شناخت انواع پوست

برای درمان و نگهداری و مراقبت از پوست ابتدا باید نوع پوست را شناخت. به طور کلی سه نوع ساختمان پوستی وجود دارد: ۱) پوست چرب ۲) پوست خشک ۳) پوست معمولی ۴) پوستی که ترکیبی از نوع چرب و خشک است(پوست مختلط). گاهی ممکن است پوست دچار حساسیت یا بیماری پوستی شود. برای تشخیص نوع پوست آن را کاملاً تمیز کرده و در زیر نور کافی از نزدیک آن را بررسی می کنند.

شناخت انواع پوست

پوست چرب

لایه ی بیرونی این پوست ضخیم و منافذ آن درشت و بعضاً دارای جوش های داخلی و خارجی است. این نوع پوست در مقابل برخی عوامل خارجی مانند باد، سرما، گرما و ... مقاوم بوده و دیرتر از پوست های دیگر دچار چین و چروک و پیری می شود. چرب بودن این نوع پوست به علت ترشح زیاد پربی توسط غدد چربی می باشد. معمولاً پوست های تیره از نوع پوست های چرب هستند. در روی این نوع پوست منافذی وجود دارد که اغلب مبتلا به جوش های سرسیاه هستند. ترشح زیاد چربی باعث بسته شدن منافذ و تشکیل جوشهای سرسیاه می شود. پوست چرب مستعد به وجودآمدن آکنه است. با افزایش سن چربی پوست کم کم از بین می رود. به یاد داشته باشید پوست چرب همواره باید از آلودگی دور باشد.

پوست خشک

لایه  سطحی این پوست بسیار لطیف، نازک و خشک می باشد و بعد از هر شستشو در پوست احساس کشیدگی می کنید. سه عامل باعث خشکی پوست می شود:۱- از دست رفتن آب پوست،۲- پیری، ۳- کم بودن میزان ترشح چربی. معمولاً افرادی که دارای پوست روشن هستند پوست خشکی دارند. این نوع پوست به سرعت خشکی می زند. در سنین پایین گاهی اوقات در اطراف چشم ها و دهان دچار چین و چروک و خشکی می گردند. لوازم آرایش نامناسب، حرارت زیاد، نورخورشید و...باعث ایجاد خشکی در پوست می شوند. کاهش چربی پوست را باید با کرم های روغنی و مر طوب کننده درمان کرد.

پوست معمولی

این نوع پوست به هنگام لمس کردن کاملاً معمولی؛ یعنی نه خیلی خشک و نه خیلی چرب بودهوحالت ارتجاعی دارد و منفذهای آن کاملاً باز و نرم و یکنواخت می باشد. پوست را زمانی معمولی  می نامند که رطوبت و چربی آن در وضعیتی ایده آل باشد، که معمولاً وجود چنین شرایطی در پوست  بسیارکمیاب است. با گذشت زمان این پوست بیشتر به خشکی می گراید، لذا نگهداری از آن بسیار حائز اهمیت است.

پوست مختلط

این پوست مشخصات پوست چرب و پوست خشک را باهم دارد و در قسمت های چانه و بینی و پیشانی بسیار چرب و در قسمتهای دیگر به ویژه در قسمت گونه ها و اطراف چشم ها بسیار خشک است.

پوست حساس

معمولاً پوست های خشک بسیارحساس اند. در پوست های حساس لایه ی اپیدرم بسیارنازک است، به طوری که مویرگ های خونی در قسمت هایی از پوست دیده می شوند. در این وضعیت، پوست نازک و براق به نظر می رسد و نسبت به عوامل خارجی مانند نور خورشید، باد و احیاناً عوامل عصبی به سرعت عکس العمل نشان می دهد. برای سلامت این نوع پوست باید از کرمهای محافظت کننده استفاده نمود.

پوست جوش دار

این نوع پوست به محافظت و مراقبت احتیاج دارد. این مراقبت عبارت است از مرطوب نگهداشتن پوست به وسیله ی لوسیون و استفاده از کرم، بویژه اگر پوست خشک باشد. رمز داشتن پوست شاداب فعالیت پوست می باشد. می توان بازسازی سلولهای پوست را تسریع کرد و قدم اول در این راه، تمیز و مرطوب نگه داشتن پوست است. مراقبت از پوست از ۴ مرحله تشکیل شده است که عبارت اند از :۱ – تمیز کردن پوست ۲- مرطوب نگه داشتن پوست ۳- ماساژ دادن پوست، که باید هر روز  انجام شود و ۴- تحریک پوست. - مرحله ی تمیزکردن پوسته های مرده و روش تحریک پوست را می توان هفته ای یک بارانجام داد و استثنائاً اگر پوست مشکل خاصی داشته باشد، باید بیش از هفته ای یک بار این کار صورت گیرد.