راز ناخن های زیبا

راز ناخن های زیبا

ناخن سالم

یکی از بخش‌ های مهم بدن که به عنوان نشانگر مهمی برای سلامت آن عمل می‌ کند، ناخن‌ است. در بسیاری موارد، بروز تغییر در شکل، رنگ، قوام و سایر خصوصیات ناخن می‌ تواند نشانه بروز یک بیماری‌ جدی در سایر ارگان‌ های حیاتی بدن باشد. البته این مساله کافی نیست و در بعضی موارد در اثر عوارضی که روی خود ناخن ایجاد می‌ شود، تغییراتی بروز می‌ کند.

عمل اصلی ناخن در انسان، مراقبت از انگشتان و کمک به فعالیت‌ های حرفه ‌ای است. سلامت ناخن از دیدگاه زیبایی بسیار با اهمیت است. از طرفی وضعیت ناخن می ‌تواند نشانه ‌ای از موقعیت اجتماعی فرد باشد.

ترکیبات ناخن

ناخن‌ ها به طور عمده از کراتین ساخته می ‌شوند که در واقع پروتئین مو و پوست نیز هستند. ناخن دارای شکل ویژه ‌ای از کراتین می ‌باشد که به نام «کراتین سخت»معروف است و مشابه ترکیبات شیمیایی شاخ حیوانات می ‌باشد.

به علاوه ناخن دارای مقادیر کمتری کلسیم، آهن و روی نیز هست. خاصیت انعطاف ‌پذیری نسبی ناخن به دلیل فسفولیپیدها می ‌‌باشد که ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی غشای سلول‌ های بدن است. آب قادر است از ناخن عبور کند. به همین دلیل است که تکرار تماس با آب و شوینده‌ ها می‌‌ تواند ناخن را خشک و موجب شکنندگی ناخن شود . قدرت و استحکام ناخن نه تنها به ترکیبات آن، بلکه به شکل آن نیز بستگی دارد.

ساختمان ناخن

ناخن از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است:

 • صفحه ناخن

قسمت قابل مشاهده ناخن روی انگشتان دست و پا.

 • ماتریکس

قسمت زیر کوتیکول که زیر پوست مخفی شده و ناخن از آنجا رشد می کند.

 • لانولا

قسمتی از ماتریکس که سفیدرنگ و سبیه هلال ماه است و در ریشه ناخن قرار گرفته و معملاً در انگشت شست واضح تر است.

 • کوتیکول

پوست نازک ریشه ناخن که روی ناخن را می پوشاند.

 • چین های ناخن

چینها و فرورفتگی های پوست که ناخن را در بر گرفته و در سه  طرف آن را حمایت می کنند.

گرفتن ناخن

 

متوسط رشد ناخن ۳ میلی ‌متر در ماه است ولی بین ۱/۹ تا ۴/۴ میلی ‌متر در ماه متغیر است. فصول مختلف و بیماری‌ های خفیف اثر ناچیزی بر رشد ناخن دارد. خوب است بدانید قد یا وزن فرد روی رشد ناخن تاثیری ندارد. البته هرچند مردان رشد ناخن بیشتری تا ۱۹ سالگی دارند.

این تفاوت از این سن کاهش یافته ولی تا ۶۹ سالگی رشد ناخن در مردان اندکی بیشتر است. از این سن به بعد، رشد ناخن در هر دو جنس یکسان می ‌شود. بارداری باعث افزایش سرعت رشد و سوء تغذیه باعث کاهش آن می‌ شود. بعضی از بیماری‌ های شدید نیز باعث اختلال در رشد یا ایجاد ناخن می ‌شود از جمله در اوریون و تیفویید ممکن است فرورفتگی با برجستگی عرضی روی ناخن دیده شود.

مراقبت از ناخن

 

 • برای مراقبت از ناخن ها و تقویت ناخن های شکننده  ، ناخن نباید به عنوان یک ابزار عمل کند(از جمله باز کردن در قوطی و...). ناخن‌ های بلند بیشتر در معرض آسیب هستند، بنابراین بلند کردن زیاد ناخن‌ ها ایده خوبی نیست.
 • باید از تیز کردن ناخن‌ ها اجتناب کرد.
 • تماس مکرر با آب می‌ تواند باعث خشکی و آسیب ناخن ‌شود به طوری که ناخن‌ ها شکننده شده و انتهای آن ها ترک می‌ خورد.
 • در هنگام شستشو خصوصاً با مواد شیمیایی بهتر است از دست‌ کش استفاده شود
 •  کوتاه کردن ناخن‌ ها نیز باید به گونه ‌ای باشد که گوشه‌ های ناخن را حفظ کرده و خط رویش ناخن، آن را به شکل مستقیم درآورد.

