بیماریهای ناخن

بیماری های ناخن

ورقه ناخن، ناخن واقعی است که از کراتین سخت و نیمه شفاف ساخته شده است ، ظاهر صورتی رنگ ناخن به خاطر رگهای خونی زیر آن می‌باشد. زیر سطح ناخن دارای شیارهایی است در امتداد طول ناخن که به چسبیدن ناخن به بسترش کمک می‌کند. ناخن های انگشتان دست سریعتر از ناخن های انگشتان پا با میزان ۳ میلیمتر در هر ماه رشد می‌کنند اما میزان این رشد با بالا رفتن سن آهسته‌تر می‌شود. رشد ناخن از محل ریشه تا نوک آزاد ناخن (خارج شده) شش ماه طول می‌کشد. ناخن های شست پا هر ماه یک میلیمتر رشد می‌کنند و بین ۱۲-۱۸ ماه طول می‌کشد تا کاملا یک ناخن جایگزین آن شود. بطور کلی شایعترین بیماریهای ناخن  و تقویت ناخنهای شکننده و درمان قارچ ناخن را در زیر بررسی می‌کنیم.

 • تغییر ساختار

ناخن از بافت سخت و مرده‌ای به نام کراتین ساخته شده است و نوک حساس انگشتان را در برابر آسیب حفظ می‌کند. از جمله مشکلات شایع ناخن، تغییر شکل آن و درد یا التهاب پوست اطرافش است. شایعترین علت تغییر ساختار ناخن، آسیب و عفونتهای قارچ پا و دست هستند.

 • شکنندگی و ورقه ورقه شدن عمودی از قسمت نوک آن

این حالت ناخن در اثر تماس مفرط دست با آب و محلولهای شیمیایی بوجود می‌آید. در بیشتر موارد شکنندگی ناخن یکی از مشخصه و علائم پیری نیز می‌باشد. همینطور که ما مسن‌تر می‌شویم از رطوبت و چربی طبیعی بستر ناخن کاسته می‌شود. این رطوبت و چربی، مانند سیمانی است که لایه‌های ورقه ناخن را محکم در کنار هم نگه می‌دارد. برای اصلاح این مشکل، روی ورقه ناخن و اطراف کوتیکل را حداقل دو بار در روز چرب کنید. اگر بیشتر با آب در تماس بودید به دفعات بیشتری ناخن هایتان را چرب کنید. هنگام نظافت و شستشو از دستکش استفاده کنید. بیاد داشته باشید که آب به عنوان حلال جهانی در نظر گرفته می‌شود و در واقع یک ماده شیمیایی است.

 • خطوط برجسته عمودی بر سطح آن  (ناشی از پیری)

این عارضه از مشخصه‌های پیری است هر چند که محدود به پیری و جوانی نمی‌شود. ورقه ناخن در قسمت بستر ناخن به سمت جلو رشد می‌کند اما به شکل راه‌راه و برجسته، یعنی خطوط برجسته و عمودی از بستر ناخن بیرون آمده و رشد می‌کند. به مرور که ما مسن‌تر می‌شویم سطح چربی و آب طبیعی ناخن کم می‌شود و این خطوط برجسته ریل مانند نمایان می‌شوند. ناخنهای راه‌راه شده برجسته را روزانه دوبار با جریان آب رسانی و چربی حاوی ویتامین e چرب کنید تا بهبود یابد.

 • نازک شدن

ین عارضه به هنگام کمبود آهن در بدن در ناخن ها نمود پیدا می‌کند. ناخن ها از قسمت نوک ناخن نازک، ورقه ورقه و مقعر می‌شوند. برای رفع این مشکل و اختلال در فرم ناخن باید به پزشک مراجعه و در رفع کمبود آهن در بدن تلاش نمود.

 • عفونت  (گوشه کردن)

پارونیشیا یا عفونت ناخن به دو شکل حاد و مزمن ممکن است بوجود بیاید. عفونت پارونیشیا در گوشه ناخن ها توسط باکتریها، قارچها و بعضی از ویروسها بوجود می‌آید. لایه‌های مجاور ناخن مانند سد و محافظی میان ورقه ناخن و بافت اطراف عمل می‌کنند. اگر این لایه ها شکافته یا شکسته شوند این سد می‌شکند و باکتریها به راحتی وارد بافت و لایه‌های ناخن می‌شوند. این نوع عفونت با متورم یا قرمز شدن و درد شدید بروز می‌کند. این وضعیت ممکن است در افرادی که دستهایشان به مدت طولانی با آّب تماس دارد تشدید شود و این عارضه شدیدا واگیردار می‌باشد.

 • سفیدک زدن

به همراه لکه و خطوط سفید بر روی ورقه ناخن، ممکن است حبابها و منافذ کوچک و ریز پر از هوا که بر اثر آسیب های وارده به ناخن ایجاد شده‌اند، بروز نماید. این وضعیت ممکن است ارثی باشد و هیچگونه نیازی هم برای درمان نباشد.

 • پوسته  پوسته شدن

ویتامین مصرف کنید. با توجه به اینکه کمبود ویتامین ، عامل اصلی در پوسته پوسته شدن ناخن ها محسوب می شود، بنابراین مصرف مواد مغذی به خصوص ویتامین a مانع از بروز این عارضه خواهد شد .ناخن ها در اثر تغییرات طبیعی و غیر طبیعی هم چون حاملگی و بیماری هایی نظیر مشکلات عروقی ، ریوی ، پسوریازیس و ... دچار عوارضی هم چون لکه های سفید ، انحناء ، رشد نا موزون ، جدا شدن ناخن از بستر زیرین ، تغییر رنگ و فرورفتگی های سطحی می شوند.

بهترین زمان تمیز کردن ناخن ها، پس از استحمام است. به دلیل اینکه اساس ناخن، کراتین بوده و از گوگرد زیادی تشکیل شده است، بنابراین کوچک ترین آسیبی می تواند باعث تغییر شکل در سطح ناخن شود .

کوتاه کردن تاخن ها بهتر است با سوهان مرغوب انجام شود که ناخن ها کمتر در معرض شکست و شکاف قرار گیرند  همچنین بهتر است نوک انگشتان با کرم های مرطوب کننده و نرم کننده ناخن ماساژ داده شود .لازم به ذکر است که ناخن دست به طور متوسط هر یک ماه سه میلی متر و ناخن پا در هر سه ماه ، سه میلی متر رشد می کند . همچنین ، رشد ناخن ها در مردان و کودکان کمتر از ۱۴ سال و زنان باردار نسبت به سایرین سریع تر است .

 • عفونت میکروبی

این بیماری در اثر ورود باکتری به بافت نرم اطراف ناخن پدید می‌آید. پوستی که قسمت قاعده و طرفین ناخن را می‌پوشاند نقش محافظتی در برابر نفوذ باکتری‌ها، قارچها، ... دارد. هر عاملی که به این پوست آسیب بزند از قبیل ضربه‌ها، جویدن ناخن و یا برداشتن کوتیکول می‌تواند منجر به نفوذ باکتری‌ها و ایجاد عفونت در بافت آن محل شود. در صورت بروز عفونت ؛  قرمزی، درد، تورم و گرما در بافت دور ناخن دیده می‌شود

 • زگیل

زگیل در حقیقت یک تومور خوش خیم پوستی است که بدلیل عفونت ویروسی ایجاد می‌شود و می‌تواند پوست زیرین و یا اطراف ناخن را درگیر کرده، نتیجتاً موجب تغییر شکل ویا انهدام صفحه ناخن می‌شود. این بیماری در بسیاری از موارد دردناک است.

 • فرورفتگی در گوشت

فرورفتگی ناخن در گوشت این ناراحتی که بیشتر در انگشت شست پا پدید می آید، هنگامی بروز  می کند که ناخن بد کوتاه شده و فشار زیاد کناره خارجی ناخن، موجب بروز فرورفتگی آن در داخل گوشت می گردد. درمان ناخنی که در گوشت فرو رفته است در صورت  بروز عفونت، ابتدا درمان عفونت و سپس برداشتن یک  قسمت از ناخن از گوشه آن می باشد. برای جلوگیری از فرورفتگی مجدد ناخن در گوشت، کوتاه کردن ناخن به روش صحیح، کم کردن حجم ناخن و از بین بردن ماده ی سازنده ی ناخن در محلی که درگوشت فرو می رود، توصیه می شود .

 • قارچ

قارچ ناخن یک عفونت قارچی ناخن های پا یا دست که در آن ناخن نرم، کدر، سفید و ضخیم می گردد. این بیماری  مسری‌ است‌ و در همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شود ولی‌ در نوجوانان‌ بزرگتر و بزرگسالان‌ شایع‌تر است‌. که باید سریع به درمان قارچ ناخن پا پرداخت. پزشک از شما در مورد علائمتان می‌پرسد و شما را معاینه می‌کند. او ظاهر و محل بروز ضایعه پوستیتان را بررسی می‌کند. همچنین ممکن است قسمتی از سطح پوست (که از طریق تراشیدن به دست می‌آید) یا تکه‌ای از قارچ ناخن پا یا مویتان را برای آزمایش و تأیید تشخیص به آزمایشگاه فرستاده شود.

* علائم و نشانه ها

۱. با جدا شدن‌ مختصر انتهایی‌ ناخن‌ از بستر ناخن‌ آغاز می‌شود.

۲. مواد نرم‌ زردرنگ‌ به‌ تدریج‌ در ناحیه‌ جداشدگی‌ تشكیل‌ می‌شوند.

۳. ناخن‌ ضخیم‌ و زردرنگ‌ می‌گردد.

۴. این‌ عارضه‌ معمولاً خارش‌ یا درد ندارد مگر این‌ كه‌ ناحیه‌ درگیری‌ وسیع‌ بوده‌ و یا عفونی‌ گردد.

۵. در نهایت‌ كل‌ ناخن‌ از بسترش‌ جدا شده‌ و یك‌ ناخن‌ نسبتاً تخریب‌ شده‌، بی‌شكل‌ و زرد رنگ‌ به‌ جای‌ می‌ماند.

* علل‌ و دلایل

عفونت‌ با قارچ‌ تریكوفیتون‌. ناخن‌ انگشتان‌ دست‌ تنها هنگامی‌ درگیر می‌شود كه‌ ناخن‌ آسیب‌ دیده‌ باشد یا در اثر بیماری‌ پوستی‌ دیگری‌ مبتلا شده‌ باشد. ناخن‌ انگشتان‌ پا می‌تواند یا بدون‌ سابقه‌ آسیب‌ ناخن‌ درگیر گردد.

* عوامل‌ افزایش‌دهنده خطر

۱. دیابت‌ شیرین‌

۲. آب‌وهوای‌ گرم‌ و مرطوب‌

۳. اختلال‌ جریان‌ خون‌ انگشتان‌

۴. مشاغلی‌ كه‌ با گرما، خیسی‌ و رطوبت‌ سروكار دارند نظیر آشپزی‌، ظرفشویی‌ و خدمتكاری‌ منزل‌.

*  پیشگیری‌

۱- تا حد امكان‌ دست‌ها و پاهای‌ خود را خشك‌ و خنك‌ نگه‌ داشته‌ و در معرض‌ نور آفتاب‌ قرار دهید.

۲- از جوراب‌های‌ پنبه‌ای‌ یا پشمی‌ استفاده‌ كنید.

۳- از پوشیدن‌ پاپوش‌های‌ تهیه‌ شده‌ از نخ‌های‌مصنوعی‌ خودداری‌ كنید.

۴- از كفش‌ روفرشی‌ استفاده‌ كنید .

* عوارض‌

از دست‌ دادن‌ یا تغییر شكل‌ دایمی‌ ناخن‌.

* درمان

بیشتر عفونت‌های‌ ناخن‌های‌ دست‌ با شش‌ ماه‌ درمان‌ مداوم‌ قابل‌ علاج‌ است‌. در مورد درمان قارچ پا ، ۲۴-۱۲ ماه‌ درمان‌ نیاز است‌ چون‌ رشد آنها آهسته‌تر است‌. درگیری‌ ناخن‌های‌ دست‌ اكثراً خوب‌ به‌ درمان‌ پاسخ‌ می‌دهند ولی‌ درگیری‌ ناخن‌های‌ پا نسبت‌ به‌ درمان‌ مقاوم‌ترند. احتمال‌ عود عفونت‌ وجود دارد.

۱. بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ كشت‌ محتویات‌ زیر ناخن‌ از نظر قارچ‌ باشد.

۲. حتی‌ پس‌ از برطرف‌ شدن‌ عفونت‌ بعد از حمام‌ كردن‌ با دقت‌ بیش‌ از پیش‌، دست‌ها و پاها را خشك‌ كنید.

۳. از كفش‌های‌ سبك‌ نظیر صندل‌ استفاده‌ كنید تا امكان‌ جریان‌ یافتن‌ هوای‌ آزاد در تماس‌ با پاها وجود داشته‌ باشد. از پوشیدن‌ جوراب‌ها و كفش‌های‌ تهیه‌ شده‌ از مواد مصنوعی‌ خودداری‌ كنید. در طی‌ مرحله‌ حاد بیماری‌، تا حد امكان‌ پاها را بدون‌ پوشش‌ نگه‌ دارید. دست‌ها و پاهای‌ خود را خشك‌ و خنك‌ نگه‌ داشته‌ و در معرض‌ نور آفتاب‌ قرار دهید.

۴. برداشتن‌ ناخن‌ با جراحی‌ ممكن‌ است‌ ضرورت‌ یابد.

۵. در مورد درگیری‌ ناخن‌های‌ دست‌، از دستكش‌های‌ لاتكس‌ یا لاستیكی‌ دارای‌ پوشش‌ داخلی‌ پنبه‌ای‌ برای‌ ظرف‌ شستن‌ یا سایر كارهایی‌ كه‌ با شستشو با آب‌ یا موادشیمایی‌ سروكار دارند، استفاده‌ كنید.

* داروها

پمادها ،كرم‌ها و پودرهای‌ ضدقارچ‌ بدون‌ نسخه‌ در دسترس‌اند ولی‌ این‌ داروها در معالجه‌ این‌ عفونت‌ مؤثر نیستند. داروهای‌ ضدقارچ‌ خوراكی‌ برای‌ علاج‌ این‌ عفونت‌ ممكن‌ است‌ تجویز گردد، ولی‌ درمان‌ ممكن‌ است‌ طولانی‌ و پرهزینه‌ باشد.

*  فعالیت‌

محدویتی‌ وجود ندارد، ولی‌ از مواجهه‌ با گرما و شرایط‌ منجر به‌ تعریق‌ زیاد اجتناب‌ كنید.رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌ .

* زمان مراجعه  به پزشک

۱. عدم‌ بهبود علایم‌ با وجود ۲ ماه‌ درمان‌.

۲. وجود یك‌ عفونت‌ خفیف‌ ناخن‌ كه‌ مشكل‌زا شده‌ است‌.

۳. قرمزی‌، التهاب‌ یا ترشح‌ چركی‌ از پوست‌ مجاور ناخن‌ درگیر.

نگهداری و درمان بیماری ناخن و تقویت آن

ویتامین ها در سلامت ناخن و پیشگیری از بیماری ناخن نقش بسیار مهمی دارند  .  ویتامین های A,B,D از جمله این ویتامین ها بوده، کلسیم، ید و پتاسیم نیز  از  املاح مورد نیاز ناخن ها هست که باید در برنامه غذایی به این مواد توجه لازم بشود.

درمان

۱- دانه های بلال به علت داشتن گوگرد، سیلیس، آهن، کلسیم و به علت سرشار بودن از ویتامین B ، برای بیماری ناخن بسیار مفید می باشد. بنابراین استفاده از آن چه به صورت خوراکی و چه به صورت ژله مفید است. برای درست کردن ژله ی دانه های بلال ، آنها را از میوه شان جدا کرده و سپس خوب له می کنید و مقدار کمی شیر به آن اضافه کرده و می گذارید تا حدود ۱ ساعت بماند و بعد آنرا با فشار، از صافی رد کرده ، ژله بدست آمده را بر روی ناخن ها می مالید. این ژله از ترکیدن و گوشه کردن ناخن ها نیز جلوگیری کرده و باعث تقویت آنها می شود.

۲- شنبلیله را ریز نموده و خوب آنرا له کنید. آب این سبزی باعث می شود تا ناخن های شما کج نشوند.استفاده از مشتقات جو ، برای تقویت ناخنها بسیار مفید می باشد. برای این کار بهتر است جو را خیس کرده و حدود ۲۰ دقیقه در آب بجوشانید و بعد ناخن را با آن شست و شو دهید.

۳- اگر به درد ناخن مبتلا شده اید، یک پیاز سفید را در خاکستر داغ آتش بگذارید تا خوب پخته شود، سپس آنرا از وسط دو نیم کنید و انگشت خود را وسط آن بگذارید. اگر هر روز ، روزی ۲ بار این عمل را تکرار کنید به زودی ناخن درد شما برطرف می شود.  به علت این که سویا یا لوبیای ژاپنی، حاوی ویتامین A می باشد، خوردن آب این میوه برای ناخن بسیار مفید است.

۴- جوشانده یک مشت برگ باقلا، در ۵۰۰ گرم آب، جهت درمان در نوک انگشت و ناخن به صورت قرار دادن انگشت در جوشانده گرم آن به مدت ۲ ساعت اثر شفابخش دارد.  ضماد گرد فلفل سیاه، برای رفع برص ناخن مفید است.

۵-  برای تورم چرکی ریشه ناخن، چنانچه شیره تره را در آرد، مخلوط نموده و به صورت خمیری درآورید و یا شیره را با قسمت نرم درون نان، مالش داده و بر روی ناحیه متورم قرار دهید، باعث رسیدن و گشوده شدن کانون چرک دمل می شود.(دارویی با نام مستعار ملحم سیاه نیز بسیارسریع میتواند در مرکز چرک شکاف ایجادکرده و شما را از شرّ درد آن خلاص کند. ملحم سیاه را می توانید از داروخانه ها بخواهید. توصیه اکید: درمیزان مصرف آن بسیار احتیاط کنید، چرا که دارویی بسیارمؤثر  و قوی  است).

۶- هر گاه ناخن، خشک و پوسیده شود و پوسته هایی از آن جدا شود به خصوص از بیخ آن، روزی چند بار مغز قلم گاو، یا پیه مرغ یا موم را که در روغن کنجد ذوب کرده اید را بر روی آن بمالید.

۷- برای رفع درد ناخن، برگ گل سرخ، با برگ سرو را کوبیده با سرکه، خمیر کرده، ضماد به دست آمده را بر روی ناخن ها بمالید.  اگر رنگ ناخن زرد شده باشد ، تخم تره تیزک را کوبیده با سرکه خمیر کرده بر روی ناخن بگذارید.

۸- برای رفع لک های سفید روی ناخن ، زفت را گرم کرده و بر روی آن بگذارید یا زرنیخ و سرکه را خمیر نموده  و بر روی ناخن بمالید و یا شنبلیله و تخم کتان کوبیده را با سرکه به صورت خمیر درآورده و روی ناخن بگذارید. اگر این کار را موقع شب که می خوابید ، انجام دهید و ببندید و صبح بشویید، بهتر است.

۹-  برای درمان ورم و چرک گوشه یا ریشه (انتها)ناخن، در ابتدا که هنوز چرک نکرده، باید انگشت را در برف یا آب بسیار سرد که مانند برف باشد قرار داده؛ اگر دو سه روز بر او گذشته باشد، باید مازو را کوبیده با زنگ آهن و سرکه بگذارید. اگر هنوز تحلیل نرفته باشد، باید روغن زیتون را خوب گرم کنید و انگشت را در آن بگذارید و مدتی نگه دارید تا رفع شود. هرگاه چرک کرده باشد، تخم کتان و تخم سرو را کوبیده ،با آب گرم خمیر کرده و ضماد اندازید تا سرباز کند.

۱۰- ضماد فلفل سیاه نیز، برطرف کننده اختلالات ناخن می باشد. ضماد سیب زمینی، باعث می شود تا گوشه کردن ناخن درمان شود.

۱۱- سیب، تقویت کننده پوست مخاط ها و ناخن می باشد.

  ۱۲- ضماد مغز هسته زیتون ، ناهنجاری های ناخن را برطرف می سازد.

۱۳- خرما برای تقویت ناخن مناسب می باشد.

۱۴-  ضماد آب تره توأم با آرد گندم، عفونت های اطراف ناخن را برطرف می سازد.  مالیدن روغن بنفشه، برای بهداشت و سلامتی ناخن مفید می باشد.  برای این که ناخن ها سالم و مرتب باشند و فوری شکسته نشوند، باید روزی ۵ دقیقه ناخن ها را در روغن زیتون گرم و سرکه قرار داد تا مقاوم شوند.

ویتامین های درمانی

سلامت ناخن ها از دو طریق تأمین می شود:

 • مصرف کافی مواد سازنده ناخن ها و رسیدن این مواد غذایی به ناخن از طریق خون
 • کلسیم نقش بالایی در سلامت ناخن ندارد.

در حقیقت فقط میزان بسیارکمی کلسیم در ناخن ها وجود دارد. مهمترین عامل  در سلامت ناخن ها مصرف پروتئین کافی  است. عدم مصرف آهن کافی نیز میتواند باعث ناخن شکننده و یا تغییر شکل دادن ناخن ها شود. کمبود دراز مدت آهن موجب قاشقی شکل شدن ناخنها می شود. مصرف کافی ویتامینB12 اسیدفولیک، مس، ویتامینC و ویتامینB6 باعث کاهش قابلیت عمل اکسیژن خون به ناخن ها شده، موجب رشد کند، شکنندگی و ترک خوردن آنها می شود  .

توصیه نهایی

برای داشتن ناخنی زیبا و سالم، همیشه به ناخن هایتان توجه کنید و از آنها به خوبی نگهداری کنید. در صورت بروز هرگونه مشکلی برای ناخن ها مثل درد و بیماری های مختلف، به پزشک مراجعه کنید زیرا اکثر مشکلات مربوط به ناخن ها اگر زود به آنها توجه شوند، به  سرعت بهبود پیدا می کنند. به این نکته توجه داشته باشید که کاراصلی ناخن زیبایی نیست و نباید به خاطر زیبایی ناخنهای خود را نابود کنیم و آنها را دستخوش تغییرات ناگهانی کنیم.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی