درمان ماه گرفتگی

ماه گرفتگی چیست؟

ماه گرفتگی نقاطی رنگی است که بچه ها با آنها به دنیا می آیند یا مدت زمان اندکی پس از تولد بوجود می آیند. از هر ۱۰۰ کودک، ۱۰ کودک ماه گرفتگی دارند.
این علامت ها به رنگ قرمز روشن، صورتی، قهوه ای، قهوه ای سوخته یا مایل به آبی هستند. ماه گرفتگی می تواند صاف یا برجسته باشد. لکه های ماه گرفتگی براساس رنگ و پایداری نام گذاری می شوند.
ماه گرفتگی ها شامل انواع مختلفی از بافت یا رنگدانه طبیعی هستند که در طول رشد جنین راه  خود به سمت مقصد  نرمال خود را گم کرده اند.
اغلب ماه گرفتگی ها کوچک هسند و مشکل پزشکی ایجاد نمی کنند. رایج ترین ماه گرفتگی ها شامل سلول های تولید کننده رنگدانه ( ملانوسیت) یا رگ های خونی هستند.
کمتر پیش می آید که ماه گرفتگی نشانه یک مشکل پزشکی جدی باشد.

انواع

رایج ترین انواع ماه گرفتگی ها از قرارزیر هستند:

لکه های  شیرقهوه

این لکه ها به رنگ قهوه ای سوخته هستند. داشتن حداکثر سه مورد از این لکه  ها در پوست معمولا قابل قبول است. داشتن بیش از سه خال شیرقهوه نشان دهنده بیماری ای است که نوروفیبروماتوز نام دارد. این بیماری یک اختلال ژنتیکی است که باعث تومورپوستی می شود.

همانژیوم

همانژیوم ها معمولا صاف هستند یا  برجستگی کمی  دارند و رنگ آن قرمز روشن یا مایل به آبی است. این نوع ماه گرفتگی در همه جای بدن وجود دارد. این ماه گرفتگی ها اغلب روی صورت، سر و گردن یافت می شوند. همانژیوم ها معمولا در حین تولد وجود دارند یا در طول چند هفته اول زندگی بوجود می آیند. این ماه گرفتگی ها در طول دوازده ماه اول زندگی بچه به سرعت رشد پیدا می کند. رشد همانژیوم ها پس از سال اول متوقف می شود و سپس به آهستگی از بین می رود. همانژیوم ها در داخل بدن نیز وجود دارند. دو نوع همانژیوم وجود دارد:

همانژیوم توت فرنگی

این نوع همانژیوم معمولا برجسته است و رنگ آن مثل توت فرنگی قرمز روشن است. دلیل رنگ قرمز این نوع ماه گرفتگی رگ های خونی متورم متعددی است که نزدیک سطح پوست قرار دارند. این همانژیوم ها معمولا در سن ده سالگی از بین می روند. اغلب این همانژیوم ها به هیچ درمانی نیازی ندارد، مگر اینکه زخم شوند یا در نواحی ای مثل دهان، دماغ، چشم، مقعد یا گلو قرار بگیرند که مانع از فعالیت های نرمال بدن شوند.

همانژیوم غاری

این نوع همانژیوم در زیر پوست قرار دارد. این همانژیوم نسبت به همانژیوم توت فرنگی پف کرده تر است و رنگ آن متمایل به آبی است. این نوع همانژیوم ها به احتمال کمتری به خودی خود از بین می روند. همانژیوم صورت با بدشکلی عروق مغز مرتبط است. پزشک برای تشخیص وجود این نوع همانژیوم ها یک اسکن MRI را تجویز می کند.

لکه های رنگی

این لکه ها اغلب بوسه فرشته یا گاز لک لک نامیده می شوند. این ماه گرفتگی های بی ضرر رنگی مایل به صورتی یا قرمز روشن دارند. این ماه گرفتگی ها در تمام قسمت های بدن کودک یافت می شود. عموما این ماه گرفتگی ها در پست سر و گردن قرار دارند.

معمولا به زحمت می توان آنها رادید. برای این نوع ماه گرفتگی  هیچ گونه درمانی نیاز نیست.

خال های گوشتی

خال های گوشتی نقاطی به رنگ قهوه ای تیره یا مشکی هستند. این خال ها گروهی کوچک از سلول های پوستی رنگی هستند. تقریبا هر کسی خال های گوشتی کوچک دارد.این خال ها عموما پس از تولد ظاهر می شوند.

لکه های مغولی

این ماه گرفتگی های صاف روی سطح پوست رنگی آبی-خاکستری دارند. آنها اغلب در باسن یا پایین ستون فقرات قرار دارند. این نوع از ماه گرفتگی ها عموما بی ضرر هستند. اغلب با کبودی اشتباه گرفته می شوند و در سن بلوغ از بین می روند.

خال لکه شرابی

خال های لکه شرابی خال هایی صورتی، قرمز یا بنفش رنگی روی پوست هستند و در اندازه مختلف وجود دارند. این خال ها را می توان روی صورت، گردن، بازو یا ساق پا مشاهده کرد. اگر چه روش های از بین بردن لکه های ماه گرفتگی برای کاهش ظاهر این خال ها وجود دارند، این خال ها دائمی هستند. خال های لکه شرابی روی صورت نشان دهنده بیماری سندورم استورژ-وبر هستند. این سندوزم منجر به حملات صرع می شود و ناتوانی ذهنی را تحت تاثیر قرار می دهد.

خال مادرزادی

خال مادرزادی یک خال تیره و طرح دار است که از زمان تولد بر روی پوست فرد نمایان است. بسیاری از این خال ها با مو پوشانده می شود. این خال ها می توانند بسیار بزرگ باشند به طوریکه شکم و ران را بپوشانند یا کوچک باشند. آنها در نواحی مختلفی از بدن یافت می شوند. این ماه گرفتگی خاص ممکن است در طول زندگی فرد به تومور منولا تبدیل شود. این خال ها بسته به اندازه، موقعیت و نیاز به جراحی زیبایی برای بدست آوردن بهترین نتایج زیبایی، عموما در سریع ترین زمان ممکن از بین می روند.

علت

اغلب ماه گرفتگی ها احتمالا ناشی از حرکت ناتمام  سلول ها درحین توسعه جنین هستند. وقتی این سلول ها تکثیر پیدا کنند، بافت هایی با مشخصه های نوع سلول خود تولید می کنند، با این حال در جایی قرار نمی گیرند که سلول ها عموما قرار دارند.

درمان ماه گرفتگی(خورشید گرفتگی) با لیزر

لیزردرمانی با یک لیزر رنگی پالس دار، در حال حاضر روش درمانی مناسب برای بهبود رنگ خال لکه شرابی است. این روش درمانی همچنین خطر اثر "قلوه سنگی" که گاهی اوقات در بزرگسالی بوجود می آید را کاهش می دهد. وقتی لیزردرمانی در یک کلینیک تخصصی به کمک متخصصان مجرب و با تجربه برای درمان لکه های ماه گرفتگی در کودکان صورت بگیرد، نتایجی فوق العاده و عوارض جانبی اندکی خواهد داشت.
تقاضا برای درمان لک های ماه گرفتگی با لیزردرمانی فوق العاده زیاد است، پس اگر کودک شما نمی تواند در وقت مقرر در کلینیک حضور پیدا کند به کلینیک اطلاع دهید تا زمان مراجعه او را هر چه سریع تر تغییر دهیم.
لیزردرمانی تنها در رفع لکه های ماه گرفتگی جواب می دهد که نزدیک سطح پوست قرار دارند. درمان ماه گرفتگی پوست عموما برای کم تر نمایان کردن ظاهر یا کاهش برجستگی خال لکه شرابی مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر درمانی تنها در موارد نادری برای درمان همانژیوم استفاده می شود، زیرا این نوع ماه گرفتگی عموما به خودی خود از بین می رود.
لیزردرمانی روش درمانی موثری برای ماه گرفتگی است. از پزشک خود بخواهید تا عکس ماه گرفتگی هایی که با این روش درمانی درمان شده اند و عکس ماه گرفتگی هایی که با این روش درمانی درمان نشده اند را به شما نشان دهد.
لیزر درمانی شامل تاباندن  امواج کوتاهی از نور لیزر به ماه گرفتگی به منظور کم رنگ کردن رنگ ماه گرفتگی، کوچک کردن ماه گرفتگی یا ممانعت از رشد آن می شود.
لیزردرمانی دردآور است. برای این که بچه های کوچک در طول درمان تکان نخورند باید درمان تحت بیهوشی عمومی صورت گیرد یا داروهای دیگری به آنها خورانده شود.
پس از لیزردرمانی، پوست درمان شده در حدود ۷ تا ۱۰ روز به رنگ بنفش تیره درمی آید.پس از این زمان، پوست باید به رنگ نرمال خود برگردد. اما گاهی اوقات ناپدید شدن  ناحیه بنفش رنگ بین ۶ تا ۸ هفته طول می کشد.
کودک بسته به میزان تحملی که برای انجام لیزر درمانی دارد و اندازه ماه گرفتگی او، شاید به بیش از یک جلسه لیزردرمانی نیاز داشته باشد.
لیزردرمانی خال لکه شرابی وقتی در سنین کمتر انجام شود، نتایج بهتری را خواهد داشت.
لیزردرمانی دردناک به نظر می رسد، اما در واقع بسیار پیشرفته است. این روش درمانی شامل استفاده از موج نور تنظیم شده ای است که برای رنگ پذیری مخصوص ماه گرفتگی روی بدن مناسب است و کمی شبیه انتشار صدا در یک فرکانس خاص است. در طول درمان های مختلف، لیزر رنگ پذیری را در هم می شکند تا لکه ناپدید شود و با پوست مجاور ترکیب شود، بدون اینکه جای زخم برجا بماند.
این روش درمانی با این که کاملا ایمن است، کمی دردآور است، اما میزان دردناک بودن آن زیاد نیست. هر زمانی که لازم باشد، یک کرم بیهوشی قبل از درمان مورد استفاده قرار می گیرد تا درد در طول درمان را به حداقل برساند.
این روش درمانی عوارض جانبی جزئی مانند کبودی دارد، با این حال زود از بین می رود. همچنین بهتر است چندماه ابتدایی پس از درمان ماه گرفتگی با لیزر از  قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید جلوگیری کنید ( یا حداقل کرم ضدآفتاب استعمال کنید) و حمام آفتاب نگیرید.

لیزر درمانی چگونه کار می کند؟

لیزر یک پرتو نور باریک را تولید می کند که توسط رنگ قرمز رگ های خون در ماه گرفتگی جذب می شود. هر روش درمانی شامل پالس های متعددی است که تا چند میلی متری ماه گرفتگی را در برمی گیرد. ما به اینها نقاط پالسی می گوییم. اغلب بچه ها نقاط پالسی زیادی در یک جلسه لیزردرمانی خواهند داشت
پس از لیزردرمانی پوست کودک شما کبود و دردناک به نظر می رسد و برای چند هفته باید به دقت از پوست مراقبت کرد.
لطفا به همراه خود کرم مرطوب کننده بدون عطر بیاورید تا پس از لیزردرمانی بر روی ناحیه پوست درمان شده بمالید. کرم های مرطوب کننده را می توانید در اغلب داروخانه ها و سوپرمارکت ها تهیه کنید.
کودک شما همچنین باید در کل دوره درمان و یک سال پس از آن کرم ضد آفتاب استعمال کند، زیرا نور خورشید باعث تیره کردن ماه گرفتگی ها می شود و درمان آنها را دشوارتر می کند.
در صورتی که پوست کودک شما براثر حمام آفتاب برنزه شده باشد باید جلسه ملاقات او را لغو کنیم. در صورتی که کودک شما تاول تبخالی داشته باشد، هر چه سریع تر ما را در جریان قرار دهید تا زمان ملاقات را تا زمان خوب شدن این تاول به تعویق بیندازیم. پس از هر جلسه درمانی پوست کودک شما یک کاتالوگ برای مراقبت های پس از درمان در اختیار شما قرار داده می شود.

مدت زمان انجام لیزر درمانی

با توجه به تجربه قبلی خود می توانیم بگوییم که بهترین نتایج وقتی بدست می آیند که چندجلسه درمانی ، معمولا بین چهار تا شش جلسه، در طول چند سال انجام شود. مدت هر جلسه درمان به  نوع بیهوشی ( موضعی یا عمومی) که بر روی کودک شما صورت می گیرد و مشخصه های ماه گرفتگی بستگی دارد.
اولین مرحله در فرآیند درمان آزمایش آلرژی است که نشان می دهد که ماه گرفتگی کودک چگونه به لیزر واکنش نشان می دهد. اغلب کودکان باید آزمایش آلرژی را انجام دهند، اما در صورتی که خال لکه شرابی خیلی کوچک باشد به آزمایش آلرژی نیازی نیست.
آزمایش آلرژی شامل قرار دادن چند نقطه پالس لیزری بر روی ماه گرفتگی است. نقاط در انرژی های لیزر بالاتر ایجاد ناراحتی می کنند ( بچه ها به ما گفتند که احساس می کنند با تمسه به آنها ضربه وارد می شود) بنابراین ناحیه آزمایش شده معمولا در ابتدا با استفاده از کرم بیهوشی بی حس می شود. ناحیه مورد درمان پس از معالجه با یک پانسمان سرد پوشانده می شود تا درد آن کاهش پیدا کند.
پس از ۱۲ تا ۱۶ هفته باید در مورد نتایج آزمایش آلرژی با پزشک یا پرستار بحث کنید.
در صورتی که آزمایش آلرژی نشان دهد که لیزردرمانی مفید است، جلسات درمانی کامل سازماندهی می شود. در این جلسات نقاط پالسی بیشتری روی ناحیه پوست قرار داده می شود و بنابراین لیزردرمانی تحت بی هوشی عمومی صورت می گیرد. در صورتی که تعداد نقاط پالسی و ناحیه پوستی که باید درمان شود، برنامه ریزی شده باشد، می توان از بیهوشی موضعی نیز استفاده کرد.

پس از درمان

در صورتی که کودک شما با استفاده از بی هوشی موضعی لیزردرمانی شده باشد، پس از درمان خیلی سریع می تواند به خانه برگردد. در صورتی که لیزر درمانی ماه گرفتگی با بیهوشی عمومی انجام شده باشد، باید به مدت یک تا دو ساعت در اتاق جراحی باقی بماند تا به صورت کامل هشیار شود و غذا بخورد.