بهداشت پوست نوجوانان

بهداشت پوست نوجوانان

در دوران بلوغ به علت تغییرات هورمونی و ترشح هورمونهای جنسی ، پیاز مو ، غدد عرق درون ریز  و برون ریز در محلهای ویژه ای از بدن رشد بیشتری كرده و فعالتر می شوند . فولیكولهای مو در روی صورت مردان و... فعالتر و انتهای موها زبرتر می شوند .غدد چربی در روی صورت ، سینه و قسمت بالای پشت فعال می شوند و دانه های غرور جوانی ممكن است بروز كند.

یكی از تغییرات چشمگیر دیگر كه در دوره نوجوانی در پوست بروز می كند، ظاهر شدن تعدادی خالهای رنگدانه دار است كه معمولترین آنها كك و مك است كه به علت عدم انتشار یكنواخت ملانین در سطح پوست و تجمع آن در نقاط ویژه ای تظاهر می كنند . به طور متوسط، نوجوانان سفید پوست ممكن است ۲۰-۱۵ عدد از این خال ها روی بدنشان پیدا شود و معمولاً بعد از دوره نوجوانی دیگر خال جدیدی ظاهر نمی شود .

كك و مك كه دانه های كوچك قهوه ای رنگی هستند، معمولاً در نواحی كه در برابر اشعه آفتاب قرار می گیرند ظاهر می شوند. یكی دیگر از مشكلات پوستی كه در دوره نوجوانی بروز می كند ،جوشهای غرور است كه ۹۰ درصد پسرها و ۸۰ درصد دخترها را مبتلا می سازد. بروز جوشهای غرور جوانی به علت فعالیت شدید غدد چربی است كه به وسیله هورمون اندروژن  تحریك می شوند . این جوشها ابتدا به صورت نقطه سفید رنگی هستند كه به علت خشك شدن چربی مترشحه در مجاری غدد چربی پوست ایجاد می شوند . پس از مدتی در اثر فشار مواد كراتینی مجاری باز شده و مواد داخل آن ، در اثر اكسیداسیون سیاهرنگ می شود، چنانچه شرایط برای توسعه آنها مناسب باشد به صورت پابول پوستول و بالاخره در اثر عوامل میكروبی به صورت جوش برجسته التهابی خودنمایی می كند .محل معمولی این جوشها بیشتر در صورت است ولی در قسمت بالای فقسه سینه ، پشت شانه ها و روی شانه ها هم بروز می كنند .غیر از تغییرات هورمونی عوامل دیگر مانند اضطراب، عوامل شیمیایی ممكن است سبب بروز جوشها و تشدید آنها شوند . نوجوانانی كه دچار جوشهای غرور می شوند معمولاً پوست و موی چربی دارند.

پیشگیری از جوش های صورت در نوجوانان

  • برای پیشگیری از عفونی شدن این جوشها ، بهترین روش رعایت اصول بهداشتی است از جمله استحمام روزانه و شستشوی پوست صورت با آب گرم و صابون ( به خصوص شبها قبل از خواب ) ، محافظت پوست از باد ،آفتاب ، گرد و خاك و ... اگر چه توصیه می شود كه رژیم غذایی در بهبود این جوشها نقش دارد، ولی محدودیت غذایی توصیه نمی شود بلكه بهتر است به نوجوانان آموزش داده شود كه خود دقت كنند و متوجه شوند كه چه غذایی سبب ازدیاد جوشها می شود تا از خوردن آنها پرهیز كنند .مصرف مایعات فراوان ، میوه ها ، سبزی ها در پیشگیری از بروز جوشهای غرور و یا تشدید آنها مؤثر است .
  • خارج كردن چربی درون دانه ها با دستهای تمیز و گاز ضد عفونی توام با فشاری نرم و آرام پیشنهاد می شود .
  • وسایل استحمام ، حوله صورت ، تیغ یا ماشین ریش تراش باید ویژه و شخصی باشد .
  • لباس زیر هر روز تعویض ، شسته و اتوكشی شود .
  • از دست زدن و بازی كردن با جوشها مطلقاً خودداری شود .
  • ورزش كردن ، تفریح در هوای پاك و تمیز ، استراحت كردن به اندازه كافی، در پیشگیری از بروز جوشهای غرور مؤثر است .
  • پرهیز از سیگار كشیدن در سلامت پوست و حفظ زیبایی و درخشندگی پوست صورت نقش اساسی دارند .
  • چنانچه جوشهای غرور به حالت التهابی بروز كنند ، ممكن است درمان با آنتی بیوتیك ( تتراسایكلین ) به صورت دوره ای ، كورتیكواستروئید ، تزریق در ضایعه ها ، جراحی های كوچك لازم باشد .