درمان شوره سر

از قدیم دانشمندان عقیده داشتند پوسته های ریز روی سر یا همان شوره سر توسط قارچ کوچکی که روی پوست سر رشد می کند، ایجاد میشوند. وجود چنین قارچهایی اثبات شده است. شوره سر باعث مي شود سلول هاي پوست سر سريع تر تقسيم شوند و بعد از آن، محيط مناسبي براي رشد قارچ سر فراهم شود. هنوز هم کسي نمي داند علت چند ميليون پوسته سر که هر روزه روي لباس افراد مختلف مي ريزد چيست؛ البته به اندازه اي که درباره ايدز و سرطان تحقيق مي شود و هزينه صرف مي گردد، به شوره سر توجه نمي شود؛ اما مقالات و تحقيقات مختلفي هر روزه در ژورنال هاي تخصصي پوست و... به چاپ مي رسند. همچنين آزمايشگاه هاي بسياري وجود دارند که مشغول تحقيق درباره شوره سر هستند.

در شرکتهاي سازنده شامپوهاي ضد شوره، ميکروبيولوژيست ها بدقت مشغول رشد دادن قارچهايي هستند که از پوسته هاي ريز سر به وجود آمده اند. هدف آنها اين است که بفهمند اين قارچها روي چه موادي بهتر رشد مي کنند. اگر آنها اين مطلب را بفهمند و بتوانند تغيير مختصري در اين مواد که روي پوست سر وجود دارند، ايجاد کنند، درمان شوره سر را کشف کرده اند.

علل و دلایل

شوره سر به علت های مختلفی از قبیل تغذیه ی نادرست، هیجان و نگرانی و استرس، هوای گرم و مرطوب، یا سرد و خشک، پوست چرب، تعریق زیاد، عدم تعادل هورمونها بخصوص آندروژنها ، مصرف بی رویه ی مواد آرایشی مو و عدم رعایت نظافت مو (شامپو نزدن مرتب ، عدم شست و شوی کافی سر متعاقب استفاده از شامپو و یا باقی ماندن بقایای صابون در پوست سر) ظاهر می شود.

در زیر دو علت شوره سر بیان شده است:

- بيماري هاي پوستي

بيماري هاي پوستي نيز مي تواند علت خارش پوست و شوره سر باشد چراکه بيماري هايي همچون اگزما پوسته ريزي شديدي در پوست سر بوجود مي آورند و گاهي بيماري هاي عفوني مثل زرد زخم و شپش سر يا پديکولوز به صورت پوسته در سر ظاهر مي شوند. ساير اختلالات پوستي از جمله درماتيت سبوروئيک و درماتيت آتوپيک، دندرو(زمان بلوغ)، روزاسه،آکنه،پسوريازيس،چاقي، بيماري پارکينسون، استفاده از لوسين هاي خشک کننده حاوي الکل و بيماري ايدز از بيماري هايي هستند که باعث شوره شديد سر مي شوند.در مرد درمان شوره و پيشگيري آن بايد گفت نميتوان از آن پيشگيري قطعي بعمل آورد؛ اما براي به حداقل رساندن شدت يا دفعات شعله ور شدن بيماري مي توانيم از روشهاي زير استفاده کنيم

- قارچ

از قدیم، دانشمندان عقیده داشتند پوسته های ریز روی سر یا همان شوره سر، توسط قارچ کوچکی که روی پوست سر رشد می کند، ایجاد می شوند. امروزه ، وجود چنین قارچ هایی اثبات شده است. التهاب پوست هم نکته ای مهم است.

دو گونه از قارچها هستند که باعث شوره سر مي شوند: «مالاسزيا وستريکتا» و «مالاسزيا گلوبوسا». تنها علتي که باعث شده است همه فکر کنند «مالاسزيا فورفور» عامل شوره سر است، اين است که اين قارچها روي محيطهاي کشت رشد مي کنند؛ اما دوگونه ديگر، حساستر از آن هستند که روي چربيهاي حيوانات يا گياهي رشد کنند و براي رشد، حتماً نياز به چربي پوست انسان دارند.

قارچها ابتدا روی پوست سر ساکن می شوند و بعد روی چربی موجود بر پوست سر. آنها این چربی ها را به اسیدهای چرب دلخواه خودشان تجزیه می کنند و حتی موادی را که مانع و مزاحم رشد آنهاست از بین می برند. این التهاب باعث می شود سلول های پوست سر سریعتر تقسیم شوند و بعد از آن محیط مناسبی برای رشد قارچها فراهم شود. همه اینها دست به دست هم می دهند و باعث تقسیم سریع تر سلول های پوست سر و در نتیجه ایجاد شوره سر می شوند.

هنوز هم کسی نمی داند علت چند میلیون پوسته سر که هر روزه روی لباس افراد مختلف می ریزد چیست. در شرکت های سازنده شامپوهای ضد شوره ، میکروبیولوژیست ها به دقت مشغول رشد دادن قارچ هایی هستند که از پوسته های ریز سر به وجود آمده اند.

هدف آنها این است که بفهمند این قارچ ها روی چه موادی بهتر رشد می کنند. اگر آنها این مطلب را بفهمند و بتوانند تغییر مختصری در این مواد که روی پوست سر وجود دارند، ایجاد کنند، درمان شوره سر را کشف کرده اند. دو گونه از قارچ ها هستند که باعث شوره سر می شوند:

  • مالاسزیاوستریکتا
  • مالاسزیاگلوبوسا

تنها علتی که باعث شده است همه فکر کنند مالاسزیا فورفور عامل شوره سر است ، این است که این قارچ روی محیطهای کشت رشد می کند. اما دوگونه دیگر، حساستر از آن هستند که روی چربی های حیوانات یا گیاهی رشد کنند و برای رشد ، حتماً نیاز به چربی پوست انسان دارند. در حال حاضر ، فقط قارچها مسوول ایجاد شوره سر به حساب نمی آیند.

عوارض

بيماري شوره سر يکي از بيماريهاي شايع مو است که يک بيماري مزمن است، غالباً بيماري مدت ها خاموش باقي مي ماند. در هنگام مرحله فعال بيماري ، علايم و نشانه هاي شوره سر را مي توان با درمان کنترل کرد. اين بيماري باعث ريزش مو نمي شود و موي چرب و شوره نقشي در طاسي سر ندارند. ولي دست پاچگي و عدم احساس راحتي در برخوردهاي اجتماعي و عفونت باکتريايي ثانويه در نواحي درگير از عوارض آن هستند .

درمان

شوره سر و خارش پوست در اثر ریزش شدید سلول های مرده پوست سر و بازسازی تسریع شده روپوست (اپیدرم) ایجاد می شود. یعنی مدت این فرآیند که باید به طور متوسط ۲۸ روز باشد به حدود ۱۴ روز می رسد. شوره سر اغلب با خارش و ناراحتی همراه است. قارچ (مالاسِزیا) به طور طبیعی بر روی سر سالم وجود دارد و از چربی ترشح شده از فولیکول مو تغذیه می کند. گاهی رشد این قارچ به دلایل نامشخص غیرقابل کنترل می شود و در نتیجه، بازده سلولی و تولید سلول های جدید افزایش می یابد و سلول های مرده بیشتری ریزش می کنند و شوره تولید می شود.

اگر با وجود امتحان کردن محصولات بازار هنوز سر شما می خارد و ریزش مو دارید، به پزشک مراجعه کنید. برای شوره سر شدید باید از شامپوی تجویزی استفاده کنید.

وقتی پزشک تایید کرد که فرد شوره سر (درماتیت سبورئیک) دارد، روش های درمانی اصلی برای آن شامل شامپوهای ضد شوره،پاک کننده ها و کرم ها و لوسیون های ضد التهاب می شود. مهم تر از همه، اغلب مواقع موثرترین شیوه درمانی که متخصصین امراض پوستی از آن استفاده می کنند ترکیب داروهای مختلف به طور همزمان است. شامپوهای تجاری و کرم استروئید درمان های معمول هستند. تمیزکردن و شستن بیشتر مو با شامپو معمولا توصیه می شود.

