تأثیر روغن‌های ماساژ بر پوست

تأثیر روغن‌هاي ماساژ بر پوست

تأثیر روغن‌های ماساژ بر پوست

زماني ماساژدرماني مختص از ما بهتران بود اما اين روز‌ها در بيشتر سالن‌هاي زيبايي و حتي مجتمع‌هاي ورزشي، تکنسين‌هاي ماساژ هم حضور دارند و با قيمتي تقريباً منصفانه، فعاليت مي‌کنند. اغلب اين افراد، انواع و اقسام روغن‌ها، لوسيون‌ها و ژل‌ها را به شما معرفي مي‌کنند و ممکن است با توصيف خواص سلامت‌بخش آنها، شما را متقاعد کنند که انواع گران‌تر را برگزينيد و سلامت پوست خود را تضمين کنيد. ولي آيا اين روش‌هاي فيزيکي واقعا براي پوست مفيدند؟واقعا تفاوتي مي‌کند که به پوستمان لوسيون شيميايي بزنيم يا روغن گياهي؟

روغن‌هاي گياهي ماساژ

اکثر روغن‌هاي ماساژ، گياهي هستند. اين روغن‌ها انواع ويتامين‌هاي محلول در چربي را دارند؛ مثلاً ويتامين A ،D ،E و K اما بايد خاطرنشان کرد که جذب اين ويتامين‌ها از طريق پوست، بسيار اندک است. پس به ادعاهاي تکنسين‌ها توجهي نكنيد . اين روغن‌ها جنبه درماني ندارند و در گذشته، ماساژ قسمت‌هاي مختلف بدن به وسيله روغن‌ها توصيه مي‌شد اما امروزه مطالعات جديد نشان داده که ماساژ تأثير چنداني در شلي عضلات ندارد. روغن‌ها و ماساژ تنها حس آرامش را به فرد القا مي‌کنند و نمي‌توانند در درازمدت مشکل پوستي او را بهبود بخشند.

روغن ماساژ يکي از ملزومات تکنيک ماساژ است و نقشي در درمان خشکي و ديگر ناراحتي‌هاي پوستي ندارد. به عبارت ديگر، استفاده از روغن‌هاي ماساژ بيشتر جنبه تفريحي دارد تا درماني. اگر مي‌خواهيد با روش‌هاي ماساژ حس آرامش به شما دست دهد از اين روش‌ها استفاده کنيد اما اگر انتظار داريد که ماساژ با روغن‌هاي گياهي پوست شما را جوان کند يا جوان نگاه دارد يا کلاً بهبودي در وضعيت آن به وجود آورد، سخت در اشتباه‌هستيد .

لوسيون‌هاي ماساژ

لوسيون‌هاي ماساژ پايه روغني ندارند. بنابراين هنگام ماساژ از روي پوست سُر نمي‌خورند و سر جاي خود باقي مي‌مانند. به علاوه پخش نشدن ناگهاني لوسيون‌هاي ماساژ به تکنسين اين امکان را مي‌دهد که بدون مالش و حرکت‌هاي سخت مراحل ماساژ را با آرامش اجرا کند. به اين ترتيب، فرد تحت استرس و تنش کمتري قرار خواهد گرفت.

انواع لوسيون‌هاي ماساژ

لوسيون‌هاي ماساژ پوست را نرم کرده و مدتي طول مي‌کشد تا جذب پوست شوند. اين محصولات انواع گوناگوني دارند اما بيشتر آنها با برخي روغن‌ها (روغن بادام شيرين و آفتاب‌گردان) ترکيب مي‌شوند تا بافت بهتري داشته باشند.

ژل‌هاي ماساژ

ترکيبات ژل‌هاي ماساژ به مراتب ساده‌تر و سبک‌ترند و به سرعت جذب پوست مي‌شوند. تنها مقدار اندکي از اين ژل‌ها بخش قابل توجهي از پوست را پوشش مي‌دهد.

ویژگی های روغن ماساژ خوب

  • عطر و اسانس زيادي ندارد

روغن‌هايي که بوي تندي دارند، نه تنها بيمار، بلکه تمام اطرافيان را هم آزرده مي‌کنند. فرض کنيد شخصي بخواهد به تناوب، يک روز درميان، از روغني معطر استفاده کند. در اين صورت، ماندن او در خانه و محيط‌هاي اجتماعي، غيرممکن مي‌شود. شست‌وشوي اين روغن‌ها دشوار است و بوي برخي از اين روغن‌ها آنقدر زياد است که با شست‌وشو هم از بين نمي‌روند.

  • حساسيت‌زا نيستند

اگر روغن‌هايي که در تکنيک ماساژ استفاده مي‌شوند، خالص نباشند و ترکيبات مصنوعي در آنها به کار رفته باشد، استعمال‌شان در درازمدت سبب واکنش‌هاي پوستي آلرژيک مي‌شود. البته ۸۰ تا۹۰ درصد روغن‌هاي پرکاربرد از عصاره گيا‌هان استخراج مي‌شوند

  • خيلي چرب نيستند

اگر روغني خيلي چرب باشد، مدتي بعد از استفاده باعث مي‌شود که پوست به شدت لغزنده و ناخوشايند ‌شود.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی