رنگ مو و عوارض آن

رنگ مو

بلوطی، خرمایی، طلایی، زیتونی یا مشکی؟ شما چه رنگ مویی را ترجیح می هید؟ خیلی از خانمها این نکته را نمی دانند که رنگِ مویی که روی سرِ دیگری ممکن است بسیار جذّاب و زیبا باشد، احتمال دارد هیچ جذّابیتی در چهره ی آنها ایجاد نکند. کارشناسان ِ زیبایی توصیه می کنند هنگام انتخاب رنگ مو بیش از هرچیز دیگری به رنگ پوست صورتمان توجه کنیم.برای این كه انتخاب ایده‌آلی داشته باشید، اولین توصیه متخصصان و کارشناسان این است که رنگ موی تان را بر اساس رنگ پوست صورت تان، رنگ چشم‌ های تان و شخصیت و موقعیت اجتماعی خودتان انتخاب كنید .

یافتن رنگ موی مناسب ساده نیست. انتخاب رنگ دلخواه از روی کاتالوگ رنگ  فروشگاه و خریداری آن اقدامی نادرست است.رنگ‌مو را با توجه به رنگ طبیعی مو، رنگ چشم و پوست خود انتخاب کنید. رنگی که می‌بینید حاصل بازتاب نور از روی رنگدانه‌های رنگ‌شده است. بنابراین، یک رنگ یکسان روی موهای مختلف نمودهای متفاوتی دارد. رنگ موی طبیعی  و مصنوعی در زیر نور فلورسنت یا نور طبیعی افتاب متفاوت به نظر  می رسد. رنگ کردن مو قدمتی دیرینه دارد. انسانها از زمانهای بسیار دور علاقه بسیاری به رنگ کردن موهایشان داشته اند و با استفاده از گیاهانی مثل حنا موهایشان را رنگ می کردند. البته این علاقه تا امروز نیز ادامه یافته است. تا چند سال پیش استفاده از رنگ موها به ویژه رنگ موهای شیمیایی بیشتر در بین زنان و آن هم برای پوشاندن موهای سفید رواج داشت، اما متأسفانه امروزه استفاده از رنگ موهای شیمیایی در بین جوانان و نوجوانان نیز شایع  شده که البته می تواند صدمات زیادی را هم به دنبال داشته باشد. لازم است بدانید هر محصول آرایشی  و بهداشتی و به ویژه از نوع  شیمیایی آن بدون عارضه ی جانبی نیست و با وجود آنکه هر چند وقت  یکبار، خبرهایی در مورد عوارض استفاده از رنگ های شیمیایی از سوی محققان انتشار  می یابد، اما همچنان آمار مصرف این ماده شیمیایی رو به  افزایش است. حالا که نمی توان افراد را از رنگ کردن موها باز داشت و رنگ کردن مو لازم به نظر  می رسد! و نمیتوانید از آن صرف نظر کنید!، پس دست کم به طور  اصولی  و درست از آنها استفاده کنید و حتی  الامکان از رنگهای گیاهی به جای رنگهای شیمیایی استفاده نمایید.

رنگ موها در شکلها و فرمهاي گوناگون در دسترس مي باشد. مثلاً به فرم کرم، ژل، تيوپي و يا شامپويي. رنگ موهاي شامپويي رنگ مو را بطور دائم و مستمر تغيير نمي دهند مگر اينکه به آنها اکسيدان اضافه شود.

انتخاب مناسب

انتخاب رنگ‌مو به مرغوبیت رنگ، سلیقه و خواستة شما و مدت زمانی که می‌خواهید آن رنگ روی موهایتان باقی بماند بستگی دارد.اغلب زنان از رنگ‌ موهای تیره شروع می‌کنند و هر بار، رنگ یک درجه روشن‌تر از قبل را برمی‌گزینند. اگر رنگ‌موی انتخابی موهای سفید شما را پوشش نمی‌دهد، از رنگ مرغوب‌تر و یک درجه بالاتر از رنگ موی اصلی خود استفاده کنید.

عوارض

برخی از محققان معتقدند که استفاده زیاد از رنگ موهای شیمیایی باعث سرطان مثانه و لنفوم غیر هوچکین (نوعی سرطان خون) می‌شود.همچنین استفاده مکرر یا نادرست از رنگ موها به خصوص رنگ موهای دائمی، باعث آسیب موها و بروز موخوره می شود.

خشک و زبر شدن و شکنندگی موها نیز از آسیب‌هایی است که در اثر از بین رفتن چربی مو به وجود می‌آید.استفاده مکرر از رنگ مو سبب ایجاد حساسیت‌های پوستی، شوره سر ، خارش و حتی قرمزی پوست سر می‌شود. چنانچه مواد شیمیایی موجود در رنگ قوی باشد و فرد نسبت به این مواد حساسیت داشته باشد، ممکن است سوختگی در سر ایجاد شود که اثرات آن حتی می‌تواند تا آخر عمر باقی بماند. این حساسیت به دلیل وجود ماده‌ای به نام پارافنیلین دیامین (PPD)‌ در رنگ مو است.

معمولاً علائم و نشانه های این حساسیت شامل قرمزی پوست سر، خارش، سوزش و ایجاد تاول و کنده شدن پوست سر است. به دلیل حساسیتی که این ماده در برخی از افراد ایجاد می‌کند، در تعدادی از کشورها استفاده از این ماده در رنگ موها ممنوع شده و در بسیاری از رنگ موها درصد آن بسیار کاهش یافته است، اما به هر حال افرادی که به این ماده حساسیت دارند، نباید از این رنگ موها استفاده کنند.

توصیه هایی برای کاهش عوارض

* برای رنگ کردن موها توصیه می‌شود که به متخصصان امر مراجعه کنید و هرگز خودتان اقدام به این کار نکنید .

* از رنگ موهای استاندارد استاندارد و دارای مجوز وزارت بهداشت استفاده کنید.

* بیشتر از زمان مورد نیاز، رنگ را بر روی سر باقی نگذارید .

* بعد از استفاده از رنگ، سر را با آب خوب بشویید .

* رنگ موهای مختلف را باهم مخلوط نکنید، زیرا ممکن است مواد مضری ایجاد شود.

* هنگام استعمال رنگ مو از دستکش استفاده کنید .

* قبل از رنگ کردن مو با یک شامپوی مناسب، موها را شستشو دهید .

* هرگز بعد از رنگ کردن موها از مواد صاف‌کننده یا فرکننده استفاده نکنید.

* پس از رنگ کردن، از مواد تقویت‌کننده مو استفاده کنید.

* از تعویض مکرر رنگ مو اجتناب کنید .

* رنگ مو را در فاصله های زمانی طولانی تری استفاده کنید، زیرا هر چند عوارض رنگ مو در درازمدت پدید می آید، ولی هر چه فاصله زمانی رنگ کردن موها طولانی تر شود، بهتر است

رنگ موی گیاهی

در اینجا چند دستور برای رنگ کردن مو می نویسیم تا شما را از رنگهای شیمیایی و مصنوعی بی نیاز سازیم. مو، زینتِ رو و رنگ کردن آن با گیاهان طبیعی سنت ایرانیان و شعار اهل ایمان و اسلام است و رنگ کردن مو با حنا و وسمه از قدیم  بین ایرانیان مرسوم بوده. اعراب نیز دستور آن را از ایرانیان گرفته اند و از حنای ایران و گیاهان دیگر ایرانی استفاده می نمودند. از آنجایی که حنا از رنگهای طبیعی بی زیان بوده و موهاس سر و صورت و کف دست و چا را به  رنگ  قرمز که علامت شادی  و نشاط است در می آورد،ایرانیان و اعراب در جشنها و سرورها و مراسم ازدواج از آن استفاده می نمودند.

پنج عامل مهم در انتخاب

در انتخاب رنگ مو ۵ عامل نقش دارند:

 • رنگ پوست
 • رنگ طبیعی مو
 • رنگ چشم
 • چاقی و لاغری شخص
 • شخصیت فرد

رنگ موی سر شما باید مكمل رنگ پوست ‌تان باشد. هیچ ‌گاه موی سرتان را بیش از ۲ تا ۳ درجه از رنگ طبیعی خود روشن ‌تر یا تیره‌ تر نكنید. برای تشخیص رنگ مو سه عامل متفاوت دخیل هستند:

 • تن رنگ

گرمی و سردی رنگ مو را تعیین می ‌كند. رنگ ‌های گرم یعنی قرمز، نارنجی و زرد. از رنگ‌ های سرد نیز عمدتاً آبی، سبز و بنفش مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

 • سطح رنگ

روشنی و تیرگی رنگ مو را تعیین می ‌كند كه با افزایش رنگ ‌های مشكی و سفید تغییر می ‌یابد.

 • ضریب اشباع رنگ

درجه غلظت و یا میزان رنگدانه‌های موجود را تعیین می‌ كند.

انواع رنگ مو

 • موقت

فقط به اندازه  يک شامپو  زدن دوام دارد و فقط بر روي ساقه مو قرار مي گيرد

 • نيمه موقت

اين رنگ به اندازه ۴- ۶ بار شامپو زدن دوام دارد.

 • نيمه ثابت

اين رنگ براي پوشاندن موهاي سفيد و روشن استفاده مي شود و ۲ تا ۶ هفته دوام دارد

 •  ثابت

فرمولهاي رنگ در رنگ موي طبيعي تغيير پيدا مي کند.

چه رنگی به چه پوستی می‌آید؟

* آن هایی که پوست‌شان تیره است ، رنگ‌ موی شرابی، مسی، شاه بلوطی، فندقی، بادامی و آجری .

* آن هایی که پوست ‌شان روشن است، بلوند خاكستری یا صدفی، قهوه‌ای مات، بلوند دودی و‌ های‌لایت آبی و یا قرمز .

*  آن هایی که پوست‌شان گندمگون است: شیری، گل بهی، مسی، كرم نخودی، قهوه‌ای، فندقی و عسلی.

* آن هایی که پوست ‌شان صورتی است؛ كرم گلی، زیتونی تیره و قهوه‌ای تیره.

* آن هایی که چشم‌ شان آبی است ؛ آبی خاكستری، آبی تیره، قهوه‌ای و مشكی.

* آن هایی که چشم ‌شان كهربایی است ؛ طلایی، فندقی، مسی و قهوه‌ای سوخته.

بهترین رنگ برای پوست های گندمگون

بهترین رنگ‌ها برای کسانی که پوست گندمگون و برنزه دارند رنگ‌ موهای شیری، گل‌بهی، مسی، کرم نخودی، قهوه‌ای، زرد سوخته، قهوه‌ای مایل به قرمز، قهوه‌ای مایل به طلایی، و رنگ‌های آبی، سبزآبی، فندقی، عسلی، سبز کاهویی و زرد است. در مورد پوست‌های روشن، های‌لایت آبی، قرمز و برای پوست‌های صورتی و سرخ، رنگ کرم گلی، زیتونی تیره و قهوه‌ای تیره با سایه آبنوسی، جلوه خاصی ایجاد خواهد کرد.

رنگ موها را از درجه ۱ تا ۱۰ تقسیم بندی کرده اند. رنگ موی درجة ده ، مو را روشن و درجة یک آن را تیره می‌کند. رنگ موی سیاه، نور کمی را منعکس می‌کند و این درست برخلاف عملکرد رنگ موی بور است. وقتی که رنگ موهای خود را روشن می‌کنید، هالة گرمی از رنگ‌های زرد و قرمز دور شما دیده می‌شود. به یاد داشته باشید که ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز، رنگ نارنجی را تولید خواهد کرد نه رنگ دلخواه شما را.برای چشم‌های کهربایی یا به رنگ قهوه، رنگ‌موهای طلایی با های‌لایت قرمز، قهوه‌ای طلایی، قهوه‌ای عسلی، فندقی، مسی و قهوه‌ای سوخته مناسب است.

بهترین رنگ برای پوست های روشن

در مورد پوست‌های روشن، های‌لایت آبی‌قرمز و برای پوست‌های صورتی و سرخ، رنگ کرم گلی، زیتونی تیره و قهوه‌ای تیره با سایة آبنوسی جلوة خاصی ایجاد خواهد کرد. برای چشم‌های آبی روشن، آبی خاکستری، آبی تیره، سبز تیره، قهوه‌ای و مشکی، بهترین رنگ‌مو ارغوانی با های‌لایت شرابی، پلاتینی، خاکستری، قهوه‌ای، قهوه‌ای تیره، مشکی و شیری است.

موی قرمز

پوست بدن و موی سر در رنگهای گوناگون، زمانی تنها وسیله دفاعی انسان در برابر پرتوهای مافوق بنفش بوده اند اما هیچ کس از ریشه وسابقه دقیق موی قرمز خبری ندارد. البته دراینجا قصد تفکیک و تجنیس نداریم، گو اینکه یک تئوری این است که ژن هایی که سبب قرمزی مو و کک و مک پوست می شوند، درمقایسه با ژن های خاص دیگر رنگ ها ، بیشتر دچار جهش شده اند.در شرایط اقلیمی گرم تر، جایی که مو و پوست عامل دفاعی مهمی در مقابل پرتوهای ما فوق بنفش هستند، این ژن ها تحت قواعد تنظیم بسیاردقیق وسخت ژنتیکی قرار داشته اند. اما از زمانی که انسان دست به مهاجرت به شرایط اقلیمی سردتر زد، این ژن های طبیعی شروع به جهش کردند. این امر می تواند توضیحی براین باشد که چرا یکی ازعلائم و نشانه های اصلی شناسایی وایکینگ ها زلف قرمزشان بوده است! موی قرمز معمولاً زبرتر از موی های رنگ دیگر است، افراد به علاوه اینکه این افراد در مقایسه با دیگران، یک سوم تارموی کمتر دارند. یعنی درجایی که به طورعادی ۰۰۰/۱۵۰ تار مو در سر وجود دارد، افرادی که موی قرمز دارند فقط ۰۰۰/۱۰۰تار مو دارند. یک توضیح این اختلاف این است " مویی که به عنوان عامل حفاظت در برابر پرتوهای خورشیدی عمل می کند، به علت تُنُکی اجازه می دهد که نور طبیعی تا حد ممکن به پوست سر برسد . "

علل و دلایل سفیدی مو

سفید شدن مو در سنین کم بسیار شایع  شده است. سفیدشدن مو به عوامل مختلفی بستگی دارد که  یکی از مهم ترین آنها زمینه ارثی است.البته بیماری‌هایی مثل ویتیلیگو نیز می‌تواند عامل سفیدی مو باشد. این بیماری‌ علاوه بر موها، پوست و بعضی از نواحی بدن را هم سفید می‌کند. از عوامل مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد تغذیه غلط است. کمبود ویتامین‌هایی مثل ویتامین های گروه B و کمبود روی و سلنیوم در سفید شدن مو مؤثر است. اگر سفید شدن مو زمینه ارثی داشته باشد، درمان دارویی تأثیری در جلوگیری از سفید شدن آن ندارد، ولی چنانچه سفید شدن مو به دلیل بیماری یا تغذیه نادرست باشد، با درمان دارویی می‌توان از سفید شدن بیشتر آن جلوگیری کرد. به هر حال یکی از علل و دلایل مهم و انگیزه اصلی اغلب مردم برای رنگ کردن موها، مخفی کردن همین موهای سفید است. حتماً شما هم با افرادی برخورد کرده‌‌اید که می‌گویند نمی‌دانم چرا موهای سفیدم، پس از چند بار شستشو رنگش را از دست می‌دهد، یا برخی می‌گویند تار موهای سفیدم رنگ نمی‌گیرند. در واقع باید بگوییم که موهای سفید، به ویژه در برخی از نقاط سر مثل اطراف شقیقه‌ها در برابر رنگ مو مقاوم هستند، یا به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهند. هر چیزی که باعث شود ساختار طبیعی مو از حالت عادی خارج شود، برای مو مضر محسوب می شود. به همین علت باید تا حد امکان از مواد شیمیایی مخصوص فر کردن، رنگ کردن و… کمتر استفاده شود.

 • موهای سفید مقاوم

   

برخی از موهای سفید به ویژه موهای زبر و کلفت و خاکستری رنگی که در اطراف شقیقه ها می رویند، در برابر رنگ مو مقاوم هستند یا در مقایسه با سایر موهای سفید به سرعت  رنگ خود را از دست می دهند. برای رنگ کردن این گروه از موها به توصیه های زیر توجه کنید:

۱- در زمان  رنگ کردن، ابتدا رنگ را  روی موهای سفید این ناحیه  بگذارید. تا زمان طولانی تری برای جذب رنگ داشته باشید.

۲- موهای سفید باید تا ۴۵ دقیقه آغشته به رنگ باقی بمانند.

۳-  درجه رنگ موی انتخابی خود را بالا ببرید. اگر موهای سفید شما با انجام دادن اقدامات فوق و استفاده از رنگ موهای نیمه دائمی و موقتی رنگ نشد، از رنگ‌های دائمی استفاده كنید. موهای سفید هر فرد، با انتخاب رنگ موی مناسب،‌ رنگ طبیعی خود را باز خواهد یافت.اما تحقیقات علمی برای یافتن محصولات قوی تر و اختصاصی تر همچنان ادامه دارد .

نگهداري از موهاي تازه رنگ شده

۱- از شامپوهاي مخصوص موهاي رنگ شده براي شست‌و‌شوي موهايتان استفاده كنيد.

۲- براي دوام رنگ مو و جلوگيري از بي‌رنگ شدن آن در برابر آفتاب،حتماً از كلاه، روسري و شال استفاده كنيد و موها را بپوشانيد.

۳- پيش از ورود به استخر،موهاي رنگ شده را با آب بدون كلر شست و شو دهید.

۴- از تقويت كننده‌هاي مو استفاده كنيد.

۵- موها را در زمان خيس بودن شانه نزنيد و از شانه دندانه درشت استفاده كنيد.

۶- از خشك كردن موها با حوله يا سشوار خودداري كنيد.

۷- موهای رنگ کرده پس از مدتی درخشش و براقیت خود را از دست می دهند، بدین منظور استفاده از یک نرم کننده مناسب با موی شما، هفته ای یکبار توصیه می شود.

۸- استفاده از انواع نرم کننده ها و آب رسان ها بعد از شامپو برای مو ضروری است، چرا که موها در اثر استفاده از شامپوی تنها، خشک و شکننده می شوند اما به خاطر داشته  باشید که نرم کننده را فقط به ساقه مو بمالید نه به ریشه مو.

۹- بعد از استفاده از نرم کننده، موها را باآب نسبتاً سرد آبکشی نمایید تا موهایتان نرم و براق باقی بماند و مطمئن شوید محصول  از سرتان پاک شده است. -

آنتي اکسيدان ها (تسريع کننده فرآيند شيميايي در رنگ مو)

پروکسيد هيدروژن داراي استحکام زيادي مي باشد. اين عامل کاتاليزوري است که عکس العمل شيميايي را فعال کرده و به رنگ اجازه مي دهد تا بطور مستمر رنگ مو را تغيير دهد.

 • قدرت اکسيدان

قدرت اکسيدان که به عنوان تسريع کننده فعاليت شيميايي در رنگ مو بکار مي رود با نتايج مورد نياز و دلخواه شما و همچنين با تمايلات سازندگان رنگ ها تعيين مي شود.

 • انواع اکسیدان

۱- vol10

رنگ را فقط به طور جزئي باز مي کند.

۲- vol20

قدرت بازکنندگي و روشن کنندگي بالابر روي موهاي سفيد.

۳-  vol30

قدرت روشن کنندگي بالا با کمترين ميزان رنگ .

 • تسريع کننده هاي سفيد کننده

مي توانند براي افزايش قدرت و سرعت اين فعل و انفعلات اضافه شوند. به دستورالعمل هاي سازندگان عمل نماييد. وجود تسريع کننده و رنگ فراوان، هاي لايت خوبي روی مو نمي دهد، موهاي سفيد را خيلي کم  پوشش مي دهد و به درجه رنگ دلخواه نخواهيد رسيد و به سرعت هم ناپديد خواهد شد.

رنگ کردن موي کاملاًسفيد

۱٫ اکسيدان با( Vol 20 يا ۳۰ ) را مستقيما بر روي موي سفيد بگذاريد.

۲٫ بگذاريد به مدت ۵ تا ۷ دقيقه اين اکسيدان بر روی مو بماند.

۳٫ پس از اين مدت سرتان را بشوييد و با حوله خوب خشک کنيد.

۴٫ سپس رنگ را بر روي موها بگذاريد.

اين روش رنگ کردن براي موهاي تقريباً يکدست سفيد شده قدرت جذب موهاي سفيد را بالا برده و با نرم کردن لايه هاي کوتيکل رنگ، جذب مو مي شود. اين روش براي روشن کردن موها طراحي شده . اگر ۱۰ دقيقه يا کمي بيشتر بر روي مو بگذاريد مو شروع به روشن شدن مي کند. از اين روش براي موهايي که رنگ طبيعي در ريشه مو دارند اما بواسطه تابش خورشيد روشن شده اند استفاده نکنيد.  بر روي موهاي کوتاه و يا نرم هم استفاده نکنيد. در اين نوع مو، رنگ مو مي تواند مستقيماً گذاشته شود

چرخه رنگ

گر شما چرخه رنگ را بشناسيد رنگ کردن برايتان آسان تر خواهد شد . ممکن است به نظرتان عجيب برسد که موهاي شما ترکيبي از سه رنگ " قرمز ، زرد ، آبي " است . اينها رنگ هاي اصلي هستند. رنگ هاي ثانويه ، نارنجي، سبز و بنفش هستند.يکي از عناصر و عوامل مهم رنگ کردن مو تعيين رنگدانه زيرين موي شماست. وقتي که شما رنگي را انتخاب مي کنيد و بر روي موهايتان مي گذاريد امکان دارد به خاطر رنگدانه زيرين در موي شما، همان رنگ دلخواه بدست نيايد.اگر شما نگاهي به چرخه در رنگ بياندازيد يک رنگ مخالف براي هر رنگ وجود دارد يعني اگر موي شما نارنجي باشد رنگ سبز باعث مي شود که موي شما قهوه اي شود يا اگر موي شما يک تون tone زرد دارد رنگ بنفش آن رنگ را از بين خواهد برد.

رنگ زيرين +رنگ مصنوعي = رنگ نهايي

رنگ طبیعی موها

هر تار مو از دو قسمت اصلی غلاف و ریشه تشکیل شده است. غلاف همانی است که دور تا دور ساقه و ریشه را می‌پوشاند. ساقه مو دو نوع رنگدانه دارد: رنگدانه‌های قهوه‌ای تا سیاه و رنگدانه های طلایی تا قرمز. بسته به نژاد افراد، نوع رنگدانه و در نتیجه رنگ موی آن ها با هم متفاوت است و چنانچه رنگدانه‌ها از بین بروند، مو سفید می‌شود .

انواع رنگ موهای شیمیایی

رنگ موها به دو دسته تقسیم می‌شوند :

الف) رنگ موهای موقت

در زیر شاخه رنگ موهای موقت، یک دسته دیگر هم وجود دارد که به آنها نیمه‌موقت می‌گویند. رنگ موهای موقت رنگ‌هایی هستند که فقط به اندازه یک بار شامپو زدن دوام دارند. این رنگ‌ها به داخل مو نفوذ نمی‌کنند و تنها روی ساقه مو قرار می‌گیرند. رنگ‌های نیمه‌موقت که بیشتر برای موهای سفید کاربرد دارند، به اندازه ۴ تا ۶ بار شامپو زدن روی مو ماندگاری دارند. این رنگ‌ موها به دلیل داشتن مواد اکسیدان ضعیف و نداشتن آمونیاک به موها صدمه کمتری می‌زنند و حتی گاهی به عنوان تقویت‌کننده رنگ طبیعی مو نیز به کار می‌روند.

ب) رنگ موهای دائمی یا ثابت

ماندگاری و پایداری این رنگ ها، روی موها بیشتر و طولانی‌تر است. این رنگ‌ها رایج‌ترین رنگ‌های مصرفی در سالن‌های آرایشی هستند و اغلب مردم ترجیح می‌دهند که از این رنگ‌ها استفاده کنند، اما از تاثیرات مخرب احتمالی آنها روی مو و پوست سر غافل هستند. رنگ موی دائمی، حاوی آمونیاک و اکسیدان است. اکسیدان به عنوان کاتالیزور عمل کرده و باعث می‌شود که رنگ به صورت دائمی روی مو باقی بماند، اما به دلیل آسیبی که اکسیدان‌های قوی به مو می‌زنند، بهتر است از اکسیدان‌های ضعیف‌تر استفاده شود. اکسیدان‌های قوی، سولفورهای بیشتری از مو را پاک می‌کنند، در نتیجه مو سفت شده و قطرش کاهش می‌یابد.آمونیاک با جدا کردن کوتیکول مو، به رنگ اجازه می‌دهد که به داخل مو نفوذ کند، اما در برخی از رنگ‌ موها میزان آمونیاک به قدری زیاد است که پیوندهای سولفور مو را بیش از حد از هم جدا می کند، در نتیجه مو نازک و شکننده می‌شود.

رنگ کردن مو در دوران بارداری ممنوع

از آنجایی که تحقیقات در این زمینه هنوز تکمیل نشده، نمی‌توان ادعا کرد که صددرصد رنگ مو تأثیر مضری بر روی جنین دارد، اما همان‌طور که می‌دانید پوست کف سر می‌تواند مقداری از مواد شیمیایی موجود در رنگ را جذب کرده و وارد جریان خون کند و از آنجایی که سه ماهه اول بارداری، زمان شکل‌گیری جنین بوده و جنین در این زمان بسیار حساس و آسیب‌پذیر است، پس به زنان باردار توصیه می‌شود بهتر است که تا پایان دوران بارداری از رنگ‌های شیمیایی استفاده نکنند، خصوصاً در سه ماه اول بارداری. این رنگ‌ها می‌توانند باعث سقط جنین شوند، لذا استفاده از آن در دوران بارداری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی ، کتاب راز زیبایی- پوست و مو