راه‌های درمان خشکی پوست دست و پا

راه‌های درمان خشکی پوست دست و پا

مراقبت روزانه از پاها

پس از حمام کردن مقداری کرم یا روغن تقویت کننده (مخلوطی از روغن زیتون و بادام) به پاها مالیده و مدت پنج دقیقه به آرامی ماساژ دهید، تا زبری و سختی و خشکی پوست پا برطرف شود. برای رفع خستگی ناشی از ایستادن، پاها را به مدت ده دقیقه با آب ملایم بشویید (برای طراوت و پاکیزگی پا، هر شب قبل از خواب پاها را صابون زده، بشویید و برای از بین بردن سختی پوست پا از سنگ پا استفاده کنید) و پس از شستن، دوباره پاها را در آب سرد فرو برده، سپس خوب خشک کنید و به پاها مرطوب کننده بمالید.

پدیکور و مانیکور

«پدیکور کردن» پا تأثیر بسیاری در نرمی و لطافت پا دارد و بر طرف کننده ی اضافه ی پوست اطراف ناخن و نیز نرم کننده ی ناخن ها محسوب می شود. معمولاً دستها نشاندهنده ی سن و شخصیت اجتماعی افراد است. پس ضمن مراقبت از آنها، سعی کنید ناخنها همیشه «مانیکور» شده و تمیز باشد و برای شستشو همیشه از دستکش استفاده نمایید.

راه‌های درمان خشکی پوست دست و پا

استفاده از تونیک برای دستها

دستها را خوب شسته سپس با روغن زیتون به آرامی ماساژ دهید. دستها را در دو کیسه نایلونی قرار داده و سر آنها را در قسمت مچ دست ببندید (این کار با گرمایی که ایجاد می کند، منافذ پوست دست را باز می کند) و بعد از مدتی مکث، دستها را از کیسه خارج کنید و با آب سرد بشویید و مرطوب کننده بمالید تا به درمان خشکی پوست دستهایتان کمک کند.

مرطوب کردن پوست(آب رساندن به پوست)

مر طوب بودن پوست صورت و جلوگیری از خشکی پوست صورت بسیار  اهمیت دارد؛ زیرا آب موجود در سلول های پوست باعث شادابی و طراوت آن می شود. از سن ۲۵ سالگی به بعد رطوبت پوست به تدریج کم می شود و مصرف کرم های مرطوب کننده برای جلوگیری و درمان خشکی پوست صورت  از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا باعث جوانسازی پوست دست می شود. هنگامی که از کرم مرطوب کننده  برای جوان سازی پوست دست استفاده می کنید پوست شما خنک می شود و این به علت آب موجود در ترکیبات کرم است که از لایه های پوست می گذرد و به سلول های پوست آب می رساند. زمان مناسب برای استفاده و تاثیر گذاری بر جوان سازی پوست دست از این نوع کرم ها روز است و به همین دلیل این کرم ها را کرم های روز می نامند.

نقش مرطوب  کننده ها روی پوست: می توانید برای طراوت و آب رسانی به پوست از میوه های تازه به صورت ماسک بر روی صورت استفاده کنید. پوست خشک و مرده(پیر) به وسیله امولوسیون رطوبت را از محیط گرفته و حفظ  می نماید. نقش مرطوب  کننده ها بسیارمهم است، به طوری که سطح پوست را صاف و لطیف کرده و منافذ پوست را نیز می پوشانند که در این صورت زیرسازی خوبی جهت آرایش صورت آماده می شود. چنانچه از مرطوب  کننده جهت زیرسازی آرایش استفاده می کنید، باید نوع قوی تر آن را انتخاب نمایید.

راه‌های درمان خشکی پوست دست و پا

روش مصرف: بهترین زمان برای آب رسانی و استفاده از مرطوب کننده بعد از استحمام است. مرطوب  کننده را روی صورت گذاشته و در تمام سطح صورت و گردن به طور یکنواخت بمالید و بعد با نوک انگشت ضربه های آرامی به پوست زده و مدتی تحمل  کنید تا کرم جذب پوست  شود و سپس آرایش کنید.

یکی از انواع مرطوب کننده، مرطوب کننده ی شیره ی بادام است که برای پوست بسیارمفید است. برای تهیه ی آن ۳۰ گرم بادام را به طورمتناوب در آب جوش و سپس در آب سرد قرارداده و پوست آن را بگیرید. آن را بسایید تا به  صورت پودر درآید. قطره قطره نیم لیتر آب مقطر به آن بیفزایید. سپس آن را خوب مخلوط کنید تا یک مایع شیری رنگ غلیظ به دست آید و به عنوان یک مرطوب کننده ی قوی طبق روش مصرف از آن بهره مند گردید.

 تونیک(تازه کننده ها)

تونیک ها نقش بسیار مهمی در تمیزکردن باقیمانده ی پاک کننده ها و کثیفی پوست دارند و باعث محافظت از پوست می گردند و سبب تحریک گردش خون در آن قسمت می شوند. میزان عملکرد تونیک ها در ارتباط مستقیم با مقدار الکل موجود در آنهاست. استفاده از این تونیک ها به منظور تمیزکردن پوست های خشک و معمولی، بسیارمفید است.

روش مصرف تونیک: پس از هربار شستشو، یک قطعه پنبه را به تازه کننده یا تونیک آغشته کنید و به آرامی به تمام سطح پوست بمالید یا پوست را با آن اسپری کنید.

استفاده از تونیک های طبیعی

سیب: یک قاشق چایخوری سرکه ی سیب را به یک فنجان و نیم آب اضافه کنید و به عنوان مایع تونیک از آن استفاده کنید.

گوجه فرنگی: یک برش از گوجه فرنگی خام را انتخاب کنید و بر روی پوست بمالید.

لیمو : یک قطعه از لیمو را بردارید و پوست را باآن ماساژ دهید، یا صورت را باآب لیموی تازه بشویید.

خیار: آب یک عدد خیار را بگیرید و آن را بجوشانید، سپس کف روی آن را بگیرید، مایع حاصل را در بطری ریخته و در یخچال نگه دارید و در موارد لزوم به روش ماساژ دادن از آن استفاده نمایید.

راه‌های درمان خشکی پوست دست و پا

کافور: در آخرین مرحله ی شستن صورت چند قطره کافور به آب اضافه کنید و صورتتان را  باآن بشویید.

گلاب: این مایع تونیکی کاملاً طبیعی و مفید برای انواع پوست به شمار می آید که می توان پس از شستشوی صورت، پوست را با آن ماساژ داد.

کاندیشن

منظور از کاندیشن به کار بردن موادی برای نرم کردن پوست است و معمولاً در هنگام خواب و استراحت که پوست صورت شُل می شود، میتواند بسیار مؤثر باشد. پوستهای خشک کرم های روغنی قوی و پوست های معمولی کرم های کم حجم احتیاج دارند. کاندیشن باید در اطراف چشم ها و قسمت هایی از پوست که فاقد چربی هستند و به علت خشکی پوست برای ایجاد چین و چروک مستعد می باشند، به کار برده می شود.

پوست خشک هر روز به کاندیشن احتیاج دارد و نمی توان با استفاده از یک امولوسیون، یک پوست خشک و حساس را به حالت طبیعی در آورد. کاندیشنهای مختلف از نظر غلظت مواد با یکدیگر متفاوتند و هرچه غلظت کاندیشن بیشتر باشد، قدرت عملکرد آن نیز بیشتر است. این کرمها در مقابل عوامل خارجی از پوست محافظت می کنند.

استفاده از مواد طبیعی:برای پوست خیلی خشک، یک قاشق چایخوری کره را آب کرده و در دو قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید و به صورت بمالید؛ بعد از چند ساعت این مخلوط کاملاً به داخل منافذ پوست نفوذ کرده، پوست را تازه می کند و به جریان خون در این قسمت کمک می نماید. این کرم  برای ترمیم چین و چروک پوست بسیار مفید است.