 

خوشبختانه، راه‌های بسیار ساده ای برای تقویت ناخنهای شکننده وجود دارد. شما می‌توانید برای محافظت از ناخن‌های خود و حفظ استحکام آن به توصیه‌های ساده ای که در ادامه آورده شده عمل کنید تا شرایط را برای استحکام ناخن‌ها و رشد سالم و طبیعی آن‌ها فراهم کنید:

 • برای شستن دست‌های خود از مواد شوینده یا ضدعفونی‌کننده‌ی حاوی الکل استفاده نکنید. این محصولات پوست و ناخن شما را بسیار خشک می‌کنند. در عوض دستان خود را با صابون‌های حاوی مرطوب‌کننده بشویید.
 • ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارید. بدین ترتیب سطحی از ناخن که می‌تواند آب و مواد شیمیایی را به خود جذب کند، کمتر خواهد بود.
 • برای جلوگیری از خشکی پوست و ناخن خود از روغن‌ها یا کرم ‌های کوتیکول استفاده کنید. کوتیکول از نفوذ آب در ناخن (که موجب فراهم شدن شرایط مساعد برای رشد باکتری‌ها می‌شود) جلوگیری می‌کند. بنابراین به طور مداوم از کوتیکول استفاده کنید تا از بروز عفونت ناخن جلوگیری کنید و در عین حال ناخن خود را مرطوب نگه دارید.
 • برای مدتی به ناخن خود استراحت دهید و لاک ناخن نزنید. در صورتی که به تمامی ‌توصیه‌های گفته شده عمل کردید ولی همچنان ناخن‌های شما شکننده هستند، برای مدتی به ناخن خود لاک نزنید و به آن‌ها استراحت بدهید تا فرصت پیدا کنند و به شکل قبلی خود بازگردند.

 

بلندکردن و برّاق نمودن ناخن

 

یك زن آمریكایی كه از سال ۱۹۷۹ تا كنون ناخن‌های خود را كوتاه نكرده بود، توانست نام خود را در كتاب ركوردهای گینس به عنوان دارنده بلندترین ناخن‌های دنیا به ثبت برساند. مجموع طول ناخن‌های این خانم آمریكایی ۵/۷ متر است. اگرناخن بلند و زیبا دارید، علاوه بر آنکه مواظب نگاه نامحرم به آن هستید، نکاتِ زیر را بخوانید:

۱- ناخن را با برس ویژه تمیز کنید، مخصوصاً پس از کار با مواد آلوده

۲- از ناخن‌ها استفاده ابزاری نکنید، مثلاً از آنها برای بیرون آوردن منگنه استفاده نکنید.

۳- پیش از باغبانی، ناخن‌های خود را در صابون فرو ببرید. این کار سبب می‌شود کثیفی ها به زیر ناخن‌ها نفوذ نکنند.

۴-پس از سوهان کشیدن ناخن‌ها، آنهـا را برای چنـد دقیـقه درون آب گرم صابون دار ماساژ دهید تا چربی ناخن‌ها گرفته شود.

۵- یک تا سه ماه از سال را به ناخن‌های خود استراحت دهید و هیچ گـونه لاک یـا نـاخـن مصنوعی به‌کار نبرید تا ناخن‌ها مجددا سلامتی خود را بازیابند.

۶- براق کننده لب برای نرم کردن ناخن‌ها بسیار مؤثر می‌باشد.

۷- از لاک بر (آستون) پیش از لاک زدن نیز استفاده کنید، زیرا با زدودن چربی ناخن، آن را برای قرار گرفتن بهتر لاک آماده می‌سازد.

۸- سرعت رشد ناخن بستگی به عوامل بسیاری از جمله سن، تغذیه، بیماری‌ها، هورمون‌ها و فصول سال دارد.

۹- مانیکور جیک را در فنجان آب گرم ریخته و آن را بانصف لیمو مخلوط کنید. سپس ۵ دقیقه نوک ناخنها را در آن نگه دارید. بعد دستها را شسته و خشک کنید. پوست لیمو را به پشت و روی ناخنها مالیده و بعد با یک پارچه نرم ناخنها را مالش دهید تا براق شوند .

۱۰ –براق کننده ی ناخنتان را همیشه در یخچال نگهداری کنید تا نرمتر  و روانتر بماند. براق کننده ای که یخ زده باشد، هیچوقت جدا نخواهدشد. اگر موقع مصرف احساس کردیدکه سخت یا چسبنده شده می توانید آن را در یک ظرف اب جوش قرار دهید و خواهید دید که مثل روز اولش می شود.

۱۱- به جای سوهان ناخن می توانید از تکّه ای کاغذ سمباده بر روی یک وسیله ی بلند و باریک هم استفاده کنید.

انواع بیماریهای ناخن

 • شکنندگی  و ورقه ورقه  شدن عمودی از قسمت نوک ناخن

این حالت در ناخن در اثر تماس مفرط دست با  اب و محلولهای شیمیایی به وجود می آید. البته حتی  اگر  در تمام عمرتان به مواد شوینده دست نزنید! بازهم ممکن است این اتفاق برای ناخنهایتان بیفتد، چون ورقه ورقه  شدن ناخن میتواند یکی از مشخصات و علائم و نشانه های  پیری باشد.

همین طور که ما مسن تر  می شویم، از رطوبت و چربی طبیعی بستر ناخن کاسته می شود. این رطوبت و چربی مانند سیمانی  است که لایه های ناخن را محکم در کنار هم نگه می دارد. بنابراین لازم است بدانید که با اولین نشانه ورقه ورقه شدن ناخنها، آنها را هیدراته(آبرسانی) کنید.

علاوه برآن از ویتامینE و روغن ناخن که دو چربی گیاهی هستند استفاده کنید. اگر بیشتر با آب درتماس بودید، به دفعات بیشتری ناخنهایتان را چرب کنید. هنگام شستشو و نظافت از دستکش استفاده کنید.

 • خطوط برجسته عمودی بر سطح ناخن

این عارضه نیز از مشخصه های پیری است، هرچند که محدود به دوران پیری نمی شود. ورقه ناخن در قسمت بسترناخن به  سمت جلو رشد می کند، اما به شکل راه راه و برجسته، یعنی خطوط برجسته و عمودی از بسترناخن بیرون آمده و رشد می کنند. به مرور که مسن تر می شویم، سطح چربی و آب طبیعی ناخن کم می شود و این خطوط برجسته ریل مانند نمایان می شوند.ناخنهای راه راه شده برجسته را روزانه دوبار با ویتامین E چرب کنید تا بهبود یابد.

 • نازک شدن ناخن

این عارضه به هنگام کمبود آهن در بدن پیدا می شود. ناخنها از قسمت نوک ناخن، نازک، ورقه ورقه و مقعر می شوند. برای رفع این مشکل و اختلال در فرم ناخن، باید به پزشک مراجعه شود و در رفع کمبود آهن در بدن تلاش کرد.

 • عفونت ناخن(گوشه کردن)

عفونت ناخن به دو شکل حاد و مزمن ممکن است بوجود بيايد. عفونت در گوشه ناخن ها توسط باکتري ها، قارچها و بعضي از ويروسها بوجود مي آيد. لايه هاي مجاور ناخن مانند سد و محافظي ميان ورقه ناخن و بافت اطراف عمل مي کنند. اگر اين لايه ها شکافته يا شکسته شوند، اين سد مي شکند و باکتري ها به راحتي وارد بافت و لايه هاي ناخن مي شوند.

اين نوع عفونت با متورم يا قرمز شدن و درد شديد بروز مي کند. اين وضعيت ممکن است در افرادي که دستهايشان به مدت طولاني با آّب تماس دارد تشديد شود. اين واگيردار مي باشد.

 • سفیدک زدن روی ناخن

به همراه لکه و خطوط سفید روی ورقه ناخن، ممکن است حبابها و منافذ کوچک پُر از هوا که بر اثر آسیبهای وارده به ناخن ایجاد شده اند، دیده شوند. این وضعیت ممکن است ارثی باشد و نیازی به درمان نداشته باشد.

منبع : کتاب راز زیبایی-پوست ومو