مژه، ابرو، ریش و سبیل

 مراحل آرایش ابرو

  • گام اول

همیشه ابروها  را به سوی بالا شانه کرده و مرتب کنید تا به طور طبیعی به  شکلی قوس دار دربیایند.

  • گام دوم

مراقب شکل ابرو باشید. ابروها باید از بالای مجرای اشکی شروع و در بالاترین نقطه پشت چشم تیز شده و در گوشه بیرونی چشم پایان یابند. بسیاری از خانم ها اشتباه کرده و مو های این قسمت از ابروها را بر می دارند ولی این کار باعث می شود که ابروها اریب شده و شما همیشه به نظر عصبانی و اخمو بیایید.

  • گام سوم

پوست خود را آماده نمایید. یک تکه پنبه را به تقویت کننده یا منقبض کننده پوست آغشته کرده و به روی ابروها بمالید.

  • گام چهارم

یک مداد را روی خط خارجی ابرو نگه داشته و ببینید در کجا نقطه اوج ابرو واقع می شود. از نقطه کمان ابرو تا انتهای آن ، ابروی شما باید یا صاف و یا کمی قوس دار برداشته شود. البته این قسمت بستگی به سلیقه خود شما دارد.

  • گام پنجم

موچین را با زاویه ۴۵ درجه نگه داشته و سپس موهای زیر خط ابروها را بردارید. ابروها را در جهت رشد موها بیرون بکشید. سعی کنید از فرم طبیعی ابروی خود تبعیت نمایید نه از تمایلات خود زیرا ابروهای شما در فرم طبیعی زیباتر هستند. .

  • گام ششم

نواحی کم پشت ابرو که خالی به نظر می رسد را با یک مداد تیزشده ابرو پر کنید. مداد را خیلی کم رنگ و سطحی بر روی ابرو بکشید با حرکات سریع روی موهای ابرو حرکت دهید. پودر ابرو ظاهری طبیعی تر به ابروهای شما می دهد. با استفاده از برس ابرو پودرهای روی ابرو را پاک کنید. اگر در کار برداشتن ابرو، بی تجربه هستید از ژل های رنگی ابرو نیز می توانید استفاده کنید. روی ابروها را با این ژل با حرکات بالا و پایین بپوشانید. ژلهای اضافی را از روی ابرو پاک کنید و به ابروها شکل دلخواه را بدهید و بگذارید تا خشک شوند. رنگ ابرو از رنگ مو دو درجه روشن تر است. اگر موهای شما بلوند باشد بر عکس ۲ درجه تیره تر است .

تقویت مژه، ابرو، ریش و سبیل

برس زدن ابروها و مژه ها در رشد و تقویت مژه و ابروها مؤثر  می باشد. برای این کار باید با یک برس کوچک و تمیز، روزی چندبار مژه ها و ابروها را برس بزنید. به زور  کلی برای تقویت موهای صورت بهتر است از روشهای زیر استفاده کنید:

* پوسته چوبی فندق را از آن جدا کرده و بسوزانید، خاکستر حاصل را به موی صورت خود (ریش ، سبیل، ابرو) مالیده و خوب ماساژ دهید .

* مقداری روغن بادام را با پوسته زیتون مخلوط کرده و بگذارید حدود ۳ روز بماند، پس از گذشت این مدت، حدود ۳۰ دقیقه آن را جوشانده و سپس صاف نمایید، این مایع صاف شده برای تقویت موهای مژه و ابرو مفید بوده و همچنین باعث روییدن و پرپشت شدن موهای صورت می شود.

* هورمون دنبلان برای پرپشت کردن ریش و سبیل بسیار مؤثر است. برای این کار بهتر است از ورقه های نازک دنبلان استفاده کنید و آنهارا بر روی صورت و آن قسمت هایی که میخواهید پر مو شوند قرار داده و پس از گذشت ۱ ساعت آنها را برداشته و صورت خود را بشویید. این عمل را هر روز تکرار کنید و نتیجه اش را شخصاً مشاهده نمایید.

* میوه سفید نارگیل و مغزهای چرب، مانند گردو، بادام را اگر ریز و پودر نموده و بر روی ابروها و سبیل بمالید، باعث مشکی شدن آنها می گردد و اگر خشک شده آنها را بسوزانید، از خاکستر آنها هم می توانید استفاده کنید.

* مالیدن زرده و سفیده تخم مرغ به موهای صورت، باعث درآمدن ریش و سبیل و پرپشت شدن آنها می شود.

* سیر را بسوزانید و به صورت خاکستر در آورید و به آن تره کوهی نیز اضافه کنید، این مواد را در روغن زیتون جوشانده و به صورت خود بمالید .

* شستن صورت با آب باقلا و لعاب ختمی و عصاره لبلاب و عَشقه نیز بسیار نافع است. استفاده از روغن زرده یا روغن مورد یا روغن سیاه دانه نیز، برای رشد ریش و سبیل مفید می باشد. برای تهیه هر یک از این روغن ها مقدار ۲۰ گرم از آنها را در ۴۰ گرم روغن بجوشانید و بعد صاف نموده و از آنها استفاده نمایید.

* مالیدن آبی که از شاخه درخت انگور، در زرده تخم مرغ حل شده برای رشد ریش و سبیل مفید است. استعمال روغن مورد و آمله در دوره صفویه و قبل از آن، در ایران معمول بوده است. این روغن در تقویت و کمک به رویش مو به خصوص ابرو بسیار مؤثر تشخیص داده شده است.

* کندر را ساییده و در روغن کنجد ریخته، حل کنید و سپس روغن را در چراغی لوله ای بریزید و روشن نمایید و ظرفی بر آن واژگون ساخته دوده آن را بگیرید و بر ابرو بکشید. ماساژ پوست با روغن زیتون،مژه و ابرو را تقویت می کند.برای تقویت موی مژه و ابروها، می توان از روغن کرچک نیز استفاده کرد. برای تقویت ابروها میتوانید یک قاشق چایخوری سفیده و زرده تخم مرغ را خوب بزنید و به مدت ۵ دقیقه روی ریشه موهای ابرو بگذارید، سپس با آب نیم گرم بشویید و برس بزنید.

توصیه نهایی

موها قسمتی  از بدن انسان می باشند که در زیبایی تأثیر بسیار مهمی  دارند، به همین دلیل ما باید از موهای خود به دقت حفاظت کنیم و برای این منظور باید به غذایی که می خوریم، به شامپویی که مصرف  می کنیم و به موادی که برای زیبایی به  سرمان می زنیم، توجه کنیم. یادمان باشد نباید به خاطر زیبایی موقتی، زیبایی دائمی خود را از بین ببریم و هر ماده ای را به موهایمان بزنیم

**  تــذکــر

یادتان نرود که گاهی علت کم پشت بودن ریش و سبیل، کم خونی بوده، که بهترین راه برای درمان آن، استفاده از مواد خون ساز می باشد مثل: قلم استخوان، هویج، اسفناج، شنبلیله، زردآلو، انار و…  .

منبع : کتاب رارهای زیبایی و جوانی