شایعترین بیماریهای ناشی از شنا

  • زروسیس در شناگران ( Xerosis)

همان عارضه ی پوست خشك كه در شناگران شايع است میباشد . علت اين پديده حل شدن و از بين رفتن تدريجي چربي محافظ پوست است كه منجر به كاهش رطوبت لايه شاخي شده و سبب ايجاد يك پوست خشك،‌ پوسته پوسته و خارش دار مي شود. اين وضعيت با دوش گرفتن هاي داغ و طولاني كه شناگران به انجام آن شهرت دارند و نيز باقيماندن بمدت طولاني در جكوزي هاي گرم بدتر مي شود .

** درمان

مي توان با كاهش مدت دوش گرفتن و در واقع يك دوش سريع با آب ولرم از خشكي بيش از حد پوست جلوگيري كرد و از صابون هاي ملايم تر استفاده نمود. همچنين بايد از يك نرم كننده با پايه روغن بلافاصله پس از خشك كردن بدن با حوله استفاده كرد. وازلين ساده يا روغن معدني، يك مرطوب كننده خوب و ارزان قيمت است. داروهاي تركيبي حاوي كورتون موضعي در صورت تبديل خشكي پوست به اگزما ضرورت پيدا مي كنند و ميزان استروئيد بستگي به وضعيت بيماري دارد.

  • التهاب پوست در اثر پوشيدن لباس شنا (Bikini bottom)

ممكن است پس از يك روز استفاده طولاني مدت از يك مايوي مرطوب و تنگ و چسبان اين حالت اتفاق بيفتد كه در واقع يك التهاب عفوني عميق(فوليكوليت باكتريال عميق) با درگيري شايع ميكروبهايي مانند استرپتوكوك و استافیلوکوک طلايي است و بيمار دچار توده هاي زير پوستي عميق ملتهب و سفت در طول ناحيه باسن مي شود.

** درمان

استفاده از آب گرم در مناطق درگير و آنتی بیوتیک، طبق تجویز پزشک به تسريع درمان كمك مي كند.

  • التهاب فوليكول با لوله آب داغ (فوليكليت Hot- tube)

توسط نوعي باكتري به نام سودوموناآئروژينازا ايجاد شده و در افرادي كه از whirpool يا استخرهاي آبهاي گردان و جكوزي با لوله هاي داغ استفاده مي كنند ديده مي شود. نواحي تماس داده شده با آب داغ ضايعات پوستي بصورت دانه هاي برجسته قرمز رنگ و يا چركي پيدا مي كند كه خودبخود در طول ۷ تا ۱۰ روز خوب مي شوند. ممكن است سندروم پاي داغ سودو مونا(pseudomonas hot foot syndrome) به شكل برجستگي هاي زيرپوستي حساس روي پاشنه پاي بچه ها پس از استفاده از جكوزي ديده شود.

** درمان

معمولاً با استفاده از داروهاي ضد خارش خوراكي است. در صورت وجود علائم عمومي (مثل تب و لرز و برجستگي هاي غدد لنفاوي) يك دوره درمان با آنتي بيوتيك خوراكي با تجويز پزشك توصيه مي شود. رساندن كلرين كافي و كنترل PH لوله هاي آب مي تواند به جلوگيري از اين مشكل كمك كند

  • حساسيت پوستي آلرژيك نسبت به وسايل شنا

چند ضايعه پوستي منحصراً توسط وسيله شنا ايجاد مي شود سوداي(درماتيت) غواصي توسط يك حساسيت پوستي آلرژيك به عينك شنا يا ماسك غواصي ايجاد مي شود و علائم آن عبارتند از قرمزي،‌ خارش و گاهي ضايعات ترشحي يا دلمه بستن در قسمت تحت تماس. حساسيت پوستي نسبت به گيره بيني، گوشي ها و وسايل ديگر شنا نيز ممكن است ديده شوند

** درمان

استروئيد موضعي يا خوراكي و آنتي هيستامين براي درمان موارد حاد و شديد والبته به دستور پزشک!! استفاده مي شود. بايد به بيمار توصيه كرد كه از مواد ايجاد كننده آلرژي دوري كنند ( مثل استفاده از عينكهاي شناي بدون لاتكس).

  • برجستگي گرهي(گرانولوم) استخر شنا

اين بيماري به علت نوعي ميكروب از خانواده ميكوباكتريوم به نام مارينوم (marinum) كه يك ميكوباكتريوم آتيپيك است در آكواريم هاي خانگي و آب شور ايجاد مي شود. پوست، برجستگي هاي سطحي يا عمقي قرمز تا تيره داراي سفتي و دلمه روي زانوها، آرنج يا سطح پشتي دستها و پاها پيدا مي كند كه ممكن است بعد زخمي شوند. علائم اغلب مختصرند ولي ممكن است درد و خارش موضعي ديده شود.

** درمان

آنتي بيوتيك خوراكي لازم است و درمان ۴ تا ۶ هفته پس از فروكش علائم كلينيكي ضايعات ادامه پيدا كند.

  • خارش شناگران يا درماتيت لاروي (cercarial dermatitis )

يك واكنش آلرژيك نسبت به لارو نوعي كرم است كه با خارش و دانه هاي قرمز موقتي همراه است كه پس از شنا بصورت لكه و دانه هاي برجسته قرمز ظاهر شده و در عرض چند روز ناپديد مي شوند. اگر مناطق درگيري بزرگ نباشد نيازي به درمان ندارد

** درمان

آنتي هيستامين خوراكي و كمپرس سرد همراه با كورتون موضعي با قدرت متوسط ممكن است مفيد باشد.

  • قارچ تينه آپديس يا قارچ كف پا

اين قارچ پوستي روي كف پا و كناره هاي پاشنه و پنجه پا رشد مي كند و به علت اينكه معمولاً شنا گران با پاهاي برهنه در محوطه استخر راه مي روند به آساني قابل انتقال به ديگران مي باشد علائم مي تواند شامل لكه هاي قرمز يا قهوه اي همراه با پوسته پوسته شدن و گاهي ايجاد تاول باشد.

** درمان

براي رفع اين مشكل از درمانهاي رايج موضعي ضد قارچ مي توان بهره گرفت.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی