حالت دهنده های مو

حالت دهنده های مو

حالت دهنده های مو  تاریخچه ای بسیار طولانی به  قدمت دوران باستان دارد. در آن دوران از استوانه های فلزی، روغنها و مواد معطر برای این منظور استفاده می شد، اما امروزه فرآورده‌های گوناگونی تولید شده که همواره بخشی از درآمد ما صرف خریداری آن‌ها‌ ‌می‌شود. ژل، اسپری، موس، فوم، کرم، واکس و ... که همواره بخشی از در آمد ما صرف خریداری آنها‌ ‌می‌شود. ژل، اسپری، موس، فوم ، کرم، واکس و …  برای خانم‌ها و آقایانی که موهایشان بر خلاف جاذبه زمین در هیچ جهت دیگری قرار نمی گیرد! وآنها که موهایشان همیشه داخل صورتشان است و در جستجوی راهی هستند که مویشان را به سمت بالا شانه و آن را در همان مکان‌ تثبیت‌کنند، نام‌هائی بسیار آشنا هستند.

کم نیستند افرادی که بعد از هر بار شستشو و یا قبل از بیرون رفتن از منزل از این مواد‌ ‌استفاده می‌کنند، اما معدودند کسانی که فرق بین این مواد و کاربردها و مضرات هر یک از آنها را به خوبی بشناسند. شناخت شیمیایی لوازم آرایشی، مواد پاک کننده، پوشش‌ها یا روکش‌های سطح و امثال آنها،‌ ‌می‌تواند ارزش قابل ملاحظه‌ای در انتخاب این فرآورده‌ها داشته باشد. درک اثر‌ ‌شیمیایی یک محصول ما را یاری می‌کند خطر احتمالی آن و ارزش‌ ‌رضایت خاطری را که از آن بدست می‌آوریم، محک بزنیم.

واکنش‌های حساسیت زا و نحوه استفاده‌ ‌از یک فرآورده ممکن است از شخصی به شخص دیگر تفاوت داشته‌ ‌باشد‌. محصولات حالت‌دهنده ی مو، همگی از نظر شیمیایی، پلیمرهای حل شده در حلال مایع هستند. از نظر ترکیب شیمیایی، ژل، موس‌ و فوم، پلیمرهایی بر پایه ی آب هستند و اسپری بر پایه ی الکل است و کرم‌ها بر پایه ی روغن.

وظیفه پلیمرهای موجود در این ترکیبات، این است که رشته‌های مو را به هم وصل کند، ضمن این که پوشش پلیمری محیط بر تارهای به هم چسبیده ی مو، باعث افزایش حجم کلی آن‌ها می‌شود. موها به دو صورت به هم اتصال پیدا می‌کنند:

  • اتصال جانبی که در آن موها به صورت طولی به هم می‌چسبند
  • اتصال نقطه‌ای که در آن تارهای مو، در یک نقطه، یکدیگر را قطع می کنند.

فرآورده حالت دهنده مو، باید به گونه‌ای توسط تولید کننده طراحی و به وسیله مصرف کننده به کار برده شود که اتصال تارهای مو، عمدتاً از نوع جانبی باشد. زیرا اتصال تارهای مو، به این شیوه، علاوه بر حجم بیشتر، آنها را به شکل ملایم تری در کنار هم نگاه داشته و آسیب کمتری به کوتیکل وارد می کند .

  • ژل

با استفاده از ژل می‌توانید مدل دلخواه خود را برای مدت نسبتاً طولانی بر روی مو تثبیت کنید. در حال حاضر ژل‌های مو به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

۱- ژل‌های روغنی یا میکرو ژل‌ها به صورت امولسیون های شفاف روغن در آب عرضه می‌شوند. ( قطرات روغن آنقدر کوچکند که امولسیون شفاف به نظر می رسد.) این نوع ژل‌ها بیشترجهت ایجاد درخشندگی و گره گشایی از مو در هنگام برس و یا شانه کردن استفاده می شوند.

۲- ژل‌های پلیمری یا ژل‌های حقیقی، مخلوطی از آب، یک عامل حالت دهنده و یک پلیمر تثبیت کننده با وزن مولکولی بالا هستند .

وقتی که ژل روی مو قرار می‌گیرند، رشته‌های مو با مخلوط آب و پلیمر پوشانده می‌شوند. سپس آب از روی مو تبخیر شده و لایه نازکی از پلیمر روی مو را می‌پوشاند. این پلیمر باید پوششی سبک، قابل انعطاف و شفاف روی مو بر جای گذارد و درخشندگی خاصی به آن بدهد، ضمن آنکه گره‌ها و الکتریسته ساکن مو تاحدی کاهش یابد .

یک روش مناسب استفاده از ژل این است که پس از شستشو با شامپوی مناسب، آب اضافی را با استفاده از حوله (با روش گذاشتن و برداشتن) از روی مو بزدائید. سپس مقداری ژل در کف دست خود قرار داده و پس از پخش آن بر روی دست به طور یکنواخت روی مو پخش کنید (به گونه‌ای که قشر نازکی از آن روی تار موها را بپوشاند) و به آرامی گره موها را باز کنید و آنها را شانه کنید. هر چه مقدار ژل مصرف شده کمتر باشد، موها شل‌تر خواهند ایستاد ولی مصرف بیش از حد این مواد نیز موجب کدر شدن موها می‌شود به طوری‌ که این مواد مانند دانه‌های برف یا شوره‌ی سر روی موها جمع می‌شوند.

ژل‌ها نسبت به موس‌ها قوام سفت‌تر و کم انعطاف‌تری به موها می‌بخشند و برای آرایش‌ها و مدل‌هایی که نیاز به قوام و انعطاف‌ناپذیری مو دارند به کار می‌روند. بیشتر تولید کنندگان ژل ،  فرمول‌های مختلفی را برای موهای معمولی و موهایی که به سختی حالت می‌گیرند، ارائه می‌کنند.

*  طرز استفاده 

طرز استفاده از ژل بر اساس مدلی که برای موهایتان در نظر گرفته‌اید، متفاوت است؛ مثلاً در صورتی که مدل فر، مورد نظرتان است باید با استفاده از نوک انگشتان فر دلخواه خود را به مو بدهید و برای صاف کردن باید رشته های مو را بین دو دست قرار داده و دست‌ها را در حالی‌که فشار کمی اعمال می‌کنید، به سمت پائین حرکت دهید.

  • موس‌ها

موس یا فوم یکی از محصولات شکل دهنده مو به شمار می آید که به شکل کف‌ ‌کرم مانند از بطری خارج می شود. مواد تشکیل دهنده این فراورده، شبیه ژل موست با این تفاوت که در قوطی های تحت فشار عرضه می شود و در ترکیب آن علاوه بر مواد فعال، مقدار اندکی ماده پیشران وجود دارد که وظیفه خارج کردن ماده و ایجاد کف را دارد. این کف به وسیله شانه روی مو پخش می شود. موس لایه نازک تری نسبت به ژل بر روی مو برجای می گذارد. در عوض قدرت نگه داری کمتر و توانایی کمتری در شکل دادن به مو داردو فرد در موقع استفاده از موس نسبت به ژل احساس مطبوع‌تری دارد. موس‌ها در واقع برای قوام ‌و ضخامت دادن به مو در نظر گرفته شده‌اند و بیشتر به همراه سشوار استفاده می‌شوند.

  •  اسپری مو

افشانه‌ها یا اسپری‌های مو ، اساساً محلول‌هایی هستند که وقتی بر مو افشانده شوند،‌ ‌پوشش نازکی با استحکام کافی ایجاد می‌کنند که پس از تبخیر حلال ، مو را در جای خود‌ ‌نگه می‌دارد‌.‌ در بین انواع مختلف حالت دهنده‌های مو ، اسپری مو طرفداران بیشتری دارد به طوری که در رده محصولات مراقبت از مو بعد از شامپو، بیشترین فروش از آن این محصول بوده است. اسپری های مو دو دسته اند:

۱ ) اسپری مدل دهنده که برای مدل دادن به موها به کار می روند.

۲ ) اسپری تثبیت کننده که برای تثبیت مدل مو، استفاده می شوند.

انواع مختلف اسپری برای انواع مختلف مو در بازار فروخته می شود که علاوه بر مواد تشکیل دهنده فرمول آنها، در نحوه پخش قطرات با هم تفاوت دارند و نحوه پخش قطرات نیز رابطه مستقیم با افشانک اسپری دارد.هر چه قطرات اسپری با اندازه درشت تری پراکنده شوند، موها با قدرت بیشتری به هم متصل می‌شوند ولی در عوض دیرتر خشک می‌شوند و مو حالت چسبناک به خود می‌گیرد. بر عکس هرچه اندازه قطره های اسپری کوچکتر باشد قدرت اتصال موها کمتر شده، زودتر خشک می‌شود و با برطرف شدن حالت چسبناک احساس بهتری در اثر استعمال فراورده در هنگام لمس موها، برای مصرف کننده بر جای می ماند.

در انتخاب اسپری باید دقت کنیم . تعادل مناسبی بین لطافت و استحکام فرآورده بر قرار باشد به آن معنا که نه خیلی خشک و مستحکم باشد، که لطافت را فدای خود کند و نه آنقدر نرم و بی اثر که کارایی نداشته باشد. همانطور که گفتیم اسپری‌ها بر پایه الکل ساخته می‌شوند، بنابراین حاوی مواد اشتعال پذیر هستند، پس مراقب باشید هنگام استفاده، هیچ گونه شعله‌ای اطراف شما روشن نباشد.‌(حتی سیگار هم نباید روشن باشد) اسپری را دور از دسترس بچه ها قرار دهید و آن‌را بر روی پوست سر آسیب دیده و زخمی به کار نبرید .

* طرز استفاده

برای استفاده می‌توانید از دستور العمل زیر پیروی کنید:موها را شامپو کرده با حوله خشک کنید. اسپری مدل دهنده ‌را با استفاده ازشانه دندانه درشت به طور یکنواخت روی همه موها پخش کنید وبعد موهای خود را به چند قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را مطابق مدل دلخواه خود شکل دهید.اگر صاف کردن موهای طره‌دار مد نظرتان است در این مرحله می‌توانید با شانه مناسب موهای خود را به حالت کشیده در آورید و با استفاده از اسپری تثبیت کننده مدل نهایی را بر روی موهایتان ثابت کنید

  •   واکس مو

واکس مو یکی از محصولات مدل دهنده مو به شمار می آید که قوامی شبیه موم دارد. از این رو به آن واکس (یا همان‌موم)‌گفته می‌شود. این محصول با چسباندن تارهای مو به یکدیگر بافتی طبیعی به آن می‌بخشد که مدل‌های کوتاه و لایه‌ای شبیه مدل موی بعضی از بازیگران مشهور سینما می‌شود. راست نگه داشتن موی کوتاه رو به بالا، یکی دیگر ازکاربردهای واکس مو است. با استفاده از این محصول، ضمن اینکه مو جلای روغنی و قابلیت جابجایی خود را حفظ می‌کند، می‌تواند در یک جهت خاص تثبیت ‌شود

  •  سشوارمو

به موهایتان کمی استراحت دهید. مرتب آن را سشوار نکشید و با فراورده هایی مثل ژل یا موس سنگین نکنید. برای صاف کردن و حالت دهنده به موها و جلوگیری از وز کردن مو هنگام سشوار، حتماً از دهانه سشوار استفاده کنید، چون باعث می شود که باد گرم حقیقی به قسمت مورد نظر بخورد و دیگر قسمت ها را وز نکند. استفاده از سشوار به طور مداوم به موها آسیب جدی می رساند، شما می توانید با اصلاح و کوتاه کردن نوک موها، هر چند هفته به موهایتان تازگی و شادابی را هدیه کنید.هرگز از درجه تند و گرم سشوار برای حالت دادن به مو استفاده نکنید. همیشه از درجه متوسط آن استفاده کنید و در انتها مقداری باد سرد به موهایتان بدهید تا درخشندگی و حالت مو حفظ شود.

  •  اتو مو

اگر شما برای حالت دهندگی از اتو کردن موهايتان استفاده کنيد، علاوه بر اين که موهايي صاف و براق خواهيد داشت، موهايتان سالم نيز مي‌مانند .

* طرز استفاده

۱- پس از شستن موهايتان و خارج شدن از حمام، موهايتان را با حوله‌اي خوب خشک کنيد .

۲- با يک شانه و با کمک دستان‌تان موهايتان را شانه کنيد و آن ها را صاف کرده و يا به صورت حلقه‌‌حلقه شکل دهيد .

۳- بهتر است هنگامي که موهايتان را به تازگي شسته‌ايد و تميز کرده‌ايد، از اتوي مو براي حالت دادن و صاف کردن موهايتان استفاده کنيد.وقتي موهايتان چرب است و چند روزي است حمام نرفته‌ايد، اگر از اتوي مو استفاده کنيد، اين چربي‌ها و آلودگي با حرارت اتو به خورد موهايتان مي‌روند و موهايتان آسيب مي‌بينند.

۴- پس از صاف و يک دست کردن موهايتان با اتوي مو، روي آن ها سشوار بکشيد. ولي به جاي استفاده از باد داغ سشوار، از باد سرد آن استفاده کنيد. اين کار موهاي شما را براق‌تر مي‌کند و در عين حال چون از باد گرم سشوار استفاده نکرده‌ايد، باز هم به نفع سلامت موهايتان کار کرده‌ايد.

۵- براي اين که حرارت اتوي مو کمتر روي موهايتان باقي بماند، پيش از اتو کردن موهايتان، آن ها را شانه کنيد. حتماً قبول داريد که اتو کردن و صاف کردن موهاي شانه شده بسيار راحت‌تر از موهاي نامرتب و درهم است. شما در اين صورت مي‌توانيد دفعات کمتري اتوي مو را روي موهايتان بکشيد .

۶- بهتر است شب به حمام برويد و موهايتان را بشوييد و تميز کنيد و سپس آنها را با اتو صاف کنيد و به رختخواب برويد، چون اين کار موجب مي‌شود صبح موهاي مرتب تر و زيباتري داشته باشيد. اگر با موهاي خيس و نامرتب بخوابيد، صبح روز بعد بايد مدت بيشتري را براي صاف کردن موهايتان با اتوي مو صرف کنيد و به طور مُسلَّم، موهايتان حرارت بيشتري خواهند ديد .

۷- براي اين که موهايتان بهتر حالت بگيرند، هر بخشي از آن را که مي‌خواهيد اتو بکشيد، ژل بزنيد، اين کار موجب مي‌شود موهايتان بهتر حالت بگيرند و زيبا و براق نيز به نظر بيايند .

۸- درست  است که از اتوي مو براي صاف کردن موهايتان استفاده می کنيد، اما فراموش نکنيد شما نبايد بيش از پنج دقيقه اتوي مو را روي موهايتان نگه داريد.

  • بیگودی

امروزه بیگودی ‌های الكتریكی، رایج‌ ترین وسیله فرکردن و حالت دهنده مو هستند. بابلیس، جدیدترین نوع بیگودی ‌های الكتریكی است و میله پلاستیكی بلند و قابل انعطافی است كه مو را دور آن می ‌پیچند. اگر از مدل موهای تان خسته شده باشید، شاید به فکر فر کردن آن ها بیفتید. در این صورت اگر می خواهید موهای تان آسیب ببینند، حتماً فر شیمیایی را انتخاب می ‌کنید، ولی اگر نمی ‌خواهید موهای تان آسیب زیادی ببینند، توصیه ما این است که سراغ بیگودی و یا فر داغ بروید. میزانپلی به عمل پیچیدن مو با بیگودی گفته می شود. بیگودی ها درسه سایز موجود می باشند که بسته به احتیاج و نوع فر از آنها استفاده می کنیم . موها با انجام میزانپلی بصورت حلقه های بسیار زیبا در می آید و به زیبایی مو می افزاید. همچنین انجام یک سری شینیون ها را بسیار راحت تر می کند. در زیر به اندازه ی بیگودی ها و نحوه ی استفاده از آنها توجه کنید .  البته بسیاری از بیگودیها با سوزنهای مخصوص به خود بر روی سر ثابت می شود.

