درمان واریس پا با لیزر

معمولاً زنان باردار در ناحیه کشاله ران و زانو دچار واریس می شوند. البته دیگر اقشار جامعه نیز از بیماری واریس پا در امان نیستند. علایم واریس هرچه که باشد، این بیماری قابل درمان است. در گذشته ای نه چندان دور، استفاده از جوراب ضد واریس پا و عمل جراحی برای درمان واریس متداول بود، ولی امروزه می توان با استفاده از لیزردرمانی درون وریدی و فوم اسکلروتراپی به راحتی بیماری واریس را رفع و درمان نمود.

ورید واریسی چیست؟

وریدهای واریسی وریدهای زیرپوست پا هستند که گشاد می شود، برآمده می شوند و پیچ می خورند. این ورید بسیار شایع هستند و در بسیاری از افراد هیچ مشکلی درمانی ای ایجاد نمی کنند. دو سیستم وریدی داخل پاها قرار دارند:

وریدهای عمقی: عضلات پا در طول راه رفتن وریدهای عمقی را فشرده می کنند و بیشتر خونی که به پاها ارسال شده را به قلب برمی گردانند.

وریدهای سطحی: این ورید در زیر پوست قرار دارند و اهمیت کمتری دارند و وریدهای واریسی را شامل می شوند. همه این وریدها برای تضمین گردش خون به سمت قلب مجهز به دریچه های یک طرفه هستند. عملکرد نامطلوب این دریچه ها باعث می شود که خون به سمت وریدها برگردند و منجر به فشاربیش از حد در حین ایستادن می شود. این فشار بیش از حد منجر به گشادی وریدها می شود و در نتیحه به درستی بسته نمی شوند. سپس خون در راستای این وریدها به پا برمی گردد و باعث ایجاد وردیهای واریسی می شود. افزایش فشار این وریدها همچنین ایجاد وریدهای عنکبوتی و نواحی کمرنگی که شبیه کبودی هستند را تحریک می کنند.

علت ها و دلایل

ممکن است چند نفر از اعضای خانواده وریدهای وارسی و وریدهای عنکبوتی و داشته باشند و به علت واریس دست تحت درمان باشند و در نتیجه دلیلی موروثی دارد. زنان بیشتر از مردان دچار وریدهای واریسی می شود و بیش از ۵۰ درصد از زنان تحت تاثیر آن قرار می گیرند. عوامل هورمونی مثل بلوغ، بارداری، یائسگی، مصرف قرص های ضدبارداری و درمان جایگزینی با هورمون ظهور علایم واریس  را تحت تاثیر قرار می دهد.

بارداری: زنان باردار در طول اولین دوره سه ماهه بارداری خود اغلب دچار وریدهای واریسی می شود. بارداری باعث افزایش سطوح هورمون و حجم خون می شود که به نوبه خود باعث بزرگ شدن وریدها می شود. علاوه براین، بزرگ شدن رحم باعث افزایش فشار بر روی وریدها می شود. وریدهای واریسی ناشی از بارداری اغلب سه ماه پس از به دنیا آمدن بچه بهبود پیدا می کند. با این حال، با چند بار زایمان، وریدهای غیرنرمال احتمالا باقی می مانند. از عوامل زمینه ساز دیگر می توان به افزایش سن، ایستادن بر روی پا برای مدت طولانی، چاقی و آسیب دیدگی پا اشاره کرد.

علائم و نشانه ها

بسیاری از افراد مبتلا به وریدهای واریسی هیچ علائمی ندارند، بجز اینکه متمایز هستند و ظاهر نامطلوبی پیدا می کنند. بجز ظاهر نامطلوب، شایع‌ترین علائم واریس قوس دار شدن، ناراحتی و سنگینی پا است که معمولا در پایان روز شدت پیدا می کند. گاهی اوقات ورم پا در واریس دیده شده  و ساق پا نیز ورم می کند. این علائم واریس از لحاظ پزشکی شدید هستند، اما در صورتی که مشکلی جدی ایجاد کنند، می توان آنها را درمان کرد.

اگر جه وریدهای واریسی با گذشت زمان شدید می شود، این کار اغلب به کندی انجام می شود.در افراد کمی، فشار زیاد بر ورید باعث آسیب دیدگی پوست نزدیک ساق پا می شود که گاهی اوقات رنگی قهوه ای با نواحی جای زخم سفید رنگ پیدا می کند. اگزما می تواند ایجاد شود. در صورتی که این تغییرات پوستی فرصت پیشرفت را داشته باشند، یا در صورتی که پوست آسیب ببیند، پوست زخم می شود. از این رو، تغییرات پوستی دلیل خوبی برای مراجعه به پزشک و متخصص است. در بسیاری از نواحی، کلینیک های بستن زخم مخصوی وجود دارد که متخصصین پوست آنها را نظارت می کند و توسط پرستاران کارآزموده صورت می گیرد. پزشک عمومی ممکن است در ابتدا در عوض ارجاع شما به جراح، شما را به این کلینیک ها ارجاع دهد.

مشکلات وریدهای واریسی

 التهاب وریدها

التهاب وریدها (که گاهی اوقات ترومبوفلبیت نامیده می شود) اغلب همراه با لخته شدن خود در داخل وریدهای تحت تاثیر است که سفت و حساس می شوند. این بیماری مشابه بیماری ترومبوز سیاهرگی عمیقی ( DVT) نیست و معمولا خطری در بر ندارد. البته این به این معنا نیست که وریدهای واریسی اساسا باید درمان شوند.

خونریزی

خطر خونریزی ناشی از ابتلا به وریدهای واریسی بسیاری از افراد را نگران می کند. اما این اتفاق به ندرت پیش می آید.این نوع خونریزی همیشه با یک فشار محکم متوقف می شود و سپس وریدها درمان می شود تا خطر خونریزی بیشتر از بین برود.

ترومبوز سیاهرگی عمقی

در بعضی از بیماران، وریدهای واریسی با بیماری ترموبوز سیاهرگی عمقی مرتبط است. مشخص نیست که آیا وریدهای واریسی خطر ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی را افزایش می دهند یا خیر، اما مطمئنا بیماری ترومبوز سیاهرگی عمقی منحر به وریدهای واریسی و آسیب دیدگی پوست دور ساق پا می شود. در صورتی که احساس می کنید وریدهای واریسی علائم جدیدی را عرضه می کنند.باید به پزشک عمومی مراجعه کنید و از بخواهید شما را به جراح عروق ارجاع دهد.

تشخیص

اغلب وریدهای واریسی از نشت دریچه ها در سطح کشاله ران یا پشت زانو ناشی می شود. تعیین موقعیت نشستی دریچه ها بسیار مهم است. در مراجعه سرپایی با پزشک، پزشک از یک پروب کوچک برای ارزیابی وریدهای شما استفاده می کند که داپلر موج پیوسته نام دارد. این پروت مسیر گردش خون در وریدهای پوستی و وریدهای عمقی که قابل شنیدن است، را تشخیص می دهد. این پروب مشخص می کند که وریدها از کجا آمده اند و به برنامه ریزی هر نوع عمل جراحی مورد نیاز کمک می کند. در عوض می توان از اسکن فراصوت استفاده کرد. این کار امکان ارزیابی دقیق وریدهای عمقی شما را فراهم می کند، مخصوصا اگرپیش از این به ترومبوز سیاهرگی عمقی مبتلا شده باشد.

وریدهای واریسی پشت زانو و وریدهای واریس مکرر نیز به اسکن فراصوت نیاز دارند.

درمان

تمامی روش های درمانی فوق به عنوان بخشی از فرآیند انتخاب و نظارت بر درمان واریس با لیزر، به اسکن فراصوت نیاز دارید. گاهی اوقات، در صورتی که اسکن مشخص نباشد، عکس برداری با استفاده از اشعه ایکس از وریدها صورت می گیرد که ونوگرام نام دارد. این آزمایش شامل تزریق رنگ ( کنتراست) به ورید پا است. ماده کنتراست باعث ترسیم وریدها در ماهیچه سه سر و ران می شود و بهترین روش برای تشخیص آسیب دیدگی قبلی در وریدهای عمقی است. آزمایش های دیگر که گاهی اوقات مورد استفاده قرار می گیرند می توان به ام آر ای و سی تی اسکن اشاره کرد.

جوراب های ساق بلند برای کنترل علائم و پیش گیری از عوارض جانبی پوست و عوارض بیماری واریس پا موثر هستند. این جوراب ها تنها در صورتی موثر واقع می شوند که به صورت مرتب پوشیده شوند، اما می توانند نیاز به جراحی و لیزر واریس را در اغلب بیماران از بین ببرند. تزریق در وریدهای وایرسی می تواند موفقیت آمیز باشد، اما پیامدهای بلندمدت روش جدید فوم اسکلروتراپی به بررسی بیشتر نیاز دارد.

در صورتی که در یک دوره ده ساله وریدهای واریسی ۱ تا ۷ بار تکرار شوند، عمل جراحی صورت می گیرد. این تکرار ناشی از جراحی ای که به خوبی برنامه ریزی یا انجام نشده است، ناشی از شکل گیری ورید جدید یا ناشی از نشتی های جدید دریچه ها در جاهای دیگر است. احتمال ضعیفی وجود دارد که پس از جراحی به بیماری ترمبوز سیاهرگی عمقی مبتلا شوید که با پوشیدن جوراب های ساق بلند فشاری و تحرک پس از عمل کاهش پیدا می کند.

اقدامات ساده ای مثل پوشیدن جوراب های ساق بلند باعث کنترل علائم بیماری در بسیاری از افراد می شود. جوراب های ساق بلند باعث کمک به پیشگری از پیشرفت یا بزرگ شدن وریدهای واریسی می شود. در صورتی که اضافه وزن دارند، باید وزن خود را کم کنید.

 لیزردرمانی درون وریدی چیست؟

با تقبل هزینه لیزر واریس پا ، لیزر ابلیشن درون وردی بسته به نام سازنده لیزر، نام های مختلفی از قبیل EVLT, ELVes, VeinSeal دارد. در این مقاله از اصطلاح کلی EVLA استفاده می کنیم، زیرا کل لیزرهای ابلیشن مخصوص واریس عموما مشابه همدیگر هستند.

لیزردرمانی میان وریدی چیست؟

لیزردرمانی میان وریدی یک روش درمانی جدید برای درمان وریدهای واریسی بدون عمل جراحی است. در عوض بستن و جدا کردن وریدهای غیرنرمال، در این روش وریدها با لیزر گرم می شوند. گرما دیواره های وریدها را می کشد و بدنه وریدها به صورت طبیعی بافت مرده را جذب می کند و وریدهای غیرنامل از بین می روند. این روش را می توان در یک اتاق درمان معمولی در عوض اتاق عمل انجام داد.

 آیا وریدهای من مناسب روش لیزردرمانی میان وریدی هستند؟

تقریبا تمامی بیماران مبتلا به وریدهای واریسی مناسب این نوع درمان هستند. افراد کمی که این روش درمانی برای آنها مناسب نیست ( معمولا افرادی که پس از جراحی قبلی چند بار دیگر دچار ورید واریسی شده اند) معمولا با روش فوم اسکلروترپی درمان می شوند.

طرز و نحوه درمان

یک آزمایش اسکن فراصوت انجام می شود و سپس وریدهایی که باید درمان شوند با یک خودکار علامت گذاری می شوند. شما بر روی یک تخت می خوابید و پای شما تمیز می شود و روی آن با پارچه پوشانده می شود. بسته به اینکه کدام یک از وریدها باید درمان شوند، به پشت یا به جلو می خوابید. تمامی مراحل براساس آزمایش اسکن فراصوت انجام می شوند.

 درمان واریس پا با لیزر

 کار بعدی که پزشک باید انجام دهد این است که چیزی را داخل ورید کند. میزان کمی داروی بی هوشی موضعی به پوست روی ورید تزریق می شود و یک سوزن در آن فرو می رود. یک سیم از طریق سیم وارد ورید می شود. سوزن جدا می شود و یک کاتتر ( لوله پلاستیکی باریک) از روی سیم به بالای ورید عبور داده می شود و سیم برداشته می شود.

یک فیبر لیزری از کاتر عبور داده می شود تا نوک آن در بالاترین نقطه قرار بگیرد تا گرم شود ( معمولا در چین و چروک کشاله ران). سپس میزان زیادی داروی بی هوشی موضعی از طریق سوارخ های سوزنی کوچک متعدد دور ورید تزریق می شود. تمامی کارکنان و بیمار برای احتیاط وسایل امنیتی را به تن می کنند. سپس لیزر راه اندازی می شود و در حدود ۵ دقیقه وارد ورید می شود. یک صدای مثل زنگ هشدار می شنوید و بوی سوختگی را احساس می کنید، اما هیچ دردی را احساس نمی کنید. در صورتی که هر دو پای شما باید درمان شوند، فرآیند بر روی پای دیگر تکرار می شود. لیزر و کاتتر برداشته می شوند و حفره های ناشی از فرو کردن سوزن با بانداژ کوچکی پوشانده می شوند.

درمان در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. شاید با روش درمانی فوک اسکلروتراپی یا اوالژان نیز باید درمان شوید و سپس جوراب های ساق بلند فشاری می پوشید.

آیا تمام لیزرها مشابه یکدیگر هستند؟

اغلب لیزرهایی که برای لیزردرمانی میان وریدی مورد استفاده قرار می گیرند، تقریبا شبیه یکدیگی هستند. بعضی از انواع جدید لیزر مدعی درد کمتر نسبت به لیزرهای استاندارد هستند. این ادعا تا اندازه ای حقیقت دارد، اگر چه میزان دردی که اغلب بیماران با لیزراستاندارد تجربه می کنند جزئی و به آسانی قابل تحمل است. لیزرهای جدید تحت آزمایشات بالینی گسترده مشابهی قرار نگرفته اند و از این رو به طور قطع درمورد کارایی آنها ، مخصوصا در دراز مدت مطمئن نیستیم.

عوارض جانبی

عوارض جانبی شدید این روش درمانی نادر هستند.

در گذشته همانطور که می دانید با استفاده از جوراب های طبی به پیشگیری از واریس و درمان واریس می رفتند. ولی امروزه می توان با استفاده از لیزر به راحتی و با هزینه ای کمتر در زمان کمتر به واریس و عوارض آن خاتمه داد.