تبخال

تبخال چیست؟

تبخال مجموعه ای  از تاول های کوچک و دردناک هستند که معمولاً در نزدیکی لبها  قرار دارند و توسط یک عفونت ویزوسی به نام هرپس سیمپلکس ایجاد می شوند. جالب است  بدانید که اکثرمردم حداقل برای یکبار تا زمانی که به سن بلوغ می رسند، توسط آن آلوده شده اند!

تبخال تناسلی نوع دیگری است که همین  عوارض را در کشاله ران، زیر شکم، اطراف آلت تناسلی( در زنان داخل واژن هم ممکن است دیده شود) و در قسمت پایین کمر ایجاد می کند.عفونت اولیه اغلب قابل توجه نبوده اما ممکن است تاول هایی در دهان ایجاد شود.سپس ویروس به حالت نهفته در سلولهای عصبی باقی  می ماند، اما در بعضی افراد دوباره فعال شده، ایجاد تبخال می نماید.

عوامل تشدید کننده

عوامل تشدید کننده و شعله ورکننده تب خال عبارتند از:

 • باد سرد
 • آفتاب سوختگی
 • خستگی
 • استرس
 • سرماخوردگی
 • قاعدگی  و تب

علائم و نشانه ها

تب خال ها، اغلب روی یوست اطراف لب ها ایجاد می گردند.علائم و نشانه های معمولاً به ترتيب زير ظاهر ميشوند:

- ناحيه مبتلا شروع به احساس سوزن سوزن شدن مي‌كند .

- يك يا چند مجموعه از تاولهاي كوچك و دردناك به وجود مي‌آيد و پوست اطراف دچار التهاب ميشود.

- تاولها مي‌تركد و دلمه مي‌بندند .

- معمولاً تاولها در عرض ۱۰ تا ۱۴ روز فروكش مي‌كنند.

- اگر تب خالها عود كنند، تاولها معمولاً، دوباره در همان نواحي قبلي، روي صورت ظاهر ميشوند. كارهايي كه بايد انجام شوند:

احتمال دارد بتوانيد با استفاده از يك كرم ضد ويروسي بدون نسخه مثل آسيكلووير، جلوي حملات شديد را بگيريد، اما بايد كرم را به محض پيدايش اولين علائم و نشانه ها به كار بريد. در بعضي موارد، داروهاي ضد ويروس خوراكي ممكن است تجويز شوند. هر چند با درمان تبخال مي‌توانید جلوي حملات را بگيرید، اما ويروس در سيستم باقي مانده و علايم ممكن است عود كند.

اگر دچار تب خالهاي راجعه مي‌شويد، سعي كنيد از پوستتان در برابر عوامل شعله‌ور كننده تب خال مثل آفتاب سوختگي يا باد سرد، محافظت كنيد. جهت به حداقل رساندن خطر انتشار ويروس، از لمس تاولها و بوسيدن، اجتناب ورزيد.

تبخال تناسلی چیست؟

تب‌خال‌ ناحيه‌ تناسلي‌ عبارت‌ است‌ از يك‌عفونت‌ ويروسي‌ ناحيه‌ تناسلي‌ كه‌ از راه‌ آميزشي‌ انتقال‌ مي‌يابد. اين‌ عفونت‌در مردان‌ و زنان‌ مي‌تواند رخ‌ دهد. از جمله‌ نواحي‌ كه‌ امكان‌ درگيري‌ آنها وجوددارد عبارتند از مجراي‌ تناسلي‌، گردن‌ رحم‌، ران‌ها، و آلت‌ تناسلي‌.تبخال تناسلي‌ معمولاً همراه‌ با ساير بيماري‌هاي‌ آميزشي‌ رخ‌ مي‌دهد.

 • علائم و علل

تبخال های دردناك‌ كه‌ قبل‌ از آن‌ خارش‌، سوزش‌يا احساس‌ آزردگي‌ در ناحيه‌ تناسلي‌ وجود دارد. در زنان‌، تبخال ها ممكن‌ است‌ با درون‌ مجراي‌ تناسلي‌ تا گردن‌ رحم‌ و نيز پيشابراه‌ گسترش‌ يابند. پس‌ از چند روز،تبخال ها مي‌تركند و از آنها زخم‌هايي‌ كم‌ عمق‌ و دردناك‌ بر جاي‌ مي‌ماند كه‌ ۳-۱ هفته‌ باقی  می مانند.

سوزش‌ و مشكل‌ در دفع‌ ادرار-بزرگ‌ شدن‌گره‌هاي‌ لنفاوي‌-تب‌ و احساس‌ كسالت‌.

ويروس‌ تب‌خال‌ (هرپس‌) نوع‌ ۲

ويروس‌ تب‌خال‌نوع‌ ۲باعث‌ تب‌خال‌ ناحيه‌ دهاني‌ مي‌شود، البته‌ گاهي‌ عامل‌ تب‌خال‌ ناحيه‌تناسلي‌ نيز هست‌.تب‌خال‌ ناحيه‌ تناسلي‌ از راه‌ آميزشي‌ و در صورت‌ وجودضايعات‌ فعال‌ انتقال‌ مي‌يابد. ضايعات‌ ممكن‌ است‌ روي‌ دست‌ها و دهان‌ نيز باشند. از زمان‌ تماس‌ با ويروس‌ ۷-۲ روز طول‌ مي‌كشد تا علايم‌ ظاهر شوند گاهي‌ عفونت‌بدون‌ هيچ‌گونه‌ علايم‌ اوليه‌اي‌ انتقال‌ مي‌يابد ولي‌ بعداً خود را نشان‌مي‌دهد.

عوامل خطرساز

۱- وجود يك‌ بيماري‌ جدي‌ كه‌ مقاومت‌ بدن‌ را كم‌كرده‌ باشد.

۲- مصرف‌ داروهاي‌ سركوب‌كننده‌ ايمني‌ يا داروهاي‌ سرطان‌.

۳- استرس‌ (افزايش‌ استعداد ابتلا به‌ عفونت‌ اوليه‌ يا عود عفونت‌) ، استرس‌ ممكن‌ است‌ باعث‌كاهش‌ كارايي‌ پاسخ‌ ايمني‌، كه‌ معمولاً رشد ويروس‌ را متوقف‌ مي‌كند، شود.

۴- ساير عواملي‌ كه‌ مي‌توانند باعث‌ عود بيماري‌ شوند عبارتنداز آسيب‌ به‌ ناحيه‌ تناسلي‌، عادت‌ ماهانه‌، آفتاب‌ گرفتن‌، و وجود يك‌ عفونت‌ديگر که به صورت همزمان به آن دچارید.

۵-سیگار  و قلیان ؛ طرز مصرف قلیان که در آن قسمت دهانی شلنگ میان افراد جابجا می شود، عامل انتقال بیماریهایی مانند هپاتیت، تبخال و سل می شود.

پیشگیری

 • در صورت‌ وجود زخم‌ يا تاول‌ (عفونت‌ فعال‌)،بايد از آميزش‌ خودداري‌ شود.
 • در صورت‌ وجود عفونت‌ غيرفعال‌، خصوصاً اگر عودمكرر عفونت‌ فعال‌ وجود داشته‌ باشد، بايد از كاندوم‌ استفاده‌ شود.
 • اگر باردار هستيد، حتماً سابقه‌ تب‌خال‌ تناسلي‌ يا هرگونه‌ ضايعه‌ ناحيه‌ تناسلي‌ را به‌پزشك‌ خود اطلاع‌ دهيد، زيرا بايد اقداماتي‌ احتياطي‌ براي‌ جلوگيري‌ از بروزعفونت‌ در نوزاد انجام‌ شوند.
 • حتي‌المقدور از استرس‌ پرهيزكنيد.

در حال‌ حاضر نمي‌توان‌ تب‌خال‌ ناحيه‌ تناسلي‌ را معالجه‌ كرد، اما با درمان‌ مي‌توان‌ علائم و نشانه های بيماري‌ را تخفيف‌ داد و از عودبيماري‌ جلوگيري‌ كرد.در هنگامي‌ كه‌ علائم و نشانه ها وجود ندارد، ويروس‌ به‌ حالت‌خفته‌ درآمده‌ است‌. وقتي‌ كه‌ ويروس‌ دوباره‌ فعال‌ شود علائم و نشانه ها باز مي‌گردند. بازگشت‌ علائم و نشانه ها به‌ معناي‌ عفونت‌ جديد نيست‌. ميزان‌ ناراحتي‌ از فرد به‌ فردو در يك‌ فرد نيز در زمان‌هاي‌ مختلف‌، متفاوت‌ است‌. همچنين‌ ميزان‌ ناراحتي‌ دراولين‌ بار عفونت‌ بيشتر از عودهاي‌ بعدي‌ است‌.

عوارض

گسترش‌ عفونت‌ ويروسي‌ به‌ تمام‌ بدن‌ و مرگ‌ دربيماراني‌ كه‌ ناچارند داروي‌ ضد سرطان‌ يا مهاركننده‌ دستگاه‌ ايمني‌ مصرف‌ كنند.انتقال‌ عفونت‌ به‌ نوزاد تازه‌ به‌ دنيال‌ آمده‌ از مادر آلوده‌ كه‌ مي‌توانديك‌ عفونت‌ گسترده‌ و تهديدكننده‌ جان‌ نوزاد را ايجاد كند.

عفونت‌ باكتريايي‌ثانويه‌

تشخيص‌ معمولاً با ديدن‌ تبخال لب یا تبخال دیگر مناطق داده‌ مي‌شود،اما براي‌ تأييد تشخيص‌ ممكن‌ است‌ مايع‌ داخل‌ تبخال در آزمايشگاه‌ مورد بررسي‌قرار گيرد.درمان‌ با هدف‌ تخفيف‌ علائم و پيشگيري‌ از عوارض‌ صورت‌ مي‌گيرد.لباس‌ زير بايد نخي‌ باشد و براي‌ كاهش‌ درد به‌ هنگام‌ ادرار، مي‌توان‌ ازآب‌ گرم‌ در ناحيه‌ استفاده‌ كرد.نشستن‌ در وان‌ آب‌ گرم‌ كه‌ در آن‌ يك‌قاشق‌ چايخوري‌ نمك‌ ريخته‌ شده‌ باشد مي‌تواند مقداري‌ از درد و ناراحتي‌ ناشي‌ از تبخال ها را كاهش‌ دهد. حتي‌المقدور شيوه‌ زندگي‌ خود را طوري‌ تغيير دهيد كه‌استرس‌ كمتري‌ در زندگي‌ داشته‌ باشيد. خانم‌ها بايد سالانه‌ تحت‌ بررسي‌ پاپ‌اسمير و معاينه‌ قرار گيرند تا از نبودن‌ هرگونه‌ عارضه‌اي‌ اطمينان‌ حاصل‌شود

داروها

داروهاي‌ ضد ويروسي‌ خوراكي‌ غالباً براي‌درمان‌ اولين‌ حمله‌ عفونت‌ تب‌خال‌ ناحيه‌ تناسلي‌ و عود عفونت‌ تجويز مي‌شوند. دربعضي‌ از بيماران‌، اين‌ داروها ممكن‌ است‌ براي‌ پيشگيري‌ نيز تجويز شوند. نوع‌موضعي‌ ماليدني‌ اين‌ داروها ضدويروسي‌ نيز موجود هستند اما به‌ اندازه‌ خوراكي‌مؤثر نيستند.داروهاي‌ ضد درد خفيف‌، مثل‌ استامينوفن‌ .

** تــــــوجـــــــــــه

تا زمان‌ برطرف‌ نشدن‌ علائم و نشانه های تبخال تناسلی، بايد از آميزش‌خودداري‌ شود.

نکات بهداشتی برای پیشگیری

۱- از بوسیدن یا تماس پوستی با افراد مبتلا به تبخال، در زمانی که تاول روی پوست آنها وجود دارد خودداری کنید.

۲- از وسائل مشترک مانند وسائل غذاخوری، حوله ها و تیغ استفاده نکنید.

۳-اگر مبتلا به تبخال هستید، قبل از لمس کردن افراد دیگر دست هایتان را بشویید.

۴- مصرف لبنیات و سیب زمینی را افزایش دهید.

۵- قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید از جمله عواملی است که ظهور تبخال را تحریک می کند به همین علت پیش از قرار گرفتن طولانی مدت زیر آفتاب چه در تابستان و چه در زمستان، کرم ضد آفتاب را روی لب ها و صورتتان بمالید تا از ظهور تبخال پیشگیری کنید.

۶- از خوردن شکلات، کاکائو، بادام زمینی و ژله خودداری کنید.

۷- ورزش، تمدد اعصاب و دورکردن افکار منفی و کاهش فشار عصبی و استرس در درمان و پیشگیری  از تبخال مؤثرند.

۸- کمبود ریز مغذی ها مانند آهن و ویتامین های گروهB موجب عود تبخال می شوند که با تأمین آنها می توات بازگشت تبخال را متوقف کرد .

منبع : کتاب رازهاای زیبایی و جوانی