در موارد شدیدی که ترکیب کرم های استروئید قدرتمند، فوم ها، اسپری ها یا لوسیون ها جواب نمی دهند، درمان های جایگزینی مورد استفاده قرار می گیرد. در موارد شدیدی که با روش های درمانی معمول برطرف نشده است، مراجعه به متخصص امراض پوستی بسیار مفید است.

موارد شدید نادری به درمان کوتاه مدت با استروئیدهای خوراکی از قبیل پردنیزون (دلتازوم، اورازون، پردنیزون-M، لیکوئید پرد) نیاز دارند. قرص های خوراکی نباید به شکل روتین مصرف شوند و درمان اصلی شوره سر نیستند.

- برس زدن

برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهميت زيادي دارد زيرا سبب مي شود که جريان خون سريعتر شود و سلول ها تغذيه شوند. هر شب پيش از رفتن به رختخواب با يک برس مويي، موهاي خود را از جهات مختلف برس بزنيد، به طوري که در حدود صدبار برس روي سرتان حرکت کند و در تمام نقاط خون را به جريان بيندازد. شانه کردن مرتب موها بويژه در هواي آزاد و تميز، تأثير بسياري در درمان شوره سر دارد. زيرا اين کار موجب افزايش جريان خون به سلولهاي بافت پوست سر مي شود .

روزانه يک بار سر خود را به خوبي شامپو کنيد. طريقه شستن سر با شامپو اهميت بيشتري از نوع شامپو دارد. هنگام شامپو کردن، پوسته ها را با ناخن هايتان سست کنيد و سرتان را حداقل ? دقيقه مالش دهيد. براي تميز کردن موها، از شامپوي متناسب با جنس موهايتان استفاده کنيد. مي توانيد به اين شامپو بر حسب نوع موها مقداري مواد تقويت کننده گياهي يا حيواني بيفزاييد .

- رژيم غذايي

به گفته بعضي متخصصين علل اصلي شوره سر بر اثر بد غذايي است. درصورتي که شوره سر در اثر بدغذايي باشد، رژيم غذايي مناسب براي آن توصيه مي شود. پرهيز از خوردن چربي هاي حيواني، پرهيز از زياده روي در مصرف شيريني ها، شکلات، آجيل، غذاهاي سرخ شده و پر ادويه سلامت را به موها باز مي گرداند. براي کساني که با مشکل شوره سر رو به رو هستند، خوردن سبزيها و ميوه ها و مواد پروتئين دار به مقدار فراوان تجويز مي شود. غذاهايي که ويتامين هاي ،A,E,Bو پروتئين به حد کافي دارند، از شوره سر جلوگيري مي کنند

- درمان سنتي شوره سر

بهترين درمان طبيعي براي شوره سر آب سيب است. براي معالجه موهايتان را با آب سيب ماساژ دهيد. اسيدهاي طبيعي موجود در اين ميوه سلولهاي مرده را از سر جدا مي کند. پس از چند دقيقه سرتان را با شامپو بشوييد. سرکه سيب همراه با آب گرم نيز مي تواند به عنوان ضد شوره و ضد چربي عمل کند.

- دارو

براي رفع شوره مختصر سر مي توانيد از شامپوهاي طبي ضدشوره از جمله سلنيوم سولفيد، کتوکونازول، پيريتنيوم زينک (پريتيون روي) و انواع شامپوهاي پلي تار و شامپو هاي آنتي سپتيک مانند شامپو ستاولون و نيز لوسيون هاي نرم کننده پوست استفاده کنيد. در موارد شديدتر، امکان دارد شامپوهاي حاوي قطران يا کرم پوست سر حاوي کورتيزون تجويز شود. براي ماليدن دارو روي پوست سر، موها را در قسمت کوچکي از سر هم باز کنيد و پماد يا لوسيون را به خوبي روي پوست سر بماليد. اين کار را در ساير نقاط مورد نظر تکرار کنيد. در شوره شديد سر (با پوسته ريزي و دلمه) پماد ? درصد اسيد ساليسيليک مفيد است

- مواد گیاهی

استفاده از ترکیبات گیاهی راه دیگری برای درمان شوره سر محسوب می شود.

۲ قاشق چایخوری اکلیل کوهی(Rosmary) و ۲ قاشق چایخوری آویشن را در کاسه ریخته و دو سوم فنجان آب جوش به آن بیفزایید و در ظرف را بگذارید و اجازه دهید تا مدت ۲۰ دقیقه خیس بخورد. آب مخلوط بالا را بعد از ۲۰ دقیقه بگیرید و درون بطری بریزید و سپس سرکه سیب را اضافه کرده و هم بزنید.

بطری را در محل خشک و خنکی نگهداری نمایید. سر خود را بعد از شستن با شامپو آبکشی کنید. کمی از محلول داخل بطری را بر روی سرریخته و ماساژ دهید. قبل از خوابیدن در بین دفعات شامپوکردنها، سر خود را با مقداری از محلول ماساژ دهید. این کار می تواند شوره سر شما را ازبین ببرد .

- مراقبت های پوستی روزمره برای شوره سر ملایم:

پوست سر را هر روز یا یک روز در میان با شامپو ضد شوره بشویید

در صورت نیاز از نرم کننده مو استفاده کنید ( آن را روی پوست سر نمالید)

در صورتی که علائم شدیدتر باشند، باید موهای خود را بیشتر با شامپو بشویید

مراقبت های پوستی روزمره برای شوره سر متوسط:

هر روز پوست سر را با شامپوهای ضد شوره بشویید

در صورت نیاز از نرم کننده مو استفاده کنید ( آن را روی پوست سر نمالید)

در صورتی که علائم شدیدتر باشند، باید موهای خود را بیشتر با شامپو بشویید

مراقبت های پوستی روزمره برای شوره سر شدید

در ابتدا پوست سر را با یک شامپوی کل تار از قبیل Neutrogena T/Gel یا DHS Tar بشویید

پوست سر را با آب بشوئید

سپس، پوست سر را با شامپوی اسیدسالیسک از قبیل DHS Sal یا Neutrogena T/Sal بشویید

در صورتی که شوره سر ملایمی دارید، به آسانی می توان آن را برطرف کرد:

برای درمان شوره سرملایم کارهای زیر را می توانید انجام دهید:

سعی کنید هر روز موی خود را با یک شامپوی ملایم بشویید تا شوره ها از بین بروند. شامپوهای حاوی روغن درخت چای به شدت کارآمد هستند.

در هنگام استفاده از شامپو سر خود را نخارانید. در عوض، بدون خاراندن پوست سر خود را به آرامی ماساژ دهید، زیرا این کار به مو یا پوست سر شما آسیب وارد نمی کند

از محصولات مویی از قبیل اسپری مو و ژل تا زمان برطرف شدن شوره سر استفاده نکنید

رفتن به فضای باز در زیر نور آفتاب برای کاهش شوره سر مفید است. با این حال، مطمئن شوید که از کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظت در برابر نورخورشید مناسب برای محافظت از پوست خود استفاده می کنید.

- شامپوهای ضد شوره

همه شامپوهای ضد شوره شبیه به هم نیستند. بعضی از شامپوها مواد تشکل دهنده فعال متفاوتی دارند:

شامپوی کول تار ( محافظ درمانی دنورکس، نتروژنا T/ ژل، سیترا)

شامپو پیروتین روی ( سلسون آبی برای پوست سر خشک خارش دار، نتروژنا T، شامپو ضد شوره Gel Daily Control، Head & Shoulders)

شامپو اسید سالیسیک ( نیروژنا T، سال)

شامپو اسید سالیسیک و سولفور ( سبکس، سبولکس)

شامپو سولفید سلنیوم (داندرکس، مقاومت بالینی Head & Shoulders ، سلسون)

کتاکونازول ( اکستینا، نیزورال A-D، Xolegel )

در صورتی که یک نوع شامپو در ابتدا شوره سر را کنترل کند، اما در دفعات بعدی کارایی خود را از دست بدهد، باید نوع شامپوی خود را تغییر دهید.

تعداد دفعاتی که باید از شامپوی ضد شوره استفاده کنید بین هر روز تا چند روز در هفته متغیر است. به دستورالعمل های روی شامپو توجه کنید.

وقتی سرخود را با شامپو می شوئید، شامپو را به خوبی به پوست سرخود بمالید. قبل از شستن سر با آب، اجازه دهید تا شامپو به مدت ۵ دقیقه یا بر طبق مدت زمان نوشته شده بر روی قوطی شامپو باقی بماند.

سرخود را به طور کامل با آب بشوئید. باقی ماندن شامپو باعث سوزش پوست شما می شود.

وقتی شوره تحت کنترل باشد، می توانید کمتر از شامپوی شوره استفاده کنید.

علل و دلایل خارش سر و راه های درمان آن

اگزمای سبوره به عنوان یکی از علل خارش سر به شمار می رود. حدود ۳ تا ۵ درصد از افراد جامعه مبتلا به اگزمای سبوره هستند. بنابراین بیماری شایعی بوده که با درمان قابل کنترل است و افراد با استحمام مکرر و استفاده از شامپوهای حاوی املاحی مثل زینک، سلنیوم، سولفور می توانند درمان شوند

علل و دلایل شوره ابرو

شوره ابرو دلیل جدیدی ندارد، این مشکل در ابتدا مثل شوره پوست سر به دلیل پوست خشک ایجاد می شود. در صورتی که پوست بسیار خشکی دارید، به خارش می افتد، خشک می شود و سلول های مرده ورقه ورقه ایجاد می کند. به این مشکلات "شوره ابرو" گفته می شود. از سوی دیگر، بیماری ای که درماتیت سبورئیک نام دار نیز باعث شوره ابرو می شود. در این مورد، پوست زیر ابروهای شما چرب می شوند و شوره های زرد ورقه ورقه در این قسمت ایجاد می شود و همچنین پوست قرمز و خارش دار می شود. در صورتی که در ناحیه ابرو دچار خارش شدید یا ورقه های شوره زرد دور ابرو مشاهده کنید، مطمئنا دچار شوره ابرو شده اید. قبل از اینکه هر نوع درمان پزشکی را امتحان کنید، می توانید بعضی از شیوه های درمانی خانگی طبیعی را برای درمان شوره ابرو مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که شوره ابروی شما در مرحله آغازین است یا تنها با تولید سبوم یا خشکی بیش از حد پوست ایجاد شده است، به راحتی می توان با درمان خانگی آن را برطرف کرد. در شرایط حاد، با متخصص امراض پوستی مشورت کنید.

روش های درمان شوره ابرو

ابروهای خود را در یک اساس روزانه با شامپوی درمانی ملایم بشوئید.این شامپوها بسته به نوع شوره ای که از آن رنج می برید، توسط متخصص امراض پوستی تجویز می شود.

استفاده از کرم کورتیزون، لوسیون هیدرو کورتیزون ( ۱ درصد) یا کورت اید برای دو تا چهار هفته

کرم کورتیزون را حداقل روزی سه بار مورد استفاده قرار دهید که به کاهش التهاب کمک می کند

درصورتی که شوره ابرو خیلی حاد شود و بر کل صورت شما تاثیر بگذارد، از یک شامپوی دارویی مثل کتوکنازول ( نیزورال) استفاده کنید.

سعی کنید از محصولات غذایی پرچرب پرهیز کنید، زیرا وضعیت را بدتر می کنند. مشکل شوره سر را نمی توان خیلی زود برطرف کرد، پس باید صبور باشید. شما به یک برنامه مراقب از پوست و موی بلند مدت نیاز دارید که به شما کمک می کند تا به صورت دائمی این مشکل را برطرف کنید.

منبع : کتاب رارهای زیبایی و جوانی