*  آموزش قدم به  قدم میزانپلی (بیگودی)

۱- مرحله اول تهیه کردن بیگودی‌های فر، بسته به نوع فر ریز یا درشت یا متوسط می باشد؛ هم می توانید این بیگودی‌ ها را از بیرون تهیه یا با هزینه‌ کمتری در منزل تهیه کنید و هم  ( چون هرچه لایه های مو را کمتر بگیرید فر شما زیباتر خواهدشد، به تعداد زیادی بیگودی نیاز دارید)، آنها را  با هزینه کمتری در منزل تهیه کنید بدین ترتیب که کاغذهایی به ابعاد ۹ در ۹یکدست و هم اندازه بسته به حجم مو، به تعداد ۳۰تا ۵۰ عدد درست کرده (می‌توانید از کاغذهای یادداشت مربع شکل استفاده کنید) و آنها را لوله‌ای شکل کنید که مثل بیگودی‌های ریز در آید و البته بسته به فر دلخواه که ریز باشد یا درشت، سایز بیگودی‌های شما به خودتان مربوط خواهدشد.

۲- اگر موهایی کاملاً صاف  و بدون حالت دارید که پس از حالت دادن با  سشوار یا بیگودی خیلی سریع به حالت اولیه برمی گردد و فرم خود را از دست می دهد، توصیه می کنیم که بعد از حمام که آب موها کشیده شده و نمدار هستند، آنها را به دو طرف سر شانه کرده و از جلو با لایه‌های خیلی کم واستفاده ازکمی تافت یا مواد نگهدارنده به موها استفاده کنید. آنها را به دور بیگودی‌ها بپیچید و در وسط آنها به  طور مرتی بپیچید و دو طرف کاغذهای لوله‌ای را خم کنید تا موها باز نشوند و حتی در صورت باز شدن می‌توانید از گیره‌های سیاه مو برای ثابت نگه داشتن آنها استفاده کنید.

۳- گاهی در اثر حساسیت و ضعف موها، برای موهایی که کمی حالت دارند و به راحتی به هر فرم دلخواهی که می‌خواهیم در می‌آیند، استفاده از مواد حالت‌دهنده توصیه نمی‌شود و تنها نم داشتن موها کافی است .

۴- برای فرهای درشت‌تر کاغذهای لوله‌ای را بازتر پیچانده و قطر لوله‌ها را بیشتر می گیریم.

۵- پس  از پیچاندن همه ی موها از جلو به  پشت سر، تقریباً نیم ساعت و یا بسته به مقدار موها کمی بیشتر طول می کشد تا موها خشک شوند که حتی  می توانید از سشوار با باد بسیار ملایم برای خشک کردن آنها استفاده کنید( دقت داشته باشید که هنگام  سشوار کشیدن نظم بیگودیها  به هم نخورد و باعث باز شدن آنها نشود) .

۶- برای باز کردن موها از پشت سر،پایین ترین بیگودی را باز  میکنیم به این ترتیب که کاغذهای لوله ای را از سمت پایین گرفته و به طور عمودی به پایین بکشید تا منگوله‌ای و لولایی باز شود نه اینکه به طور افقی به سر بچسبد زیرا در این صورت اصلا ًفر زیبایی نخواهد داشت .

۷- بعد از آنکه موها را به ترتیب از جلو به سمت پشت سر به آرامی باز کردید، می‌توانید با انگشتان‌تان آنها را از هم جدا کرده و فر را طبیعی‌تر نشان دهید و در این هنگام برای براق شدن موها از کمی روغن زیتون استفاده کنید.

۸- این نوع فر تا زمان شسته شدن همچنان باقی خواهدماند و تنها با شسته شدن به حالت اولیه ی خود بازخواهد گشت .

ناگفته نماند که فرهای شش ماهه یا همیشگی به موها آسیب رسانده و گاهی به خاطر  مواد شیمیایی باعث سوزاندن آنها خواهدشد و اکثراوقات به خاطر رسیدگی به آنها شما را خسته خواهدکرد؛ چرا که شما باید فر شش ماهه را همیشه چرب نگه دارید تا خوش حالت بایستد و این خود استفاده از واکسها و کرم های مو را  به همراه خواهدداشت که مصرف زیاد این مواد نیز به مقدار زیاد و در دراز مدت ضررهای بسیاری  را برای موی شما به همراه خواهدداشت. اما این  فر نیاز به مراقبت نداشته و هرزمان که از آن خسته شوید با  شستشو از بین خواهدرفت.

منبع : کتاب رارهای زیبایی و جوانی