مو و پوست سر

مو و پوست سر

  • نکاتی درباره ی مو

اکثر نقاط بدن انسان از موهای کرک مانندی پوشیده است که در طول زندگی، به طور منظم رشد می کنند و حتی تا چند روز پس از مرگ نیز به رشد خود ادامه می دهند. بنابراین انسان از دوران جنینی تا پایان عمر با موهای بدن خود همزیستی دارد. مردم به منظور حفظ زیبایی و سلامتی موی سر خود، وقت و پول بیشتری نسبت به سایر اعضای بدن صرف می کنند، ولی با وجود این به ندرت فردی با موهای زیبا و سالم می بینیم. مشخصه ی موهای سالم، انعطاف پذیری و درخشندگی آن هاست. در واقع این مشخصات، نتیجه ی منظم کار کردن دستگاههای مختلف بدن است. لذا باید به منظور نگهداری و حفظ موها، مراقبت ویژه ای را اعمال کرد.

ساختمان مو و پوست سر

افراد در ارتباط با یکدیگر به اطلاعاتی دست می یابند، که به مجموع این اطلاعات شناخت می گویند و هرگاه راجع به فرد یا چیزی شناخت کافی داشته باشیم، در زمان برخورد با یک مشکل در آن مورد خاص، بهتر عمل خواهیم کرد. به همان نسبت، در مورد ساختمان و طرز کار مو هر چه بیشتر آگاهی داشته باشیم، بهتر می توانیم در حفظ و بهداشت آن بکوشیم. اصولاً موی انسان به عنوان شاخص عملکرد درونی بدن است. هنگامی که در بدن اتفاقی رخ دهد، در ساختمان مو نیز تغییراتی ایجاد می شود.

  • نکاتی درباره ی پوست سر

در فرهنگ پزشکی Sclap به معنی پوست سر می باشد، و شامل پوست و بافت زیر پوست، عضله ی پیشانی و غشاء جمجمه ای است.

    * پوشش استخوان

این پوشش غشایی فیبر مانند است که استخوان سر را می پوشاند و لایه ای کمکی برای رگها و تاندون ها محسوب می شود که به عنوان لایه ای محافظ، از آسیب وارده بر استخوان جلوگیری کرده و در صورت آسیب دیدگی استخوان، به ترمیم آن کمک می کند. پوست سر از دو بخش تشکیل شده است:

۱) لایه ی درونی یا آندودرم (پوست واقعی)

۲) لایه ی بیرونی یا اپیدرم (پوست کاذب)، که موی سر لایه ی بیرونی پوست را تشکیل می دهد.

     * ساخت لایه بیرونی

لایه بیرونی پوست از یک لایه از سلول های افقی تشکیل شده است. لایه ی نزدیک سطح پوست لایه ی شاخی پوست نام دارد. سلول های این ناحیه پهن و فلس مانند است. ساخت لایه ی میانی – لایه میانی به سلول های سوزنی شکل و زبر معروف است.

     * لایه ی درونی یا لایه ی اصلی

این لایه از سلولهایی استوانه ای تشکیل شده است که دائماً در حال تکثیرند و به سلول های بالایی فشار وارد می کنند تا سلول های سطحی بریزند. در سطح پایین تر لایه ی اپیدرم، فرورفتگی هایی وجود دارد که کاملاً با برآمدگیهای سطح فوقانی لایه ی درونی پوست متناسب است. این فرورفتگی ها و برآمدگیها، جای مناسبی برای اعصاب و رگهای خونی به شمار می اید، که مانع از صدمه رسیدن به پوست سر می شود.

لایه ی درونی پوست برای سلامتی و رشد مو مفید است. این لایه از بافتی فیبرمانند تشکیل شده است و شامل اعصاب، رگهای خونی ومنافذ غدد چربی می باشد.

ساختمان مو

مو دارای ساختمان سلولی پیچیده است و از دو بخش تشکیل شده است که عبارت اند از:

۱) ریشه

۲) ساقه

به قسمتی از مو که در داخل پوست قرار دارد ریشه و قسمت خارج از پوست را ساقه می گویند. ساقه پس از خارج شدن از پوست تحت تأثیر نور و عوامل دیگر به یک ماده شاخی به نام کراتین تبدیل می شود. یک موی سالم ماهانه حدود یک سانتی متر و نیم رشد می کند. رشد مو در فصل تابستان به علت تابش نور خورشید سریعتر و در فصل زمستان به علت سرما و کاهش تابش نور خورشید، کندتر می شود. میزان رشد مو در افراد مختلف متفاوت است. علی رغم اعتقاد عامه ی مردم که معتقدند کوتاه کردن و تراشیدن موی سر باعث پرپشت شدن مو یا تسریع در رشد آن می شود، انجام این عمل (کوتاه کردن مو)، صرفاً قسمت هایی از نوک مو را که شکاف برداشته و اصطلاحاً مرده است (موخوره)، از بین بردهو موها را پرپشت و سالم نشان می دهد.

  • دوران حیات مو

دوران حیات مو به طور نسبی از سه ماه تا هفت سال است و اگر بنا به دلایلی مو بریزد، در صورتی که مادر مو (پیاز مو) آسیب ندیده باشد، بعد از سه ماه تا هفت سال (با توجه به علت ریزش) موی دیگری به جای آن می روید.

  • شکل طبیعی مو

به طور کلی می توان موها را به سه دسته تقسیم کرد:

۱) موهای صاف

۲) موهای موّاج

۳) موهای مجعد.

اگر موهایتان صاف باشد، فولیکول آن گرد دیده می شود و اگر موجدار باشد، فولیکول آن بیضی و اگر مجعد باشد، فولیکول آن صاف است. ساختمان مو از پنج بخش تشکیل شده است:

۱) پوشش خارجی (کوتیکول)

۲) سفیده مو (کورتکس)

۳) رنگدانه ها( پیگنتها)

۴) لوله تغذیه (مدولا)

۵) ریشه مو (روت)

پوشش خارجی مو از یک پوست فلس مانند تشکیل شده و درصد اندکی از وزن مو را به خود اختصاص داده است و کار آن محافظت از مو در مقابل عوامل خارجی است. این پوشش در حالت عادی مانند فلس های ماهی روی هم خوابیده است، ولی در صورت تماس با مواد شیمیایی، این فلسها باز شده و این مواد وارد ساختمان مو می شوند و بدین ترتیب می توان مو را رنگ، فر یا بی رنگ (دکلره) کرد.

آب داخل را کورتکس می نامند و میزان انعطاف پذیری مو به کورتکس آن بستگی دارد. پیگمنتهای رنگی و لوله مغزی درون کورتکس قرار گرفته و در صورت کاهش مایع کورتکس، موها اصطلاحاً موخورده افتاده و شکننده می شوند. در کورتکس سه نوع پیگمنت (رنگدانه) وجود دارد، و رنگ همه موها از مشکی تا بور- از این سه نوع رنگدانه تشکیل شده است که عبارتند از قرمز، آبی و زرد.

رنگ موی افراد به نسبت این سه رنگدانه متفاوت است، به طوری که در موهای تیره رنگدانه آب، و در موهای خرمایی رنگدانه قرمز و در موهای بور رنگدانه زرد بیشتر وجود دارد. پیگمنتها (رنگدانه ها) تا ۳۵ سال فعال اند و بعد از آن شروع به سفید شدن می کنند. بنابراین اگر موی شخصی پیش از ۳۵ سالگی سفید شود، ممکن است عواملی چون وراثت، رژیم غذایی نامناسب، کمبود ملانین، فشارهای عصبی و غیره در بروز سفیدی زودرس آن مؤثر باشد. خاکستری سشدن رنگ مو به علت از بین رفتن رنگ مو می باشد، و زمانی که بخش میانی مو تولید رنگدانه را متوقف کرده و از حبابهای بی رنگ هوا پرشود، مو به این رنگ (که اصطلاحاً فلفل نمکی می گویند) ظاهر می شود.

غذاهای حاوی ویتامین «ب» و تقویت کننده های «ب کمپلکس» برای مو بسیار مفیدند، در حالی که کمبود ید می تواند صدمه زیادی به مو برساند. لوله ی تغذیه مو (مدولا) به استخوان باریکی شبیه است و دارای منافذی است که مو از آن تغذیه می کند. ریشه ی مو (روت) از سلول های زنده و فعالی تشکیل شده است که در حال تکثیرند و باعث رشد مو می شوند و موی جدید به صورت ساقه از پوست سر خارج می شود.

ریشه ی مو شامل موارد زیر می باشد:

     * حفره

محفظه لوله مانندی است که ریشه را احاطه می کند.

     * پیاز مو

بخشی از مو می باشد که در داخل حفره قرار دارد.

     * پاپیلا

در داخل پیاز مو برجستگی کوچکی وجود دارد که آن را پاپیلا گویند.پاپیلا در برگیرنده ی رشته های عصبی و خونی است و به همین دلیل، اگر یک تار مو کشیده شود، احساس درد می کنیم. هنگامی که تار مویی از سر جدا می شود، در انتهای آن برآمدگی سفید رنگی مشاهده می شود و به فاصله کمی جای موی کنده شده پر می شود، زیرا پاپیلا که تولید کننده موی جدید است، در جای خود باقی است.

  • چربی مو (سی بام)

ترکیبات چربی عبارت است از:

۱) آب.

۲) اسیدهای چرب اشباع نشده. در اطراف ریشه مو غدد چربی ای وجود دارد که به صورت لایه ی نازکی روی ساقه ی مو را می پوشاند و سبب درخشندگی مو و محافظت از آن می شود. اگر مویی بیش از حد خشک باشد، نتیجه ی کم کاری غدد چربی و اگر مویی چرب باشد، نتیجه فعالیت بیش از حد غدد چربی است. مو از عناصری چون کربن، ئیدروژن، ازت، اکسیژن، گوگرد، آلومینیوم، سدیم و پتاسیم تشکیل شده است. و به واسطه این عناصر، در مقابل مواد شیمیایی عکس العمل نشان می دهد.

  • عوامل مهم رشد مو

۱) تغذیه مناسب.

۲) فعالیت منظم غدد چربی.

۳) رعایت بهداشت.

  • عوامل مهم طبیعی ریزش مو

۱) سن و سال، که یکی از عوامل مهم ریزش مو به شمار می آید.

۲) ارث، در خانواده هایی که پدر دچار طاسی باشد، معمولاً فرزندان پسر آن خانواده دچار این مشکل می شوند (البته این مسئله بندرت در خانم ها هم اتفاق می افتد).

۳) مسائل هورمونی مانند هورمون تستوسترون.

  • کچلی قارچی

کچلی قارچی سر یک عفونت رایج پوست سر است که توسط نوعی قارچ مشابه با قارچ کپک ایجاد می‌شود که درماتوفیت نام دارد. بدن ما به طور عادی می‌تواند میزبان بسیاری از میکرو ارگانیزم‌های مختلف از جمله باکتری‌ها، قارچ‌های کپک مانند (درماتوفیت‌ها) و قارچ‌های مخمر مانند (مانند قارچ کاندیدا) باشد. برخی از این میکروارگانیزم‌ها برای بدن مفید هستند، اما برخی دیگر ممکن است با سرعت بسیار زیادی تکثیر شوند و منجر به بروز علائمی‌در بدن ما شوند. قارچ سر سر یک اختلال پوستی است که به طور تقریبا انحصاری در کودکان ایجاد می‌شود. عامل این بیماری ممکن است در بدن شخص باقی بماند. این بیماری مسری است. بروز این بیماری بعد از سن بلوغ زیاد شایع نیست.

منبع : کتاب راز جذابیت- چگونه زیباتر شویم