شستن موها

شستن موها

چقدر و چگونه موها را باید شست؟يکي از چيزهايي که زياد از متخصصان پوست و مو مي‌پرسند، چگونگي شستن موهاست؛ بهتر است موها را با صابون شست يا شامپو؟ شستن موها با شامپوي ايراني بهتر است يا خارجي؟ شستن موها هر روزباشد  يا يک روز در ميان؟ با چنگ زدن يا به آهستگی؟ در سال‌هاي گذشته و براي مدت زماني طولاني، مواد تميزکننده مو و پوست معنايي به جز صابون نداشتند و مي‌دانيم که اين ماده داراي ضعف‌هاي زيادي است، مثلاً صابون در آب سخت به خوبي کف نمي‌کند و باعث بر جاي گذاشتن يک لایه چرب ناخوشايند روی موها می گردد که ظاهري بي‌جان و بي‌روح را به موها می دهد. اما مواد حالت‌دهنده و پاک‌کننده موجود در شامپو، مو و کف سر را تميز مي‌کنند و باعث شانه شدن راحت‌تر موهاي خيس و افزايش حجم آنها بدون ايجاد الکتريسيته ساکن در زمان خشک شدن مي‌شوند .

اجزای تشکیل دهنده شامپو

۷۰ تا۸۰ درصد شامپوها را آب تشکيل مي‌دهد؛ بقیه مواد موجود در آن شامل موارد زیر است: مواد پاک کننده، حالت دهنده، دلپذیر کننده، نگهدارنده، مواد فعال با خواص طبی.

انتخاب شامپو برای شستن موها

در مورد اينکه هر فرد بايد از چه نوع شامپويي استفاده کند، بايد گفت که اين انتخاب بستگي به عوامل متعددي دارد؛ مثلاً آيا فرد مبتلا به شوره سر مي‌باشد يا خير؟ آيا از بيماري‌ خاصي در کف سر رنج مي‌برد يا خير؟ آيا موهاي فرد چرب، خشک يا معمولي است؟ آيا فرد موهايش را رنگ کرده است يا خير؟ اگر به برچسب شامپوها دقت کرده باشيد، روي آنها نوشته شده مخصوص موهاي چرب، خشک، معمولي يا موهاي آسيب‌ديده و رنگ شده. اين ويژگي‌ها را براساس ترکيبي از سورفاکتانت‌ها و مواد نرم‌کننده، به دست مي‌آورند و بهتر است هر فرد براساس نوع مويش شامپوهاي مخصوص آن مو را انتخاب نمايد. به طور معمول، اگر موهاي معمولي داريد، توصيه ما شستشوي يک روز در ميان موهاست.

مدارا با موها

مو عمدتاً از مواد کراتيني مرده تشکيل شده، بنابراين کوتاه کردن مو که کراتيني مرده است تأثيري روي سلول‌هاي فعال موجود در فوليکول مو و رشد و بهبود عملکرد آنها نمي‌گذارد ولي کشيده شدن موها، روي سلول‌های فولیکول اثر دارد، به همين دليل شستن موها بايد به آرامي انجام شود، نه با شدت و نيازي به چنگ زدن موها در موقع شستن نيست. به همين ترتيب ، خشک کردن مو هم بايد به آرامی انجام شود. به خصوص افرادي که موهاي تُنُک يا نازک دارند، بايد در خشک کردن مو دقت کافي داشته باشند و موها را با ضربات ملايم حوله خشک کنند و حوله را به سرشان نمالند. از شستن موها با آب خيلي داغ بايد پرهيز کرد، زيرا شستن مکرر مو با آب خيلي داغ به مو آسيب مي‌رساند. شامپو نبايد وارد چشم شود (حتي شامپوهاي ملايمي که باعث سوزش چشم نمي‌شوند) و بايد به‌طور کامل از روي سر شسته شوند، زيرا باقي ماندن شامپو حتي به مقدار کم روي سر باعث التهاب پوستي مي‌شود. به همين دليل بهتر است بعد از شستن موها را به مدت سه يا چهار دقيقه آبکشي کرد.

منبع: کتاب راز زیبایی- پوست و مو