دِرماتیت سبورئیک

دِرماتیت سبورئیک

دِرماتیت سبورئیک یک بیماری التهابی مزمن در سطح پوست می باشد که  بیشتر در پوست سر، ابروها، شیارهای بین دهان و بینی، سینه، زیر بغل، ناف، کشاله ران و ناحیه شکاف باسن رخ می دهد. در بیماری درماتیت سبورئیک پوسته ریزی چرب وزردرنگ برروی سطح قرمزپوست ایجاد می شود . خارش در این بیماری می تواند شدید باشد.

شوره سر در حقیقت یک نوع خفیف همین بیماری درماتیت سبورئیک است. اگردرماتیت سبورئیک درسرایجاد شود معمولاً ازحاشیه موها فراتر رفته و در مناطق پیشانی و گوشها و پشت گوشها و گردن نیز منتشر می شود. در موارد شدید بیماری درماتیت سبورئیک تمام پوست سر با پوسته قهوه ای چرک دلمه مانند بدبویی پوشیده می شود.

در شیرخواران پوسته ریزی زرد یا قهوه ای رخ می دهد که یک نوع ازهمین بیماری درماتیت سبورئیک بوده وبه آن cradle cap می گویند. قرمزی و پوسته ریزی اغلب در ابروها نیز دیده می شود. لبه پلکها نیز ممکن است گرفتار بوده و دچار قرمزی و التهاب باشند که به این حالت بلفاریت حاشیه ای (marginal Blepharitis ) می گویند.

درماتیت سبورئیک می تواند با یک سری از بیماریها مانند پارکینسون، دیابت و ایدز تشدید یافته و یا همراه آنها ایجاد شود. یک سری ازداروها مانند هالوپریدول نیز می تواند ضایعات پوستی شبیه به این بیماری را ایجاد نماید و یا گاهی واکنش به بعضی از فلزات مانند آرسنیک و طلا نیز می تواند شبیه به درماتیت سبورئیک شود.

علل و دلایل

علت بیماری درماتیت سبورئیک خیلی مشخص نبوده وکمی پیچیده می باشد اما ممکن است با قارچی ازنوع مخمرها بنام pityrosporum ovale ارتباط داشته باشد. البته این مخمرتنها درافراد مستعد به این بیماری باعث ایجاد ویا تشدید آن می شود.

درمان

در مورد درمان درماتیت سبورئیک باید گفت که این بیماری را به کمک استروییدهای موضعی می توان کنترل نمود اما باید مراقب بود تا درطولانی مدت خود این داروها باعث قرمزی پوست بخصوص درصورت نشوند. به طور خلاصه درماتیت سبورئیک بیماری مزمنی است که بیشتر در سنین جوانی و میانسالی به خصوص در آقایان رخ داده و جهت کنترل و درمان آن، فرد مبتلا باید تحت نظر متخصص پوست بوده تا با تجویز داروهایی متناسب با شدت بیماری، درماتیت سبورئیک تحت کنترل درآمده و فرد مبتلا بتواند مانند یک فرد سالم در جامعه حضور فعال داشته باشد.

منبع : کتاب رازهای زیبایی  جوانی