موهای زائد

موهای زائد

با موهای زائد چه کنیم؟

در برخي خانمها موهاي صورت بيش از حد طبيعي هستند و از نظر زيبايي مشکل آفرين مي باشند. افزايش غيرطبيعي موي صورت ميتواند به علل گوناگوني باشد، جمله مي توان به بيماريهاي غدد داخلي، کيست تخمدان و مصرف بعضي داروها اشاره نمود. در زمان حاملگی موهای ظریفی در پشت لب بالا، چانه و گونه ها رشد می کند که چندماه پس  از زایمان خود به خود از بین می روند. درهنگام یائسگی نیز در برخی خانمها موهای صورت زیاد می شوند که برای درمان آنها باید با پزشک متخصص زنان مشورت نمود تا در صورت لزوم قرصهای استروژنی تجویز نماید.

برای از بین بردن موهای زائد صورت روش های مختلفی وجود دارد :

بی رنگ کننده ها، کِرِم های موبر، سوزاندن، تراشیدن، بند انداختن، استفاده از موم، اشعه ایکس، استفاده از موچین.

رفع علت موهای زائد

اگر افزايش موي صورت به عللي باشد که قبلاً گفتيم، بايد علت آن برطرف شود. مثلاً اگر بعلت آسيب تخمدان يا بيماري غدد داخلي موهاي صورت افزايش يابند، بايد با مراجعه به پزشک و درمان ناراحتي علت اين افزايش را ريشه کن کرد. به اين ترتيب موهاي زائد صورت نيز برطرف مي گردند. اگر رشد اضافی موهای صورت به دلیل مصرف بعضی داروها باشد، باید مصرف آن دارو را با صلاحدید پزشک مربوطه متوقف نمود.

بيرنگ کننده  موهای زائد

بيرنگ کردن يا دکلره کردن موهای زائد ، ساده ترين راه درمان موهاي اضافي است. براي اين منظور مي توانيد از کرمهاي مخصوص که با پودرهاي ويژه اي مخلوط مي شوند و يا از آب اکسيژنه استفاده کنيد. پوست را با آب و صابون به خوبي بشوييد تا چربي آن پاک شود.سپس بيرنگ کننده را روی آن قرار دهید و بعد از چند دقیقه باآب بشویید. بیرنگ کردن بيشتر براي موهاي ظريف و کرکها مناسب است .

تراشیدن موهای زائد

این روش سریع، ساده و بدون درد است. بسیاری از خانمها از این روش برای پاها و زیر بغل و رفع موهای زائد ناحیه تناسلی استفاده می کنند.این روش برای صورت نیز کاربرد دارد ولی خانم ها ترجیح می دهند این راه را برای صورت به کار نگیرند ، زیرا در آنها تداعی مردانه بودن می کند. توجه داشته باشیدکه تصور اضافه شدن رشد موها و ضخیم شدن آنها به دنبال تراشیدن امری واهی و بی اساس است؛ قسمت بالایی مو که از سطح پوست بیرون آمده است هیچگونه ماده ی زنده ای ندارد و تنها از ماده کراتین ساخته شده است و به همین علت بریدن یا تراشیدن نمی تواند سبب زبرتر، ضخیم تر یا تیره تر شدن آن شود.

این اشتباه شاید ناشی از آن باشد که موهای کوتاه بعد از تراشیدن حالت سیخ سیخ دارد، تا حدودی نسبت به طول خود ضخیم بوده و انتهای آن بریده است. با طویل تر شدن این موها حالت تیغ مانند آن از بین می رود .

موم، موچین و بند انداختن موهای زائد

این ها در گروه روش هایی هستند که مو را از ریشه در می آورند. کندن مداوم موهای زائد می تواند به ریشه ی مو آسیب هایی وارد سازد اما در اکثر موارد این کار هیچ تأثیر سویی بر ریشه مو ندارد. این مسئله در مورد ابروها صادق نیست و از بین بردن ابرو ها به هر شکل بخصوص با این روش ها می تواند با رشد بسیار دیر هنگام یا حتی عدم رشد دوباره ابروها همراه باشد. بنابراین باید از کندن غیرضروری و نامناسب ابروها اجتناب شود.

خوب  است بدانید برای موم انداختن موهای زائد ، مومِ گرم( البته طوری گرم نباشد که پوست رابسوزاند) را روی پوست پخش  میکنند و روی آن نوار باریکی از جنس پارچه و یا سلفون قرار می دهند و پس از سردشدن موم و چسبیدن مو به موم، با یک حرکت سریع، نوار را از روی پوست می کشند .

** مزایای موم انداختن موهای زائد

 • ارزان، سریع و قابل انجام در خانه.
 • موم انداختن سبب کنده شدن سلولهای مرده پوست نیز  می شود، بنابراین سبب لطافت و نرمی پوست می گردد

** معایب موم انداختن موهای زائد

 • کثیف کاریِ زیاد دارد .
 • ممکن است سبب عفونت پوست شود و یا موها به طور یکدست و یکنواخت کنده نشوند.
 • موهای کوتاهتر  از ۲ میلی متر را ممکن است، نکند.
 • رشد مجدد مو پس  از سه تا شش هفته نیز از معایبِ این روش  است

بند انداختن موهای زائد

بند انداختن موهای زائد نیز یک  روش قدیمی است که آرایشگر توسط نخ اقدام به کندن موهای زائد می کند.

** مزایای بندانداختن موهای زائد

ارزان، سریع، تمیز، درد کمتری نسبت به موچین دارد، برای ابرو و صورت مناسب است.

** معایب بند انداختن موهای زائد

 • می تواند دردناک باشد.
 • سبب خارش و التهاب  می شود .
 • دارای عوارض جانبی سرخی و التهاب پوست، عفونت فولیکول مو و تغییر در رنگدانه های پوست می باشد.
 • رویش مجدد مو، پس از۳ تا ۸ هفته نیز از معایب این روش است.

کرم هاي موبر برای موهای زائد

اين کرم را معمولاً بايد به مدت ده دقيقه بر روي موهای زائد قرار داد و سپس موها را مالش داد و بعد از آن شست. به اين ترتيب موهاي اضافي از بين مي روند. اگر پوست شما حساس باشد و در اثر مصرف اين کرمها دچار سرخي و التهاب يا خارش شود، نباید از آنها استفاده کنيد.

برای اینکه مطمئن شوید پوستتان به این کرمها حساس نیست، می توانید کمی از آن را به قسمت داخلی مچ دستتان بمالید و یک روز صبر کنید تا نتیجه اش را ببینید. اگر واکنش شدیدی مشاهده نکردید، می توانید با خیال آسوده از آن کرم استفاده کنید.

سوزاندن يا الکتروليز موهای زائد

در اين روش ريشه موهای زائد را بوسيله جريان ضعيف الکتريسيته مي سوزانند. اگر تعداد موهاي زائد صورت اندک و پراکنده باشد، بهترين راه درمان آن، سوزاندن است. اين عمل بايد توسط فرد مجرب انجام شود تا ريشه موهای زائد کاملاً سوزانده شود و از رشد مجدد آن جلوگيري به عمل آيد. ممکن است براي سوزاندن تمام اين موهاي زائد نياز به چند جلسه مراجعه باشد .

** روش سوزاندن یا الکترولیز موهای زائد

  روش کار به این شکل است که سوزن مخصوصی درون فولیکول مو قرارمی گیرد و تا ریشه مو پایین می رود. سپس با برقراری جریان الکتریسیته( که ممکن است مستقیم یا متناوب باشد)ریشه ی مو سوزانده می شود و برای همیشه موهای زائد از بین می رود. این روش، گران تمام می شود و وقت گیر است.

اگرچه به نظر  می رسد الکترولیز، تنها روش رفع موهای زائد به  طور دائم است ولی فقط ۱۵ تا ۵۰ درصد، احتمال اثربخشی در هر جلسه ی درمان وجود دارد. ضمن اینکه هرازگاهی هم به عوارض ناخوشایندی نظیر زخمهای زشت و مقاوم به درمان منجرمی شود. البته در بسیاری از مواقع الکترولیز، برای رفع دائمی موهای زائد مؤثراست.

انجام الکترولیز درسالنهای آرایشی، هرگز مورد تأییدِ کارشناسان بهداشت نبوده و نیست. آنها معتقدند که روشهای الکترولیز و لیزر، به دلیل تخصصی بودنشان، حتماً باید توسط پزشکان مجرب یا لااقل افرادی با مدرک پیزاپزشکی که دوره های مربوطه را گذرانده باشند، انجام شود.

لیزر موهای زائد

امروزه از لیزرهای خاص برای از بین بردن موهای زائد تمام بدن( نه فقط صورت)، با موفقیت و سرعت عمل زیاد و حداقل عوارض استفاده می شود و انواع مختلف لیزر با طول موجهای متفاوت برای از بین بردن موهای زائد با رنگهای روشن تا سیاه دردسترس است.

لیزر موهای زائد جدیدترین و مؤثرترین روشِ حذف موهای زائد است.این درمان در چند مرحله و طی چندماه انجام می شود و موفقیت آمیز و دائمی است اما هزینه زیادی به بیماران تحمیل می کند و فقط پزشکانِ مجوزدار قادر به انجامش هستند.برای لیزر موی زائد، باید ابتدا موها را با تیغ از سطح پوست تراشید و نباید آنها را از ریشه درآورد(با نخ یا موم یا دستگاه اپیلیدی) زیرا با این کار، بافت هدف که مو است از بین می‌رود. سپس پزشک متخصص و آگاه به لیزر، با ژل شفاف‌کننده یا بدون آن، موها را تحت تابش نور قرار می‌دهد. بافت هدف در این روش، قسمت بالج مو (منطقه‌ای از مو که در حد فاصل اتصال غده چربی و عضله راست کننده مو قرار دارد) و رنگدانه‌های مو است.

منطقه بالج برای ترمیم و رشد مجدد مو خیلی مهم است. در اوایل مرحله ی رشد مو(آناژن)، سلول‌های سازنده بالج به سطح پوست نزدیک‌تر هستند و سلول‌ها حداکثر سنتزکراتین را دارند و موها در این مرحله حساس‌ترند. رنگدانه مو خیلی مهم است و سبب جذب نور لیزر می‌شود، بنابراین موهایی بیشتر مورد هدف نور لیزر قرار می‌گیرند که در مرحله رشد (آناژن) و حاوی رنگدانه فراوان باشند (یعنی تیره تر باشند.)با این توضیحات متوجه می‌شوید که محدودیت سنی برای کاربرد لیزر در از بین بردن موهای زائد وجود ندارد، ولی وقتی مو خاکستری شد، به دلیل عدم جذب نور لیزر دیگر استفاده از آن تأثیری ندارد.

لیزر کردن در این شرایط، به عبارتی پول هدر دادن و اتلاف وقت است. استفاده از لیزر مانند الکترولیز دردناک نیست و لیزر با از بین بردن موها در سطح وسیع و بدون ‌درد و با سرعت عمل خوب می‌تواند برای موهای نواحی دست‌ها، پاها، سینه، پشت و سایر مناطق مفید باشد. ضمناً عوارض مهمی در لیزر مشاهده نمی‌شود و فقط امکان دارد قرمزی پوست که در عرض چند روز برطرف می‌شود، به وجود آید .بروز عوارض (مثل به جا گذاشتن اسکار) با استفاده از سیستم لیزری مناسب توسط پزشک متخصص، تقریبا منتفی است.تنها مراقبت از چشم‌ها با استفاده از عینک مخصوص ، هنگام  لیزر موهای زاید الزامی است.

اپی لیدی

یکی از روش ‌های رایج زدودن موهای زائد  دست، پا و گاهی هم موهای صورت و ناحیه ی کشاله‌ ران، استفاده از دستگاه اپی ‌لیدی است. این دستگاه در زدودن موها کاملا مؤثر است، اما بر‌ خلاف لیزر درمانی باعث کاهش دایمی موها نمی ‌شود بلکه بسته به‌ نوع دستگاه و حالتی که انتخاب می ‌شود، می‌ تواند موها را بکند(اپیلاسیون نماید) یا آن ها را قطع کند(مثل تیغ.)

بعضی ‌ها پس‌از استفاده از دستگاه اپی ‌لیدی دچار حساسیت پوستی و علائمی مانند گرمی، قرمزی و خارش می ‌شوند. برای این افراد راه کارهایی وجود دارد که این علائم حساسیت به حداقل برسد:

 • بهتر است همیشه اپی ‌لیدی را بعد از حمام یا دوش گرفتن با آب ‌گرم مایل به داغ استفاده كنید. آب ‌داغ باعث باز ‌شدن روزنه ی موها در پوست شده و ریشه ی موها را آرام و راحت می ‌كند و‌ لذا مو راحت ‌تر از ریشه کنده می ‌شود. یادتان باشد که دستگاه اپی ‌لیدی یک دستگاه الکترونیکی است و نباید آب به آن بخورد؛ زیرا خراب خواهد شد.
 • حرکت دستگاه باید به ‌سمت جهت رویش‌ موها باشد، بر خلاف زدودن موها توسط تیغ که نیاز به حرکت تیغ در خلاف جهت رویش موها دارد. اپی ‌لیدی به‌ گونه‌ ای طراحی شده که در‌ جهت رویش موها بهتر کار می‌ کند.
 • فراموش نکنید قبل از برداشتن موها با اپی ‌لیدی باید پوست ‌تان را از هر‌گونه آلودگی پاک کنید. ‌بهتر است قبل از آن، موها با آب‌ گرم یا ولرم مرطوب شده باشد.
 • یک شگرد دیگر برای بهتر عمل کردن اپی ‌لیدی این است که قبل از استفاده از آن، موهای تان را در جهت خلاف جهت رویش مو، لیف بزنید. این عمل باعث می ‌شود موها از حالت خوابیده روی پوست خارج شوند و بهتر به‌ وسیله دستگاه گرفته و برداشته شوند.
 • درست قبل از استفاده از اپی ‌لیدی پوست و موی ‌تان را خشک کنید و از هیچ‌ گونه مرطوب‌ کننده، لوسیون یا پودر روی پوست ‌تان استفاده نکنید چون موها به هم می‌ چسبند و به‌ وسیله دستگاه گرفته نمی‌ شوند.
 • برای این که موها بهتر و راحت ‌تر کنده شوند، پوست ‌تان را بکشید. این کار را می ‌توانید با کشیدن پوست ‌تان زیر انگشتان ‌تان انجام دهید.
 • اپی ‌لیدی را با اندکی زاویه قبل از روشن کردن روی پوست ‌تان بگذارید. به ‌آرامی اپی ‌لیدی را در شکل ‌های دایره ‌ای روی پوست ‌تان سُر دهید و از اعمال فشار خیلی زیاد هم خودداری کنید.
 • در هنگام استفاده از اپی ‌لیدی روی نواحی حساس بدن ‌تان دقت کنید (مانند داخل بازو و پشت زانو) در این حالت بهتر است عضو را به صورت افقی نگه ‌دارید و از اپی‌ لیدی استفاده کنید.
 • اگر شما اصرار دارید که بلافاصله پس از استفاده از اپی ‌لیدی از کِرِم‌ های مرطوب‌ کننده استفاده کنید، انواعی را انتخاب کنید که مخصوص پوست‌ های حساس هستند و از التهاب و بر‌افروختگی و حساسیت پوست شما پس از استفاده از این وسیله پیشگیری می ‌کنند.
 • استفاده از ویتامین E خالص هم خوب است، چرا كه باعث التهاب پوست نمی ‌شود و ازطرفی هم باعث بهبود سایش ‌های خفیف پوستی در اثر تماس تیغه‌ های دستگاه با پوست می‌ شود. اگر التهاب پوست شما بیش از ۲۴ ساعت باقی ماند، با پزشک تماس بگیرید.
 • این خیلی مهم است که اپی ‌لیدی ‌تان را بلافاصله پس از مصرف تمیز کنید. یک مسواک بردارید و موهای اضافی درون آن را بیرون کنید. سپس در‌پوش آن را روی تیغه‌ ها بگذارید.
 • بهتر است اپی ‌لیدی را درست پس از خارج شدن از حمام استفاده کنید چون آب ‌گرم باعث می ‌شود موهای شما از ریشه شل شوند، منافذ پوست شما باز شوند و به ‌این ‌ترتیب موها خیلی راحت‌ تر کنده ‌شوند.
 • فراموش نکنید اپی ‌لیدی یک دستگاه برقی است، بنابراین آن را در حمام و یا در مجاورت آب استفاده نکنید چون خطر برق‌ گرفتگی وجود خواهد داشت .
 • برای استفاده از اپی ‌لیدی لازم نیست شما مدت خیلی زیادی صبر کنید. کافی است موهای زائد اندکی جوانه بزنند. فراموش نکنید موها در این اندازه به بهترین نحو جذب دستگاه اپی‌ لیدی می ‌شوند. اگر موها خیلی بلند باشند برداشتن آن ها با این دستگاه دشوار خواهد بود.
 • در برخی از انواع دستگاه ‌های اپی ‌لیدی، کرم‌ های مخصوص وجود دارد که باید آن را بلافاصله پس از مصرف دستگاه روی موضع‌ بمالید تا از التهاب پوست جلوگیری کنید.توصیه ما این است که اگر اپی‌ لیدی شما از انواع معتبر است، می ‌توانید با خیال آسوده از این کرم‌ های ضد حساسیت، بلافاصله پس از استفاده از اپی ‌لیدی، استفاده کنید.
 • گر چه اپی ‌لیدی را می ‌توان با محلول ‌های ضد عفونی ‌کننده، پاک کرد و تعداد باکتری ‌های سطح آن را کاهش داد ولی این وسیله، وسیله‌ ای کاملا ًشخصی است چون هنگامی ‌که موها از ریشه کنده می ‌شوند، ممکن است توام با اندکی خون ‌ریزی باشد و امکان انتقال بیماری ‌های ایدز و هپاتیت از طریق استفاده مشترک از این وسیله وجود خواهد داشت. فراموش نکنید این میکروب‌ ها فقط از طریق استریل کردن از بین می ‌روند و شما نمی ‌توانید این دستگاه را استریل کنید.
 • پوست بعضی‌ افراد فوق‌ العاده حساس است و پس از کندن موها از ریشه‌ به ‌وسیله ی این دستگاه دچار حساسیت‌ های شدید می ‌شود البته مقداری حساسیت پس از استفاده از اپی‌ لیدی طبیعی است ولی اگر در روزهای پس از استفاده از این وسیله، همواره پوست شما دانه ‌دانه ‌های قرمزی داشت، باید استفاده از این وسیله را کنار بگذارید و به‌ سراغ روش‌ های دیگر حذف موهای زائد بروید.
 • گاهی برخی از انواع دستگاه‌ های موکن دارای بخش ‌هایی هستند که باعث وارد آمدن لرزش‌ هایی به پوست و مو می‌ شوند و این باعث می ‌شود موها مستقیم شده و راحت ‌تر‌ به‌ وسیله این دستگاه برداشته شوند. اگر شما با کندن موها با استفاده از این دستگاه مشکل دارید، توصیه ی ما این است که این انواع را امتحان کنید. 

چسب سفیدکننده

چسب سفیدکننده را به پوستتان بچسبانید و بگذارید ۱۰ دقیقه در محل باقی بماند. سپس آن را در جهتی که روی بسته نشان داده شده، از پوستتان جدا کنید. البته این نوع چسب ها هم ممکن است پوست شما را تحریک کنند.

منبع : کتاب راز زیبایی-پوست ومو