رنگ پوست

رنگ پوست

از سالها پیش این نظریه مورد قبول همگان بود که پوست تیره برای حفاظت در برابر سرطان پوست به وجود آمده است. اما کشفیات تازه به شکل‌گیرى چارچوب تازه‌اى براى درک اساس تکاملى تنوع در رنگ پوست انجامیده است .

پوست انسان براى پیشگیرى از تخریب نوعى ویتامین B (فولات) تیره‌تر و براى تقویت تولید ویتامین D ، روشن‌تر شده است. این تغییرات که فرآورده‌ انتخاب طبیعى هستند، اثرات عمیقى بر موفقیت تولید مثلى انسان داشته‌اند.تکامل انگیزه‌دار شدن پوست با گرایش به بى‌مویى در انسان ارتباط دارد.

پوست شامپانزه‌ها رنگ روشنى دارد و در بیشتر بخش‌هاى بدن با مو پوشیده مى‌‌شود. در جانوران جوان، پوست صورت، دست‌ها و پاها صورتى رنگ است و تنها زمانى که با افزایش سن جانور، در معرض نور خورشید قرار مى‌‌گیرد، کک و مک‌دار یا تیره مى‌شوند. انسان‌هاى اولیه نیز پوست روشن و پوشیده از مو داشتند.اما با کا هش میزان موهاى پوست، انسان با مشکل دیگرى رو به رو شد.

پوست بى مو به نور خورشید، به خصوص پرتوهاى فرابنفش ( UV )، حساس‌تر است. وقتى انسان تقریباً بى‌مو شد، توان تولید ملانین را به دست ‌‌آورد. ملانین مهم‌ترین تعیین کننده رنگ پوست و در عین حال ضد آفتاب طبیعت است. ملانین مولکول درشتى است که از یک طرف پرتوهاى فرابنفش را جذب مى‌کند ( حفاظت فیزیکى) و از طرف دیگر مواد شیمیایى مضرى را خنثى مى‌کند که رادیکال آزاد نامیده مى‌شوند و پس از آسیب‌رساندن پرتوهاى فرابنفش به پوست شکل مى‌گیرند.

 رنگ طبیعی پوست

رنگ طبیعی پوست به سه عامل هموگلوبین ،كاروتنوئید و رنگدانه ی ملانین بستگی دارد.

ملانین (Melanin)ماده ای است که توسط سلول هایی به نام ملانوسیت (Melanocytes)در پوست تولید می شود. عامل اصلی تعیین كننده ی رنگ پوست ملانین است و اختلافات نژادی و جغرافیایی در رنگ پوست، مربوط به این رنگدانه است. سیاه پوستان دارای ملانین بیشتری نسبت به سفید پوستان هستند. همچنین ملانین به عنوان یک ضد آفتاب در بدن عمل کرده و در برابر اشعه ی ماورای بنفش خورشید از پوست حفاظت می کند.

مناطقی که تابش نور خورشید شدیدتر است، سلولهای ملانین ساز، ملانین بیشتری تولید می کنند تا از آسیب های پوستی ناشی از آفتاب جلوگیری کند. لک های تیره ی پوست، در اثر تجمع و ته نشین شدن مقدار زیادی ملانین در قسمتی از پوست به وجود می آیند.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی