ماسک صورت

ماسک صورت چیست؟

ماسک ها موادی هستند که به طور کلی جهت پاکسازی و رساندن رطوبت به پوست به کار میروند. در بازار ماسک براي انواع پوست‌ها(پوست خشک، چرب، حساس) وجود دارد. خیلی ها برای سالم و زیبا نگه داشتن پوست صورتشان از ماسک ها استفاده می کنند.ماسک‌ هايي که براي پوست‌ هاي خشک و حساس استفاده مي شوند نسبت به ماسک هايي که براي پوست‌ هاي چرب به کار مي روند، داراي چربي بيشتر و لايه‌ بردارهاي ضعيف ‌تري هستند. نوع مرطوب‌ کننده‌ ها و لايه‌ بردارها در انواع ماسک ‌ها متفاوت است .

همانطور که می دانید خارجی ترین بخش بدن ما پوست است و از آنجا که روزانه در مجاورت با آسیب رساننده های مختلفی همچون آلودگیهای موجود در هوا، اشعه های خورشید، مواد آرایشی، مواد بهداشتی و غیره در تماس است، احتمال بروز انواع مشکلات مختلف مربوطه در آن بسیار وجود دارد. لذا می بایست با استفاده از راهکارهای مختلف نه تنها از آسیب حاصل از آن عوامل جلوگیری کرد و یا لااقل میزان آنها را کاهش داد. بلکه با به کارگیری روشهای گوناگون ترمیمی و تغذیه ای پوست، سطح مقاومت آن را بالا برده و در واقع به طریقی تأثیرات حاصل از مواد مضر را خنثی کرد.

یکی از روشهایی که در راستای محافظت و نگهداری از پوست صورت و زیبایی آن (بیشتر از نقاط دیگردر معرض دید است) میتوان مورد استفاده قرار داد، استفاده از ماسک های صورت است. ماسکها موادی هستند که به طور کلی جهت پاکسازی و رساندن رطوبت به پوست به کار می روند.

نکاتی هنگام استفاده از ماسک ‌ها

 • آنچه هنگام استفاده از ماسک ‌ها مهم است، استفاده از ضد آفتاب‌ پس از مصرف ماسک در مواجهه با آفتاب، لامپ‌ هاي مهتابي و مانيتور کامپيوتر مي ‌باشد.
 • متأسفانه استفاده نادرست از انواع مواد (به خصوص مواد گياهي) به عنوان ماسک‌ صورت، نه تنها باعث بهبود کيفيت پوست صورت نمي ‌شود، بلکه باعث ايجاد حساسيت نيز مي ‌شوند؛ از آن جمله مي ‌توان به آب کرفس، ليموترش و جعفري و ... اشاره کرد که به علت داشتن موادي خاص، باعث حساسیت پوست مي شوند در اثر تماس با نور آن را تيره می کنند.
 • ماسک ميوه‌ هايي مثل پرتقال و انبه نيز باعث حساسيت پوستي مي ‌شوند. بنابراين اين حرف که اين مواد، گياهي بوده و ضرري ندارند را نمي‌ توان پذيرفت زيرا بسياري از سبزيجات و ميوه‌جات، در تماس با پوست منجر به واکنش ‌هاي حساسيتي مي ‌شوند.
 • معمولاً به طور کلي پس از استفاده ي ماسک‌ ها (به علت لايه ‌بردار بودن اين ماسک ‌ها) پوست کمي روشن ‌تر به نظر مي ‌رسد، اما اگر اين ماسک‌ ها نامناسب انتخاب شوند و مراقبت هاي بعدي (مثل عدم مواجهه با نور آفتاب) صورت نگيرد، ضرر اين ماسک‌ ها بيشتر از منفعت آن ها خواهد بود.
 • مواد ساده‌‌اي چون خيار که به صورت ماسک خانگي استفاده مي ‌شود، معمولاً بدون ضرر هستند. در انتخاب ماسک‌ ها بايستي با متخصص پوست مشورت کرد.
 • به طور کلي قبل از مصرف هر نوع ماسکي، بايد کمي از آن را روي قسمت داخلي بازو تست کرد و اگر حساسيتي ديده نشد، آن را استفاده نمود.
 • اکثر ماسک‌ هاي لايه ‌بردار، داراي اسيدهاي ميوه با غلظت‌ هاي مختلف هستند.در طي مدت گذاشتن ماسک‌ روي صورت که معمولاً بين ۲۰ تا ۳۰ دقيقه است، بايد استراحت نمود. سپس به آرامي صورت را با آب ولرم شست و خشک کرد و در صورت قرار گرفتن در مقابل اشعه ماوراي بنفش (آفتاب، لامپ‌ مهتابي و کم مصرف، مانيتور کامپيوتر) از ضد آفتاب‌هاي مناسب پوست استفاده کرد.
 • از آنجايي که پوست بعد از استفاده از ماسک، مقداري لايه ‌برداري مي شود، ممکن است نسبت به آلرژن هاي (مواد حساسيت زا) موجود در محيط حساس ‌تر گردد، بنابراين پس از مصرف ماسک ‌ها بايد از صابون ‌هاي ملايم استفاده کرد.

انواع ماسک ها

در یک دسته بندی می توان انواع ماسک صورت  را به صورت زیر طبقه بندی کرد

۱) ماسک جامد

 ماسک ها به ژل یا پودر جامد و مایع با خواص متعدد وجود دارند. ماسک های جامد را قبل از مصرف باید حرارت داد. این ماسک برای رفع چین و چروک پوست مفید است.( ماسک ضد چین و چروک).

 روش مصرف: ماسک را روی تمام قسمت های صورت و گردن به جز اطراف چشم و روی لب پخش نمایید. بعد از چند دقیقه که ماسک روی صورت خشک شد، آن را به آرامی از روی صورت بردارید.

۲) ماسک پودری

 این نوع ماسک ها پاک کننده هستند و برای پوست های چرب استفاده می شود. این نوع ماسک را باآب میوه یا گلاب مخلوط کنید تا به  صورت مایع غلیظی درآید.

۳) ماسک ژله ای

 ماسکهای ژله ای از عصاره ی گیاهان تهیه شده و از طریق آب رسانی به پوست باعث طراوت آن می شوند.

۴) ماسک کرم

 این نوع ماسک ها آب رساننده و تقویتی می باشند و برای پوست های خشک مناسبند.

۵) ماسک مایع

 این نوع ماسک ها معمولاً تقویتی هستند و برای بعد از ۳۰ سالگی کاربرد دارند. این ماسک را به پوست مالیده، بگذارید تا خشک شود و بعد از ۳۰ تا ۳۵ دقیقه آن را کاملاً بشویید.

در دسته بندی دیگر، انواع ماسک های صورت که برای پوست به کار می روند، از قرار زیرند:

 • ماسک هایی برای پوست های چرب
 • ماسک هایی برای پوست های خشک
 • ماسک هایی برای پوسته شدن پوست
 • ماسک هایی برای پوست های نرمال و طبیعی
 • ماسک هایی برای برطرف کردن لکه های سیاهِ پوست
 • ماسک هایی برای برطرف کردن لکه های سفیدِ پوست
 • ماسک هایی برای برطرف کردن خارش و سرخی پوست
 • ماسک هایی برای برطرف کردن جوشهای چرکی یا دمل
 • ماسک هایی برای برطرف کردن چین و چروکِ پوست
 • ماسک هایی برای روشنایی و بازشدن رخساره و شادابی و طراوت آن
 • ماسک آرام کننده و آرامش بخش که پوست را مرطوب کرده و به آن شادابی و طراوت می دهد.
 • ماسک تحریک کننده که جریان خون را تسریع کرده و پوست را سفت و محکم کرده و به آن استحکام می بخشد.

به طور کلی می توان ماسک ها را در سه دسته کلی تقسیم بندی کرد: خانگی، تجاری و بیو .

در ماسک های خانگی معمولاً از ماست، عسل و میوه ها یا سبزیجاتی مانند خیار استفاده می شود(برای مطالعه طرز تهیه چند ماسک مفید و رایج کلیک کنید ) اما این ماسکها به اندازه ی ماسکهای تجاری مؤثر نیستند.

ماسکهای تجاری با فرمولهای خاص و ترکیبات فعال با دوز مشخصی درست شده اند و تهیه آنها در خانه ناممکن است. این ماسکها متناسب با نیاز متقاضیان تقسیم بندی می شوند و برای مثال، شما می توانید برای روشن کردن پوستتان یا شفاف سازی و جوان سازی و رفع چروکهای آن، ماسک مورد علاقه تان را پیدا کنید.

در ماسکهای بیو نیز از روغنهای گیاهی و سیلیکون استفاده شده تا پوست را صاف و جوان کند اما تأثیر آن در کوتاه مدت دیده نمی شود. ماسک شما از هر نوعی که باشد، استفاده صحیح و به موقع از آن، ضامن مؤثر بودن آن خواهدبود. در تقسیم بندی دیگر باید بگوییم در در بازار ماسک برای انواع پوست‌ها(پوست خشک، چرب، حساس) وجود دارد.

ماسک‌ هایی که برای پوست‌ های خشک و حساس استفاده می شوند، نسبت به ماسک هایی که برای پوست‌ های چرب به کار می روند، دارای چربی بیشتر و لایه‌ بردارهای ضعیف ‌تری هستند. نوع مرطوب‌ کننده‌ ها و لایه‌ بردارها در انواع ماسک ‌ها متفاوت است. آنچه هنگام استفاده از ماسک ‌ها مهم است، استفاده از ضد آفتاب‌ پس از مصرف ماسک در مواجهه با آفتاب، لامپ‌ های مهتابی و مانیتور کامپیوتر می ‌باشد.

متأسفانه استفاده نادرست از انواع مواد (به خصوص مواد گیاهی) به عنوان ماسک‌ صورت، نه تنها باعث بهبود کیفیت پوست صورت نمی ‌شود، بلکه باعث ایجاد حساسیت نیز می ‌شوند؛ از آن جمله می ‌توان به آب کرفس، لیموترش و جعفری و … اشاره کرد که به علت داشتن موادی به نام پسورالن، باعث می شوند پوست حساس شده و در اثر تماس با نور تیره گردد.

ماسک میوه‌ هایی مثل پرتقال و انبه نیز باعث حساسیت پوستی می ‌شوند. بنابراین این حرف که این مواد، گیاهی بوده و ضرری ندارند را نمی‌ توان پذیرفت؛ زیرا بسیاری از سبزیجات و میوه‌جات، در تماس با پوست منجر به واکنش ‌های حساسیتی می ‌شوند. معمولاً به طور کلی پس از استفاده ی ماسک‌ ها (به علت لایه ‌بردار بودن این ماسک ‌ها) پوست کمی روشن ‌تر به نظر می ‌رسد، اما اگر این ماسک‌ ها نامناسب انتخاب شوند و مراقبت های بعدی (مثل عدم مواجهه با نور آفتاب) صورت نگیرد، ضرر این ماسک‌ ها بیشتر از منفعت آن ها خواهد بود.

مواد ساده‌‌ای چون خیار که به صورت ماسک خانگی استفاده می ‌شود، معمولاً بدون ضرر هستند. حتماً در انتخاب ماسک‌ ها بایستی با متخصص پوست مشورت کرد. به طور کلی قبل از مصرف هر نوع ماسکی، باید کمی از آن را روی قسمت داخلی بازو تست کرد و اگر حساسیتی دیده نشد، آن را استفاده نمود. اکثر ماسک‌ های لایه ‌بردار، دارای اسیدهای میوه با غلظت‌ های مختلف هستند. در طی مدت گذاشتن ماسک‌ روی صورت که معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است، باید استراحت نمود؛ سپس به آرامی صورت را با آب ولرم شست و خشک کرد و در صورت قرار گرفتن در مقابل اشعه ماورای بنفش (آفتاب، لامپ‌ مهتابی و کم مصرف، مانیتور کامپیوتر) از ضد آفتاب‌های مناسب پوست استفاده کرد. از آنجایی که پوست بعد از استفاده از ماسک، مقداری لایه ‌برداری می شود، ممکن است نسبت به آلرژن های (مواد حساسیت زا) موجود در محیط حساس ‌تر گردد، بنابراین پس از مصرف ماسک ‌ها باید از صابون ‌های ملایم استفاده کرد.

پنج ماسک برای پوست های خشک

۱) هلو را له کرده چند دقیقه بر روى پوست می گذاریم. این ماسک تقویتی و آبرسان است.

۲) یک قاشق سوپخوری عسل را با یک زرده تخم مرغ به خوبی مخلوط کرده آن را بر روی صورت و گردن بمالید. نیم ساعت بعد با آب بشویید.

۳) گرد نارگیل را در شیر حل کرده خوب به هم بزنید تا خمیری شکل شود. آن را بر روی صورت مالیده بگذارید خشک شود، سپس با اب ولرم بشویید.

۴) آب خیار را با خامه مخلوط کرده و این محلول را به مدت نیم ساعت بر روی صورت بگذاریدو این ماسک خاصیت ابرسانی دارد.

۵)یک زرده تخم مرغ را خوب زده با آب هویج خوب مخلوط کنید و آنرا بر روی صورت و گردن بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه با آب ولرم بشویید و کرم رطوبت به پوست بزنید.

پنج ماسک برای پوستهای چرب

۱- مقداری کدو حلوایی رسیده را له کرده به صورت ماسک برای متعادل ساختن چربی پوست صورت استفاده کنید. یک عدد سفیده تخم مرغ را خوب بزنید. پس از کف کردن به آن نصف لیوان لیمو ترش اضافه کنید و به هم بزنید و روی تمام پوست بمالید پس از ۱۵ دقیقه با آب ولرم بشوئید.

۲- دو عدد گوجه فرنگی را در آب داغ فرو کنید. سپس پوست آن را بگیرید و گوجه فرنگی را له کرده روی پوست بخوابانید. صبرکنید تا خشک شود و بعد با آب ولرم بشویید.

۳- ۵ عدد توت فرنگی رسیده را خوب له کنید یا یک عدد سفیده تخم مرغ را خوب بزنید تا کف کند و چند قطره گلاب به آن افزوده روی پوست بمالید.بعد از ۳۰ دقیقه با اب ولرم بشویید.

۴-دو قاشق آب پرتقال و یک قاشق آب لیمو ترش را خوب مخلوط نمایید و به صورت بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه با آب ولرم بشویید.

۵- خیار را بپزید و له کنید، به صورت ماسک روى صورت بگذارید و پس از ۲۰ دقیقه با آب ولرم بشویید.

سه ماسک برای پوستهای معمولی و نرمال

۱- مقداری نعناع تازه را له کرده ویک قاشق سوپخوری روغن بادام شیرین به آن اضافه کنید تا بصورت خمیر درآید، بعد روی تمام صورت قرار داده پس از نیم ساعت با آب ولرم شسته وبعد کمی گلاب بصورت بمالید، سپس از کرم تقویتی استفاده کنید.

۲- گیلاس حاوی ویتامینهای زیادی است.آن را به تنهایی له کرده روی تمام پوست به مدت نیم ساعت قرار دهید، سپس با آب ولرم شسته وکمی گلاب بزنید.

۳- دو عدد زرد آلوی رسیده را پوست کنده با مقداری کوبیده جوانه گندم ویک قاشق عسل مخلوط کرده خوب به هم بزنید تا به شکل خمیر در آید و روی تمام صورت بخوابانید. پس از نیم ساعت شسته وکرم مرطو ب کننده به پوست بزنید.

ماسک برای شادابی صورت

یک قاشق عسل، کمی جوش شیرین، یک قاشق شیر، یک قاشق چایخوری لانولین. مواد بالا را با هم مخلوط کرده به هم بزنید تا خوب حل شود. سپس روی صورت بگذارید و پس از ۱۵ دقیقه بشویید

ماسک هایی برای پوست های چروک

* ماسک سیب: سیب تازه را خوب رنده کنید تا به صورت پوره دراید. یک قاشق روغن زیتون به آن بیفزایید. خوب مخلوط کنید و به صورت و گردن بمالید. بعد از ۲۰ دقیقه با شیر پاک کنید و با آب ولرم بشویید.

* ماسک ریواس: ریواس له شده را با مقداری سرکه مخلوط کرده بر روی تمام صورت بگذارید. این ماسک برای از بین بردن کک مک و جوشهای چرکی و از بین بردن جای جوش و آثار آن بسیار مفید است.

* ماسک سیب زمینی: سیب زمینی خام را رنده کرده مقداری شیر و گلاب به آن اضافه نموده، جهت نرمی و لطافت پوست صورت مصرف کنید

*ماسک موم: پرده ای از موم عسل را به عنوان ماسک زیبایی بر روی صورت کشیده، بعد از ۱۵ دقیقه آن را باآب ولرم بشویید. جهت از بین بردن چین و چروک پوست صورت مفید است.

* ماسک سرکه و عسل: مقداری عسل و سرکه را مخلوط کرده به روی لکه های صورت بمالید. این ماسک برای از بین بردن حالت کبودی زیر چشم مصرف می شود.

* ماسک زیبایی: قبل از آرایش، دوعدد زرده تخم مرغ را با یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق روغن بادام و یک قاشق آب لیمو خوب مخلوط نموده و به مدت ۱۰ دقیقه روی صورت بگذارید. پس از آن با آب شسته و آرایش را شروع کنید.

روش استفاده از  ماسک

 هر نوعی  از ماسک را به  صورت لایه ای نازک به تمام سطح پوست صورت  تا گردن بمالید. در این فاصله دو قطعه پنبه را به محلول دم کرده ی گل بابونه آغشته کرده و در پشت چشم قراردهید. بعد از چند دقیقه ماسک را از روی صورت بشویید و یک لایه ی نازک مرطوب کننده روی سطح پوست بمالید.

محرک های پوستی

 استفاده از محرک پوستی برای این است که فعالیت پوست و جریان خون را در پوست بهبود بخشد. این کار سبب تغذیه بهتر پوست و رسیدن اکسیژن به سلول های پوست می شود. گاهی اوقات تحریک پوستی با ماسک و بخور صورت می گیرد. تمام ماسک ها سلول های پوستی راآب رسانی  می کنند که این عمل باعث سردشدن سطح پوست و آرامش پوست می شود. گاهی اوقات این مواد با اضافه کردن الکل تقویت می شوند. پس از برداشتن ماسک از روی پوست، عروق خونی منبسط شده و پوست قرمز به نظر می رسد. با استفاده از این ماسک لایه ی داخلی پوست حجیم شده و باعث صاف شدن سطح پوست می شود و با چنین تحریکی یک بهبودی موقت در پوست به وجود می اید. ماسک ها معمولاً حاوی موادی هستند که سطح پوست را از وجود چربی و آلودگی های دیگر تمیز می کنند. همه ی ماسک ها به دونوع برداشتنی و شستنی تقسیم می شوند. نوعی که آن را می شوییم بهتر است و قدرت بیشتری برای مکیدن چربی و کثیفی دارد؛ نوع دیگر ماسک کندنی  است که حاوی لاستیک است و مانند نوار چسب سطح کثیف و سلول های مرده ی پوست را برمی دارد. برای پوست چرب باید دوبار  در هفته از ماسک استفاده کنید و برای پوست معمولی و خشک یک بار در هفته مناسب است. این ماسک ها را برای پوست گردن نیز می توانید  استفاده کنید.

طرز تهیه چند ماسک مفید و رایج

در اینجا طرز تهیه چند ماسک مفید و رایج را می خوانید. هر ماسک را باید بیست تا سی دقیقه برروی پوست قرار داد و سپس با آب کاملاً شست تا پاک شود. به جای شستشو با آب میتوان ماسک را با پنبه آغشته به گلاب از روی پوست پاک کرد.

ماسک آناناس

این میوه تأثیر جالبی بر جوش های غرور به ویژه گلوله های چربی زیر پوستی (جوش های کیستیک) دارد. برای تهیه ماسک آناناس کافی است که یک آناناس رسیده را پوست بکنید و در مخلوط کن بریزید تا به صورت مخلوط غلیظی در بیاید. سپس به اندازه وزن آن به آن الکل میوه ( الکل اتیلیک ) بیفزایید و یک لیوان روغن آفتابگردان به مخلوط حاصل اضافه کنید. حال می توانید روزی یک بار، هر بار بیست تا سی دقیقه، این مخلوط را به صورت ماسک بر روی صورت خود قرار دهید و سپس آن را با آب سرد بشویید .

ماسک پرتقال

یک پرتقال را پوست بکنید، هسته ها و پوست های نازک پره های آن را جدا کنید، روی پوست صورت خود بخوابانید و پس از بیست دقیقه با آب سرد بشویید. این ماسک برای درمان جوش های غرور جوانی ( آکنه ) مؤثر است ولی افرادی که پوست خشک دارند نباید آن را مصرف کنند

ماسک آلوی قرمز

هفت یا هشت عدد آلوی قرمز تهیه کنید و هسته ی آن ها را جدا کنید . سپس آن ها را با افزودن ده قطره روغن بادام کاملاً با یکدیگر مخلوط کنید تا به صورت یک ماده خمیری در آید. سپس این مخلوط را به مدت بیست دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید و سپس با آب بشویید. این ماسک به ویژه در کسانی که منافذ پوستی آن ها مثلاً در پوست روی بینی ، باز و زشت منظره شده، مؤثر است و پوست را زیبا می کند. استفاده از این ماسک را به کسانی که پوست چرب دارند هم توصیه می کنیم.

ماسک خیار

یک یا دو خیار را رنده کنید و به صورت ماسک بر روی پوست صورت خود قرار دهید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک نمایید. ماسک خیار تأثیر زیادی در ایجاد طراوت و شادابی و لطافت پوست دارد.

ماسک نعنا

۴ تا ۵ برگ نعنا را خرد کنید. خیار را پوست کنده، تخم های ان را خارج و آن را رنده کنید. برگهای نعنا را به خیار اضافه کنید. سفیده یک تخم مرغ را جداگانه هم بزنید و بعد به مخلوط خیار و نعنا اضافه کنید. این ترکیب را به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت خود بگذارید، سپس با آب بشویید و با دستمال خشک کنید.

ماسک زرده تخم مرغ

به کسانی که پوست خشک دارند توصیه می شود که از این ماسک استفاده کنند تا پوستشان نرم و لطیف شود. زرده تخم مرغ مملو از چربی و کلسترول است و چربی پوست را تأمین می کند. برای تهیه ماسک زرده تخم مرغ کافی است یک زرده تخم مرغ را با چند قطره سرکه سیب و چند قطره روغن بادام یا زیتون یا آفتابگردان مخلوط کنید و به مدت بیست دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس آن را به وسیله ی آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کنید.

اگر پوستی چرب دارید باید هفته ای یک بار از این دستورالعمل استفاده کنید: یک زرده ی تخم مرغ؛ کمی روغن زیتون و ۶ قطره آب لیمو را با هم مخلوط کرده و این مخلوط را روی صورت بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه بااب سرد بشویید.

ماسک سیب

۱) ماسک ۱: یک سیب را پوست بکنید و آن را نصف کنید و یک نیمه آن را خرد کنید و با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط نمایید و خوب هم بزنید. سپس آن را بر روی صورت و گردن بمالید، آنگاه پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید. برای این کار، ماساژ را از پایین گردن شروع کنید و به طرف بالا بیایید. سپس از سمت راست گردن به سمت چپ و بالعکس ماساژ دهید. آنگاه با نوک انگشتان به پوست صورت خود ضربات آرامی بزنید تا جریان خون پوست بیشتر شود. حال کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و پس از بیست دقیقه آن را بشویید.این ماسک باعث جلوگیری و درمان چروک صورت و سبب طراوت و تقویت پوست می شود.

۲)ماسک ۲: یک سیب بزرگ را خوب رنده کرده، با دو قاشق چایخوری شیر مخلوط کنید و به آرامی روی پوست صورت و گردن بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه با آب سرد بشویید. بدین ترتیب صورتی نرم و لطیف خواهید داشت.

ماسک ذرت: این ماسک ها در پاکسازی پوست بسیار مؤثراست. برای تهیه ی آن، آردجو یا آرد ذرت را با کمی آب به شکل خمیر در آورید و ماده ی به دست آمده را روی پوست بگذارید. اگر منافذ پوستتان خیلی باز است، کمی آب گوجه فرنگی یا یک عدد سفیده ی تخم مرغ به آن بیفزایید.

ماسک سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ را با همان مقدار الکل طبی (الکل سفید) مخلوط کنید و آن را با نوک انگشتان خود بردارید و روی پوست بگذارید و ماساژ دهید. روش ماساژ باید از پایین به بالا و از سمت راست به چپ و چپ به راست باشد. سپس کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و بیست دقیقه بعد بشویید.این ماسک نیز برای رفع چین و چروک صورت مناسب است. دقت کنید اگر به تخم مرغ آلرژی داشته باشید نباید از این ماسک استفاده کنید

ماسک هلو

برای تهیه این ماسک کافی است سه یا چهار هلوی تازه را بشویید و هسته آنها را خارج کنید. (لازم نیست پوست هلوها را بکنید.) هلوها را له کنید و با یک زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری پودر جوانه گندم کاملاً مخلوط کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه بعد آن را با آب سرد یا پنبه آغشته به گلاب پاک کنید.این ماسک در رفع خشکی پوست و ایجاد طراوت و تازگی و جلوگیری از چروک صورت بسیار مؤثر است.

ماسک لیموترش

این ماسک برای پوست های خشک مفید است. برای تهیه این ماسک، آب یک لیموترش تازه را بگیرید و با یک زرده تخم مرغ و چند قطره روغن بادام یا آفتابگردان مخلوط کنید و بر روی پوست بمالید و ماساژ دهید و پانزده دقیقه بعد آن را بشویید.

ماسک گلابی

این ماسک برای پوست های چرب بسیار مفید است . استفاده از این ماسک را به افرادی که منافذ پوستی آنها واضح و نازیبا شده توصیه می کنیم. برای تهیه آن کافی است که یک گلابی رسیده را خرد کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه ی بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید

ماسک جوش شیرین

درست کردن این ماسک بسیار ساده است و اگر با پوستتان سازگاری کند بسیار مؤثر می‌باشد. یادتان باشد، دلیل پیدایش همه جوش‌ها یکسان نیست به همین دلیل باید ماسک‌ها و داروهای مختلفی را امتحان کنید تا ببینید کدامیک برایتان مؤثر‌تر است. برای درست کردن این ماسک فقط به دو ماده نیاز دارید: جوش شیرین و آب. بعد ازاینکه صورتتان را با یک ماده تمیزکننده خوب شستشو دادید، کمی از این دو ماده را با هم مخلوط کرده و روی پوستتان بمالید. وقتی کلِّ صورتتان را با این ماسک پوشاندید، بگذارید مدتی روی پوست بماند. در این زمان می‌توانید کارهای دیگرتان را انجام دهید یا دراز کشیده و کمی استراحت کنید. سپس جوش شیرین را از روی پوستتان شسته و ببینید که چقدر پوستتان نرم و صاف می‌شود. اگر این ماسک با پوستتان سازگار بود و جوش‌هایتان بهتر شد، چند بار در هفته از آن برا از بین بردن کامل جوش‌هایتان استفاده کنید.

ماسک هویج

هویج و مقداری جعفری را در میکسر به صورت پوره در آورید .این ماده خمیر مانند را بر روی صورت و گردن مالیده و بعد از ۲۰ دقیقه با آب ولرم بشوئید . ماسک هویج پوست را از سموم مختلف پاک کرده و ظرافت و لطافتش را به آن بازمی گرداند.

ماسک انگور

این ماسک برای همه نوع پوست قابل استفاده می باشد. سعی کنید که ماسک را روی صورت تمیز بگذارید و بعد از اینکه آن را شستید، کمی مرطوب کننده به پوست بزنیئ.(پوستهای معمولی و یا خشک). مواد لازم: یک چهارم سیب، ۵ عدد انگور، یک قاشق غداخوری عدس پخته، یک قاشق غذاخوری ماش پخته، یک چهارم هویج پخته، یک قاشق غذاخوری شیر، یک قاشق غذاخوری گلاب، یک قاشق غداخوری جوانه ماش. همه ی این مواد را با هم در مخلوط کن ریخته و بعد برای مدت ۲۰ دقیقه روی صورت بگذارید، سپس با آب ولرم بشویید

ماسک کرفس

این ماسک برای افرادی که پوست چرب دارند و به طور مرتب و به خصوص با شروع فصل گرما جوش می زنند، مناسب است. مواد لازم: یک ساقه کرفس یک چهارم، سیب یک چهارم، خیار یک چهارم، سیب زمینی ۲ ال ۳ عدد، چغاله بادام ۲ قاشق غذاخوری و ماست. تمام مواد را با هم در مخلوط کن ریخته و سعی کنید مایع غلیظ شود. می توانید از کمی برنج کته شده ی بدون نمک و روغن برای غلظ کردن ماسک استفاده کنید. صورت خود را بشوییدف سپس این ماسک را برای مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی صورت بگذارید و بعد با آب ملایم شستشو دهید.

ماسک چروک چشم

۱)روغن کرچک را یک شب روی پوست مالیده و تا صبح بگذارید بماند.

۲) برای از بین بردن چروک های اطراف چشم از سفیده ی تخم مرغ استفاده کنید. سر انگشت خود را به سفیده تخم مرغ آغشته کرده و به آرامی به اطراف چشم ها بمالید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه بماند، سپس چشم ها را با آب سرد بشویید.

ماسک سلامتی هر نوع پوست

یک زرده ی تخم مرغ، یک قاشق چایخوری عسل، چندقطره روغن زیتون و چند قطره آب لیمو را باهم مخلوط کرده، سپس آن را روی صورت بگذارید و بعد از ۱۵ دقیقه با آب گرم بشویید تا صورتتان کاملاً پاک شود و بعد از آن حتماً با آب سرد صورتتان را بشویید.

ماسک باطراوت کردن پوست

۱) ماست طبیعی ماده ی خوبی برای طراوت پوست صورت است. آن را روی پوست تمیز بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه باآب سرد بشویید. این ماسک جوش ها را به سرعت از بین می برد.

۲)مقداری گلاب و روغن فندق و آب پرتقال را باهم مخلوط کنید و در یک شیشه بریزید و هر روز صبح بعد از شستن صورت کمی روی پوست بپاشید.( یا مقدارکمی از آن را با انگشت روی پوست صورت خود بمالید.)

رفع چین و چروک

یک لایه ی نازک عسل را روی صورت بکشید و بگذارید به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست صورت بماند. سپس با صابون و آب خنک صورت خود را بشویید. این کار برای از بین بردن چین و چروک نیز مؤثر است.

ماسک روغن زیتون و تخم مرغ

روغن زیتون و تخم مرغ پوست را نرم و لطیف میکند؛ چند قطره روغن زیتون را با یک زرده ی تخم مرغ مخلوط کنید و روی پوست صورت بمالید و بگذارید به همان حالت خشک شود و بعد از ۱۰ دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید.

ماسک درخشش چشم

از چشمانتان مراقبت نمایید تا چشمانی جذاب داشته باشید. به چند طریق می توانید درخشش چشمان خود را حفظ کنید:

-یک کپسول ویتامین E را بشکنید و روغن آن را به آرمی اطراف چشم ها بمالید. از طرفی بدنیست بدانید خوردن روزانه یک مشت تخم گل آفتابگردان به خوبی تأمین کننده ی ویتامین E می باشد.

– مقداری آب سرد در کف دستتان ریخته و چند بار داخل آب، چشمانتان را باز و بسته کنید. اگر هر روز این کار را انجام دهید، در تمام روز چشم های براقی خواهید داشت.

– خیار و سیب زمینی تسکین دهنده ی خوبی برای هرگونه تورم هستند و حلقه های تیره و کبودی اطراف چشم را بهبود می بخشند.

ماسک رفع خستگی چشم

برای شفافیت چشم روی تخت دراز بکشید و پاها را بالاتر از سطح سر قراردهید و هر دو چشم را با دو چای کیسه ای مصرف شده ی سرد و مرطوب بپوشانید.

ماسک برطرف کردن پف چشم

پنبه ای را در یک فنجان چای خیس کنید و به مدت ۱۵ دقیقه روی چشمانتان بگذارید و مدتی استراحت کنید، سپس چشم ها را باآب سرد بشویید، مشاهده می کنید که پف چشم برطرف گردیده است.

تهیه ی کرم ضد چین و چروک

مواد لازم برای تهیه ی چنین کرمی عبارت است از : ۵۰ گرم آب پیاز، ۲۵ گرم شیره ی سوسن، ۵۰ گرم عسل، ۲۵ گرم موم سفید خالص.

طرز تهیه: این مواد را کمی حرارت دهید تا موم آب شود، سپس آن را با مواد دیگر مخلوط کنید و بگذارید تا کمی سرد شود و شب ها پیش از خواب قشر نازکی از آن را روی پوست بگذارید. یک ساعت بعد چربی اضافی پوست را بگیرید و صبح روزبعد صورت را بشویید. بدین ترتیب چین و چروک موجود در پوست صورت به طرز قابل توجهی کاهش می یابد. پوست بیش از هرچیز به ویتامینA احتیاج دارد. ویتامینA در گوشت کم چربی، پنیر، کره، ماهی، میوه های زرد، سبزیجات، گوجه فرنگی و هویج به وفور یافت می شود. یکیدیگر از عوامل سلامتی پوستف بخور و استفاده از آب گیاهان است. بعد از بخور میتوانید از تونیک های جمع کننده ی پوست مانند خیار رنده شده، آب کدوی صاف شده یا گلاب استفاده کنید. برای بخور هرنوع پوستی یک سری از گیاهان مناسبند. به جدول نگاه کنید:

پوست خشک جعفری – ختمی – خرفه – گل گاوزبان- بنفشه
پوست چرب بومادران- همیشه بهار-گزنه – مریم گلی- رازیانه- اسطوخودوس- برگ شمعدانی
پوست مختلط برگ بو – گل بابونه- گلبرگ گل سرخ – آویشن – اکلیل کوهی
پوست معمولی گل گاو زبان – نعناع نیزه ای – شکوفه لیمو

انواع ماسک و خواص آنها

مرطوب کننده و مقوی انگور – سیب – گلابی – هلو
تنظیم کننده ی رنگ پوست و جمع کننده یمنافذ و ضد عفونی کننده مرکبات – آب جعفری
نرم کننده و کاهش دهنده ی چربی خیار – کدو – توت فرنگی – انگورسیاه – توت قرمز – گوجه فرنگی – کرفس – کلم
نرم کننده ی پوست های خشک و سخت مثل (آرنج و زانو) زردآلو – هلو – نارنگی – خربزه – روغن بادام +گلیسیرین،شیر- لیموترش –آب+ گلیسیرین
روشن کننده و تنظیم کننده ی چربی پوست انگور- غلات و   دانه ها – ماست لیمو ترش- سفیده ی تخم مرغ +شیر و لیمو ترش
سبب کاهش چربی و انسداد منافذ پوست کائولن – گِلِسرشوی- گوجه فرنگی –سفیده ی تخم مرغ – لیموترش- عسل + جو دوسر
پاک کننده وخشک کننده ی پوست ماست – سفیده ی تخم مرغ- لیمو ترش- سرکه
نرم کننده ی پوست های خشک عسل – روغن بادام – تخم مرغ – موز- روغن زیتون – شیر
سبب از بین بردن لکه های روی پوست آب پیاز
سبب از بین بردن چین و چروک آب پیاز+ عسل، روغن کرچک- ماهی - خیار

تذکرات مهم

 • بهتر است قبل از استفاده از هر ماسکی صورت را بخور داده و پوستش را نازک نمایید تا اثرات ماسک دوچندان گردد.
 • هرگز ماسک را در زیر چشم و یا روی پلک چشم نزنید و اطراف چشم را از بالای ابرو تا زیر چشم به صورت دو دایره خالی از ماسک رها کنید
 • پس از گذاشتن هر نوع ماسکی به محض احساس سوزش یا خارش، پوست را با آب نیمه سرد بشویید زیرا ممکن است پوست شما به آن ما
 • سک حساسیت داشته باشد.
 • قبل از گذاشتن هر گونه ماسکی صورت خود را با تقویت کننده های پوست خوب شستشو دهید و پاک کنید. توصیه می کنیم از تقویت کننده با عصاره لیمو و یا فندق استفاده کنید.
 • از صابون هایی که پوست را خشک می کنند اجتناب نمایید.همچنین سعی کنید برای درست کردن ماسک های صورت از آب ساده بدون الکل استفاده کنید . آبهای معدنی حاوی میزان فراوانی مواد معدنی و دیگر موادی که می توانند پوست را تحریک نمایند می باشند.

چند نکته مهم در مورد روش درست ماسک زدن

 • ابتدا موهای خود را از صورت کنار بزنید و به پشت سر ببندید.
 • یک پاک کننده به کار ببرید.
 • پنبه ، تونیک، یا یک ماده تازه کننده را برای تمیز کردن باقیمانده ی اثرات پاک کننده به کار ببرید.
 • کرم مرطوب کننده ی سبک را به طور خال خال روی پیشانی و گونه ها و چانه قرار دهید و بعد به تمام پوست صورت پخش کنید.
 • صورت را با آب نیمرگرم تمیز بشویید.
 • ماسک را روی تمام پوست صورت و گردن قرار دهید ولی به دایره ی دور چشم نمالید.
 • چشمها را با یک پارچه ی مرطوب یا پنبه ای که در کمی شیرخیس کرده اید بپوشانید. برای مدت ۲۰ دقیقه بگذارید ماسک روی پوست بماند و استراحت کند.
 • ماسک را پاک کنید و صورت و گردن را بشویید. سپس با حوله خشک کنید و یک لایه ی نازک مرطوب کننده بزنید

  شش سؤال رایج درباره ماسک صورت

 • ماسک ها را باید هرچند وقت یک بار استفاده کرد؟ماسک‌ های مرطوب‌ کننده باید دو بار در هفته استفاده شوند، اما اگر در آب و هوایی خیلی گرم، سرد یا خشک زندگی می ‌کنید و پوست ‌تان خشک شده است باید از ماسک ‌های مرطوب‌ کننده به طور روزانه استفاده کنید. در رابطه با ماسک‌ های روشن ‌کننده پوست باید به این نکته توجه کرد که این ماسک ‌ها حاوی مواد لایه ‌بردار و ملتهب‌ کننده هستند که استفاده بیش از حد از آن ها می ‌تواند مُضر باشد. در مورد ماسک‌ های پاک ‌کننده هم باید گفت استفاده بیش از اندازه می ‌تواند به پوست آسیب برساند .
 • بهترین طرز استفاده از ماسک ها چیست؟ابتدا هر نوع آرایشی را از روی پوست ‌تان پاک کنید. بعد در یک فضای مرطوب‌ و گرم مانند حمام قرار بگیرید تا منافذ صورت ‌تان باز شود. حتی می ‌توانید بعد از حمام کردن، صورت‌ تان را لیف بزنید تا سلول‌ های مرده از روی آن پاک شده و راه برای ورود ترکیبات فعال باز شود. در صورتی که مایل هستید از ماسک‌ های مرطوب‌ کننده استفاده کنید لایه ‌ای ضخیم از ماسک را روی پوست صورت و گردن بمالید تا پوست آن چه را نیاز دارد جذب کند. می‌ توانید از سمت پایین به بالا برای کشیدن پوست به سمت بالا و وارد کردن مواد فعال به عمق پوست، صورت و گردن را ماساژ دهید. به این مسئله توجه داشته باشید که نباید مواد را به اطراف چشم که پوست آن بسیار نازک است بمالید چون در این صورت احتمال تورم و تحریک پوست وجود دارد.
 • نتایج گذاشتن ماسک چه موقع ظاهر می ‌شوند؟به محض آن که از ماسک استفاده کنید می ‌توانید اثرات فوق‌ العاده آن را ببینید. پس از استفاده، پوست، تازه، نرم و زیبا می‌ شود اما تمامی این آثار فردای روز استفاده، ناپدید خواهند شد. این آثار تنها زمانی باقی می ‌مانند که شما به طور مرتب از ماسک ‌ها استفاده کنید و مواد فعال آن بتوانند وارد پوست شده و تأثیر کنند .
 • استفاده از یک ماسک بهتر است یا استفاده از چند نوع ماسک؟استفاده از خوبی ‌های چند ماسک مسلماً بهتر از یک نوع ماسک خواهد بود. بهترین کار این است که بر حسب نیاز خود مثلاً ۳ نوع ماسک مرطوب ‌کننده، روشن ‌کننده و جوان ‌کننده را انتخاب کنید و در طول هفته به نوبت از آن ها استفاده کنید. هرگز پشت سر هم از دو ماسک استفاده نکنید؛ زیرا پوست نیازمند زمانی برای دریافت مواد فعالی است که روی آن نشسته است. اگر پوست چرب یا مخلوطی دارید، ماسک آب‌ رسان را روی گونه و گردن و هم‌ زمان ماسک پاک ‌کننده را روی پیشانی، بینی و چانه بمالید.
 • آیا باید ماسک را از روی صورت شست یا باید گذاشت خشک شود؟زمانی که ماسک باید روی صورت استراحت کند، ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است. اگر از ماسک آب‌ رسان استفاده می‌ کنید یا تقویت‌ کننده، می ‌توانید مدت زمان بیشتری آن را روی صورت باقی بگذارید اما در مورد ماسک‌ های تمیز کننده یا روشن ‌کننده باید آن را در زمان معین نوشته شده روی بسته پاک کرد؛ چون در غیر این صورت احتمال آسیب دیدن پوست وجود دارد. اگر این نوع ماسک ‌ها را به موقع از روی پوست پاک نکنید، حس گزش و سوزش خواهید کرد.
 • آیا ماسک‌ ها می‌ توانند جوش ‌های سر سیاه را هم از بین ببرند؟ماسک‌ های پاک ‌کننده می ‌توانند مشکل جوش‌ های سیاه را از بین ببرند. نقطه‌ های سیاه روی پوست در واقع چربی‌ های اکسید شده روی پوست هستند که سیاه شده‌ اند. به کمک یک ماسک پاک ‌کننده می ‌توانیم یک لایه از سبوم روی پوست را پاک کنیم اما برای بر طرف کردن کامل آن ها لازم است به یک متخصص پوست مراجعه کنید. ماسک ‌ها تنها برای پیشگیری از بروز آن ها و پاک کردن پوست مناسب‌ هستند نه برای درمان همیشگی.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی، کتاب راز جذابیت، چگونه زیباتر شویم