زردزخم

زردزخم

بیماری زردزخم یک بیماری باکتریایی(استرپتوکوکی) یا (استافیلوکوکی) و یا ناشی از هردو گونه می باشد. زرد زخم بیشتر در کودکان و نوجوانان شایع است و فصل شیوع آن تابستان می باشد. ضایعات بیماری زرد زخم به شکل دلمه های زرد عسلی رنگ می باشد که بر روی پوست قرمز و زخمی شده قراردارد که این دلمه ها به راحتی کنده می شوند. اکثراً  ضایعات زرد زخم بر روی صورت و بخصوص اطراف دهان و بینی قرار دارند .گاهی بیماری زرد زخم بر روی یک بیماری دیگر مثل اگزما یا تب خال یا آبله مرغان اضافه می شود . انتقال بیماری زرد زخم از طریق تماس مستقیم و یا تماس با حوله و وسایل شخصی فرد بیمار است . معمولاً درخانواده، بیماری زرد زخم می تواند از کودکی به کودک دیگر انتقال یابد.

انواع بیماری

بیماری زردزخم دو نوع دارد که یکی تاولی و دیگری غیر تاولی است. در نوع غیر تاولی عامل بیماری بیشتر یک نوع باکتری به نام استرپتوکوک است ودرنوع تاولی نیز اکثراً عامل، استافیلوکوک است. البته گاهی نیز بخصوص در موارد مزمن احتمال وجود هر دو عامل در ضایعات وجود دارد. ضایعات زرد زخم نوع تاولی که تقریباً مختص کودکان است به شکل تاولهای ریز و درشتی است که با کنده شدن سقف تاولها، سطح قرمزی بجا می ماند که با پیوستن این سطوح به هم احتمال دارد مناطق وسیعی را نیز درگیر کند.

یک نوع این بیماری زرد زخم به شکل خیلی وسیع بروز کرده که عامل آن یک نوع استافیلوکوک است که سم (توکسین ) ترشح می کند . این سم با ازبین بردن لایه های سطحی پوست باعث می شود که همانند سوختگی تمام بدن بدون پوست ودرمقابل عفونتها بی حفاظ گردد. البته خوشبختانه این نوع بیماری زرد زخم  خیلی هم شایع نیست و تنها در شیرخواران و افراد با سطح ایمنی پایین یا دچار بیماری کلیوی پیشرفته رخ می دهد.

درمان

درمان زرد زخم معمولی و غیرتاولی تنها شستشو با صابونهای ضد باکتری و استفاده از پمادهای موضعی آنتی بیوتیکی است. البته در موارد شدید و وسیع زرد زخم ، از آنتی بیوتیکهای خوراکی نیز می توان استفاده نمود. درمورد بیماری زرد زخم تاولی استفاده از آنتی بیوتیکهای خوراکی ودرموارد شدید حتی تزریقی ضروری است. چون بیماری از طریق وسایل شخصی فرد نیز انتقال می یابد پس جدا نمودن این وسایل نیز درپیشگیری از بیماری زرد زخم کمک کننده است.

یک نوع بیماری شبیه زرد زخم نیز هست که  اکتیما (echtyma) نام دارد. دراین حالت درزیر دلمه های مشخصه بیماری، زخمی نسبتاً عمیق وجود دارد که همین زخم باعث ایجاد اسکار یا جوشگاه پس از بهبودی بیماری می شود؛ در صورتی که بیماری زرد زخم معمولاً ۷ تا ۱۰ روز بدون اسکار بهبود می یابد . دراکتیما تب و بیحالی و بزرگی غدد لنفاوی ناحیه مبتلا نیز می تواند رخ دهد که در بیماری زرد زخم چنین مواردی معمولاً وجود ندارد.

درمان اکتیما نیز استفاده از آنتی بیوتیکهای خوراکی است. چون عامل ایجاد زرد زخم معمولا به پنی سیلین مقاوم است،  لذا لازم است در درمان از آنتی بیوتیکهای دیگر مانند کلوکزاسیلین ودی کلوکزاسیلین و سفالکسین به تشخیص پزشک معالج استفاده نمود   .  موثر ترین و بهترین روش درمان زرد زخم ، برداشتن دلمه های مشخصه بیماری است که این کار را می توان با خیساندن دلمه ها توسط کمپرس گرم انجام داد. استفاده از حمام بتادین نیز می تواند کمک کننده باشد البته به شرطی که فرد نسبت به این ماده واکنش حساسیتی نداشته باشد و غلظت بتادین نیز کاملاً حساب شده باشد.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی