ترک های پوستی

خطوط پوستی(ترک پوست یا استریا)

خطوط پوستی یا ترک های پوست تقریباً فرو رفته پوستی که بیشتر در نواحی تحت کشش به وجود می آید.این عارضه بسیار شایع می باشد و بیشتر در زنان در سنین جوانی و در دوران بارداری (ترک حاملگی) دیده می شود.با شروع بلوغ جنسی در بدن، تحت تأثیر افزایش هورمون های جنسی تغییراتی بوجود می آید. علاوه براین تغییرات، تغییرات دیگری نیز به وقوع می پیوندد که از این گروه می توان به ایجاد خطوط پوستی اشاره کرد.

با شروع بلوغ، جثه افراد به طور سریع رشد می کند و پوست توانایی وفق دادن خود با این تغییر جثه را ندارد و در نتیجه به علت شکستگی در فیبرهای الاستین که مسئول کشش پوست هستند، پوست در نواحی تحت کشش دچار خطوطی می شود و معمولاً به رنگ سفید براق درمی آید.

در ابتدا این خطوط، برجسته و تحریک پذیر هستند و به مرور زمان صاف  می شوند و رنگ آن از قرمز به ارغوانی تغییر یافته و درنهایت سفید یا نقره ای می شوند. این خطوط بیشتر در نواحی شکم، پستان(بعد از شیردهی)، باسن و ران ها پدید می آیند.

چه افرادی بیشتر مستعد این عارضه هستند؟

۱- افراد با استعداد چاقی

۲- افراد با رشد جسمی سریع به ویژه در بلوغ.

۳- افراد با بیماری غدد درون ریز مانند: سندرم کوشینگ ( پرکاری غده فوق کلیوی)

۴- افرادی که به دلایلی، از داروهای خوراکی یا تزریقی و یا کرم های کورتون دار به مدت طولانی استفاده می کنند.

۵- خانم های باردار.بعد از بلوغ و پایان حاملگی ممکن است از وضوح این خطوط و ترک بارداری کاسته شود، ولی از بین نمی روند و تا آخر عمر باقی می مانند.

پیشگیری

برای پیشگیری از ترک های پوستی می توان از آماده کردن پوست برای افزایش وسعتآن، با چرب کردن و ماساژدادن مکرر سود جست. البته در مواردی می توان از ویتامینE و کرمهای موضعی آمونیوم لاکتات با درصدهای متفاوت و ترتینوئن برای پیشگیری از ترک های پوست استفاده کرد که باید تحت نظر پزشک متخصص پوست و مو  متخصص زنان تجویز شود و نیاز به پیگیری و مراقبت پزشک مربوطه دارد. در عین حال باید دانست که در بیشتر موارد این درمان ها تأثیر چندانی ندارد  و اثرات آنها محدود است. در ضمن چون هرنوع دارو در دوران حاملگی  می تواند اثر سوء روی جنین داشته  باشد، این داروها باید حتماً تحت نظر یک پزشک متخصص زنان و زایمان تجویز شود

منبع : کتاب رازهاای زیبایی و جوانی