بهداشت شنا

با فرارسيدن فصل تابستان، هواي گرم و آفتاب شديد، جاذبه ورزش هاي آبي و شنا به حداكثر مي رسد وجمعیت عظيمي از مردم چه زن و چه مرد و پير و جوان جهت آب تني به سوي استخرها و محلهاي مجاز و غيرمجاز شنا، رو مي آورند. آيا شنا پوست و موي انسان را در معرض خطر قرار مي دهد؟

شنا و آسیب های  احتمالی

آفتاب سوختگي شايع ترين مشكلي است كه در بخش مراقبت هاي پوستي با آن مواجه خواهيم بود، همچنين موها نيز پس از تماس طولاني با آب و سپس تبخير اين آب در اثر تابش آفتاب خشك تر مي شود. موها همچنين ممكن است دچار سفيدی مو شوند. شما ممكن است در استخر، درياچه، دريا و حتي در مرداب يا آب شور شنا كنید. بنابراين هر ماده موجود در آب ممكن است براي پوست مشكل ساز باشد از جمله آلوده كننده ها، داروها، مواد شيميايي موجود در آب، ميكروارگانيسم ها، جلبك ها، كرم ها، نباتات، مرجان ها و سنگ هاي تيز كه مي توانند هر كدام مشكل خاص خودشان را در افراد ايجاد نمايند.

بطور مثال بعلت استفاده از سولفات مس براي كنترل خزه و جانوران ذره بيني امكان دارد موهاي بلوند و سفيد در تماس با آب سبزرنگ شوند. كلر مي تواند چشم ها را سوزانده آنها را قرمز و تحريك كند و همچنين باعث خشكي پوست و مو شود، عفونت قارچي پاها نيز زياد ديده مي شود. امكان دارد پوست بعلت تماس زياد با لباس شنا خيس، سفيد و متورم شود و اين موضوع باعث عفونت قارچي ثانويه شود. همچنين يك ناراحتي معروف به بثورات خزشي ناشي از ورود انگل به پوست وجود دارد كه در مدفوع سگ و گربه يافت مي شود و ممكن است در ساحل وجود داشته باشد.

سائيدگي هاي ناشي از برخورد با كناره هاي سخت استخر يا تخته سنگ ها اگر معالجه نشوند نيز احتمالاً منجر به عفونت پوست مي شوند. هميشه بايستي پس از شنا، حمام يا دوش بگيريد، براي كنترل خشكي پوست به تمام سطح بدن لوسيون مرطوب كننده بماليد، شستن موها و در صورت لزوم نرم كننده بزنيد و سپس لباس هاي تميز و خشك به تن كنيد. به بريدگيها و سائيدگيهاي غير عادي توجه سريع نمائيد، اگر موهايتان به سبزي گرائيد، با آرايشگر مشورت نمائيد تا رنگ مو را كنترل كند. اگر دچار آفتاب سوختگي يا ناراحتي پوستي شديد، با متخصص پوست مشورت نمائيد.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی