درمان ریزش مو

علت-ریزش-مو-

در اغلب افراد به صورت طبیعی روزی ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از سر می ریزد. اما با وجود ۱۰۰۰۰۰ تار مو در فرق سر،این میزان ریزش مو نباید باعث نازک شدن موی فرق سرشود. با افزایش سن، موی افراد به تدریج کم می شود اما باید راهکاری برای پرپشت شدن مو پیدا کنید. از علل دیگر ریزش مو می توان به عوامل هورمونی، بیماری ها و داروها اشاره کرد.

دلایل ریزش مو زیاد است. وقتی به صورت ناگهانی آغاز می شود، دلیل آن شاید بیماری، رژیم غذایی، دارو یا زایمان می باشد. در صورتی که ریزش مو تدریجی باشد و با گذر زمان بیشتر به چشم بیاید، ریزش موی فرد ارثی است. فعالیت های مراقبت از موی مشخص نیز باعث ریزش قابل توجه مو می شوند.

به دنبال علت ریزش مو باشید!

متخصص پوست و مو با پرسیدن سوالاتی در مورد رژیم غذایی،مصرف داروها از جمله ویتامین ‌ها و داروهای انرژی ‌زا که از ۶ ماه گذشته مصرف شده ‌اند، سابقه ریزش مو در افراد خانواده و نزدیکان درجه اول، بیماری ‌های اخیر و نیز روش مراقبت‌ از موها به بررسی یافتن علت ریزش موی سر می‌ پردازند.

در درمان ریزش مو در خانمها مسائل هورمونی را در زنان می ‌توان با پرسیدن سؤالاتی در مورد دوره ‌های عادت ماهیانه، بارداری‌ ها و یائسگی بررسی کرد.پس از معاینه پوست سر و موها، ممکن است پزشک چند تار مو را در زیر میکروسکوپ نیز آزمایش نماید. گاه آزمایش خون و حتی نمونه‌ برداری از پوست سر برای رسیدن به تشخیص صحیح ضرورت پیدا می ‌کند. پیدا کردن دلیل اصلی ریزش مو و نیز یافتن پاسخ برای این سوال که آیا مشکل با تجویز داروی ضد ریزش مو حل ‌شدنی است یا خیر، از اهمیت زیادی برخوردار است.

نکته مهم در برخورد با بیمار مبتلا به ریزش مو آن است که آیا ریزش موی فرد قابل برگشت است یا غیرقابل برگشت. لذا تشخیص زودرس و در مراحل اولیه بیماری جهت جلوگیری از ریزش موی دایمی بسیار حائز اهمیت است.در هر لحظه حدود ۹۰ درصد موهای سر انسان در حال رشد هستند و این روند رشد بین ۲ تا ۶ سال طول می ‌کشد. در همین زمان حدود ۱۰ درصد موها نیز در حال استراحت هستند که این دوره بین ۲ تا ۳ سال به طول می‌ انجامد.

در پایان دوره استراحت، مو می‌ ریزد و پس از افتادن یک تار مو، تار مویی دیگر از همان پیاز مو رشد کرده و جایگزین آن می ‌شود و این چرخه به ‌طور مکرر تکرار می‌ شود. هر تار موی سر حدود ۱/۵ سانتی ‌متر در ماه رشد می ‌کند که البته با افزایش سن، این سرعت رشد کمتر خواهد شد. در اغلب اوقات، ریزش مو به دلیل چرخه طبیعی رشد آ‌ن است و از دست دادن ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز نباید موجب نگرانی فرد شود. اگر خانمی متوجه ریزش مویی بیشتر از این تعداد در روز شد و یا متوجه خالی شدن سر و پهن شدن فرق سر شد، باید جهت پیگیری علت ریزش مو به متخصص پوست و مو مراجعه نماید.عوامل متعددی می‌ تواند باعث ریزش مو شود مثل تب بالا، بیماری‌ های عفونی، بیماری تیروئید، مصرف برخی داروها از جمله داروهای شیمی ‌درمانی یا داروهای هورمونی مثل قرص‌های جلوگیری از بارداری. مهم ‌ترین علل ریزش موی قابل برگشت (بدون بر جای گذاشتن جوشگاه) ریزش موی سکه‌ ای است. در این بیماری فرد ناگهان متوجه خالی شدن بخشی از سر خود می‌ شود. هیچ علامتی مثل خارش یا قرمزی هم وجود ندارد. اغلب آرایشگرها متوجه علت ریزش سکه ای موی سر در سر فرد می‌ شوند. این بیماری زن و مرد نمی ‌شناسد و گاه آقایان با شکایت خالی شدن ریش‌ های شان به متخصصان پوست و مو مراجعه می‌ کنند. پیش‌ آگاهی این بیماری در مواردی که وسعت ناحیه ریزش مو اندک باشد بسیار خوب است و در بسیاری از موارد حتی بدون درمان ریزش مو نیز، موهای ریخته شده مجدداً رشد خواهند کرد. متأسفانه در برخی موارد این بیماری وسعت زیادی پیدا کرده و حتی ممکن است تمام موهای بدن فرد بریزد. در این موارد پاسخ درمانی متغیر است و در غالب موارد درمان چندان رضایت ‌بخش نیست.

علل و دلایل

به خاطر اینکه دلایل زیادی برای ریزش موی فرق سر وجود دارد، تعیین علت دقیق در یک فرد کار مشکلی است. این مقاله اغلب دلایل رایج را پوشش می دهد. اصلاح پزشکی مخصوص ریزش مو آلوپسی آره آتا است. .

اغلب ریزش موها به بیماری شدید یا همستی مرتبط نیستند، رژیم غذایی نامطلوب نیز یک عامل پرتکرار نیست. مو صرفا در نتیجه عوامل ژنتیکی از پیش تعیین شده، سابقه خانوادگی و فرآیند پیری شروع به ریزش می کند. بسیاری از مردان و زنان در دهه های سی سالگی و چهل سالگی عمر خود به نازک شدن فیزیولوژیک کم و اغلب نرمال مو پی می برند. در زمان های دیگر، تغییرات نرمال زندگی از قبیل استرس شدید موقتی، بیماری، تغییرات مرتبط با تغذیه و تغییرات هورمونی مثل زمان حاملگی، بلوغ و یائسگی باعث ریزش موی برگشت پذیر می شوند.

بیماری های متعدد از قبیل بیماری تیروئید و آنمی ناشی از کمبود آهن باعث ریزش مو می شود. در حالی که آزمایشات خون تیروئید و آزمایشات آزمایشگاهی دیگر، از قبیل شمارش کامل خون (CBC) در بین افرادی که ریزش موی معمولی دارند، معمولا در وضعیت نرمال است، مهم است که دلایل عمومی را در ریزش موی ناگهانی یا شدید حذف کنیم. در صورتی که مسائل بهداشتی دیگری را موثر می دانید، باید با مراجعه به پزشک خانواده، پزشک امراض داخلی یا متخصص بیماری های زنان آزمایش های غربالگیری سلامت اولیه را انجام دهید. متخصصین امراض پوستی پزشکانی هستند که در زمینه مشکلات پوست، مو و ناخن تخصص دارند و تشخیص و درمان های پیشرفته تری در مورد کاهش و ریزش مو ارائه می کنند. گاهی اوقات برای کمک به تشخیص ریزش موی شدید یا ناشناخته از پوست سر نمونه برداری می شود.

اگر چه در بسیاری از داروها، ریزش مو یکی از اثرات جانبی بالقوه است، اغلب داروها موجب ریزش مو نمی شوند. از سوی دیگر، در داروهای مرتبط با سرکوب دستگاه ایمنی و درمان سرطان، ریزش مو یکی از اثرات جانبی رایج است. پس از یک دوره شیمی درمان کامل برای سرطان، موی سر به طور کامل می ریزد. عموما، مو سر پس از ۶ تا ۱۲ ماه رشد خود را از سر می گیرد.

- وراثت

گرچه ریزش موی ارثی ‌هورمونی در آقایان شایع ‌ترین نوع ریزش مو مردان است، اما در خانم‌ هایی که ارث این نوع ریزش مو را دارند نیز در شرایط مختلف مثل مشکلات هورمونی این نوع ریزش مو را شاهد هستیم. وقتی مردان مبتلا به ریزش موی ارثی می شوند، اغلب خط رویش موی عقب رونده ای دارند. بسیاری از مردان طاسی منطقه ای، مخصوصا در بالای سر خود دارند. از سوی دیگر، زنان خط رویش موی خود را حفظ می کنند. موی آنها به شکل قابل توجه نازک می شود. اولین نشان ریزش مو در بسیاری از زنان این است که فرق سر آنها بیش از حد باز است. در موارد نادر، موی مردان نیز به شکل قابل توجه نازک می شود. و در موارد نادر، زنان طاسی منطقه ای یا خط رویش موی عقب رونده را مشاهده می کند. دلایل این اتفاقات مشخص نیست.

به عنوان مثال داروی فیناستراید که برای ریزش موی هورمونی ‌ارثی در آقایان تجویز می ‌شود، به هیچ عنوان نباید در خانم‌ هایی که امکان باردار شدن در آن ها وجود دارد مصرف شود زیرا اگر جنین آن ها مذکر باشد مصرف این دارو به دلیل جلوگیری از تشکیل دی‌هیدروتستوسترون، اندام تناسلی جنین آن ها را مونث ‌گونه خواهد ساخت. به همین دلیل اگر فرد مجرد است یا یائسه شده مصرف این دارو مانعی ندارد و اگر متخصص پوست برای شخص آن را تجویز کرده باشد، بدون هیچ نگرانی می ‌تواند آن را مصرف کند.

- بیماری داخلی

ریزش موی ناشی از بیماری ‌های داخلی یکی از شایع ‌ترین علت های ریزش مو در زنان است. کم ‌خونی فقر آهن یکی از این بیماری‌ ها است. به همین دلیل اولین موردی که در مواجهه با خانم مبتلا به ریزش مو باید مورد بررسی قرار گیرد، مسئله فقر آهن و کم‌ خونی ناشی از آن است. به ‌طور کلی زمانی که ذخیره آهن فرد از مقدار خاصی کمتر شود ریزش مو در زنان رخ خواهد داد.

فقر آهن در خانم‌ ها به دلیل وجود خون ‌ر‌یزی‌ های ماهیانه و نیز بعضاً رژیم ‌های غذایی خودسرانه شایع است و باید مراقب عواقب ناشی از آن شامل ریزش مو بود. بیماری ‌های مختلفی نیز می ‌توانند موجب ریزش مو شوند. مثلا مشکلات تیروئید شامل کم ‌کاری و پُر کاری تیروئید می ‌توانند به ریزش مو منجر شوند. غده تیروئید کمک می کند تا سطوح هورمون در بدن شما تنظیم شوند. در صورتی که این غده به خوبی کار نکند، ریزش مو صورت می گیرد. جراحی‌های بزرگ و بیماری‌ های عفونی تب ‌دار مثل سرخک نیز می ‌تواند به ‌طور موقت موجب ریزش مو شود.

علاوه بر این عفونت های فرق سر دلیل دیگری است. عفونت ها، از قبیل عفونت قارچی، به مو و پوست سر آسیب می رسانند و باعث ریزش مو می شوند. به محض درمان عفونت، مو رشد خود را از سر می گیرد. بیماری های پوستی دیگر که باعث ایجاد جای زخم می شوند، از قبیل لیکن پلان ( خزه پوستی) و برخی از انواع لوپوس، منجر به ریزش مو ی دائمی در جایی می شود که جای زخم ایجاد شده است.

علت-ریزش-مو-

- عوامل هورمونی

رایج ترین دلیل ریزش مو یک بیماری موروثی است که کچلی الگوی مردانه و کچلی الگوی زنانه نام دارد. در افرادی که از لحاظ ژنتیکی آسیب پذیر هستند، هورمون های جنسی مشخص موجب الگوی ویژه ای از ریزش موی دائمی می شود. این نوع ریزش مو که بیشتر در مردان رواج دارد، از دوران بلوغ می تواند آغاز شود.

تغییرات و عدم توازن هورمونی همچنین باعث ریزش موی موقتی می شود. این تغییرات هورمونی می توانن د ناشی از حاملگی، بچه به دنیا آوردن، عدم ادامه مصرف قرص های پیشگیری ازبارداری یا شروع دوره یائسگی باشد.

- اختلالات مو

 • طاسی یا کاهش موی ارثی ( ریزش موی آندروژنیک): این اختلال رایج ترین دلیل ریزش مو است. این اختلال مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در حدود ۸۰ میلیون نفر در ایالات متحده طاسی یا نازک شدن موی ارثی دارند.

وقتی مردان مبتلا به ریزش موی ارثی می شوند، اغلب خط رویش موی عقب رونده ای دارند. بسیاری از مردان طاسی منطقه ای، مخصوصا در بالای سر خود دارند. از سوی دیگر، زنان خط رویش موی خود را حفظ می کنند. موی آنها به شکل قابل توجه نازک می شود. اولین نشان ریزش مو در بسیاری از زنان این است که فرق سر آنها بیش از حد باز است. در موارد نادر، موی مردان نیز به شکل قابل توجه نازک می شود. و در موارد نادر، زنان طاسی منطقه ای یا خط رویش موی عقب رونده را مشاهده می کند. دلایل این اتفاقات مشخص نیست.

 • آلوپیسا آرتا: محققان اعتقاد دارند که این یک بیماری خود ایمنی است. خود ایمنی به این معناست که بدن به خودش حمله می کند. در این مورد، بدن به موهای خود حمله می کمد. این کار باعث ایجاد طاسی های منطقه ای بر روی پوست سر و نواحی دیگر بدن می شود. افراد مبتلا به آلوپسیا آرتا اغلب وضعیت سلامتی فوق العاده ای دارند. موی اغلب افراد رشد خود را دوباره از سرمی گیرد. متخصصین امراض پوستی این بیماران را درمان می کنند تا به رشد مجدد هر چه سریع تر موهای آنها کمک کنند.
 • ریزش موی غیرقابل برگشت: افراد سالم مبتلا به این بیماری نادر می شوند. این بیماری پیاز موی فرد را از بین می برد. بافت جای زخم در جایی بوجود می آید که زمانی پیاز مو بود، بنابراین مو نمی تواند مجددا رشد کند. در درمان این بیماری سعی می شود از تورم که باعث از بین رفتن پیازموها می شود، جلوگیری شود.
 • ریزش موی غیرقابل برگشت: این نوع ریزش اغلب در زنان آفریقایی اتفاق می افتد. و در مرکز پوست فرق سر آغاز می شود. با پیشرفت آن، ریزش مو از مرکزپوست فرق سر گسترش پیدا می کند. پوست سر تحت تاثیر قرار گرفته نرم و درخشان می شود. ریزش مو بسیار سریع یا بسیار کند صورت می گیرد. وقتی ریزش مو به سرعت اتفاق بیفتد، فرد بر روی سر احساس خارش، درد، سوختگی یا سوزش می کند. در صورتی که جای زخم شکل نگیرد، درمان باعث رشد مجدد مو می شود.

- هرمون ها و استرس

 • زایمان: برخی از زنان بعد از به دنیا آوردن بچه ریزش موی قابل توجهی دارند. کاهش سطوح استروژن باعث این نوع ریزش می شود. ریزش مو موقتی است. در عرض چند ماه رشد مو از سر گرفته می شود.
 • یائسگی: ریزش مو در طول یائسگی رایج است. ریزش مو در این دوره اغلب موقتی است. با گذر زمان رشد مو از سر گرفته می شود. در صورتی که زنی ۴۰ ساله یا بیشتر باشد، نباید انتظار داشته باشد که موی او همانند زمانی که جوان تر بود، توپر باشد..
 • استرس: تجربه رویداد های آسیب زا ( از قبیل مرگ عزیز یا طلاق) باعث ریزش مو می شود.

- رژیم غذایی و تغذیه نامناسب

مسلما رژیم غذایی نامناسب بحثی است که علت اکثر بیماری هابیان میگردد.

کاهش وزن:

برخی از افراد پس از کاهش بیش از حد ۷ کیلویی وزن دچار ریزش مو می شوند. ریزش مو در این وضعیت رایج است. مو بدون کمک رشد خود را از سر می گیرد. همچنین بی اشتهایی ( کم غذا خوردن) و بولیمیا ( استفراغ کردن پس از خوردن غذا) باعث ریزش مو می شوند.

غذاهای کم چرب:

مصرف رژیم غذایی کم چربی ریزش مو را متوقف نمی کند، ولی می تواند سرعت ریزش مو را کاهش دهد.کم خونی یکی از اصلی ترین دلایل ریزش مو در خانمها و آقایان است که برای رفع آن، مصرف مواد غذایی غنی از آهن مانند جگر (اگر باردار هستید از آن پرهیز کنید)، گوشت، غلات کامل، سبزیجات برگی سبز تیره، تخم مرغ، خرما و کشمش توصیه می شود.

- پروتئین ها

مو به طور عمده از پروتئین تشکیل شده است و به منظور داشتن رشد خوب موها، پیروی از یک رژیم غنی از پروتئین توصیه می شود.دانشمندان اروپایی دریافته اند که مصرف پروتئین سویا باعث تحریک شدن فولیکول های مو شده و در نتیجه رشد مو را افزایش می دهد.توفو و شیر سویا از منابع غنی پروتئین سویا هستند.از دیگر منابع غنی پروتئین می توان، پنیر کم چرب، تخم مرغ، ماهی، لوبیا و ماست را نام برد.

- سیلیسیوم

عنصر دیگری که در ریزش مو تأثیر عمده ای دارد، سیلیسیوم است و دانشمندان به دلیل نقش بارز این عنصر، استفاده از آن را در شامپوها توصیه کرده اند که در نتیجه باعث کاهش میزان ریزش مو می شود.سیلیسیوم در لایه خارجی سیب زمینی، فلفل سبز و قرمز و خیار یافت می شود. جوانه حبوبات و غلات و کلاً دانه ها و غلاتی که به طور کامل یعنی با پوست مصرف شوند نیز، غنی از سیلیسیوم هستند.

- ویتامین ها

ویتامین C باعث افزایش جذب آهن شده و از آن طریق بر ریزش مو تأثیر می گذارد. در نتیجه توصیه می شود به طور روزانه از میوه جات و سبزیجات در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

ویتامین E برای رشد موها ضروری است، مصرف کافی آواکادو (میوه ای شبیه گلابی که در مناطق گرمسیری به عمل می آید)، مغزها و دانه ها و روغن زیتون می تواند نیاز روزانه شما به ویتامین E را تأمین کند.درصورتی که ریزش مو مربوط به عملکرد نادرست غده تیروئید باشد .

غذاهای غنی از ویتامینA و ید مصرف کنید. البته باید توجه داشت که مصرف زیاد ویتامین A منجر به ریزش مو می شود. ریزش مو هنگامی روی می دهد که رژیم غذایی مصرفی ازنظر داشتن ویتامین های گروه B فقیر باشد و در میان این گروه ویتامین B6 ، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک و از میان مواد معدنی منیزیم، گوگرد و روی از اهمیت زیادی برخوردارند.

ویتامین های گروه B به خصوص B5 یا اسید پنتوتنیک وB3یا نیاسین، برای رشد مو ضروری هستند. مصرف اسیدهای چرب ضروری، کیفیت بافت مو را بهبود می دهد و از خشک شدن مو جلوگیری می کند.غذاهای غنی از ویتامینB عبارتند از: " لوبیا، نخود، هویج، گل کلم، لوبیای سویا، مخمر، مغزه ها و دانه ها و تخم مرغ " .

بیوتین یکی از عناصر مهم برای سلامت مو بوده که برای سلامت مو و پوست ضروری است و در برخی از مردان می تواند یکی از روش های جلوگیری از ریزش مو باشد.منابع غنی بیوتین عبارتند از: " مخمر، برنج قهوه ای، بلغور، نخود سبز، عدس، جوی دوسر لوبیای سویا و تخمه آفتابگردان " .

مصرف ویتامین C باعث تسهیل خون رسانی به بافت مو شده و در نتیجه، گردش خون پیازچه مو را افزایش می دهد و باعث می شود که پیاز مو بهتر تغذیه شود و رشد بهتری داشته باشد.

مصرف ویتامین E موجب افزایش اکسیژن گیری می شود که در نتیجه باعث بهبود گردش خون پیازچه مو می شود.مصرف روی از طریق افزایش فعالیت سیستم ایمنی، باعث تحریک رشد مو می شود.

در آخر از دو اسید آمینه ای نام می بریم که بر روی رشد مو تأثیر می گذارند. لسیتین و متیونین که باعث افزایش کیفیت بافت و رشد مو شده و باعث جلوگیری از ریزش مو می شود.

- آهن

نداشتن آهن کافی باعث ریزش مو می شود. منابع گیاهی حاوی آهن شامل غلات غنی شده با آهن، سویا، تخم کدو، لوبیا سفید و اسفناج هستند. صدف دو کفه ای، صدف خوراکی و گوشت بدن بهترین منابع حیوانی مفید حاوی آهن هستند.

نازک شدن، طاس شدن و کم پشتی موی سر

طاسی ارثی ، نازک شدن و کم پشتی موی سر شایع ترین انواع کم مویی هستند. نازکی مو می تواند هم از طرف فامیل پدر و هم از طرف فامیل مادر به شما ارث برسد. زنهایی با این خصیصه کاملاً طاس (کچل) نمی شوند. این حالت خاص (آندروژنتیک آلوپسیا) نامیده می شود که می تواند در سنین نوجوانی، جوانی و یا دهه سی از عمر شروع شود. در این مورد، هیچ راه درمانی هم وجود ندارد اگر چه بعضی راه های درمان ریزش مو به صورت پزشکی ممکن است به بعضی افراد کمک کند.

یک راه درمان مالیدن یک نوع لوسیون به نام مینوکسیدیل (Minoxidil) دو بار در روز بر روی پوست سر می باشد.

راه دیگر برای درمان ریزش شدید مو در مردان، قرصی است که حاوی Finasferide (دارویی که شکل گیری هورمون زنانه فعال فولیکل مو را متوقف می کند.)در برخورد با نازکی مو یا کچلی، زنان و مردان به کاشت مو تمایل بیشتری دارند( راهی که یک فرم دائمی جابه جایی مو می باشد).

هر کس که از کم مویی دائمی رنج می برد، ممکن است داوطلب پوست قسمت بدون مو . از آنجایی که این کار با عمل جراحی و صرف وقت و پول همراه است، نباید آنرا سرسری و بدون دقت مبادرت به انجام آن کرد. متخصص پوست و مو به شما در انتخاب روش و یا ترکیبی از روشهایی که مناسب شماست کمک خواهد کرد.

محققان می گویند مصرف بیست نخ سیگار در روز، خطر ریزش مو و طاسی را به طرز چشمگیری افزایش میدهد. کشیدن سیگار به یک سری از تظاهرات پوستی نیز منجر می شود از جمله پیری و تیرگی پوست، سفید شدن مو و...که توجه مجامع پزشکی را به خود معطوف کرده است.

عوامل کم پشتی موی سر

موهاي سر انسان به دو دسته موهاي مقاوم و غير مقاوم تقسيم بندي می شوند. موهاي غير مقاوم كه اكثراً در سطح جلو و فوقاني و مياني سر قرار دارند، به دليل داشتن گيرنده حساس به تستوسترون تحت تأثير تغييرات اين هورمون قرار می گيرند و به خصوص بعد از سن بلوغ كه ميزان اين هورمون در خون افزايش می يابد، عموماً ريزش مو آغاز می گردد. موهاي مقاوم كه معمولاً در پشت و اطراف سر قرار دارند، فاقد اين گيرنده بوده و تحت تأثير هورمون مردانه قرار نمی گيرند. به همين دليل اين موها هيچ وقت نمی ریزند واز آنها در عمل جراحي پيوند مو استفاده می شوند.

تاثیر سیگار بر ریزش موها و کم پشتی آنها

اینها مهمترین بلاهایی است که سیگار بر سر موها می آورند:

۱- سیگار برمويرگ هاي ريز تغذيه كننده فوليكول مو اثر مخرب به جا گذاشته و باعث ریزش آنها می شود.

۲-مواد سمّیِ سيگار به ماده ژنتیکی فوليكول مو آسیب می رساند و آن را تخریب میکند.

۳- سيگارباعث عدم تعادل آنزيمی موثر در بازسازي بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر مخرب به جا می گذارد.

۴- سیگار باعث تولید رادیکالهای آزاد می شود که راديكالهاي آزاد اكسيژن در ايجاد التهاب ناحيه اطراف فوليكول مو موثر هستند.

۵- سيگار فعاليت آنزيمی هورموني را برهم می زند و باعث کاهش تولید استروژن می شود.

ریزش مو سکه ای

در یک نوع کم مویی، مو به شکل گرد به اندازه یک سکه یا بزرگتر می ریزد. در این نوع کم مویی ریزش کامل مو و کچلی، هر به ندرت دیده می شود. این بیماری ممکن است کودکان و بزرگترها را هم مبتلا کند. علت Alopecia Areasta ناشناخته می باشد.جدای از کم مویی، شخص مبتلابه طور کلی دارای شرایط سلامتی خوبی می باشد. در اکثر موارد مو خود به خود دوباره رشد می کند. متخصصین پوست و مو می توانند اینگونه بیماران را معالجه نمایند.

راه های درمانی نوعاً شامل استفاده از داروها (به عنوان یک نوع مخصوص از درمان ملایم) و در بعضی موارد هم داروهای خوراکی مانند قرص می باشد. در برخی تحقیقات ثابت شده است که کافئین از طاسی سر مردان پیشگیری می کند. معالجه مو به کمک محصولات کافئینی می‌تواند مانع از طاسی مردان شود. این ماده بیشترین تأثیر را بر روی ریشه‌های موی مردانی دارد که نسبت به هورمون تستوسترون بسیار حساس هستند که این امر یکی از دلایل بروز طاسی در مردان است. البته این تحقیقات به این معنی نیست که کسانی که قهوه می‌نوشند در آینده دچار طاسی نمی‌شوند، بلکه این ماده باید مستقیماً روی پوست سر مالیده شود.

باورهای اشتباه

۱- مي‌گويند كسي كه هر روز موهايش مي‌ريزد، بايد به متخصص پوست و مو مراجعه كند. نه! هر ريزش موي روزانه‌اي غيرطبيعي نيست. براي اين‌ كه بدانيد كدام ريزش مو طبيعي است و كدام غيرطبيعي، بايد به ۲ نكته توجه كنيد:

* نكته اول اين كه عمر متوسط هر مو روي سر بنده يا شما ۱۰۰۰ روز است .

* نكته دوم اين كه، ۱۰۰ هزار پياز مو حالا كمي كمتر يا بيشتر روي سر هر يك از ما وجود دارد .

حالا اين ۲ نكته را بگذاريد كنار هم. ريزش مو تا روزي ۱۰۰ عدد هم غيرطبيعي نيست. كشيدن آرام يك دسته از موها روش ساده‌اي است براي تعيين طبيعي يا غيرطبيعي بودن ريزش مو. اگر با كشيدن حدود ۱۰۰ تار مو مشروط بر اين كه طي ۲۴ ساعت گذشته سرتان را شسته باشيد، بيش از ۵ تار مو كنده شود، احتمالاً دچار يك ريزش موي غيرطبيعي شده‌ايد و بايد به پزشك مراجعه كنيد.

۲- برخي تصور مي‌كنند سيگار هيچ تأثيري بر ريزش مو ندارد.دقيقاً برعكس! سيگار يكي از شايع‌ترين علل ضعف مو و ريزش آن بويژه در آقايان است كه منجر به تجمع چربي زائد در اطراف پياز مو شده و راه رسيدن مواد غذايي به پياز مو را مسدود مي‌كند.

۳- ماینو کسیدیل شفادهنده ی آنی است! خیر!محلول موضعي ماينوكسيديل، يك‌ تا ماهه اثر مي‌كند و بخشي از موهاي از دست رفته را بازمي‌گرداند.اين دارو اگرچه نزد پزشكان، داروي نسبتاً موثري تلقي مي‌شود؛ اما شرط تأثيرش مصرف طولاني‌مدت (بلكه مصرف مادام‌العمر) است. تداوم مصرف اين دارو آن‌قدر اهميت دارد كه پزشكان هشدار مي‌دهند معمولاً بين ۳ تا ۶ ماه پس از قطع اين دارو، ريزش مو دوباره برمي‌گردد. ماينوكسيديل منجر به ضخيم شدن موها و افزايش خونرساني در ناحيه مورد مصرف ‌شده و به اين ترتيب، باعث رشد و تقويت مو مي‌شود.از اين نكته هم نبايد غافل شد كه اين دارو نقشي بيشتر از يك مكمل درماني ندارد. درمان بيماري زمينه‌اي با تشخيص پزشك به همراه مراقبت صحيح از موي سر، بهترين و مؤثرترين درمان است.

۴- مراقبت از موهاي پيوندشده بسيار سخت و طولاني‌مدت است. خير، موهاي پيوند شده پس از گذشت ۴۸ ساعت قابل شستشو بوده و پس از اين مدت، حتي قابليت شستشوي روزانه هم پيدا خواهد كرد. بخيه‌هاي ناحيه عمل را نيز معمولاً پس از ۱۰ تا ۱۴ روز برمي‌دارند. ۳ تا ۵ ماه بعد، اغلب موهاي پيوند شده شروع به رشد مي‌كنند و تا آخر عمر نيز به رشدشان در همان اندازه طبيعي (نيم اينچ در ماه) ادامه مي‌دهند. بهترين تراكم نيز يك سال پس از پيوند مو ديده مي‌شود. محل عمل جراحي معمولاً تا ۹ روز قابل مشاهده است كه طي اين مدت، صدها دلمه نقطه‌اي شكل بر روي سر پديدار مي‌شوند، اما پس از ريزش اين دلمه‌ها، پوست سر كاملاً طبيعي به نظر مي‌رسد. پزشكان با بهره‌گيري از تكنيك‌هاي پيشرفته، حتي خط رويش مو را نيز با ظرافت مطلوبي بازسازي مي‌كنند؛ به نحوي كه اصلاً نمي‌شود تشخيص داد آيا اين فرد مورد عمل قرار گرفته است يا نه. چشم‌اندازهاي پيش‌روي پزشكان و بيماران نيز بسيار روشن‌تر از گذشته است.

درمان ها

- درمانهای استاندارد ریزش مو

روشهای درمان قطعی ریزش مو استانداردی که تحت مطالعات علمی قرار گرفتند و هم ‌اکنون به‌ طور رایج برای ریزش مو به کار برده می ‌شوند را به خاطر بسپارید تا ضمن آشنایی با آن ها و بهره ‌گیری از اثرات درمانی ‌شان متوجه شوید که نباید گول این تبلیغات را بخورید:

۱- داروی آشنایی که حتما اگر دچار ریزش مو باشید نامش را شنیده‌ اید، ماینوکسیدیل است. این دارو در درمان ریزش شدید موی سر مردانه، تأیید شده و کاملاً علمی است. اساس بیولوژیکی اثر ماینوکسیدیل در توقف ریزش مو ناشناخته است، اما به نظر می ‌رسد مشتقات گشاد کننده ی عروق موجود در این ترکیب، گردش خون را افزایش می ‌دهد و اثرگذار است.

۲- قرص فیناستراید یا پروپشیا که دوز مناسب یک میلی‌ گرم در روز آن برای درمان ریزش مو مورد تایید FDA قرار گرفته است. این دارو موجب توقف ریزش مو شده و در بعضی مردان رویش قابل ‌ملاحظه ای را طی دو سال بعد از مصرف می توان مشاهده کرد.

۳- درمان‌ های نوین ریزش مو که دایم نیز در حال پیشرفت هستند شامل داروهایی چون دوتاستراید، کتوکونازول و موارد دیگر می ‌باشند. خوب است بدانید که کتوکونازول یک ترکیب ضد قارچی است که برای درمان شوره ی سر و درماتیت هم کاربرد دارد.

۴-برخی از درمان‌ ها نیز وجود دارند که در آینده می ‌توانند نویدبخش درمان ریزش موی سر شوند و بر پایه اطلاعات در دسترس علت‌ شناسی ژنتیکی مولکولی ریزش موی مردانه این درمان‌ ها و تحقیقات روی آن ها در دست اجرا است. از جمله آن ها می‌ توان به بلوک‌ کننده‌های رسپتور آندروژن (ژن اصلی ریزش مو که اگر بلوک شود می‌ توان ریزش مو را متوقف کرد) و یا درمان ‌هایی که بر سایر ژن ‌های مؤثر بر ریزش مو اثر می ‌کنند، اشاره کرد. نکته مهم آنکه همه ی این درمانهانیازمند پیگیری و استمرار هستند و به مرور ریزش مو را کم و متوقف می‌ کنند. بدیهی است هیچ کدام از آن ها با یک ‌بار استفاده قرار نیست معجزه کنند؛ و البته در تبلیغات این داروهایی که ذکر می ‌شود ریزش مو را درمان می ‌کنند این دروغ بزرگ و غیرمنطقی گفته می ‌شود و ما بابت آن هشدار می ‌دهیم تا فریب نخورید.

- دارو

دارو آخرین خانه برای حلِّ مشکل درمانِ ریزش مو است که حتماً و حتماً باید با دستور و مشورت پزشک این کار انجام شود. شعارِ ما برای درمان ریزش مو این است: اول ورزش، دوم تغذیه خوب و سالم، سوم دکتر و دارو. نکته دیگر اینکه موهای شما یک شبه نریخته است. پس سعی نکنید در یک ماه برای درمان ریزش موها با زیاده روی آن را ترمیم کنید. تمام داروهایی که برای ریزش مو در زنان می خورید باید توسط کلیه دفع شود، پس حداقل روزی ۸ لیوان آب بخورید تا هزینه موهایتان را کلیه تان ندهد. بیش از دوز مورد نیاز که پزشک معالج برای درمان ریزش موها تجویز کرده ، دارو نخورید و بدانید که سبزی و میوه و ماهی مؤثرترین منابع ریز مغذّی هستند.

نام داروهای مفید برای ریزش مو

 • فیناستراید که عامل مختل کننده DHT یا دی هیدرو تستوسترون است روزی یک عدد نوع یک میلی گرمی.
 • کپسول زینک سولفات یک روز در میان (نوع خارجی به همراه ویتامین سی و ویتامین دی به صورت یک روز در میان)
 • قرص ویتامین ب کمپلکس به صورت یک روز در میان.
 • ویتامین E . اگر نوع ۱۰۰ میلیگرمی بود هر روز و اگر ۴۰۰ میلیگرمی بود یک روز در میان.
 • ویتامین سی ۲۵۰ میلی گرمی هر روز.
 • روزانه یک قاشق از آب دریا. که حاوی عناصر ارزشمند ید و منیزیم است. آب دریا ریز مغزی های مهمی دارد.
 • کلسیم به صورت قرص جوشان هفته ای یک یا دو بار (بیش از آن نیازی نیست مگر کسانی که آفتاب ندارند و یا کمبود عنصر کلسیم دارند. کلسیم در رشد مو نقش مهمی دارد.

- جوانه گندم

جوانه گندم علاوه بر کندکردن روند ریزش مو باعث رفع بی خوابی، خستگی و اختلالات عصبی می شود. جوانه‌ها از مواد غذایی هستند که در گروه سبزیجات محسوب می‌شوند، جوانه گندم سرشار از ویتامین‌ها و املاح معدنی است و ارزش غذایی بالایی دارد. تغییرات شیمیایی که در هنگام جوانه زدن رخ می‌دهد باعث می‌شود املاح و ویتامین‌ها و پروتئین در آن افزایش یابد. پودر جوانه گندم غنی از ویتامین E و B است، ابراز کرد: ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسید در پیشگیری از اکسیده شدن کلسترول مفید بوده و باعث کاهش بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. همچنین جوانه‌ها دارای فیبر و سلنیوم و فینریوم هستند که در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان به خصوص سرطان روده موثر شناخته شده‌اند و برای رفع یبوست مفید است.

جوانه گندم در درمان ریزش مو و ناراحتی‌های پوستی و شادابی پوست مؤثر است که می‌توان آن را به عنوان ماسک جوانه گندم استفاده کرد و از سوی دیگر در زنان باردار و شیرده که نیاز غذایی بالایی دارند حتما جوانه گندم باید در برنامه غذایشان گنجانده شود. روغنی که در دانه گندم وجود دارد در حین جوانه زدن به صورت اسید چرب در آمده که قابل هضم است. ویتامین B به خصوص۱B در جوانه که برای تعادل سیستم عصبی ضروری است؛ این ماده غذایی برای رفع بی‌خوابی، خستگی و اختلالات عصبی افرادی که از این موضوع رنج می‌برند، مفید است. در مورد کودکانی که دچار سوء‌تغذیه هستند، این ماده غذایی باید به صورت سوپ یا همراه سالاد در برنامه غذاییشان گنجانده شود

لیزرتراپی مو ، مورداستفاده برای درمان ریزش مو به دستگاه‌هایی بستگی دارد که نور ساطع‌شده از آن‌ها می‌تواند در پوست سر نفوذ کند. در لیزرتراپی، لیزرهای اکسایمر (۳۰۸ nm)، هلیوم ـ نئون (۶۳۲٫۸ nm) و فرکشنال اربیوم ـ شیشه (۱۵۵۰ nm) به کار برده می‌شود. در لیزرتراپی ریزش مو با توان پایین (LLLT) از دستگاه‌های دارای دیودی استفاده می‌شود که نور قرمز با طول موج ۶۳۰ تا ۶۷۰ نانومتر منتشر می‌کنند. این دستگاه به شکل‌های زیر عرضه می‌شود:

کلاه‌های موجود در سالن‌های زیبایی یا پنل‌هایی که روی سر قرار می‌گیرند.
سرپوش
دستگاه‌هایی که اپراتور با دست روی سر بیمار نگه می‌دارد.

- درمان ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای یک پدیده خودایمنی است و سیستم ایمنی بدن به مقابله با موهای خود فرد برآمده است. برای درمان ریزش موی سکه ای، دو روش کلی وجود دارد :

 • روش‌ های درمانی ضدالتهابی شامل محلول‌ ها یا پمادهای ضدالتهابی (استروئیدی) و حتی تزریق آمپول‌ های ضدالتهابی داخل ضایعه
 • مصرف داروهای محرک که با ایجاد و تحریک و قرمزی در ناحیه موجب رشد مجدد موها می‌ گردند .

در موارد شدید و منتشر، گاه لازم است بیمار بستری شده و تحت درمان‌ های داخل وریدی و خوراکی قرار بگیرد. نوردرمانی با اشعه فرابنفش نیز برای این بیماران کاربرد دارد.

شاخه پزشکی ترمیمی و بازسازی به سرعت در حال گسترش است که یکی از جدیدترین دستاوردهای آن درمان با پلاسمای سرشار از پلاکت یا همان پی آر پی موی سر (PRP) است. این روش بیش از یک دهه است که در ارتوپدی مورد استفاده قرار گرفته و نتایج مفیدی را به دست داده است. سابقه بهره‌گیری از پی آر پی (PRP) در زمینه ترمیم مو حدود دو سال است که نتایج درخشان و چشمگیر آن بسیاری از جراحان را به استفاده از این روش نوین ترغیب ساخته است. پلاکت‌ها سلول‌های خونی دایره‌ای شکل کوچکی هستند که غلظت بالایی از فاکتورهای رشد، پروتئین‌ها و سیتوکین‌ها در آن وجود دارد. پلاکت را می‌توان به عنوان بازیکن خط حمله فرایندهای التیام‌بخشی بدن در نظر گرفت که با آزادسازی فاکتورهای رشد نقش قابل توجهی در پیشبرد این واکنش‌ها دارد. در ترمیم مو به روش PRP با تغلیظ این فاکتورهای رشد و پروتئین‌ها واکنش ترمیم و بازسازی بدن برانگیخته می‌شود. پلاسمای سرشار از پلاکت (PRP) در ترکیب با فراورده بیوتکنولوژیکی موسوم به ACell به دو روش مختلف به کار برده می‌شود.

منبع: کتاب راز زیبایی- پوست و مو