ناخن فرو رفته در گوشت دست و پا

مقدمه

به علت های مختلف گوشه ی ناخن خصوصاً ناخن ها در گوشت فرو می روند. فرو رفتن این گوشه ی ناخن در گوشت می تواند سبب عفونت و درد شود که باعث ایجاد ناراحتی زیادی در فرد می شود. در این مقاله سعی شده که علت ها، علائم و روش های درمانی این بیماری پرداخته شود.  فرو رفتن ناخن در گوشت پا نگشت پ یکی از بیماری های درناک انگشت پا است. این بیماری زمانی ایجاد می شود که گوشه تیزی از ناخن انگشت در پوست انتها یا کنار انگشت فرو برود.در ابتدا ناحیه ای که ناخن در آن فرو رفته دردناک و ملتهب می شود. سپس، ناحیه ملتهب شده بیش از حد رشد می کند یا مایع مایل به زردی را تخلیه می کند.

علت

·         کفش های تنگ یا پاشنه بلندی که انگشت ها را به هم فشار می دهد و باعث می شود که ناخن به شکل غیرنرمال رشد کند.

·         درست نگرفتن ناخن ها باعث می شود گوشه های ناخن در پوست فرو برود. ناخن ها باید به شکل صاف گرفته شوند، نه گرد.

·         اختلالاتی از قبیل عفونت های قارچ پا باعث می شود که ناخن انگشت ضخیم یا پهن شود.

·         آسیب شدید در نزدیکی ناخن یا هر کاری که باعث شود ناخن به صورت مکرر آسیب ببیند ( مثل فوتبال بازی کردن) باعث فرورفتن ناخن در گوشت پا می شود.

·         در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما به این مشکل دچار شده باشد، احتمال این که شما نیز به آن مبتلا شوید بیشتر است. ناخن بعضی از افراد عموما گردتر از افراد دیگر است یا استخوان  بوجود آورنده  ناخن آنها چرخش بیشتری به سمت بالا دارد، که احتمالا فرو رفتن ناخن در انگشت پا را افزایش می دهد.

علائم و نشانه ها

ناخن فرو رفته در گوشت دست و پا

 

ناخن فرو رفته در گوشت پا یک اختلال رایج است که بیشتر اوقات لبه خارجی انگشت شست را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، ناخن هر انگشت، یا ناخن هر دو طرف انگشت می توانند به این مشکل دچار شوند. رایج ترین علائم و نشانه های این بیماری درد، قرمزی و ورم گوشه ناخن پا است.

در مراحل اولیه فرورفتن ناخن در گوشت پا ، انتهای ناخن قرمز و دردناک می شود و کمی ورم دارد. ناخن چرک نمی کند یا مایعات و ترشحاتی از آن بیرون نمی آید. وقتی این قسمت را لمس کنید دست شما گرم می شود، اما تب ندارید.
مدتی بعد، پوست و بافت اضافی دور نقطه تیز ناخن رشد پیدا می کند. مایعات و ترشحات مایل به زردی از انگشت بیرون می آید. این واکنش بدن به آسیبی است که ناخن بر پوست وارد می کند و اساسا یک عفونت نیست.

گاهی اوقات  انگشت فرد دچارعفونت می شود. در این مورد، ورم شدید می شود و از این قسمت از پا مایعات سفید یا زرد رنگی بیرون می آیند.  ناحیه روشن تری از پوست با پوست قرمز احاطه می شود. ممکن است تب کنید،اگر چه  این اتفاق کمتر پیش می آید.

تشخیص

 

پزشک در این مورد تصمیم گیری می کند که آیا عفونت وجود دارد یا خیر و در صورت وجود شدت آن چقدر است.

پزشک با پرسیدن سوالاتی در مورد نحوه بوجود آمدن مشکل ( آیا در هنگام شروع مشکل آسیب دیدگی وجود داشته است) و در مورد مشکلات پزشکی، داروها، آلرژی و آخرین باری که واکسن کزاز تزریق کردید،  ناخنی که در گوشت پای شما فرو رفته را معاینه می کند.

یک معاینه فیزیکی شامل بررسی دما، نبض و فشار خون،  معاینه جزئی پا، ناخن و  غدد لنفاوی کشاله ران  و احتمالا گرفتن عکس از پا می شود.

در صورتی که بیمار عفونت شدید یا دیابت داشته باشد، آزمایش خون از او گرفته می شود.

روش های پیشگیری از فرورفتن ناخن در گوشت پا

بهترین روش برای پیشگیری از فرورفتن ناخن در گوشت پا این است که  ناخن ها را با دقت بگیرید. ناخن های پا باید به صورت صاف گرفته شوند، دقت داشته باشید که قسمت انتهایی باید نسبت به لبه پوست بزرگتر باشد. این کار باعث می شود که گوشه های ناخن در پوست فرو نروند. ناخن ها نباید به صورت گرد یا خیلی از ته گرفته شوند.

روش های درمان

در صورتی که عفونت حادی در انگشت پا ایجاد نشده باشد، انگشت برجسته می شود و درمان محافظه کارانه برای آن توصیه می شود. این نوع درمان شامل جوراب های گرم، کفش های مناسب و تمیز کردن مکرر ناخن است.

گاهی اوقات، پزشک تصمیم می گیرد از یک آتل برای درمان استفاده کنند. انواع مختلفی از آتل را می توان مورد استفاده قرار داد که از رایج ترین آنها می توان به فتیله پبنه ، نوارهای پلاستیکی، لوله های پلاستیکی در کنارهای ناخن و مواد چسبی متعدد ( رزین) اشاره کرد.

در برخی موارد پزشک تصمیم می گیرد بخش مرکزی ناخن را ببرد تا شکل رشد ناخن را تغییر دهد. یک تکه پلاستیک سخت نیز به ناخن چسبانده می شود تا صاف تر و در یک خط مستقیم رشد کند.

در صورتی که بافت اضافی دور ناحیه ملتهب پوست رشد پیدا کند، پزشک تصمیم می گیرد تا این بافت اضافی را جدا کند تا ناخن زودتر خوب شود. پزشک برای این کار قبل از جدا کردن بافت، آن ناحیه را بی حس می کند.

جراحی ناخن فرورفته در گوشت دست و پا

در صورتی که به ناخن فرو رفته در گوشت پا توجهی نشود و برای درمان آن کاری صورت نگیرد، تبدیل به یک عفونت یا حتی  آبسه می شود و برای درمان آن به جراحی نیاز است. ورم استخوان بیماری نادری است که در انگشت ملتهب اتفاق می افتد.
ناخن فرورفته در گوشت پا در بین بزرگسالان و نوجوانان رایج است، اما در بین کودکان و نوزادان کمتر پیش می آید. این بیماری در  بین مردان بیشتر از زنان رواج دارد. جوانان ۲۰ تا ۴۰ ساله بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
ناخن هر انگشتی می تواند در پوست آن فرو برود، اما عموما این اتفاق برای انگشت شست پیش می آید. در صورتی که ناخن عفونت کرده باشد، جدا کردن بخش یا کل ناخن و کشیدن مایعات و ترشحات آن بوسیله جراحی نیاز است. عمل جراحی در مطب پزشک یا در بخش اورژانس انجام می گیرد. مدت عمل جراحی به شدت عفونت و  هر مشکل جسمانی دیگر بستگی دارد و همچنین به این بستگی دارد که این اتفاق اولین بار است پیش می آید یا قبلا هم ناخن در گوشت پای بیمار فرو رفته است.

نحوه جراحی

در صورتی که از آخرین باری که این اتفاق برای فرد افتاده بیش از پنج سال می گذرد یک واکسن کزاز تزریق می شود. وقتی ناخن در گوشت پا فرو رود، زخم بازی ایجاد می شود که ممکن است به کزاز دچار شود.
گاهی اوقات قبل از عمل جراحی از  انگشت پای بیمار عکس گرفته می شود تا مشخص شود که عفونت به استخوان گسترش پیدا نکرده است ( ورم استخوان).
پزشک در ناحیه پیوند ناخن با پا یک بیحسی تزریق می کند . با انجام این کار کل ناحیه بی حس می شود.
سپس، پزشک عفونت را از انتهای ناخن می کشد یا بافت اضافی که دور انتهای ناخن رشد کرده را جدا می کند.
در این مرحله، پزشک بخشی از ناخن را جدا می کند تا پوست یا عفونت بدون اینکه ناخن فشاری بر آنها وارد کند، بهبود پیدا  کنند.
پزشک  تصمیم می گیرد با استعمال یک ماده شیمیایی ( فنول یا سدیم هیدروکسید) در پوست زیر ناخن، بعضی از سلول هایی که موجب رشد مجدد ناخن می شوند را از بین ببرد. استعمال فنول در انتهای عمل باعث می شود که ناخن کمتر در گوشت پا فرو برود، اما با افزایش عفونت نیز در ارتباط است. از روش های جایگزین برای خارج کردن سلول ها می توان به لیزردرمانی، الکتروکوتر یا سرمای شدید اشاره کرد. این کار به این دلیل انجام می شود که لبه ناخنی که این مشکل را ایجاد کرده مجددا رشد نکند، چرا که با عفونت شدید یا مکرر به احتمال زیاد لبه ناخن رشد می کند.
برای موارد شدید یا پرتکراری که جراحی برای آنها جواب نداده است، برش کامل بستر ناخن انجام می شود.
ماتریسکتومی روش درمانی است که بخشی از بستر ناخن را با جراحی جدا می کند و عموما توسط متخصص انجام می گیرد. این روش درمانی  معمولا برای موارد شدید یا پرتکرار فرو رفتن ناخن در گوشت پا در نظر گرفته می شود.
روش های جراحی جدیدتری وجود دارد که بستر ناخن را به هیچ وجه تغییر نمی دهند و در عوض بخشی از بافت نرم کنار و یا زیر ناخن را جدا می کنند تا باعث شود ناخن فضای بیشتری برای رشد داشته باشد. این نوع روش ها آینده دار هستند، اما هنوز تحت بررسی هستند و به استاندارد مراقبتی دست پیدا نکرده اند. یک لوله انعطاف پذیر را نیز می توان  پس از جراحی بافت اضافی در کنار ناخن قرار داد تا ناخن به شکل مناسبی بهبود پیدا کند.
عموما برای این مشکل آنتی بیوتیک تجویز نمی شود، زیرا تخلیه آبسه باعث مراقبت از عفونت می شود.
سپس بر روی انگشت پا پماد مالیده می شود و با پانسمان بسته می شود.

مراقبت های بعد از عمل

·         پانسمانی که پزشک روی ناحیه قرار داده را برای دو روز حفظ کنید

·         در روز دوم، پانسمان را جدا کنید و با آب و صابون بشوئید. سپس پماد آنتی بیوتیک سه کاره ( می توانید از داروخانه آن را تهیه کنید) را روی ناحیه مورد نظر بمالید و یک پانسمان جدید روی آن قسمت قرار دهید. این کار را روزی دو بار انجام دهید تا زمانی که مشکل به طور کامل برطرف شود.

·         پزشک زخم را  سه تا پنج روز پس از درمان معاینه می کند

·         داروهای آنتی بیوتیک را برطبق دستورالعمل مصرف کنید

·         زخم را تمیز و خشک نگه دارید. از دستورالعمل های مخصوصی که پزشک برای مراقبت از زخم توصیه کرده، پیروی کنید.

·         در سه روز اول، تا حد امکان پای خود را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. این کار به کنترل درد کمک می کند.

·         در صورتی که پزشک مسکن تجویز کرد، آن را برطبق دستورالعمل مصرف کنید. در غیر این صورت، می توانید  قرص هایی مثل استامینوفن یا ایبوپروفن را مصرف کنید ( البته اگر به آنها آلرژی ندارید).

·         بسته به نوع روش درمانی مورد استفاده، انتظار می رود که بین دو روز تا دو هفته بتوانید سرپا بایستید. اگر چه برای انجام فعالیت های ورزشی به زمان بیشتری نیاز دارید.

نتیجه گیری

مانند هر عضو دیگری از بدن، ناخن ها هم به مراقبت نیاز دارند. در صورتی که در هنگام ناخن گرفتن یا انتخاب کفش و سایر علت هایی که ذکر شد، باعث شود که ناخن گرفته شده در گوشت فرو رود و باعث درد و عفونت و آبسه گردد و یا در صورتی که به هر دلیلی ناخنتان در گوشت فرو رفت، هر چه سریعتر نسبت به درمان آن با اقدامات پیشگیرانه اقدام نمایید و در صورتی که این روش ها مؤثر واقع نشد، هر چه سریعتر به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.