نظافت پوست

پوست از دولایه تشکیل شده است که عبارتند از:

۱) لایه ی اپیدرم (لایه ی خارجی) که مانع از دفع مایعات بدن می شود.

۲) لایه ی آندودرم (لایه ی داخلی) که منبع تغذیه ی پوست می باشد و مهمترین کار ان حفظ رطوبت پوست  است.

ساختمان این دو لایه شباهتی به یکدیگر ندارد ولایه ی خارجی پوست از چندین لایه ی فشرده تشکیل شده است که بوسیله ی لایه هایی از سلول های مرده پوشیده می شود و به آن لایه ی شاخی می گویند. لایه ی خارجی پوست دائماً در حال رشد است و بیشتر روز طول می کشد تا سلول های جدید از لایه ی اصلی به وجود آیند. با ورود این سلول ها، سلول های مرده به طرف سطح پوست حرکت کرده و پوسته ریزی ادامه پیدا می کند. سلول های زنده بوسیله ی عروق خونی تغذیه می شوند، اما سلول های مرده فقط به آب احتیاج دارند. آب قسمت بیرونی پوست را متورم می کند و به همین دلیل پوست همواره صاف و نرم به نظر می رسد. مقدار آبی که لایه ی بیرونی پوست در خود نگه می دارد، به ساختمان و طرح آن بستگی دارد. در ضمن، پوست مقداری از اب خود را از لایه ی داخلی شکل ظاهری تهیه می کند.

بخش خارجی پوست، پیگمانها (رنگدانه ها) را در خود نگه می دارد و رنگ پوست افراد بستگی به میزان این رنگدانه ها دارد، هرچه پوست تیره تر باشد پیگمان آن بیشتر است. لایه ی داخلی، شکل ظاهری پوست را تشکیل می دهد و به حالت ارتجاعی و میزان سختی پوست کمک می کند. این لایه نیز می تواند تعیین کننده ی رنگ پوست باشد، زیرا عروق متعددی در این بخش متمرکزند، لذا هر نوع تحریکی بر روی این عروق اثر مستقیم دارد، برای مثال خجالت باعث پرخونی عروق و قرمز شدن رنگ پوست می شود و بر عکس ترس باعث رنگ پریدگی و زرد شدن پوست خواهد شد، زیرا عروق خونی از خون خالی می شود.

عوامل تاثیر گذار بر پوست

پوست ساختمان بسیار پیچیده ای دارد .چهار عامل روی آن تأثیر می گذارد که عبارتند از سن، محیط، وراثت و طرز نگهداری. پوست می تواند خود را ترمیم کند. یک پوست سالم معمولاً بدون لکه و آسیب بوده و رنگ آن یکنواخت است. پوست چه تیره باشد، چه روشن باید نرم و شاداب باشد. مراقبت از پوست نباید صرفاً به پوست صورت اختصاص داشته باشد. داشتن پوست شاداب بستگی به نحوه ی مراقبت از پوست را دارد. پوست وسیعترین عضو بدن است که ضخامت آن دو میلی متر در بعضی از قسمتها ضخیم تر و بعضی از قسمتها نازکتر و وزن آن سه کیلوگرم می باشد و به عنوان لایه ای محافظ، بدن را در مقابل میکروب ها و دیگر عوامل خارجی حفظ می کند. پوست کلیه ی ضربان وارده بر بدن را خنثی کرده و سلول های حساس به سرما، گرما و درد در بافت پوست قرار دارد.

روش صحیح شستشو و نظافت پوست صورت

در روز دو بار پوست خود را نظافت کنید و این کار را صبح و شب انجام دهید. صابون ها، کرم یا لوسیون های تمیزکننده، یا روغن ها از تمیزکننده های پوست محسوب می شوند. این روغن ها و کرم ها آرایش را پاک می کنند ولی برای پاک کردن کثیفی پوست مناسب نیستند. برای این منظور هیچ چیز مناسب تر از آب و صابون نیست. حتی در مورد پوست های نازک و حساس هم این کرمهای پاک کننده و شیرپاک کنها نمی توانند کار نظافت با صابون را انجام دهند. شستشوی زیاد با آب نیز می تواند برای پوست مضر باشد و موجب خشکی پوست گردد و رطوبت طبیعی پوست را از بین  ببرد.

روش

به منظور نظافت پوست ایتدا باید آرایش روی آن را پاک کنید. برای پاک کردن آرایش دور چشم بهتر است از روغنها و کرم های شیرپاک کن استفاده کنید، آنگاه صورت خود را با پنبه پاک کنید و باآب بشویید. خوب صورت  را آب بکشید تا ذرات صابون و مواد آرایشی روی پوست نماند. سپس با دستمال یا حوله ی تمیزی آب اضافی پوست صورت را بگیرید تا صورت خشک شود.