مو و انواع آن

آناتومی مو و وظایف آن

وظیفه مو برقراری زیبایی و محافظت از پوست سر در برابر عوامل مختلف است. مو، مانند درخت، علاوه برآنچه که در ظاهر دیده می شود، قسمت هایی دارد که از نظر پنهان اند و در زیر پوست سر قرار گرفته اند، ریشه مو از ساختاری لوله مانند موسوم به فولیکول مو برخوردار است. سلول های جدید در ریشه مو ساخته می شوند. این سلول ها در اثر رشد و تقسیم از پوست سر خارج و رشد قابل مشاهده مو را موجب می شود. شاید تعجب کنید که وقتی مو قابل مشاهده می شود زمانی است که تبدیل به بافت مرده (شبیه به نوک ناخن) شده است.هر تار مو از دو بخش اصلی، یعنی ساقه (تنه) و فولیکول (ریشه) تشکیل می شود.

ساقه مو  از سلول های قدیمی که در اثر رشد سلول های جدید به بیرون از سطح پوست رانده می شوند ساخته شده است. ساقه مو از سه قسمت کوتیکول (بشره)، کورتکس (قشر) و مغز تشکیل می شود. «کوتیکول» لایه خارجی ساقه مو را تشکیل می دهد و از سلول های شفافی تشکیل می شود که مانند فلس ماهی یکدیگر را می پوشانند. وضعیت کلی مو تا حد زیاد به وسیله وضعیت کوتیکول مشخص می شود. و این لایه، کش سانی (قابلیت ارتجاع) و انعطاف پذیری مو را موجب می شود. «کورتکس» (قشر) مو، لایه میانی است و از رشته های طناب مانند پروتئینی ساخته می شود. و کوتیکول از آن محافظت به عمل می آورد. چنانچه کوتیکول مو آسیب ببیند کورتکس بدون محافظ باقی می ماند و رطوبت خود را از دست می دهد وعوارضی، مانند مو خوره ایجاد می شوند. مغز مو ساختمان محافظ تار مو است. نکته جالب توجه آنکه ممکن است این لایه موجود نباشد یا از بین برود، بدون اینکه تار مو ضعیف شود.

ریشه (فولیکول) مو  حاوی چندین لایه است که هر یک وظایف مختلفی دارند. در قاعده فولیکول، برآمدگی ای به نام پاپیلا قرار دارد که حاوی مویرگ ها یا رگ های خونی ظریف است که مسول تغذیه سلول ها هستند. قسمت زنده مو، بخشی است که پاپیلا را احاطه می کند و پیاز(بولب؛bulb) نام دارد و تنها قسمتی است که به وسیله مویرگ ها تغذیه می شود. سلول های پیاز مو هر ۲۳ تا ۷۲ ساعت، یعنی زودتر از هر سلول دیگری در بدن تقسیم می شوند. فولیکول مو به وسیله دو غلاف احاطه می شود. غلاف داخلی در ادامه ساقه مو قرار دارد و در زیر منفذ غده چربی (سباسه) خاتمه می یابد. غلاف خارجی در تمام مسیر، تا قاعده امتداد پیدا می کند. عضله ای به نام عضله راست نگه دارنده مو در زیرغده به یک لایه فیبری در دور غلاف بیرونی متصل می شود که انقباض آن موجب راست ایستادن مو می شود.

انواع مو

  • خشک

در این نوع موها، غدد چربی فعال نیستند. عوامل دیگری مانند حضوربیش از حد در زیر آفتاب، استفاده از شامپوهای خشن و درمانهای شیمایی نیز موجب خشکی مو می شوند. تجمع چربی، منافذ پوست سر را می بندد و اجازه جریان یافتن چربی به سطح پوست را نمی دهد. این از علل دیگر خشکی مو است. موهای خشک به مقدار زیادی مواد غذایی نیاز دارد. موی خشک را با یک روغن گیاهی گرم، حداقل دو بار درهفته ماساژ دهید. از رژیم سرشار از روی استفاده کنید. شامپوی مورد مصرف شما باید از نوع ملایم باشد. از بیگودی های الکتریکی و سشوار استفاده نکنید.

  •  چرب

معمولأ در افراد دارای پوست چرب، موهای چرب بیشتر دیده می شود. علت چرب بودن بیش از حد موها، ترشح زیادتر از معمول چربی است. موهای چرب را به راحتی می توان تشخیص داد. این نوع موها حتی پس از شستشو با شامپو، چرب به نظر می آیند و بیشتر کثیف می شوند. برای دانستن آنکه موهایتان از نوع خشک، چرب یا معمولی است، در روز دوم بعد از استحمام، کاغذ نازکی را برروی پوست سر خود قرار دهید. اگر لکه چربی کوچکی بر روی کاغذ دیده شود، مو از نوع معمولی و اگر لکه ای دیده نشود از نوع خشک است. اگر رشته های مو به یکدیگر چسبیده اند، موی شما از نوع چرب است.موهای چرب باید هر ۳ تا ۴ روز و یا حتی با فواصل کمتر شسته و با لیمو آبکشی شوند.

اگر دارای موهای چرب هستید از شامپوی حاوی حنا یا سدر استفاده کنید. ماساژ پوست سر با یک روغن گیاهی به حفظ PH آن کمک می کند از مصرف غذاهای چرب پرهیز کنید و به جای آن سبزیجات برگ سبز و میوه بخورید

  • معمولی(متعادل)

ایده آل ترین نوع مو، نوع معمولی(متعادل) است. موی معمولی، براق  است و خشک به نظر  نمی آید. برای داشتن موهای معمولی رعایت رژیم غذایی متعادل و مراقبت صحیح از مو نقش اساسی دارند.

  • صاف

این نوع موها، کاملاً صاف هستند و به آن ها  موهای نوع ۱ گفته می شود. این موها به هیچ وجه پیچ و تاب ندارد و بسیار نرم و براق هستند زیرا به دلیل نداشتن پیچ و تاب، نور را به طورکامل منعکس  می کنند. بعضی از موهای صاف، کدر به نظر می آیند که معمولاً علت آن، آسیب دیدگی موها است .

  •  کمی مجعد( پیچ و تاب دار)

این نوع موها که موهای نوع ۲ هم نامیده می شوند، شامل سه گروهA2, B2,C2 هستند. موهای نوعA2نازک و ظریف، موهای نوع  B2به طور متوسط ناصاف و موهای نوع C2 ضخیم و خشن و فرفری هستند . اگر  موی شما از نوع ۲ است می توانید با وسایل و روش های مختلف آن ها را به شکل صاف و نرم درآورید و یا بیشتر، آنها را فردار کنید تا دارای ظاهری متفاوت شوید.

  •  دارای پیچ و تاب متوسط

این نوع موها که موهای نوع ۳ هم نامیده می شوند دارای پیچ و تاب بیشتری هستند و میتوان آنها را به سه گروه A3, B3,C3 تقسیم کرد. پیچ و تاب موهای نوع A3   کمتر و پیچ و تاب موهای نوع B3   فشرده ترو پیچ و تاب موهای نوع C3   خیلی فشرده و زیاد است .

  • مجعّد و فرفری

این نوع موها که موهای نوع ۴ هم نامیده می شوند، به طور بسیار و متراکم و زیاد مجعد و فرفری هستند. اگرچه این نوع موها ضخیم تر و خشن تر  از سایر انواع موهای مجعد هستند ولی کاملاً زیبا به نظر می رسند. نوع ۴A از الگوی S مانند و نوع۴B و۴C از الگوی زیگزاگ برخوردار هستند.

موی نوع ۴ به سختی رشد می کند زیرا لایه های بشره(کوتیکول) کمتری نسبت به سایر انواع مو دارد. این نوع مو به طور شایع در اثر استفاده از شانه یا  برس می شکند. هرگز موهای مجعد را در زمان خشک  بودن برس نکشید زیرا این کار موجب آسیب دیدگی و شکستن موها می شود .

استفاده از فرآورده های حالت دهنده، روغن های گرم و وارد نیاوردن کشش به موها، به وسیله دم اسبی کردن یا ارایش هایی که موجب کشیده شدن موها می شوند، موها را از آسیب دیدگی  محافظت می کند.

چند نکته مهم درباره موها

*  اگر موهایتان را نشسته اید و خشک هستند از برس های مویی و چنان چه موها خیس(مرطوب) هستند از  برس های نرم دارای دندانه های لاستیکی استفاده کنید.

*  قبل از شستشوی با شامپو، زدن چند ضربه ملایم به موهای خشک به برداشته شدن پوسته ها و تحریک پوست سر و افزایش جریان خون به ریشه موها کمک می کند .

*  نوع آبی که موهایتان را با آن می شویید اهمیت زیادی دارد. اگر موهایتان کدر است ویا فرم نمی گیرد ممکن است این اشکال ناشی از نوع آب باشد. شستشوی موها با آب چاه که حاوی مواد معدنی طبیعی است و آب سخت هم نامیده می شود، می تواند آنها را کدر کند. در این وضعیت معمولأ موها حالت نمی گیرند. از سوی دیگر، «آب نرم» مواد معدنی زیان بخش کمتری دارد. برای رهایی از عوارض ناشی از مواد معدنی، هفته ای یک بار از شامپوی صاف کننده مو استفاده نمایید.

*  قبل از رنگ کردن موها، قسمت انتهایی آن ها را کمی مرطوب کنید. انتهای موها رنگ بیشتری را به خود جذب می کنند و خیس کردن این قسمت موجب می شود رنگ را به سرعت جذب نکند.

*  فرآورده های شیمیایی، مثل رنگ مو می توانند موجب آسیب دیدگی مو شوند. از فرآورده های محافظ رنگ که به منظور به حداقل رساندن خشکی موها و حفظ رنگ مو در وضعیت صحیح و پیشگیری از آسیب دیدگی موها ساخته شده اند استفاده کنید .

*  استرس، خستگی، افسردگی، تغییرات فصلی، حاملگی، جراحی ها و شوره سر می توانند از طریق ضعیف کردن متابولیسم، موجب ریزش مو شوند با این حال علت اصلی ریزش مو، تغییرات هورمونی است.

منبع : کتاب راهنمای پزشیکی خانواده- مراقبت از پوست مو و ناخن