تمیزکردن پوست

 

 آرایش را از روی پوست پاک کنید، زیرا بسته شدن منفذهای پوست به علت ترشحات غدد و هوای آلوده، برای پوست مضر است. تمیزکردن پوست بسیارمهم است ولی هرگاه عمل تمیزکردن به روش صحیح انجام نگیرد، به پوست آسیب می رساند و برای پوست مضر است؛ زیرا در صورت استفاده از روشهای نادرست غدد مرطوب کننده و غدد چربی ،که محافظت کننده پوست هستند، از بین می رود.

ماساژ پوست

تمیزکردن پوست

بهتر است پس از عمل تمیزکردن، پوست را ماساژ دهید.

برای یکنواختی و محافظت پوست، باید به آرامی اما با سرعت و دقت خاصی آن را ماساژ دهید و صرفاً از نوک انگشتان برای این کار  استفاده کنید. همین حرکات را برای مراقبت از دیگرقسمت های پوست بدن نیز می توانید انجام دهید.

گردن: از قسمت پایین گردن به  طرف استخوان فک به طور آرام و یکنواخت ضربه بزنید.

گونه ها: از اطراف بینی به طرف بالا، از طرف گونه ها به طرف گوشها ماساژ دهید.

پیشانی: این قسمت را با حرکات دایره وار به طرف بالا و خط رویش مو ماساژ دهید.

چشم ها: با استفاده از نوک انگشتتان از طرف گوشه ی داخلی پلک فوقانی به طرف گوشه ی داخلی پلک، چشم را ماساژ دهید. قبل از ماساژ، پوست را با پارچه ی مرطوب پوشانده تا کمی مرطوب شود. سپس با نوک انگشتان و خیلی آهسته کرم مرطوب کننده  را به دور  چشم بمالید. کاندیشن برای چندساعت بر روی پوست بماند. توجه داشته باشید اگر می خواهید آرایش کنید، پیش از آن صورت را تمیز کنید، از تونیک و مرطوب کننده استفاده نمایید و سپس آرایش کنید.

افتادگی پوست

 شُل شدن پوست به علت از بین رفتن قابلیت ارتجاعی(کششی) بافت های آن و خشکی پوست در اثر بالا رفتن سن به وجود می آید. بهترین راه جلوگیری پیری پوست حفظ خونسردی و آرامش در امور  مختلف زندگی و مصرف کرم های معالج و تقویتی است. کرم های تقویتی را در طول شب استفاده می کنند و به همین علت به این کرم ها، کرم های شب می گویند.(شب زمان مناسبی برای استراحت پوست می باشد).

بارداری و تأثیر آن روی پوست

در زمان حاملگی تغییراتی بر روی پوست ایجاد می شود. افرادی که دارای پوستی تیره و احیاناً خال و کک مک هستند، پوست آنها تیره تر شده و میزان خال ها و کک مک ها در پوست بیشتر می شود. با استفاده از کرم های بیرنگ کننده ی پوست در شب و کرم های ضدآفتاب در روز می توان از بروز این لکه ها جلوگیری کردو پیری در پوست کم کم به وجود می آید ولی می توان آن را تا حدودی به تأخیر انداخت. هرچه سن بالاتر می رود مشکلات جدید پوستی (ناشی از عدم مراقبت صحیح) بیشتر  می شود و تغییراتی در ساختمان پوست به وجود می آید. مهمترین تغییرات ساختمانی پوست عبارتند از بد ساخته شدن سلول ها و افزایش خشکی در پوست که تأثیر این عوامل در رنگ و شکل پوست قابل مشاهده است. پوست پیر سلولهای اپیدرم متفاوتی را تولید می نماید که به هنگام مردن سلول، پوسته ریزی به آسانی انجام نمی شود و بدین ترتیب سلولهای مرده رویهم انباشته شده و به پوست حالت پیری می دهد و پوست مانند چرم به نظر می رسد. این سلول های مرده آب را به خوبی در خود نگه نمی دارند و باید همواره مرطوب شوند. تغییر رنگ در پوست ممکن است به  صورت لکه در نواحی صورت و دستها به وجود آید که به آنها «لکه های کبدی» می گویند. در صورتی که هیچ ارتباطی با کبد ندارد و صرفاً در اثر تابش نور خورشید ایجاد می شود.

لک های صورت

تمیزکردن پوست

 دلایل به وجود آمدن لکه های پوستی عبارت اند از:

 ۱) ناراحتی اعصاب

 ۲) زمان بارداری

 ۳) عوامل هورمونی

 ۴) نور آفتاب.

 این گونه لکه ها  و کک و مک در اثر تابش نور خورشید پر رنگ تر  می شود، پس یکی از روش های پیشگیری و رفع کک و مک و لکه ها استفاده از کرم های ضد آفتاب  است. این لکه ها را می توان به کمک مواد آرایشی به  طور موقت محو نمود.

آکنه

 یکی از شایع تریت ضایعات پوستی است که بیشتر در پوست افراد جوان به وجود می آید و اگر معالجه نشود، ممکن است باعث ایجاد جوشگاه در لایه ی داخلی پوست گردد. آکنه به دلیل فعالیت زیادغدد چربی به وجود می اید و ترشحات غددچربی تحت تأثیر عوامل هورمونی قرار دارد، البته رژیم غذایی هم در ایجاد آکنه بی تأثیر نیست. جوش های سرسیاه چربیهایی هستند که در منفذهای پوست جمع شده اند و در مجاورت هوا و آلودگی ها به رنگ سیاه درمی آیند. نوشیدن آب به مقدار زیاد و رعایت نظافت می تواند در درمان آکنه مؤثر باشد. اگر جوش ها را به هروسیله ای برای خارج نمودن فشاردهید، پوست را تحریک کرده اید و بعضی اوقات پس از خوب شدن جای آن بر روی پوست باقی می ماند. پیری باعث تغییر در لایه های داخلی سلول ها شده و رشته های ارتجاعی خاصیت کشش خود را از دست می دهند؛ بنابراین بر روی پوست چین و چروک های متعددی ایجاد می شود. در بخش هایی مانند اطراف چشم و ناحیه گردن میزان آسیب پذیری به مراتب بیشتر است. عروق خونی تحت تأثیر پیری گشاد شده و باعث قرمزی پوست می شود.

کبودی چشم

 اگر در گردش خون مشکلی به وجود آید، مویرگ های خونی در زیر پوست تجمع کرده و به صورت کبودی مشاهده می شوند. معمولاً بروز چنین عارضه هایی در اثر تابش نور خورشید و نیز ناراحتی های عصبی تشدید می شود و باید به پزشک مراجعه نمود.