ترک لب

یکی از شاخص های مهم در یک چهره ی زیبا، لب ها هستند. لب های زیبا می توانند لبخند شما و چهره تان را زیباتر کنند.لب‌ یکی از نواحی پوست است که بیشتر از هر جای دیگری در معرض هوا و آفتاب قرار دارد و به همین علت هم بیشتر مستعد مشکل خشکی و ترک ‌خوردگی است. اگر خوب از لب‌هایتان مراقبت نکنید، گرمای بیش از حد و از دست رفتن آب بدن ، می‌تواند باعث سوزش و التهاب و حتی خونریزی آن ها شود.

علل

متخصصان معتقدند تماس لب با خمیردندان و رژ لب و استفاده از پروتزهای دندان باعث خشکی‌های شدید و خارش و ترک لب می‌شود. حرارت زیاد، کم آبی و سرمای شدید هم از عوامل شایع به وجود‌ آورنده خشکی‌های ساده و ترک‌ لب هستند، همچنانکه بعضی از بیماری‌ها نظیر (پسوریازیس) هم سبب پوسته شدن اطراف و روی لب می‌شود که در این صورت مشکل لب با علائم دیگری نیز همراه است.

داشتن لب‌های ترک ‌خورده، خشک و سوزان بی‌تردید آزارنده است. برای بسیاری از کار‌هایی که در طول روز انجام می‌دهیم، از همین لب‌ها استفاده می‌کنیم. لب اگر سالم نباشد، حتی نمی‌توانیم راحت غذا بخوریم، حرف بزنیم یا لبخند بزنیم. لب‌های شما نمی‌تواند مانند بقیه جاهای پوست بدنتان در برابر از دست دادن رطوبت مقاومت کند، چرا که لایه‌های پوست لب بسیار نازک هستند. علاوه بر این لب ها لایه محافظتی معمول پوست که دارای غدد چربی و عرق است را ندارند، به همین علت هم مانند بقیه جاهای بدن نمی‌تواند خودش را مرطوب نگه دارد و مستعد خشک شدن و ترک‌خوردن است. البته این ها تنها علت خشکی و ترک لب نیستند.

از دیگر علل خشکی و ترک لب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قرار گرفتن در معرض آفتاب

اگر چه همیشه آب و هوا را در خشکی و ترک لب مقصر می‌دانیم، اما در واقع همه تقصیر‌ها متوجه هوا نیست. اگر از لب محافظت نکنید، تابش خورشید می‌تواند باعث تبخیر رطوبت آن و خشکی شود. این مسئله در مناطقی که رطوبت هوا کم‌تر است، بیشتر خودش را نشان می‌دهد؛ البته وجود باد‌های خشک هم در این مسئله نقش دارد. نه تنها گرما بلکه سرما هم می‌تواند لب‌های شما را خشک و ترک‌خورده کند، به خصوص در مناطقی که سوز باد‌های سرد زمستان بیشتر است. بنابراین فکر نکنید که در زمستان خبری از خشکی لب نیست. حتی در این فصل ابری، باد زمستان بیشتر می‌سوزاند.

خیس کردن مرتب لب ها

 خیس کردن لب با زبان، بر خلاف آنچه به نظر می‌رسد، باعث خشکی لب و ترک‌ لب می‌شود، زیرا بزاق با ایجاد رطوبت موقت و از بین بردن چربی طبیعی پوست، باعث تبخیر پوستی بیشتر شده و در نهایت سبب خشکی بیشتر لب می‌شود.

کم شدن آب بدن

یکی از علامت‌های کم شدن آب بدن، خشکی و ترک لب است. در کسانی ‌که گرما زده شده‌اند، یا به ‌علت اسهال آب زیادی از دست داده‌اند، با مشاهده شدت خشکی لب می‌توان پی به شدت کمبود آب برد.

کمبود ویتامین ها

کمبود بعضی از ویتامین‌ها مانند آ، ب ، ث و املاحی مانند آهن و روی هم می‌تواند باعث خشکی، پوسته پوسته شدن و به‌ خصوص ترک خوردن گوشه لب شود.بدیهی است وقتی تغذیه‌ای سالم و کامل دارید، این مسئله نمی‌تواند علت خشکی لب شما باشد.

حساسیت به مواد آرایشی

استفاده مکرر از صابون و مواد شیمیایی دیگر مثل محصولات آرایشی غیر استاندارد و رژ لب‌ می‌تواند موجب حساسیت پوست لب و ترک لب ‌شود. البته پوسته شدن لب در بیماری‌هایی مانند حساسیت و اگزما شایع‌تر است و می‌تواند حتی به علت تماس موادی نظیر لیمو ترش و پرتقال به وجود آید. بهتر است مراقب حجم دهنده‌های لب باشید، چون در آن ها اغلب موادی به ‌کار رفته است که با تحریک و التهاب لب، آن‌ را بزرگ تر و پُرتر نشان می‌دهد.

مصرف برخی از داروها

کسانی‌ که نمی‌توانند علتی برای ترک لب هایشان پیدا کنند، بهتر است سری به قفسه داروهایی که می‌خورند بزنند. مصرف بعضی داروها مانند (ترتینوئین، ویتامین آ در مقادیر زیاد، داروهای شیمی درمانی، دپنی سیلامین، ایزونیازید و فنوتیازین) هم می‌تواند این مشکل را ایجاد کند.

 مصرف غذاهای ترش

 غذاهای ترش و مرکبات که اسیدی هستند ممکن است باعث تحریک لب و خشکی و ترک لب شوند. در این حالت سوزش لب هم ایجاد می‌شود. علاوه بر این پوست انبه هم حاوی ماده‌ای به نام (توکسیکودندرون است) که در سم گیاه پاپیتال هم وجود دارد و ممکن است به لب آسیب برساند.

انسداد مسیر تنفسی بینی

 انسداد مسیر تنفسی بینی (در اثر سرماخوردگی) و درنتیجه نفس کشیدن از دهان هم باعث خشکی لب و سپس پوسته شدن و ترک لب می‌شود.

سیگار کشیدن

این را حتماً بارها شنیده‌اید که خشکی دهان و ترک لب‌ها از کمترین عوارض سیگار کشیدن است، پس دیگر لازم نیست درباره آن توضیح زیادی بدهیم!

عفونت های قارچی

اگر خشکی در گوشه‌های لب باشد و سبب ترک خوردن و قرمز شدن و سوزش شدید شود، ناشی از عفونت‌های قارچی است. در برخی مواقع نیز ترک‌خوردگی‌های مزمن در خط میانی لب تحتانی به وجود می‌آید که در کودکان شایع‌تر است و با چرب کردن برطرف نمی‌شود، یعنی باید از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده شود.

درمان ترک لب

اگر پی در پی دچار ترک ‌لب، پوسته پوسته شدن و خشکی لب می‌شوید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید، اما روش‌هایی هم هست که می‌توانید خودتان به بهبود و پیشگیری و درمان ترک لب کمک کنید

- برای درمان ترک لب از بیرون رفتن در هوای خشک و گرم و آفتابی تا حد امکان خودداری کنید، یا این که با خودتان به اندازه کافی آب خوردن همراه داشته باشید و حداقل ۵/۱ لیتر در روز آب بخورید.

 - در زمستان بهتر است علاوه بر استفاده از شال و پوشاندن صورت با آن، برای پیشگیری و درمان ترک لب با وازلین یا پماد‌های ویتامین آ لب خود را چرب کنید. همچنین می توانید از برق لب، روغن یا رژهای مخصوص مرطوب کننده لب که ضد ‌آفتاب هم هستند، استفاده کنید.

برق لب‌هایی که خاصیت نرم‌کنندگی بیشتری دارند و در ترکیب آن ها از فلزاتی چون مس استفاده نشده است، مفید هستند. معمولاً اجزای مرهم‌هایی که مخصوص لب هستند از آلوئه ورا ، عسل، بابونه، روغن بادام، روغن گل سرخ، لانولین، وازلین، موم، روغن زیتون، کره کاکائو، موم زنبور عسل، لیمو و ویتامین ای و ث ساخته شده‌اند.

 - از ژل یا رژهایی برای لب استفاده کنید که مواد آن ها طبیعی ‌تر هستند و مواد حساسیت‌زا و معطر کمتری در ترکیب آنها به‌ کار رفته‌ است.

 -به منظور پیشگیری و ترک لب به اندازه کافی میوه و سبزیجات تازه بخورید. کمبود ویتامین ‌ها به ‌خصوص ریبوفلاوین، می‌تواند باعث ترک ‌خوردگی گوشه های لب شما‌ شود.

 - عادت خیس کردن لب ، گاز گرفتن و کندن پوست لب‌هایتان را کنار بگذارید.

 - هنگام خرید محصولات آرایشی مانند صابون، رژ و کرم‌ از استاندارد بودن آن مطمئن شوید و سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که کمتر حساسیت‌ زا بوده و به اصطلاح (هایپو آلرژن) هستند.

 - خانه خود را به ‌خصوص در زمستان که بخاری‌ روشن است، مرطوب نگه دارید. برای این ‌کار می‌توانید یک کتری آب روی بخاری بگذارید یا از دستگاه بخور استفاده کنید.

 - سیگار مضرات فراوانی برای شما دارد که خشکی و ترک ‌لب یکی از کمترین آنهاست، پس به بهانه جلوگیری درمان ترک‌ لب هم که شده، سیگار را کنار بگذارید.

 – هیچ گاه پوست لبی را که خونریزی و عفونت دارد، نکنید.

 - اگر خشکی و ترک لب هایتان با چرب کردن رفع نشد، با توجه به علت ایجاد خشکی و طبق توصیه پزشک می‌توان از داروهای کورتون، آنتی بیوتیک‌ها و ضد قارچ‌ها استفاده کرد.

 منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی