تاثیر اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست

تاثیر اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست

تاثیر اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست

خورشید تمام اشعه ها را از خود ساطع می کند. از جمله آنها اشعه ماوراءبنفش است که به  سه باند تجزیه می شود: اشعه هایUVB,UVC,UVA .

خوشبختانه اشعهUVC که اموراج کوتاهی دارد و برای زندگی موجودات زنده  بسیار مضر است توسط لایه اُزون در جوِّ زمین جذب شده و به زمین نمی رسد. بنابراین وقتی ما خودمان را در مقابل نورآفتاب قرار می دهیم، پوست ما اشعه (UVB با طول موج متوسط) و UVA(با طول موج بلند) را دریافت میکند.

اشعه های UV پوست را به تیره شدن وا می دارند که این امر نتیجه ی تأثیرUV روی سلولهای تخصیص یافته لایه اِپی دِرم به نام سلولهای ملانین ساز  می باشد. سلولهای ملانین ساز سلولهای ستاره ای شکل هستند که در لایه بازال اِپی دِرم قرارگرفته اند. اشعه خورشید سلولهای ملانین ساز را تحریک کرده موجب تکثیر آنها می شود و تولید ملانین را در آنها افزایش می دهد.

مواجهه با آفتاب یکی از فاکتورهای اصلی پیری پوستی می باشد. که پیری نوری Photoaging  نامیده می شود. پیری نوری مربوط به تغییرات عمیق در فیبرهای پوست (کلاژن و الاستین) و نیز بی نظمی رنگ پذیری می باشد. نتیجه پیری نوری چین و چروکها و لکه های رنگدانه ای پوستی است. اشعه خورشید همچنین موجب تغییر مولکولهایDNA حامل اطلاعات ژنتیکی سلولهای پوست ما می شود. این تأثیرات می توانند باعث مرگ سلولی یا تغییر در DNA شوند که نتیجه اش سرطانهای پوستی است.

در واقع، بیشتر سرطانهای پوستی در نقاطی از بدن به وجودمی آیند که در معرض نور خورشید هستند. شواهد زیادی وجود دارد که بعضی سرطانهای پوستی در بزرگسالان ممکن است با مواجهه زیاد با نور خورشید در دوران کودکی مرتبط باشد.تا این اواخر UVA به عنوان اشعه بی ضرر تلقی می شد. به هر جهت UVA به وفور در نور طبیعی وجود دارد و عمیق تر از UVB در پوست نفوذ می کند.در حال حاضر شواهدی وجود دارد که UVA بی ضرر نیست و بسیاری از اثرات مضر اشعه خورشید با UVB و همچنین UVA بوجود می آید. اما اشعه ماوراء بنفش فقط اثرات مضر ندارد. بلکه موجب آرامش روحی شده و نیز در تشکیل ویتامین D مؤثر است.

اشعه ماوراء بنفش همچنین در درمان بعضی مشکلات پوستیاز جمله پسوریازیس (نور درمانی) استفاده می شود.اولین و مهمترین کار در حفاظت از پوست اجتناب از نور خورشید تا حد امکان می باشد. این نکته مخصوصاً در مورد اطفال و در ساعات گرم روز باید رعایت شود. همچنین پوششهای محافظ (کلاه، بلوز آستین بلندو غیره) می توانند مؤثر باشند.

یک راه حل بسیار مؤثر پوشاندن سطح پوست توسط یک لایه نازک ضد آفتاب است. ضد آفتابهای مختلفی در بازار موجودند که در سالهای اخیر نیز پیشرفت چشمگیری جهت افزایش اثر بخشی و نیز تأثیر بر زیبایی حاصل شده است. درجه حفاظت یک ضد آفتاب که برای مقابله با UVB پیشنهاد می شود با فاکتور حفاظتی در برابر خورشید (SPF) اندازه گیری می شود.اگر یک ضد آفتاب SPF معادل ۱۰ داشته باشد بدان معنی است که می  توانیم ۱۰ بار از نظر زمانی بیشتر از زمانی که پوست بدون محافظ قرمز می شود در برابر خورشید بمانیم. بنابراین هر چه SPF بالاتر باشد، اثر حفاظتی آن در برابر UVB بیشتر است. برای محافظت در برابر UVA از تست های متفاوتی استفاده می شود.

ضد آفتاب ها

یک ضد آفتاب خوب و مؤثر باید جلوی هر دو اشعه UVB, UVA را بگیرد و دارای یک فاکتورحفاظتی مناسب در برابر هر دو باشد. همچنین باید با یک بار استفاده بر روی پوست هم در برابر اشعه خورشید هم در برابر آب و شستشو مؤثر باشد. اثر بخشی مداوم محصولات ضدِّ آفتاب در طول چندین ساعت (دوام ضدآفتاب نامیده می شود)، پارامتر بسیار مهم و تعیین کننده ای در حفاظت در برابر آفتاب می باشد.-

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی