مراقبت از ناخن

مراقبت از ناخن

ناخن نباید به عنوان یک ابزار عمل کند(ازجمله بازکردن در قوطی و . . .) .ناخن های بلند بیشتر در معرض آسیب هستند، بنابراین بلندکردن ناخن ایده خوبی نیست. باید از تیز کردن ناخن ها اجتناب کرد. ناخن هم مانند مو، از لایه های کراتین تشکیل شده است، این ماده باعث سختی و استحکام ناخن می شود. رشد ناخن توسط قالبی که در ریشه اش قرار دارد، تضمین شده است. ناخن های دست سریع تر از ناخن های پا رشد می کنند (چیزی حدود ۳ تا ۴ میلیمتر در ماه) حال در ادامه به بررسی تقویت ناخنهای شکننده میپردازیم.

نکته جالب این که رشد ناخن های دست (فعال) سریع تر است، یعنی اگر فرد راست دست باشد، ناخن های دست راست رشد بیشتری از ناخن های دست چپ دارند. بهتر است به جای سوهان آهنی، یا بدتر از آن، قیچی که به ناخن ها آسیب می زند، از سوهان مقوایی استفاده کنید.یک بار در هفته، از سنگ پا (سنگ پایی مخصوص برای دست داشته باشید)استفاده کنید، این کار باعث از بین رفتن خطوط روی ناخن می شود و ناخن هایی که به طور طبیعی درخشان شده اند، را برایتان تضمین می کند. همچنین، با مالیدن روغن های مغذی بر روی ناخن ها، مرطوب شان کنید.

قبل از لاک زدن، در زیر لاک از لایه ای محافظ استفاده کنید؛ در غیر این صورت، ناخن های تان سست می شود و یا رنگ شان به زردی می گراید. برای پاک کردن لاک، از حلال های ملایم، بدون آستن (خشک کننده) استفاده کنید. بدون توقف و پشت سرهم ناخن های تان را لاک نزنید؛ بگذارید بین دو بار لاک زدن، چند روز ناخن های تان تنفس کنند. تغذیه تان باید خوب و مناسب باشد. اسیدهای آمینه و ویتامین ها برای داشتن ناخن هایی سالم و محکم ضروری اند (می توانید از مکمل های غذایی مخصوص کمک بگیرید).

با استفاده از دستکش های خانگی هنگام ظرف شستن و باغبانی و استفاده از کرم برای مرطوب کردن، از ناخن هایتان محافظت کنید. اغلب محصولاتی که مخصوص دست ها هستند، هم زمان برای تغذیۀ پوست و ناخن طراحی و پیش بینی شده ا ند. هر روز، این کرم ها را بر روی سطح ناخن هایتان بمالید. حال که عضو ناخن را بهتر شناخته و درک می کنیم، می توانیم بهتر و با روشی اصولی تر  از ناخنهای خود مراقبت نماییم. در زیر چند نکته جالب  و ضروری آمده که در انجام مراقبت از ناخن مفید خواهدبود.

پوست و ناخنهای ما همواره با جریان مداوم آب  و چربی تغذیه می شوند. هرچیزی را که ما دیده و لمس  می کنیم(غیر از نور و الکتریسیته) شیمیایی است. افراط در شستن دست و یا استفاده از محلولهای پاک کننده شیمیایی بدون دستکش می تواند به  رطوبت و چربی مفید پوست و ناخنها آسیب زده ، موجب شکنندگی ناخن شده و آنها را از بین ببرد.در نتیجه این واکنش، ناخنها و پوست، پوسته پوسته می‌شوند. آب نیز همانند تمام محصولات مربوط به ناخن یک ماده شیمیایی است.قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد شیمیایی می‌تواند عکس العملهای اگزمایی را ایجاد کند. ورقه ناخن از لایه‌های بسیاری از سلولها که مواد درونی شان را از دست داده و صاف، سخت و شکننده می‌شوند تشکیل می شود.

مقاومت در ناخن یعنی ترکیبی از سختی و انعطاف پذیری. کمک به ترمیم و حفظ زیبایی و سلامتی ناخنها بر عهده متخصصین می‌باشد. اما شما نیز می‌توانید به ترمیم ناخن هایتان در منزل بپردازید. ناخن هایی که شکسته و یا ورقه ورقه می‌شوند، دچار کمبود رطوبت و چربی هستند. بیماریها و مشکلات ناخن باید توسط یک پزشک تشخیص داده شوند و سپس داروهای لازم در رابطه با درمان شکنندگی ناخن و دیگر موارد مصرف شوند. متخصص ناخن برای تشخیص بیماریهای ناخن و مشکلات آن تعلیم داده می‌شوند، اما آنها مجاز به معالجه این موارد در سالنهای زیبایی نیستند.

فراموش نکنید که دستهایتان را مرطوب کنید. از آنجائی که بیش از ۱۰ درصد از حجم ناخن را آب تشکیل می‌دهد. اگر ناخن آب خود را از دست بدهد همانند پوست، قابلیت ارتجاعی‌اش را نیز از دست خواهد داد. ناخن های خشک بیشتر در معرض شکستن هستند تا خم شدن. ناخنهای بلند بیشتر کثیف و آلوده می‌شوند و نسبت به ناخنهای کوتاه در این حالت بیشتر احتمال برگشتن ناخن هنگام برداشتن اشیا و ورود آلودگی به داخل بستر ناخن وجود دارد. پاک کردن مستمر کثیفی و جرم جمع شده در زیر ناخنها به مشکل ناخن خواهد افزود.

وقتی از مرطوب کننده‌ها استفاده می‌کنید از بالای دست شروع کنید و به سمت ناخن ادامه دهید و روی ناخن ها را با مرطوب کننده بپوشانید. بخش کوتیکول ناخن (بخش رشد کننده بیرونی) را نیز مرطوب کنید. ناخن انگشتان شما هر روز در معرض آسیب قرار دارند. مواد شوینده ، پولیش کردن ( استفاده از لاک)، چسب ناخن، مواد سفت کننده ناخن و مواد شیمیایی خانگی همه جزو مواد آسیب رسان و مضر برای ناخن هستند. شما می‌توانید با استفاده از دستکش هنگام شستن ظروف و لباسها در این راه کمک بزرگی به خود نمایید. از تماس مستقیم با بنزین، گازوئیل، نفت، رنگ و دیگر مواد شیمیایی قوی به منظور مراقبت از ناخن ها احتراز نمایید.

مانیکورها و مخصوصاً مواد پاک کننده لاک ناخن (استون) ناخن را خشک می‌کنند و باعث شکستن و خراب شدن ناخنها می‌شود. اگر به اینگونه مواد شیمیایی برخورد کردید موادی را انتخاب کنید که عاری از ماده فورمالدئید باشند. توصیه می‌کنیم مقدار ۱ قاشق چایخوری روغن کرچک را در مقدار تقریبی ۲۸ گرم استون بریزید تا هنگام استفاده به ناخن ها رطوبت برسد.

علل و دلایل شکستن و ترک خوردن

ناخن هایی که به راحتی می‌شکنند و ترک می‌خورند از مشکلات احتمالی تغذیه‌ای خبر می‌دهند. ناخنها برای سالم بودن و ماندن به مقدار زیادی کلسیم، منیزیم، پروتئین و سیلیس نیاز دارند. نوشیدن و دم کرده گیاهان گزنه و سرخس و یا خوردن کپسولهای این گیاهان بطور روزانه بسیار مفید خواهد بود چرا که این گیاهان سرشار از سیلیس و دیگر مواد معدنی مهم می‌باشند که در رشد ناخنها بسیار موثرند. استفاده از مکملهایGLA ، گل پامچال شب، گل گاوزبان یا کشمش سیاه نیز بسیار کمک می‌کنند.

استحکام بخشیدن (دوام بخشیدن ) به آنها

  • برای دوام بخشیدن  به ناخن ها می توان از مخلوط زیر استفاده کرد :

 به مقدار  مساوی عسل، زرده تخم مرغ و نمک دریا را مخلوط کنید و ناخن ها را به مدت نیم ساعت در آن قرار  دهید.

  • راه دیگر مستحکم نمودن ناخنها استفاده از مخلوط زیر می باشد :

دو قاشق سوپخوری آب آناناس تازه را با دو قاشق غذا خوری زرده تخم مرغ و نصف قاشق چایخوری سرکه انگور، مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت ناخنها را در آن قرار دهید.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی