ضد آفتاب ها

ضدِّ آفتاب ها(چتر پوست)

ضد آفتاب ها

بدون شک آفتاب برای سلامت ما لازم است، اما آنچه مهم است این است که نور خورشید میتواند در عین حال اثرات مضری هم داشته باشد. بروز بسیاری از سرطانهای پوستی معلول تأثیرات طولانی مدت همین نور آفتاب  است. همین نور آفتاب  میتواند باعث پیری زودرس پوست، بروز لک و تشدید بسیاری از بیماریها شود.بنابراین حفاظت پوست از نور افتاب یکی از اقدامات اساسی در مراقبتهای اولیه پوست است.

استفاده از کرمهای ضدِّ افتاب یکی از راههای محافظت از نور آفتاب است. از سؤالاتی که هرروزه از متخصصان پوست می شود این است که چه ضدِّآفتابی می تواند بهترین ضدۀّآفتاب باشد؟

واقعیت این است که هیچ ضدآفتابی برای شما در برابر اشعه خورشید مصونیت کامل ایجاد نمیکند و برای محافظت کامل استفاده از کلاه، عینک و لباس مناسب نیز ضروری است. در هرحال آنچه اهمیت دارد آن است که ضدآفتابی که انتخاب میکنید در برابر تمامی طیف اشعه خورشیدمؤثر باشد و به  بیانی دیگر هم در برابر UVA و هم در برابرUVB از پوست شما محافظت کند.نکته مهم  بعدی میزان استفاده از این کرم هاست. واقعیت آن است که آنچه به عنوان عیار محافظتی بر روی این  فراورده ها درج  شده است، در صورتی مصداق پیدا می کند که شما به میزان ۲ میلی گرم بر سانتی مترمربع از آن فراورده بر روی پوست خود مالیده باشید. این کار عملاً بسیارکم رخ می دهد و به همین علت در واقع تنها درصدی از عیار حفاظتی برای پوست شما مؤثر خواهدبود.

کوچولوها و کرم های ضد آفتاب

ضد آفتاب ها

یک آفتاب سوختگی شدید در دوران کودکی ممکن است خطر ابتلاء به سرطان پوست را بعدها در طول زندگی شخص افزایش دهد. مراقبت از کودکان در برابر تابش خورشید و تشعشعات مضر آن برای والدین بسیار مهم است. اینکار همیشه آسان نیست چرا که ورزشها و فعالیت های خارج از منزل کودکان مخصوصاً در تابستان وقت بسیاری را طلب می کند. حتی هوای ابری نیز مشکل زاست. بر اساس تحقیقات دانشمندان آمریکایی ۶۰ تا ۸۰ درصد از تابش های خورشید می تواند از لایه های ابر نیز گذشته و به بدن یک شناگر در عمق یک فوتی ( ۳۰ سانتی متری) آب (در استخر یا دریا) برسد. تشعشعات مضر خورشید می توانند از آب ، برف، شن و ماسه سفید نیز عبور نمایند . اگر چه ما می توانیم تابش خورشید را متوقف کنیم اما چند راه وجود دارد که خطر قرار گرفتن در معرض خورشید را در کودکان کاهش دهیم:

  • حفاظت از تابش مستقیم

هر وقت که امکان داشت کودکان را از تابش مستقیم خورشید دور نگاه داریم. بیشتر بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر که تابش خورشید سوزان است.

  • استفاده از کلاه

لبه کلاه وقتی که کلاه به طرز صحیحی استفاده شود، کودک را از تابش مستقیم خورشید محافظت خواهد کرد. برای پرهیز از آفتاب سوختگی استفاده ازکرمهای ضدآفتاب مهم می باشد مخصوصاً بر روی پوست گردن، گوشها و بینی.

  • لباس مناسب

اگر چه تابش های ماورای بنفش خورشید می توانند از لباس های نازک عبور کنند مخصوصاً اگر خیس هم باشند، پارچه هایی با بافتی ضخیم و سفت از شما در برابر این تابش ها بهتر محافظت می کنند.

با متخصص کودک خود در مورد انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب با ترکیبات مناسب برای کودک خود و نوع پوست او حتماً مشورت کنید مخصوصاً در مورد کودکان زیر ۲ سال. بچه های زیر ۶ ماه باید ازتابش مستقیم آفتاب دور نگه داشته شوند. پوشاندن سطح بدن کودک با لباس بهترین نوع محافظت از پوست کودک می باشد.  البته استفاده ازکرمهای ضد آفتاب را هم نباید فراموش کرد. مالیدن مقدار کمی کرم ضد آفتاب بر روی دست ها وصورت مفید خواهد بود. به یاد داشته باشید که آسیب های ناشی از تابش خورشید در پوست جمع شده باقی می مانند. کودکان هر چه بیشتر در معرض تابش خورشید باشند، احتمال بروز مشکلات پوستی هنگام بلوغ و بزرگی بیشتر می شود.

** تـــذکــــــــــــر

قبل از استفاده از کرم ضدآفتاب بر روی پوست کودکان حتماً آنرا بر روی قسمت کوچکی از پوستشان تست کنید تا وجود یا عدم وجود حساسیت کودکان به آن کرم مشخص شود.

مشکلات وخطرات ناشی از تابش مستقیم خورشید متوقف شدنی نیست؛ بنابراین باید به نصایح و دستورالعمل های مراقبتی دقیقاً گوش کرده و عمل نماییم.  بدون در نظر گرفتن سن، به این مسئله هم باید توجه کرد که مناطقی از پوست که بخیه خورده اند و یا زخمی از پیش دارند آسیب پذیر تر از بقیه مناطق پوست هستند

مردها هم ضدِّآفتاب بزنند؟

از آنجایی که آقایان بیشتر در معرض تابش مستقیم خورشید قرار می گیرند باید از کرم های ضدآفتاب با نمره SPF بالاتری استفاده کنند و در فواصل زمانی کوتاه تری نیز آن را بر روی پوست خود تجدید کنند. اما بطور یقین کرم ضدآفتاب مخصوص آقایان وجود ندارد! و کرم های ضدآفتاب آقایان و خانم ها مشترک است؛ در ضمن چون معمولا ًموی آقایان کوتاه تر می باشد، باید ضمن مالیدن این کرم ها روی پوست دست و صورت، به پوست گردن و روی گوش ها هم بمالند تا از آسیب های احتمالی تشعشعات مضر خورشید جلوگیری نمایند.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی