تاتو

تاتو چیست ؟

تاتو همان خال کوبی است که درقدیم انجام می شده است، با این تفاوت که در زمان های قدیم از تصاویر شیر و اژدها برای اثبات پهلوانی استفاده می شد و امروزه غالبا جهت آرایش، خط باریکی روی پلک چشم ، داخل ابرو یا دور لب تاتو می شود. برای تاتو کردن از سوزن های مخصوص استفاده می شود و این کار غیر از درد فراوان، خونریزی زیادی هم به همراه دارد . پس از خال کوبی نیز رعایت نکردن بهداشت فردی، می تواند شخص را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکی چون ایدز و هپاتیت قرار دهد.

تاتو و بیماری ها

تحقیقات اخیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کبدی در ایران نشان می دهد که یکی از بیماری های شایع عفونی و مسری در کشور ما هپاتیت است. اغلب اوقات هپاتیت نوع C و گاهی نیز هپاتیت نوع B به صورت مزمن باقی مانده و می تواند به نارسایی کبد و نیز سرطان این عضو حیاتی منجر شود. هر دو نوع این هپاتیت از طریق خون منتقل می شوند، ضمناً تحقیقات گسترده نشان می دهد که تاتو می تواند یکی از روشهای انتقال هپاتیت به خصوص هپاتیت نوع C باشد.

همچنین کسانی که خال کوبی می کنند ۹ برابر بیشتر از سایر افراد، در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C قرار دارند، در حالی که در افراد بدون خال کوبی این بیماری بسیار کمتر دیده می شود. انجام خال کوبی در محلهای سنتی و آلوده، اندازه و بزرگی خال کوبی،  همچنین استفاده از رنگهای سفید، زرد ، نارنجی ، قرمز، احتمال ابتلا فرد به این بیماری ها را افزایش می دهد. سایر بیماری های عفونی مثل هپاتیت B ، سیفیلیس، جذام و سل نیز می تواند از طریق خال کوبی یا تاتو منتقل شوند.

متأسفانه امروزه خالکوبی ظریف و تاتو در میان جوانان و نوجوانان ما رایج شده است، در حالی که اکثر این افراد از خطر انتقال بیماری های خطرناک عفونی از این طریق بی اطلاع هستند. در خصوص ايدز نيز ثابت شده است، ويروسي كه موجب ابتلا به اين بيماري مي شود، از سه راه اصلي آميزش جنسي ، انتقال خون و فرآورده هاي خوني آلوده و مادر آلوده به بدن افراد سرايت مي كند.

تحقيقات نهادهاي علمي نشان داده است كه به واسطه تماس سوزن با خون در عمل خال كوبي، خطر ابتلاي فرد به ايدز زياد است و اين دسته از افراد در مجموعه گروه هاي پرخطر قرار مي گيرند. پزشكان تأكيد مي كنند كه حتي با رعايت نكات بهداشت ، خطر ابتلا به ايدز و ديگر بيماري هاي عفوني در كساني كه خال كوبي مي كنند، زياد است و اين ادعا كه در تاتو از وسايل مخصوص استفاده مي شود، به هيچ وجه يك ادعاي منطقي و علمي نيست. شما با تاتو کردن تقریبا تغییرات دائمی بر روی پوست خود ایجاد می نمایید و نمی توانید براحتی آنها را پاک کنید و برای رفع تاتو با مشکل مواجه می شوید. این کار برای بسیاری افراد جنبه زیبایی شناسی و یا مراسم ورود و عضویت در چیزی یا جایی را دارد (مثل یاکوزا های ژاپن)و بعضی از خانم ها برای صرفه جویی در وقت خود یا عدم توانایی در آرایش درست و دقیق از تاتو در آرایش های دائمی خود مانند خط ابرو، خط چشم، خط لب استفاده می کنند.

بدترین خطر در تاتو کردن این است که مردم از نتیجه تاتوکردن راضی نباشند و بخواهند که آنرا پاک کنند. اما جای تاتو همیشه به شکل یک زخم باقی می ماند. باید در انجام تاتو محتاط و مراقب بود چرا که راه برگشتی وجود ندارد. تاتو کردن مثل کوتاه کردن مو نیست. راه برگشت و پاک کردن تاتو ممکن است خیلی خطرناکتر از خود تاتو کردن باشد.

مشکلات ناشی  از تاتو

 

  • عفونت

  علت گزارش شده براي اين مشكل استرليزه نامناسب و نادرست وسايل تاتو كردن و استفاده از رنگ هاي آلوده مي باشد. تاتوكارها براي اين كار يا كم تعليم ديده اند و يا اصلا تعليم نديده اند و اغلب نمي دانند كه چطور وسايل خود را بهداشتي نگه دارند تا از انتقال بيماري هاي خوني مانند هپاتيت يا حتي ايدز جلوگيري كنند. اگر چه تعدادي از رنگ هاي اضافه شده به تاتو براي استفاده در لوازم آرايشي تأييد شده اند اما هيچيك براي تزريق در پوست مورد تأييد قرار نگرفته اند. استفاده از رنگ هاي تأييد شده در تاتو، خطوط را منقطع مي كند. بعضي از اين رنگها، رنگ صنعتي هستند كه فقط بعنوان جوهر پرينتر و يا رنگ نقاشي اتومبيل مناسبند.

تاتو مانند يك زخم باز است كه يا بايد آن را پوشاند و پانسمان كرد و يا با استفاده از كرمهاي آنتي بيوتيك از آن مراقبت كرد تا عفوني نشود و هنگام رفتن زير تابش آفتاب از كرمهاي ضد آفتاب استفاده كرد. توصيه مي شود همه پس از انجام تاتو حتماً از قرار گرفتن زير تابش مستقيم آفتاب اجتناب نماييد و از كرمهاي ضدآفتاب با حداقل SPF30 بر روي تاتو استفاده كنيد.

تاتو به عنوان راهي براي انتقال بيمارهاي عفوني مانند هپاتيت B ، سيفليس، جذام، سل، سرطان پوست، psoriasis ، سندروم شو˜ک سمي و يا حتي تغييرات رفتاري شناخته شده است.

  • خطر زخمهاي ناشي از عفونت

برداشتن و پاك كردن اثر تاتو يك كار پرزحمت و پررنج است كه معمولاً با چند راه درماني و هزينه هاي قابل توجهی همراه است. پاك كردن تاتو بدون ايجاد زخم شايد غيرممكن باشد. تقريباً تمام مشكلات از وقتي شروع مي شود كه مردم در مي يابند كه از انجام تاتو پشيمان هستند و اقدام به پاك كردن آن مي نمايند.

  • هپاتيت B

هپاتيت B بزرگترين خطر را ايجاد مي كند و اين ويروس از طريق استفاده از سوزن مشترك تاتو منتقل مي شود.

  • ايدز

تاتو كردن همچنين به انتشار ويروس ايدز كمك مي كند. خطر افرادي راكه از نوك خودكارهاي خالي خودنويس براي تاتو كردن استفاده مي نمايند بيشتر تهديد مي كند. دريافت ويروس HIV از طريق تاتو كردن زياد معمول و رايج نيست، اگر تاتوكارها از اصول كنترل صحيح عفونت تبعيت نكنند اين امكان همواره  به  صورت بالقوه وجود دارد.

خطر افزايش سرطان

رنگ ها و جوهر هاي جديد هر روزه به بازار آمده و زود هم ناپديد مي شوند. اين جوهرها و رنگ ها باعث تحريكات و التهابات پوستي مي شوند. نكته منفي در مورد اين جوهرها اين است كه هنوز عوارض دراز مدت استفاده از اين جوهرها مشخص نشده است. اين جوهرها احتمالاً مي توانند باعث ايجاد و بروز بعضي از سرطانها باشند. كساني كه تاتو مي كنند در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي عفوني پوستي هستند. اگر شما زمينه حساسيتي در پوستتان داريد، پس از تاتو كردن امكان تشديد و يا بروز آن در شما بيشتر است. -

 انتقال هپاتيت C

تاتو كردن مي تواند شاهراهي براي ابتلاءبه هپاتيت C باشد، شايع ترين عفونت ويروسي مزمن كه ۲ درصد از جمعيت مردم آمريكا به آن آلوده شده اند. تحقيقات نشان داده كه مردمي كه در سالن هاي تبليغاتي تاتو، تاتو كرده اند ۹ بار بيشتر از مردمي كه تاتو نكرده اند در معرض خطر ابتلا به هپاتيت C مي باشند. هپاتيت C مي تواند از طريق تاتو كردن بوسيله سوزن هاي از قبل استفاده شده توسط مشتريان قبلي و يا رنگ هاي استفاده شده ، نقص در تكنيك استرليزه كردن، مانند امتحان تيزي سوزن با دست و بعد تماس آن دست با پوست كسي كه تاتو روي او انجام مي شود منتقل مي شود. اگر فكر مي كنيد كه شما در معرض بيماري هاي HIV ، هپاتيت C و يا هپاتيت B قرار گرفته ايد، حتماً تست مربوط به بيماري خود را انجام داده، بعد اقدام به تاتو نماييد.

در مورد هپاتيت B مي توانيد واكسن آن را تزريق نماييد. هنگام تاتو كردن حتماً از سوزن هاي يكبار مصرف آماده و جوهر تازه و نو در ظرف هاي آماده استفاده نماييد و از استرليزه شدن و ضدعفوني شدن وسايل تاتو در دستگاه اتوكلاو مطمئن شويد. مراقب باشيد كه تميز كردن وسايل با سفيد كننده ها و يا هر ضدعفوني كننده ديگر ويروس هپاتيت C را از بين نمي برد.-

زنان باردار و تاتو

تاتو کردن زنان باردار ایده خوبی نیست. هر چند اگر تمام احتیاط های لازم انجام شود مشکلی پیش نخواهد آمد اما این کار را توصیه نمی کنیم . ازآنجائیکه در بعضی افراد خونریزی هم دیده شده در مورد خانم های باردار بهتر است اینکار را انجام ندهند چرا که خونریزی اگر منعقد نشود جنین به خطر خواهد افتاد.

مهمترین خطری که مادران و خانم های باردار را تهدید می کند خطر ابتلا به هپاتیت B  و بیماری های عفونی خونی می باشد که هم مادر و هم جنین در معرض خطر قرار می گیرند.بیشتر مواد رنگی به کار رفته در خالکوبی یا تاتو  Tattooسمی و سرطان زا هستند و پاک کردن آنها نیز خطراتی در پی دارد. ۳۰۰ ترکیب رنگی مختلف که برای خالکوبی های رنگی استفاده می‌شوند از مواد شیمیایی سمی تشکیل شده اند و ممکن است عوارضی مانند التهاب، تحریک پوستی و حتی سرطان ایجاد کنند. هنگام خالکوبی در هر ثانیه ۲۰ نیش سوزن وارد پوست می‌شود و بخشی از ذرات رنگ وارد جریان خون و لنف می شود و غده‌های لنفاوی منطقه خالکوبی شده را سیاه می کند. از سوی دیگر پاک کردن خالکوبی ها و تاتو نیز که با استفاده از لیزر انجام می شود، مشکلاتی در پی دارد. در این روش بلورهای رنگی خالکوبی، خرد و وارد دستگاه گردش خون و ایمنی بدن می شوند که ممکن است عوارض فراوانی از جمله سرطان ایجاد کنند. خالکوبی افزون بر این عوارض خطر انتقال بیماری های عفونی خطرناک مانند هپاتیت و ایدز را نیز افزایش می دهد.

منبع : کتاب رازهای زیبایی  جوانی