

* تیغ خود را در هنگام تراشیدن صورت خود بشویید، ضمناً توجه داشته باشید که از حرکت ها ی کوتاه و آهسته استفاده کنید. در این کار اصلاً عجله نکنید.

سعی کنید مو ها را در جهت رویش بتراشید. تراشیدن مو در غیر جهت رویش می تواند ناراحت کننده وعامل قرمزی پوست باشد. اینکار روی پوست خط تیغ را بجا می گذارد و همچنین باعث رویش موی های زیر پوستی می شود

بعد از تراشیدن ریش خود از کرمهای غیر چرب استفاده کنید. چرا که اینکار پوست شما را محافظت میکند. میتوانید از( اَفتِر شِیو) هم استفاده کنید ولی دقت کنید بیشتر اَفترشِیوها دارای الکل هستند که باعث سوزش میشود و برای خیلی از پوست ها خوب نیست و باعث تحریک پوست های حساس می شود .

از مواد نعنایی و الکل دار که باعث سوزش و تحریک پوست میشوند اجتناب کنید. از دست مالیدن و تحریک کردن پوست خود به   هر نحوی اجتناب کنید.

* اصلاح با تیغ و موهای درون روییده

هنگامی که  سر موهای زائد به درون  پوست فرومی رود، به آن موی درون روییده می گویند. علت اصلی آن این است که هنگام تراشیدن مو توسط تیغ و یا ماشین اصلاح، موها را برخلف رویششان کوتاه می کنند. توصیه ما به  شما اینست که همواره موهای زائد را در جهت رویششان بتراشید. دلیل دیگر آن این است که موها زیاد تراشیده می شوند. موهای درون روییده می توانند سبب التهاب، خارش و یا عفونت گردند اما معمولاً خود بخود برطرف  می گردند. -

پرمویی در خانمها

افزایش رشد مو در خانم ها به فرم مردانه را پرمویی یا در اصطلاح علمی«هیرسوتیسم» می گویند. رشد غیرطبیعی موهای بدن که خانم ها را دچار نگرانی و پوست آنها را نازیبا می کند، پرمویی نامیده  می شود. گاهی  در محل هایی از بدن خانم که باید موهاى کرکى و نرم و کم رنگ وجود داشته باشد، موهاى ضخیم و تیره دیده مى شود. این نواحى عبارتند از:

 • صورت
 • پایین شکم
 • دست و پاها
 • وسط سینه
 • اطراف سینه ها
 • ناحیه کمر و بالاى پشت فرد که در مردان این قسمت ها پس از بلوغ پرمو (با موهاى زبر) دیده مى شود و به دلیل سیر طبیعى عارضه بلوغ براى آنان اشکال ایجاد نمى کند ولى همین نواحى اگر در زنان دچار زبرى یا تیرگى و ضخامت قطر مو شود، غیرطبیعى جلوه مى کند و موجبات نگرانى آنها را فراهم می کند که البته در این گونه موارد با بررسى وضعیت داخلى و هورمونى بدن فرد مى شود علت پرمویى را پیدا و آن را درمان کرد.

تمام فولیکول هاى مو در فرد بالغ حدود پنج میلیون عدد است که یک میلیون آن در سر و گردن قرار دارد و بقیه فولیکول ها در کل اندام پخش شده اند و با بالا رفتن سن فرد دچار ریزش مى شوند و تعداد آنها کاهش مى یابد.

تغییرات در تراکم مو

شما قطعاً افرادى را دیده اید که در جوانى بسیار پرمو بوده اند، ولى با پا گذاشتن به سنین میانسالى و سالخوردگى دچار ریزش موى سر و بدن مى شوند. تراکم مو در پوست بدن در حدود بیست تا سى سالگى حدود ششصد و پانزده عدد در هر سانتى متر است. در حالى که در سن ۹۰-۸۰ سالگى این تعداد به چهارصد و سى و پنج عدد تقلیل پیدا مى کند. تعداد فولیکول هاى مو در زن و مرد یکسان است. ولى نوع، رنگ و ضخامت آن تفاوت دارد که اگر فرد دچار بیمارى یا اختلالات هورمونى شود موهاى بدن وى به شکل طبیعى رشد نمى کنند و مثلاً به جاى اینکه کرکى، نرم و روشن باشند، تیره و ضخیم مى شوند.

 • علل و دلایل

دلایلی که روى رشد موهاى کرکى خانم ها تأثیر مى گذارند و ضخامت آنها را بیشتر مى کنند، هورمون ها هستند. خصوصاً هورمون مردانه «تستسترون» که باعث افزایش رشد موهاى بدن مى شود و قطر و رنگ آن را تحت تأثیر قرار مى دهد. برعکس آن هورمون زنانه «استروژن» باعث نازک تر و کمرنگ تر شدن موهاى بدن مى شود و رشد آن را آهسته تر و کندتر مى کند. البته سایر هورمون ها هم کم وبیش بر این جریان اثر مى گذارند، مثل هورمون هاى تیروئیدى، هیپوفیزى، پروژسترون و… که هر یک از آنها اختلالاتى در اندام زنانه به ویژه رشد موها به وجود مى آورند.افزایش حرارت پوست در اثر التهاب و یا گرم بودن محیط که باعث سریع تر شدن رشد موها مى شود. مثلاً در فصل تابستان موها سریع تر رشد مى کنند. علاوه بر آن برخى از بیمارى هاى سیستمیک مثل انسفالیت، ضربه مغزى و یا مصرف بعضى از داروها که به رشد موها کمک مى کنند نیز در این زمینه قابل ذکرند.

سیستم بدن خانم ها به گونه اى است که علاوه بر هورمون هاى زنانه تعداد کمى هورمون مردانه هم مى سازد. در بدن برخى افراد سطح هورمون مردانه افزایش پیدا مى کند و غیرطبیعى عمل مى کند که به آن موارد «هیرسوتیسم» مى گوییم. شیوع هیرسوتیسم در زنان سفیدپوست حدود پنج تا ده درصد کل آمار هیرسوتیسم ذکر شده است و به نظر مى رسد افراد با پوست روشن کمتر به این بیمارى مبتلا مى شوند. در کشور ما آمار دقیقى از شیوع هیرسوتیسم در دست نیست ولى در یک بررسى که در سال ۱۳۷۹ روى دانشجویان پزشکى انجام شد، در ۵/۲۲ درصد از دانشجویان دختر درجات مختلفى از هیرسوتیسم مشاهده شد که به نظر مى رسد میزان این آمار بسیار بالا است. شاید در کشور ما پرمویى منشاء ژنتیکى داشته باشد و البته افزودن مواد هورمونى به تغذیه مرغ و ماهى هاى پرورشى هم قطعاً در ازدیاد پرمویى نقش دارد که این مسئله باید توسط محققان مورد بررسى قرار بگیرد.این مشکل مى تواند منشاء تخمدانى یا منشاء غدد فوق کلیوى یا حتى عامل محیطى داشته باشد.

البته در برخى دیگر هم سطح هورمون هاى مردانه افزایش پیدا نمى کند، بلکه فعالیت آنزیمی خاص که تستسترون را به فرم فعال تبدیل مى کند، در پوست افزایش مى یابد. این عدم توازن آنزیمى هم عامل پرمویى مى شود و بدون بالا بودن هورمون هاى مردانه هیرسوتیسم مشاهده مى شود. در کم کارى تیروئید و چاقى هم ماده اى که هورمون تستسترون را به خود جذب مى کند کاهش مى یابد و سطح تستسترون آزاد و فعال در خون بالا رفته و باعث پرمویى مى شود.البته به دلیل تفاوت در نحوه ابتلا به این مشکل ابتدا باید علت را پیدا کنیم. به این منظور فرد «هیرسوت» باید به پزشک متخصص پوست، غدد یا زنان مراجعه کند و تحت معاینه و آزمایش هاى خون و سونوگرافى قرار گیرد تا مشخص شود که او مشکل تخمدانى، فوق کلیوى یا مشکل محیطى و فامیلى دارد و پس از آن مطابق با علت بیمارى داروهایى براى او تجویز خواهد شد. در صورتى که علت را پیدا نشود پرمویى او را «ایدیوپاتیک» مى گوییم که بر حسب شدت یا ضعف آن، داروهاى خاصى تجویز خواهدشد.

درمان پرمویی

 • استفاده از تیغ
 • کندن موها (اپیلاسیون)
 • کم رنگ کردن (دکلره)
 • الکترولیز (سوزاندن ریشه موها)
 •  لیزردرمانی

ضمن اینکه به خانم ها توصیه میشود وزن خود را متعادل نگه دارند. چون یکى از عوامل شایع پرمویى، چاقى است.اگر فردى زمینه ابتلا به پرمویى را نداشته باشد به هیچ شکلى دچار هیرسوتیسم نمى شود. در صورت عدم رضایت ممکن است شخص نیاز به درمان داشته باشد که باید توسط پزشک متخصص غدد، پوست و یا زنان راه درستى به او نشان داده شود.البته گاهى درمان دارویى به تنهایى اثر نمى کند و شخص باید توامان از روش لیزر و الکترولیز هم استفاده کند. به افرادى که با رشد طبیعى موهاى بدن مواجه هستند، تراشیدن موها یا کندن با موچین و بند انداختن یا دکلره (بور کردن مو) را توصیه مى کنیم که راحت و کم خرج تر است. استفاده از موم و کرم هاى موبر هم روش هاى مناسبى هستند که براى بدن ضررى ندارند. ولى گاهى رشد موها به قدرى سریع مى شود که با این راه ها نمى توان ظاهر زنانه را حفظ کرد که در این صورت الکترولیز و لیزر (درمان فیزیکى) را پیشنهاد مى دهیم.

در الکترولیز سوزن ریز را وارد ریشه مو مى کنند و آن را مى سوزانند. این کار، دردناک و وقت گیر است و اگر بهداشت رعایت نشود و فرد درمانگر از سوزن یک بار مصرف استفاده نکند، خطر عفونت، هپاتیت و حتى ایدز را ایجاد مى کند. علاوه بر آن الکترولیز بسیار کند پیش مى رود و با سریع ترین دست در هر مرحله، ۳۰ درصد موها مى سوزند و فرد بایستى براى سوزاندن یک محیط کوچک مثل چانه بارها مراجعه کند. در افراد دچار پرمویی چون رشد موها زیاد و سریع است، تقریباً درمان آن چند سال طول مى کشد و این طولانى شدن و تکرار الکترولیز خطر ایجاد «اسکار» روى پوست را دارد. یعنى اینکه جاى سوزن ها در محل سوزاندن ریشه مو مى ماند که به یکدستى و زیبایى پوست لطمه مى زند. اما روش لیزرى عوارض کمترى دارد. پس از اتمام کار هم لازم است فرد سالى یک بار توسط متخصص لیزر درمانى تحت معاینه و درمان قرار گیرد تا از رشد موهاى جدید جلوگیرى شود.

لیزر درمانى هم در چند مرحله انجام مى شود و ممکن است پوست فرد را بسوزاند و به دنبال آن عفونت ایجاد شود و در محل سوختگى، لکه روى پوست بماند. ولى این مسئله بسیار کم اتفاق مى افتد. ضمن اینکه عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی از الکترولیز و حتى داروهاى ضد هیرسوتیسم بسیار کمتر است. اشکال بزرگ لیزر، هزینه بالاى است. چون دستگاه هاى لیزرى گرانقیمت هستند و نگهدارى از آنها هم پرهزینه است. به همین جهت درمان با لیزر، هزینه بالینى دارد.قیمت لیزر موهای زائد بسته به وسعت و اندازه اى که لیزرى مى شود، تفاوت دارد. مثلاً قیمت لیزر کردن چانه برابر با قیمت کل نواحى صورت مى شود. چند تار موى اضافى در ناحیه چانه یا سبیل زنان، هیرسوتیسم به حساب نمى آید. این موها را به روش فیزیکى مى شود از بین برد و جاى نگرانى ندارد. اما در صورت مشاهده موهاى ضخیم و تیره در قسمت هایى مثل کمر، سینه، پاها، زیر گردن و ران و… با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات و سونوگرافى و… بیمارى را کشف و درمان را آغاز کنید.

منبع : کتاب رارهای زیبایی و جوانی