بهداشت پوست

بهداشت پوست در ایستگاه های زندگی

  • بهداشت پوست بزرگسالان

تغییرات رنگ پوستی در بزرگسالان، بستگی به وراثت و عوامل محیطی دارد ، ضایعات مختلفی در این سن در پوست دیده می شوند، مانند بروز غدد چربی كه به علت شاخی شدن(تجمع ماده کراتین) بافت چربی است، پیدا شدن آكنه‌های شاخی و کیست های چربی و بالاخره منگوله های پوستی ممكن است به تنهایی یا مشتركاً ظاهر شوند. بعضی از تغییرات پوستی مانند پیدا شدن لكه های قهوه ای كه در بزرگسالان اتفاق می افتد موقتی و زودگذر است.

  • تغییرات پوست در بارداری

تغییرات صورت به علت بارداری ، یا در اثر اشكال و تغییر در ترشح هورمون هاست كه در ساختار پوست ، تغییراتی ایجاد می كنند . این لكه ها بعد از زایمان ، با قطع قرصهای ضد بارداری و یا درمان اختلال ترشح هورمونها ناپدید می شوند.در این سن كم كم علائم و نشانه های چروكیدگی پوست خودنمایی می كند، بعضی از مشخصات مردانه در زنها بروز می كند مانند پیدا شدن موهای بلند و پراكنده در ناحیه چانه و زیر چانه، همچنین بروز میخچه در انگشتان پا در این سن بیشتر به چشم می خورد .

برای پیشگیری از این عوارض پوستی توجه به رعایت اصول بهداشتی دارای اهمیت خاصی دارد . مانند استحمام روزانه، توجه به رژیم غذایی صحیح و مناسب سن، اجتناب از پوشیدن لباسهائی با الیاف مصنوعی، پیشگیری از خستگی جسمی و روحی، پرداختن به ورزش و تفریح در هوای پاك و دور از آلودگی های شهر و اجتناب ازپوشیدن كفش های تنگ و نوك باریك

  • پیشگیری و مراقبت از پوست

افراد بزرگسال باید در هنگام حمام كردن، پوست بدن خود را مورد بررسی قرار دهند و چنانچه تغییرات غیر طبیعی در آن مشاهده كردند هر چه زودتر با پزشك مشورت كنند تا از بروز هر اتفاق ناگواری پیشگیری شود. عمده ترین صدمات پوستی كه از سن جوانی تا بزرگسالی ممكن است بروز كند، التهاب پوست به علت مصرف مواد آرایشی است كه یكی از رایج ترین آنها التهاب لب ها است؛ مواد رنگی روژلب دارای ائوزین است كه لبها را نسبت به نور خورشید حساس كرده و در نتیجه متورم و ملتهب می كند . لذا بهتر است خانم ها از مالیدن روژلب و به كار بردن مواد آرایشی خودداری كنند و یا قبل از به كار بردن روژلب ائوزین دار ، از یك كرم محافظ بری مالیدن روی لبها استفاده كنند .

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی