شستشوی صورت و مراقبت از آن هنگام شستشو

پوست  صورت ما به دلیل نقشی که در زیبایی دارد و همچنین به علت آسیب پذیری شدیدخود، همیشه نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به بقیه بدن دارد. صابون زدن و شستن پوست صورت یکی از اقدامات بهداشت پوست و مراقبتی برای حفظ سلامت و شادابی آن است. اما همین اقدام در صورت غیراصولی بودن باعث گسترش جوش ها، آکنه و ضایعات عفونی پوست صورت  می شود.

نکته مهم در هنگام شستن پوست صورت توجه به نرمی و لطافت این بافت است.در موقع خشك كردن نيز بايد توجه داشته باشيم كه در صورت كشيدن حوله روي پوست ، ميكروب ها و عوامل بيماري زاي موجود در يك جوش كوچك را با دست خود روي پوست صورت پخش كرده ايم كه احتمال افزايش جوشها را در صورت به وجود مي آورد.

شستشوی صحیح صورت

برای شستشوی صورت، نوع صابون را بسته به نوع پوست خود و با مشورت پزشک انتخاب کنید. هرگز یک صابون را تصادفی و ندانسته به صورت خود نزنید. پس از شستشو، صورتتان را با حوله خشک کنید. برای خشک کردن نباید حوله را به صورت خود بکشید، بلکه فقط کافی است حوله را با پوست صورت خود تماس دهید و به آرامی روی نقاط مختلف صورت فشار دهید.

یکی از دلایل پیری زودرس و پیدایش چین و چروک و زبری پوست، خشک کردن آن با حوله به روش خشن است. حتماً پس از خشک کردن صورت، یک کرم مرطوب کننده روی آن بمالید تا رطوبت پوست حفظ شود. مصرف بیش از اندازۀ هیچ مادۀ آرایشی برای پوست مفید نیست. حتی داروهای پوستی هم بدون عوارض جانبی نیستند. بنابراین باید مصرف مواد آرایشی و دارویی کم و در حد ضرورت باشد.

یکی از عوارض این مواد ایجاد پیری زودرس و چین و چروک است. برای تمیز کردن مواد آرایشی از پوست می توانید از پنبۀ آغشته به گلاب یاشیر پاک کن ویا  آب و صابون استفاده کنید .

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی