روزاسه

روزاسه چیست؟

روزاسه یک بیماری شایع پوستی در سنین بالاتر است که باعث قرمزی و تورم صورت می شود. گاهی از آن بعنوان آکنه بزرگسالی یاد می کنند. این بیماری در ابتدا به صورت قرمزی و برافروختگی صورت بطور گذرا در مواقع مختلف خود را نشان می دهد. با گذشت زمان و عدم درمان این بیماری پیشرفت کرده و به سمت قرمزی پایدار در وسعت صورت تبدیل می شود و ممکن است گونه ها، پیشانی، چانه و بینی را هم درگیر کند.

ندرتاً بیماری روزاسه قفسه سینه، پشت و گوش ها را درگیر می کند. با پیشرفت این بیماری، بتدریج عروق خونی کوچک و جوش های ظریفی در روی منطقه قرمز رنگ بوجود می آید. در بیماری روزاسه برخلاف آکنه ، جوش های سر سیاه و سفید (کومدون) وجود ندارد. در اوایل بیماری قرمزی صورت ممکن است خودبخود یا در شرایط خاصی بوجود آید و سپس برطرف شود ولی با گذشت زمان قرمزی پایدار ایجاد می شود و پوست به رنگ طبیعی خود باز نمی گردد. با پیشرفت بیشتر رگهای خونی زیر پوست نمایان شده و جوشهای چرکی به وجود می آیند. اگر درمان صورت نگیرد، این بیماری از قرمزی گذرای وسط صورت شروع شده و می تواند به مراحل کاملاْ پیشرفته بیانجامد.

تشخیص

از نظر شکل و دوام ضایعات، روزاسه را به چهار مرحله تقسیم می کنند:

۱- مرحله قرمزی گذرا که به صورت خودبخود و یا تحت تأثیر عوامل تشدید کننده بوجود می آید و برطرف می شود.

۲- قرمزی پایدار که پوست صورت بطور دائمی قرمز است.

۳- روی زمینه قرمزی پایدار صورت جوش های متورم و گاهی چرکی پدیدار می شود.

۴- رینوفیما که به صورت بزرگ شدن غدد چربی روی بینی و گونه ها می باشد و بینی و گونه ها بزرگ برجسته و بدشکل می شوند. بخصوص این بدشکلی و برجستگی ضخیم در نیمه تحتانی بینی واضح است .

سه مرحله اول در خانم ها و مرحله چهارم بیشتر در آقایان دیده میشود.در نیمی از بیماران روزاسه درگیری چشمی بصورت قرمزی و احساس سوزش در چشم ها دیده می شود که از آن به عنوان التهاب ملتحمه نام می برند. در صورت عدم درمان ممکن است عوارض جدی پدید آید.

افراد مستعد به روزاسه

افراد با پوست روشن بخصوص خانم ها در سنین ۳۰ تا ۵۰ سال بیشتر از سایرین مستعد بیماری روزاسه می باشند ولی این بیماری می تواند مردان و زنان را در تمام سنین حتی در کودکی مبتلا سازد. بدلایل ناشناخته زنان بیش از مردان درگیر می شوند. در بعضی موارد روزاسه همراه با شروع یائسگی می باشد. سیر بیماری طولانی است و مدت ها بطول می انجامد.

در اوایل ، بیماری روزاسه ممکن است به صورت برافروخته شدن چهره و گلگون شدن گذرا و یا حساسیت شدید به مواد آرایشی خود را نشان دهد. استرس و فشار روحی می توانند باعث شروع برافروختگی شوند.

عوامل تشدید کننده

دلیل قطعی بیماری روزاسه ناشناخته است. بهترین پیشگیری باید اجتناب از عوامل تشدید کننده باشد.

- از نوشیدنی های داغ (چای)، غذا های تند (مصرف ادویه جات)، نوشیدنی های حاوی کافئین دار و الکلی باید پرهیز شود.

- نور آفتاب در بیشتر موارد باعث شروع برافروختگی می شود. پس باید فرد از نور آفتاب محافظت شود که این محافظت بصورت استفاده از کلاه لبه دار، مصرف ضد آفتاب و دور بودن از معرض آفتاب در ساعات نیمه روز که شدت آفتاب زیاد است، می باشد. -

 از خاراندن، ماساژ دادن و مالش پوست پرهیز شود.

- ورزش کردن و فعالیت شدید در محیط گرم می تواند باعث شروع برافروختگی شود. پس در یک محیط خنک به ورزش بپردازید .

- وزش مستقیم باد (پنکه یا کولر) می تواند باعث برافروخته شدن و شدت بیماری شود. باید از برخورد باد مستقیم اجتناب کرد .

- از مصرف مواد آرایشی و کرم های تحریک کننده پوست بپرهیزید. اسپری مو به صورت نپاشد.

- در صورت مصرف بعضی داروها و یا خوردن برخی غذاها و یا در شرایطی خاص دچار برافروختگی صورت می شوید آنها را یادداشت کرده و از تماس های بعدی به این مواد یا موارد پرهیز کنید.

درمان

تشخیص زود هنگام بیماری روزاسه نخستین قدم در درمان و کنترل بیماری می باشد. مصرف خودسرانه دارو و ترکیباتی که در داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسند می توانند سبب بدتر شدن بیماری روزاسه شوند.در مراحل اولیه بیماری فرد زیاد به بیماری خود واقف نیست و کمتر به دنبال درمان آن می رود. اعلب این افراد موقعی که به متخصص پوست مراجعه می کنند در مراحل بالاتر بیماری قرار دارند. درمان بیماران مبتلا به روزاسه بصورت ترکیبی از داروهای خوراکی و موضعی می باشد. با شروع درمان بعد از چندین هفته علائم و نشانه های بهبودی ظاهر می گردد.

داروهای موضعی حاوی کورتون برای رفع قرمزی استفاده می شود ولی نباید بمدت طولانی مصرف شود یا از کورتون قوی استفاده کرد. چون عوارض ناخواسته کورتون می تواند باعث شدت بیماری گردد.

از آنتی بیوتیک موضعی و خوراکی در این بیماری استفاده می شود که نتیجه رضایت بخشی دارد. باید توجه داشت که دارو بیماری را کنترل می کند ولی آن را ریشه کن نمی کند و بعد از قطع درمان احتمال عود بیماری وجود دارد. بنابراین پس از کنترل کامل بیماری دارو باید به مدت طولانی تحت نظر پزشک ادامه یابد.باید از مواردی که باعث شدت بیماری میشوند اجتناب کرد. قرمزی پایدار و عروق سطحی مشخص پوست را با لیزر میتوان درمان نمود.

از کرم پودر مناسب که باعث حساسیت و قرمزی نمی شوند، می توان برای مخفی کردن قرمزی استفاده کرد.

محصولات آرایشی از قبیل صابون، کرم های مرطوب کننده و ضدآفتاب باید عاری از الکل یا سایر مواد تحریک کننده باشند. مصرف ضدآفتاب بخصوص در روزهای آفتابی ضروری می باشد.

رینوفیما را می توان با عمل جراحی درمان نمود. بافت اضافه را می توان با تیغ جراحی، لیزر و یا کوتر از بین برد. از روش های دیگر درمان روزاسه با لیزر یا ساییدن پوست برای برطرف کردن ضایعات می توان استفاده کرد.تشخیص زود هنگام و شروع درمان و رعایت اصول بسیار با اهمیت است. در مراحل اولیه روزاسه درمان راحت تر و عوارض پوستی ناچیز و قابل رفع می باشد ولی با پیشرفت بیماری عوارض و ضایعات به درمان خوب جواب نمی دهند و درمان طولانی تر و مشکل تر می گردد

منبع : کتاب رازهاای زیبایی و جوانی