درمان سلولیت های پوست

سلولیت عارضه ای است که معمولاً با تجمع چربی در نقاطی از بدن مانند شکم، پشت پا، و هر نقطه ای از بدن ایجاد می شود و در زنان شایع تر است. خوشبختانه با پیشرفت علم و ورود لیزر به حوزه زیبایی می توان این مشکل را با کمترین عوارض برطرف کرد. دیگر راه های درمان شامل گیاهان دارویی و ورزش می باشد که هیچ گونه عوارضی ندارند این روش ها جز بهترین روش درمان سلولیت می باشند.امروزه استفاده از این روش ها به منظور بهبود و درمان علائم سلولیت بر روی پوست، در حال گسترش روز افزون می باشد.

سلولیت (تجمع چربی) چیست؟

درمان سلولیت های پوست

در زیر پوست، شبکه ای از رشته های بافت هم بند وجود دارد که به آنها سپتوم گفته می شود و وظیفه آنها نگه داشتن چربی در جای خود است. در صورتی که سپتوم ها قوی نباشند و محکم به همدیگر بافته نشده باشند ( که با ژنتیک مشخص می شود)، چربی ممکن است از بین آنها بیرون بزند و موج های روی سطح پوست ایجاد می کند که سلولیت تام دارد. احتمالا ابتلا به سلولیت در زنان بیشتر از مردان است، زیرا آنها سپتوم های کمتری دارند و سپتوم های آنها استحکام کمتری دارد. زنان همچنین پوست باریک تر و هورمون هایی دارند که بر اندازه سلول های چربی و استحکام سپتوم تاثیر می گذارد. به منظور برطرف سازی این مشکل، باید چربی را از بین ببرید و در اصل ساختار داخلی پوست را تغییر دهید.

علت ها و دلایل

داشتن سلولیت به این معنا نیست که شما اضافه وزن دارید.حتی افراد لاغر نیز به این مشکل دچار می شوند. با این حال، در صورتی که اضافه وزن داشته باشید، کاهش وزن باعث کاهش سلولیت می شود. سلولیت در بین زنان شایع تر است. در صورتی که زنی در اعضای خانواده شما سلولیت داشته باشد، احتمال مبتلا شدن شما به آن نیز وجود دارد. عوامل دیگری که بر میزان سلولیتی که دارد و میزان نمایان بودن آن تاثیر می گذارد از قرار زیر است:

  • رژیم غذایی نامناسب
  • رژیم های غذایی لاغری موقت
  • سوخت و ساز کند
  • نداشتن فعالیت جسمانی
  • تغییرات هورمونی
  • کم شدن آب بدن
  • چربی کلی بدن
  • ضخامت و رنگ پوست

سلولیت در پوست های تیره تر کمتر نمایان است. در صورتی که پوست روشنی دارید و می خواهید حمام آفتاب بگیرید، استفاده از لوسیون برنزه کننده استفاده کنید تا حفره ها و برآمدگی های روی ران شما کمتر مشخص باشد.

انواع سلولیت و راهکارهایی درمانی جهت رفع آن

سلولیت صورت

درمان سلولیت های پوست

سلولیت صورت به عنوان سلولیت اربیت ایجاد می شود. این بیماری معمولا با ترکیبی از داشتن سبک زندگی منفعل و تمایلات ارثی بوجود می آید. خط چانه و گردن   مشخص ترین بخش های سلولیت در روی صورت هستند. می توان با دارو و اصلاح سبک زندگی، سلولیت صورت را بهبود بخشید. تغییر سبک زندگی شامل بهبود تغذیه و افزایش میزان تحرک می شود.

نکاتی در ارتباط با نحوه درمان سلولیت صورت

اقدام اول یکی از بهترین درمان سلولیت غذاهای سالم و کم کالری هستند که برای کاهش وزن به صورت مداوم ورزش کنید. به محض اینکه وزن شما کاهش پیدا کند، سلولیت کمتر نمایان می شود. با وجود اینکه کاهش وزن باعث کاهش ایجاد سلولیت می شود، نمی تواند به طور کامل آن را از بین ببرد.

اقدام دوم- به منظور بهبود سطح خارجی پوست و از بین بردن توده های چربی از یک کرم تجویزی یا بازاری استفاده کنید. کرم های گیاهی برای از بین بردن سلولیت تایید نشده اند و احتمالا واکنش آلرژیکی را برمی انگیزند، و از این رو در هنگام انتخاب روش های درمانی با استفاده از گیاهان دارویی دقت کنید.

 اقدام سوم- هر روز صورت خود را بین ۵ تا ۱۰ دقیقه ماساژ دهید تا به از بین بردن توده های چربی کمک کنید.

 اقدام چهارم- برای لیزردرمانی یا استفاده از اشعه فراصوت برای درمان سلولیت با پزشک مشورت کنید. هر دو روش درمانی به سلول های چربی زیر پوست آسیب وارد می کنند و در عین حال رنگ پوست را بهبود می بخشند و پایدار هستند.

سلولیت پا

درمان سلولیت های پوست

سلولیت در پا و مخصوصا در نزدیکی باسن شایع است. مشکل اصلی این است که بسته های چربی بر بافت های فیبری این نواحی فشار وارد می کنند و باعث می شوند پوست نامسطح به نظر برسد. افزایش سن علت اولیه سلولیت است، اما برای کاهش شدت و ظاهر سلولیت روی پا می توان اقداماتی انجام داد.

اقدام اول

به منظور کاهش وزن و متعادل کردن کالری بدن، رژیم بگیرید. چربی اضافی بدن باعث می شود که سلول های چربی بدن بزرگتر شوند. این مساله باعث می شود که بسته های چربی از طریق بافت بیشتر بیرون بزنند. از دست دادن این چربی باعث کاهش بیرون زدن آن می شود، با این حال آن را به طور کامل از بین نمی برد.

اقدام دوم

یک برنامه تمرین با وزنه را شروع کنید تا عضلات پای خود را محکم کنید. حرکت ورزشی چمباتمه زدن و لانج برای تقویت عضلات پا مناسب هستند. تغییر اندازه و شکل عضلات باعث جلوگیری از بیرون زدن چربی می شود. این ورزش باعث همچنین باعث سوزاندن کالری اضافی می شود و به کاهش وزن کمک می کند.

اقدام سوم

برای رفع سلولیت پا از لیزردرمانی و فرکانس رادیویی استفاده کنید. در این روش ها با تحریک تغییر در فیبرهای کلاژن پا، سطح پوست صافی را خواهید داشت.

اقدام چهارم

برای کاهش ظاهر سلولیت روش های جایگزین دیگر را درنظر بگیرید. ماساژ درمانی، مزوتراپی و کرم های سلولیت همگی در کاهش سلولیت موثر هستند. با این حال، تحقیقات خوبی در زمینه این روش های درمانی مخصوص صورت نگرفته است. ماساژ درمانی برای درمان سلولیت باعث تحریک گردش خون واز بین بردن مایع اضافی در پاها می شود. روش مزوتراپی به منظور صاف کردن سطح پوست از هورمون ها استفاده می کند تا فشار بافت را بهبود ببخشد.کرم ها موادی مغذی را در سلول های پوستی پا منتشر می کنند و ظاهر و شکل آنها را بهبود می بخشند. مزوتراپی یک روش غیرتهاجمی است که در آن موادی با استفاده از سوزن‌های بسیار ریزی به زیر لایه اپیدرم پوست سر تزریق می‌شوند. از آنجا که مزوتراپی مزودرم، یعنی لایه میانی پوست انسان، را هدف قرار می‌دهد، سوراخ‌های ایجاد شده در پوست، سطحی هستند.

سلولیت دست

عادات غذایی نامناسب و نداشتن فعالیت جسمانی باعث می شود که چربی در هر ناحیه ای مثل قسمت بالای بازو جمع شود. اگر چه سلولیت قابل درمان نیست، روش های متعددی برای کاهش آن وجود دارد.

روش اول: جذب کالری روزانه خود را از بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری کاهش دهید. از خوردن غذاهای بدون کالری مثل غذاهای سرخ کرده، کیک، کلوچه، بستنی، دونات، برگر، پیتزا و محصولات ساخته شده از آرد سفید پرهیز کنید.

روش دوم: دو تا چهار ست حرکت ورزشی بازو را انجام دهید و به صورت متناوب سه روز در هفته ورزش کنید. در سه روزی که ورزش بازو را انجام نمی دهید، کاردیوگرافی انجام دهید.

سلولیت شکم

ران و باسن شایع ترین نواحی هستند که سلولیت در آنها بوجود می آیند، اما در شکم نیز بوجود می آید. با وجود نظریات متعدد، هیچ دلیل شناخته شده یا درمان سریعی برای رفع سلولیت وجود ندارد. تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی به بیماران مبتلا به سلولیت کمک می کند تا شکم خود را استحکام ببخشند و ظاهر سلولیت را کاهش دهند.

اقدام اول

سلامت سیستم لنفاوی خود را تقویت ببخشید. یک سیستم لنفاوی تنبل بدن را ترغیب می کند تا سم را حفظ کنند که در چربی ذخیره می شود و به عنوان سلولیت عرضه می شود. سیستم لنفاوی سیستم زهکشی بدن است و با کبد کار می کند که فیلتر بدن برای سموم است.

مسومیت کبد خود را برطرف کنید. این کار برای از بین بردن سلولیت و چربی اضافی حیاتی است. وقتی کبد شما بیش از حد پر شد، سوخت و ساز چربی را به خوبی انجام نمی دهد. غذاها و نوشیدنی هایی را انتخاب و مصرف کنیدکه برای کبد مفید باشند. توت قره قاط یا نوشیدنی ۱۰۰ درصد طبیعی آن را بخورید و بنوشید ، کلم مصرف کنید، تخم مرغ بخورید، نوشیدنی داغ لیمو را بخودرید و از آب پنیر به عنوان یک منبع پروتئین استفاده کنید.

اقدام دوم

چربی های ترانس و اشباع شده را با چربی های امگا ۳ اس و امگا ۶ اس و امگا ۹ اس جایگزین کنید. امگا۳ اس در دانه چیا، روغن دانه کتان و روغن ماهی وجود دارد. امگا ۶ اس شامل اسید لینولنیک گاما موجود در دانه توت و روغت گل پامچال وجود دارد. امگا۹ اس در روغن زیتون و فندق وجود دارد.

اقدام سوم

با ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب وزن خود را کاهش دهید. تقویت عضلات شکم و کاهش وزن باعث بهبود ظاهر شکم می شود. ورزش همچنین باعث می شود که کانال های لنفاوی جریان داشته باشند. برای تسریع سوزاندن چربی تمرینات ورزشی اینتروال را مورد استفاده قرار دهید.

اقدام چهارم

نفس بکشید و استرس را کاهش دهید. سطوح کورتیزول با استرس مکرر بالا می می مانند و کورتیزول آنزیم های بدن را برای ذخیره چربی فعال می سازد. برای بدست آوردن آرامش عطردرمانی و شیوه های تنفس عمیق را امنحان کنید. همچنین توجه داشته باشید که استرس از کم خوابی ناشی می شود، پس مطمئن شوید که خواب خوب و مناسبی دارید.

همانطور که مشاهده کردید، با راهکارهای ساده ای مانند ورزش می توانید به راحتی سلولیت را برطرف کنید. در صورتی که از راهکارهای خانگی نتیجه ی مطلوب حاصل نشد، می توانید به پزشک مراجعه کنید تا از جدیدترین درمان ها و لیزردرمانی استفاده کنید.

سلولیت عارضه ای است که معمولاً با تجمع چربی در نقاطی از بدن مانند شکم، پشت پا، و هر نقطه ای از بدن ایجاد می شود و در زنان شایع تر است. خوشبختانه با پیشرفت علم و ورود لیزر به حوزه زیبایی می توان این مشکل را با کمترین عوارض برطرف کرد. دیگر راه های درمان شامل گیاهان دارویی و ورزش می باشد که هیچ گونه عوارضی ندارند.