مراقبت از مو

 مراقبت از مو

توجه به این نکته ضروری است که هرچند مو از سلول های مرده تشکیل شده است ولی حالت آن از وضع درون انسان حاکی است.تقویت موی سر از جمله حساسیت های یک فرد اجتماعی است؛ مو خود سلولی بی جان است ولی به انسان جان می بخشد. تصور یک انسان بدون مو ابرو و مژه که بیشتر به یک روح شبیه است، یک تصور ترسناک می باشد.

متأسفانه برخی محصولات آرایشی وبه اصطلاح بهداشتی بیش از آن که به تقویت موی سر کمک کنند، ضرری می رسانند که تا سالها ماندگار و پا برجاست. استفاده از مواد نفتی چون پارافین ویا روغن هایی که از ترکیبات آن کسی جز سازنده آن آگاه نیست چون انواع واکس های مو وکرم های مو و... برای بعضی از مردم علی الخصوص جوانان عادت شده است(جالب اینجاست که انتظار ریزش ویا سفید شدن یک دانه مو راهم ندارند!!!).

استفاده از موادی که هیچ بار تغذیه ای برای بدن ندارند، اصطلاحاً فقط شکم پرکن هستند و بدن را با فقر مواد غذایی روبرو می کند که خود از عوامل موثر ریزش مو سفید شدن و... میباشد. (موادی چون چیپس پفک تخمه و...از همین دسته اند).یکی دیگر از علل بسیار مهم ریزش وضعف مو در مردان استعمال دخانیات می باشد که حتی با علم به ضرر آن باز هم شاهد ترویج آن در بین جوانان وحتی پزشکان می باشیم. استعمال سیگار باعث جمع شدن چربی زائد در حول پیاز مو شده ومانع رسیدن مواد غذایی به آن می شود.

انجام برخی کارها که البته نیاز به همت والا واراده ای استوار دارد در امر تقویت موی سر و مراقبت از مو از اهمیت زیادی برخودار است؛ به طور مثال کمتر خانواده ای است که برنج (منبع بزرگ ویتامن به خصوص ویتامین های خانواده B1) را به طور صحیح مصرف کند و آنرا آبکش نکند .ما به پوست برنج که همان سبوس است به چشم ماده ای زائد وکاه صفت نگاه می کنیم، در حالی که در کشورهای غربی با استفاده از آن انواع داروها را برای سفید شدن پوست وسیاه شدن مو می سازند.

نازک شدن تارهای موی سر

موی سر هر روز در حال رشد و تکثیر است و موهای سالم به صورت ۱ سانتیمتر رشد دارد که این رشد موها بستگی به افراد دارد اما می توان گفت که موهای افراد سالم بسته به ارث در حالت عادیشان باید یک سانتیمتر رشد داشته باشد.اولین علت نازک شدن تارهای موی سر را می توان نداشتن تغذیه صحیح دانست، بخصوص میزان پروتئین دریافتی در افراد باید به مقدار مناسبی باشد تا این پروتئین وارد دستگاه گوارش شده و تبدیل به آنزیم و تبدیل به ترکیبات قابل جذب که همان آمینو اسیدها هستند شده و پروتئین را بسازد.

وجود ویتامین ها برای تکثیر سلولی و تقویت موی سر بسیار ضروری است و آهن و روی از دیگر عناصر ضروری برای رشد و سلامت موها و پیشگیری از نازک شدن تارهای موی سر محسوب می شوند، همچنین بیوتین در رشد مو بسیار مؤثر است البته وجود ویتامین هایی مثل ویتامین A،B،K هم برای رشد سلولی مو لازم هستند و از مهم ترین راههای تقویت موی سر محسوب می شود.

تغذیه نامناسب، کمبود روی و آهن بخصوص در خانم ها، بیماری هایی نظیر تب های طولانی، اعمال جراحی که با همراه با بیهوشی هستند، استرس های شدید روحی، داروهایی که از تکثیر سلولی جلوگیری می کنند مثل داروهای ضد سرطان، رادیوتراپی، بیماری های سیستمیک مثل کم کاری و پرکاری تیروئید در نازک شدن تارهای موی سر و ریزش مو  نقش دارند.

درمان و تقویت موی سر

برای داشتن موهای سالم و زیبا، داشتن تغذیه مناسب با انواع پروتئین ها و ویتامین ها به عنوان یکی از روشهای مراقبت از مو اهمیت ویژه ای دارد، همچنین افراد توجه داشته باشند در صورتی که روزانه به شستشوی موهای خود می پردازند باید از شامپوهایی استفاده کنند که قدرت پاک کنندگی کمتری داشته و از صابون هایی با PH اسیدی استفاده نمایند. تمام شامپوها و محصولاتی که تبلیغ می شود و گفته می شود که حاوی پروتئین و ویتامین ها هستند و موجب رشد مو می شوند جنبه تبلیغاتی دارد چرا که موهای خارج از بافت پوست، مرده هستند و باعث تقویت و رشد مو نمی شوند و بنابراین کار این شامپوها تنها شستشوی موها است.

۱-تغذیه مو

تغدیه نامناسب باعث ریزش مو می شود.

مو به طور مرتب در حال رشد است و تغذیه مناسب نقش بسزایی در رشد،سلامت و تقویت موی سر دارد. كمبود ويتامين ها و عناصر مختلف از مهمترين دلايل ريزش مو هستند. رژيم هاي سريع كه با كاهش سريع وزن، كمبود ويتامين ها و عناصر مختلف همراه است، باعث اختلال در رشد و شادابي مو مي شود. پروتئين در رشد مو اهميت بالايي دارد و حذف آن از رژيم غذايي به سلامت مو آسيب جدي وارد مي كند. كم خوني و فقر آهن باعث ريزش مو مي شود و به همين منظور مواد غذايي حاوي آهن و اسيد فوليك بايد در دستور غذايي افراد قرار گيرد. عناصر مس، روي و ويتامين هاي گروه B از جمله موادي هستند كه در رشد و سلامت مو مؤثر هستند و بايد به طور متعادل مصرف شوند. كم كاري و پركاري تيروئيد و اختلال در ترشح هورمون هاي جنسي نيز ريزش مو را به همراه دارد. پس همواره باید به دنبال راهی برای مراقبت از موی سر باشیم.

تغذیه سالم همانطور که در سلامت کل بدن ضروری است، بی تردید برای رشد و تقویت موها نیز اهمیت دارد. وقتی یک رژیم جدید ویتامینی را آغاز می کنید، معمولاً ۲ تا ۳ ماه وقت لازم است تا نتایج به کاربردن آن را برروی وضعیت موی خودتان ببینید. این  بدین معنی  است که  صبوری  و ادامه دادن برای رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار حائز اهمیت است. همچنین بسیار مهم است که قبل از شروع هر برنامه ویتامینی جدید، حتماً موضوع را با پزشک خود در میان  بگذارید؛ به ویژه اگر بیماری یا مشکل خاص و بهداشتی دارید.

منابع غذایی مهم در سلامت مو

در زیر منابع برخی از عناصر مهم و موثر در سلامت و تقویت موی سر ذکر شده است، اگر به دنبال موثرترین مواد غذایی برای مراقبت از موی سر خود هستید حتما به توصیه های زیر توجه کنید :

- پروتئین

پروتئین اساس و پایه ی نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن ، پوست و ... می باشد و در موادی مانند انواع گوشت ( مرغ ، ماهی و گوشت قرمز ) ، تخم مرغ ، لبنیات و حبوبات به میزان فراوان وجود دارد. در مواد نشاسته ای مثل نان ، برنج ، ماکارونی و سبزی ها نیز به مقدار کمی وجود دارد. اسیدهای آمینه اجزای تشکیل دهنده پروتئین ها هستند که در مواد ذکر شده در بالا وجود دارند.

- کلسیم و منیزیم

گروه شیر و لبنیات منابع غنی کلسیم و منیزیم و نیز پروتئین هستند. اگر فردی دچار عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در شیر ) باشد و از سایر مشتقات لبنیاتی نیز برای تأمین نیازهای بدن خود استفاده نکند، باید به طور روزانه مکمل کلسیم مصرف کند و مصرف سایر غذاهای غنی از پروتئین را نیز افزایش دهد.

- آنتی اکسیدان ها

شامل ویتامین E ، ویتامین C ، بتاکاروتن ( پیش ساز ویتامین A که در سیب زمینی شیرین، هویج ، اسفناج پخته، کدو حلوایی ، طالبی ، زرد آلو ، کلم بروکلی ، گریپ فروت قرمز وجود دارد ) ، روی و سلنیوم می باشد. رژیم های غذایی نامناسب توأم با سیگار کشیدن و آلودگی هوا باعث فعال شدن رادیکال های آزاد و به خطر افتادن سلامت فرد می شود.

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که می توانند اثر رادیکال های آزاد را خنثی کنند. همچنین باعث ساخته شدن موی جدید، تقویت موی سر و استحکام آن می شوند. در مورد کاهش مصرف نمک و اثر آن در توقف ریزش مو نظریه هایی ارائه شده است، اما در صحت این نظریه ها تردید وجود دارد . ولی در هر حال کاهش مصرف نمک برای سلامت عمومی بدن مفید است.

- چربی

دانشمندان ژاپنی بر اساس تحقیقات خود معتقدند که وجود چربی زیاد در رژیم غذایی مردان، مکانیسم طاسی را سرعت می بخشد. به این ترتیب که قسمتی از پوست سر آنزیمی به نام گاما- آلفا- رداکتاز تولید می کند. این آنزیم باعث تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) می شود که این ترکیب باعث ریزش مو می شود. غدد چربی مجاور هر فولیکول مو نیز این آنزیم را تولید می کنند.

وجود چربی زیاد در غذا باعث تحریک غدد چربی و افزایش فعالیت این غدد برای تولید آنزیم نام برده می شود. بهترین توصیه این است که غذاهای مفید و خوشمزه اما کم چرب مصرف نمایید. البته این عمل باعث رویش موی جدید نمی شود، اما می تواند از ریزش سایر موها جلوگیری کند و به تقویت موی سر کمک نماید. به طور کلی باعث سلامت جسم نیز می شود.

همچنین مصرف مقداری مخمر همراه یک لیوان آب پرتقال در صبح بسیار سودمند می باشد؛ زیرا مخمر منبع مناسبی از ویتامین های گروه B و املاح کمیاب ( املاحی که بدن به میزان خیلی کم به آن ها نیاز دارد) و اسیدهای آمینه است. به علاوه مصرف روغن ماهی و گردو که دارای اسیدهای چرب اُمگا- ۳ و تخمه آفتابگردان که دارای اسیدهای چرب اُمگا-۶ است ، مفید می باشد.

- ویتامین ها

ویتامینها از موثرترین موادغذایی در رشد و تقویت موی سر مو هستند.

 • ویتامینA

این ویتامین آنتی اکسیدانی است که به تولید چربی سالم در پوست سر و رشد مو کمک می کند. منابع غذایی حاوی ویتامین A  شامل روغن کبد ماهی، گوشت، شیر، پنیر، تخم مرغ، اسفناج، کلم بروکلی، کلم پیچ، هویجو هلو به مقدار روزانه ۵۰۰۰ واحد بین المللی است. شایان ذکر است که مصرف بیش از ۲۵۰۰۰ واحد بین المللی در روز از  این ویتامین مسمومیت ایجاد کرده و میتواند موجب ریزش مو و یا سایر مشکلات جدی برای سلامتی شود.

 • ویتامین C

این ویتامین آنتی اکسیدانی است که به حفظ سلامت پوست و رشد و تقویت موی سر کمک می کند.میوه های خانواده مرکبات، توت فرنگی ها، کیوی، آناناس، گوجه فرنگی، فلفل سبز، سیب زمینی و سبزیجات دارای برگ سبز تیره منابع سرشار از ویتامین C هستند.مقدار مورد نیاز این ویتامین روزانه ۶۰ میلی گرم است. ویتامین C جریان خون را در پوست سر بهبود می بخشد و از دیواره  مویرگهای خونی  که خون را  به  فولیکول  مو می رسانند ، حفاظت می کند .

 • ویتامین E

این ویتامین آنتی اکسیدانی است که گردش خون در پوست سر را تقویت می کند.منابع غذایی حاوی این ویتامین که در رشد مو موثر است شامل ؛ روغن سبزیجات منجمد شده، روغن پوست گندم، دانه های سویا، دانه های خام و دانه های روغنی، حبوبات خشک و سبزیجات برگ پهن هستند.مقدار مورد نیاز این ویتامین روزانه ۴۰۰ واحد بین المللی است.مصرف زیاد این ویتامین می تواند موجب بالا رفتن فشار خون شده و تشکیل لخته های خونی را کاهش دهد.افرادی که داروی فشار خون یا ضد انعقاد مصرف می کنند باید قبل از مصرف مکمل های ویتامین E با پزشک معالج خود مشورت کنند .ویتامین E دریافت اکسیژن را افزایش میدهد و باعث گردش بهتر خون در پوست سر  می شود. به عنوان یک آنتی اکسیدان نقش ایفا میکند.

 • بیوتین

این ویتامین تولید کراتین را افزایش داده و از ریزش مو جلوگیری و باعث افزایش رشد مو میشود .مخمر آب جو، تمام انواع غلات، زرده تخم مرغ، جگر، برنج و شیر مهمترین منبع حاوی این ماده هستند. مقدار مورد نیاز بیوتین روزانه ۱۵۰ تا ۳۰۰ میکروگرم است. منابع غذایی بیوتین شامل مخمر، برنج قهوه ای، نخود سبزف عدس، جو، سویا، دانه آفتابگردان و گردو است.

 • نیاسین (ویتامین B۳)

این ویتامین گردش خون در پوست سر را تقویت  و باعث رشد مو میشود . منابع سرشار از این ویتامین مخمر آب جو، پوست گندم، ماهی، مرغ، بوقلمون و گوشت هستند.مقدار مورد نیاز نیاسین در روز ۱۵ میلی گرم است.لازم به ذکر است که مصرف بیش از ۲۵ میلی گرم در روز از این ویتامین خطرات جدی برای سلامت بدن در پی دارد.

 • اینوسیتول

این ماده معدنی باعث سالم ماندن فولیکول های مو در سطح سلولی ورشد مو می شود.این ماده بیشتر در تمام انواع غلات، مخمر آب جو، جگر و مرکبات یافت می شود.

 • اسید پانتوتنیک (ویتامین B۵)

این ویتامین مانع از سفیدی و ریزش موها و درنتیجه رشد و تقویت مو می شود.دانه های تمام غلات، مخمر آب جو، گوشت و زرده تخم مرغ منابع غنی از ویتامین B۵ هستند.مقدار مصرف روزانه این ویتامین ۴ تا ۷ میلی گرم است

 •  ویتامین B۶

این ویتامین مانع از ریزش مو شده و ملانین را که رنگدانه های تأمین کننده رنگ مو هستند تقویت کرده و باعث رشد مو میشود . منابع اصلی غذایی حاوی این ویتامین شامل مخمر آب جو، جگر، دانه های تمام انواع غلات، سبزیجات، گوشت و زرده تخم مرغ هستند.مقدار مورد نیاز این ویتامین روزانه ۱‎/۶ میلی گرم است.مصرف مقدار زیاد این ویتامین باعث بی حسی و کرخ شدن دست ها و پاها می شود.

 • ویتامین B۱۲

این ویتامین مانع از ریزش مو و درنتیجه رشد و تقویت موی سر می شود. مهمترین منابع غذایی حاوی ویتامین B۱۲، مرغ، ماهی، تخم مرغ و شیر است و مصرف روزانه ۲ میلی گرم آن توصیه می شود. مصرف قرصهای ویتامین بدون تجویز پزشک کاری  اشتباه و خطرناک است، چون به طور ناگهانی به بدن ویتامین بیش  از حد می رسد و باعث رسوب در رگها، قلب، کلیه و کبد می شود و بروز سکته قلبی و سرطان و انواع سنگ کلیه را افزایش  می دهد .

** تــــــــــــذکـــــــــــــــر

در پایان لیست مواد مغذی لازم برای سلامت و تقویت موی سر را اینگونه جمع بندی  می کنیم (توصیه اکید که ابداً خودسرانه دست به تنظیم نسخه شخصی و تجویز مکمل نزنید! استفاده از مکملهای زیر تنها تحت نظر پزشک مجاز است) .

 • اسیدهای چرب ضروری

( روغن بذرکتان، روغن ماهی و روغن گل پامچال منابع خوبی هستند) حالت مو را خوب می کنند و از خشکی و شکنندگی آن جلوگیری می کنند.(توجه: این مکمل را به کودکان ندهید).

 • ویتامین های گروهB

یکی از راههای درمان ریزش مو و تقویت موی سر مصرف مواد مغذی حاوی ویتامین B زیاد است که در گروه ویتامین های B ، ویتامینB6   و بیوتین اهمیت خاصی دارند. بیوتین ویتامینی است که دربسیاری از محصولات آرایشی به عنوان مکمل بهبود دهنده وضعیت مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص کمبود بیوتین، ریزش مو است.منابع غذایی غنی از ویتامین B6 و بیوتین را برایتان ذکرمی کنیم. منابع غنی از B6  شامل :

" جگر، موز ، حبوبات(مثل لوبیا و نخود)، هویج، گل کلم، سویا، مخمر خوراکی، آجیل، دانه آفتابگردان، ماهی ، مرغ، جوانه گندم ، آلوی خشک ، گوشت ، غلات سبوس دار ، مخمر و زرده تخم مرغ ( به ترتیب) و منابع غنیِّ بیوتین : جگر و گوشت مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، تخم مرغ و بادام زمینی "  است .

 • اینوزیتول

برای رشد مو ضروری است.

 • روی

با تقویت ایمنی بدن، رشد موها را تحریک می کند.-کوآنزیم Q10 : کوآنزیم Q10 گردش جریان خون را در سر بهبود می بخشد. مقدار اکسیژن بافت ها را افزایش می دهد

 • L سیتئین و L- متیونین

دو اسیدامینه ای که حالت، کیفیت و رشد موها را بهبود می بخشند و از ریزش مو جلوگیری می کنند.

۲-ماساژ پوست سر

مراقبت از مو

ماساژ دادن پوست سر باعث تحریک جریان خون و انبساط عضلات می شود. این عمل برای تقویت موی سر و نیز جلوگیری از ریزش مو بسیار مفید است. هنگام ماساژ دادن خون بیشتری زیر پوست جریان پیدا کرده و به طرف پیاز مو حرکت می کند. فایده ی دیگری که ماساژ پوست سر دارد این است که سلول های مرده ی پوست سر ازطریق جریان خون بهتر به بیرون رانده می شود و اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به پیاز مو و سلول های مو می رسد. هنگام ماساژ دادن دقت کنید که پوست سر را با ناخن خراش ندهید. روش ماساژ دادن: ابتدا بنشینید یا بایستید (طوری که هنگام ماساژ دادن دستهایتان آزادی کامل داشته باشند). انگشتهایتان را به پشت گوشها برده و پوست سر را محکم نگهدارید. به هنگام ماساژ، سر را کمی عقب ببرید و یک دست خود را در جهت حرکت عقربه های ساعت و دست دیگرتان را در جهت عکس آن حرکت دهید. این کار را چندین بار تکرار کنید. ماساژ دادن پوست سر را اگر به صورت دراز کش روی تخته شیب دار، انجام دهید نتیجه ی مطلوب تری خواهد داشت.

تخته ی شیب دار: معمولاً از فروشگاههای لوازم ورزشی می توان این نوع تخته را خریداری نمود. این وسیله را می توان یکی از بهترین وسایلی دانست که سبب انتقال خون به پوست سر می شود. این حرکت بهتر است که هر روز به مدت چند دقیقه انجام شود.

روش استفاده از تخته شیبدار: هنگام درازکش روی این تخته چشمانتان را ببندید، تا می توانید بدن را شُل کنید و چندین نفس عمیق بکشید و به مدت ۲۰ دقیقه در همین حالت بمانید، هنگامی که روی تخته ی شیبدار هستید، پوست سر خود را با دقت ماساژ دهید.

دو تمرین مهم برای بهبود جریان خون: تمرینات زیر برای کسانی توصیه می شود که نمی توانند حرکات ایستادن روی سر، یا ایستان روی شانه را انجام دهند. (این تمرینات برای رسیدن خون به پوست سر بسیار مهم است.)

۱) کشش بدن به حالت ساده. تمرین شماره یک: حرکت کشش ساده: الف) مثل تمرین شماره ی روی چهار دست و پا باشید. ب) چند دقیقه در این حالت مانده و چند نفس عمیق بکشید. پ) برای اینکه از این حالت بیرون بیایید، زانو را پایین آورده و آرام دست ها را بالا برده و روی پاشنه ی پاها بنشینید و استراحت کنید.

۲) حرکت خم کردن سر روی زانو: این حالت باعث می شود تا خون بیشتری در صورت، پوست سر و مو جریان یابد و برای شُل کردن بدن (Relax) نیز بسیار مناسب است.

ویتامینه کردن مو: به علت استفاده مواد شیمایی، مو ضعیف شده و شروع به ریزش می کند. در این گونه موارد لازم است که مو از طریق استفاده از تقویت کننده های مو معالجه گردد.

تقویت کننده های مو: کرم ویتامینه «بُناوِل» حاوی مقداری چربی است و برای موهای خشک به کار می رود و موجب تقویت موی سر می شود. PH دو کرم ویتامینه ی «بُناوِل» و «هارکول» خنثی است، یعنی PH آن ۷ است. اگر این دو کرم را با هم مخلوط کنیم، PH 6/5 به دست می آید، که یک PH اسیدی است.

روش مصرف کرم ویتامینه: ویتامینه کردن را روی موهای تمیز انجام می دهیم تا منافذ پوست سر و موها باز باشد و مواد مغذی کاملاً به تمام قسمتهای مو برسد. این کرم را با آب مخلوط کرده (به صورتی که به ژل سفید رنگی تبدیل شود) آنگاه آن را از ریشه تا نوک مو مالیده و با یک کلاه پلاستیکی سطح موی آغشته به ژل را بپوشانید، اگر زیر سشوار می نشینید، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در همین حالت بمانید، و در غیر این صورت به مدت نیم ساعت کلاه پلاستیکی را روی سر خود تحمل کنید و سپس مو را آبکشی نمایید. اگر از خشکی بیش از حد موهای خود ناراحت هستید از آمپول های NH2 و «بپانتن» استفاده کنید. این آمپولها تقویت کننده مو هستند و از ریزش مو جلوگیری می کنند.

لوسیون میزانپلی: استفاده از این نوع لوسیون بر دوام حالت مو و تسهیل در شکل گیری آن می افزاید.

روش مصرف: این لوسیون را روی موهای نم دار مالیده، سپس مو را میزانپلی یا براشینگ می کنید. یکی از انواع لوسیونهای میزانپلی «ایوروشه» نام دارد.

چند نوع تقویت کننده موی گیاهی: برای موهای خشک و شکننده درمان با روغن سمور توصیه می شود. روش مصرف: نصف فنجان روغن سمور را گرم کرده و روی پوست سر ماساژ دهید، و خیلی آرام موها را شانه کنید، سپس یک کلاه پلاستیکی روی سر گذاشته و بعد از نیم ساعت موها را بشویید. برای جلوگیری از ریزش مو درمان و تقویت مو با روغن زیتون و عسل توصیه می شود. روش مصرف: نصف فنجان زیتون را با یک فنجان عسل و ۱۰ گرم سیر کوبیده مخلوط کرده، مدت ۲ تا ۳ روز بگذارید تا مخلوط قوام بیاید.آنگاه آن را به پوست سر بمالید و مو را شانه کنید. دقت کنید که دندانه های شانه با پوست سر تماس پیدا نکند. سر را با یک کلاه پلاستیکی پوشانیده و مانع از ورود هوا به موها شوید (این عمل باعث می شود تا گرمای سر به عمل جذب کمک کند.) و پس از مدت ۴۰ دقیقه موها را بشویید ویتامینه کردن موی ضعیف را آنقدر ادامه دهید تا کاملاً معالجه و تقویت شود.

روش صحیح نشستن، راه رفتن و ایستادن: هنگامی که بدن را در وضعیت نامناسب نگه می داریم، ساختمان های داخلی هر یک از اعضای بدن را تحت فشار قرار می دهیم و به همین جهت اعمال هورمونی بدن نیز مختل می شوند. زمانی که گردن را خم نگه می داریم، این کار باعث می شود که رگهای خونی موجود در گردن منقبض شده و خون کمتری در آنها جریان یابد، و لذا سلامتی مو به خطر می افتد. درست نشستن و درست ایستادن، سبب تنظیم جریان خون در اعضای بدن می شود و همه ی سلول های بدن بویژه سلول های مو در اثر تغذیه ی کافی بهتر رشد می کنند و ریزش مو کاهش می یابد. پس برای حفظ سلامتی بدن، راست بنشینید، راست بایستید و راست راه بروید. مهم نیست که شما چند سال دارید، طرز ایستادن و حالت آن خیلی مهم است. همیشه به طور کشیده و با قامتی استوار قدم بزنید، شانه ها را عقب بدهید و شکم را به تو، و چانه را کمی رو به بالا نگهدارید، زیرا خمیده راه رفتن سرانجام دردهای موضعی را به دنبال خواهد داشت.

نقش کفش در سلامتی: کفش هایی مناسب هستند که دارای پاشنه ای پهن و کوتاه و نرم باشند. این نوع کفش به واسطه ی نرمی و راحتی، خستگی ناشی از ایستادن را کاهش می دهد.

۳- مکمل های غذایی و دارو

برخی از مردم برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز خود تمایل دارند از قرص و دارو استفاده کنند و کمتر سراغ مواد غذایی مفید می روند. متخصصان تغذیه معتقدند که تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد از مواد مغذی این قرص ها و مکمل هلی غذایی جذب می شوند و هنوز عوامل ناشناخته ی زیادی در غذاها وجود دارد که هنوز به شکل شیمیایی در داروها ساخته نشده اند، قرص، دارو و مکمل های غذایی زمانی به خوبی جذب بدن می شود که با تغدیه مناسب همراه باشد.

بررسی ها نشان می دهند که اسیدهای چرب اُمگا- ۳ و اُمگا-۶ با سلامت مو در ارتباط هستند؛ زیرا اغلب مردم وقتی منابع این نوع اسیدهای چرب را کمتر مصرف می کنند و یا اصلاً مصرف نمی کنند، دچار خشکی و شکنندگی مو ، خارش و شوره پوست سر و در نهایت ریزش مو می شوند. به منظور جبران این منابع غذایی و تقویت موی سر میتوان با توصیه پزشک از قرص های مکمل مناسب استفاده کرد.

 چند توصیه

در ایم مقاله بهترین روش های تقویت موی سر بیان شد. در ادامه نیز چند نکته کلیدی برای مراقبت و تقویت موی سر بیان میشود:

- برای تقویت موی سر سعی کنید که در برنامه غذایی خود از سبزیجات ومیوه های تازه بسیار استفاده شود وخوردن سبزیجاتی چون کرفس جعفری کاهو واسفناج توصیه می شود. این مطلب را هم اضافه میکنیم که اسفناج جدا از تقویت غده های رنگینه ای مو، منبع عظیم آهن می باشد که باعث تقویت استخوان وناخن ومو خواهدشد. ذکر این نکته ضروری است که اسفناج در حالت عادی در بدن دارای جذب بسیار پایینی می باشد وباید همراه آبلیمو ویا ماست خورده شود.

- جهت تقویت موی سر بعد از استحمام اگر موهای شما پف می کند، به جای استفاده از ژل ها که باعث خفه شدن مو می شود از روغن های مفید گیاهی استفاده کنید والبته به یاد داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ساعت روی سر بماند وپس از آن باید با یک شامپوی خوب شسته شود.

- برای تقویت موی سر از حنا این گیاه مفید استفاده کنید. به هیچ وجه خود حنا با شامپوهای حنا قابل مقایسه نیست. اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمی آید می توانید از پودر گل ختمی استفاده کنید که دیگر حنایتان رنگ نمی دهد به علاوه از خواص خود ختمی نیز بهره برده اید.

-شلتوک یا همان سبوس برنج گیاه ارزان قیمتی است که در هر عطاری یافت می شود و برای تقویت موی سر نیز مفید است. می توانید از دمکرده آن مانند چای استفاده کنید.

- از رسیدن گرد وخاک ودود به موهایتان جلوگیری کنید که دشمن مو هستند. سعی کنید موهای خود را با شانه پلاستیکی شانه نکرده وبهترین شانه شانه چوبی می باشد در ضمن استفاده از سشوار نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود واگر مجبور به استفاده از آن هستید، حتی الامکان از درجه بسیار گرم آن استفاده نکنید.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی