پدیکور و مانیکور

ناخن و آثار هنری!!!(مانیکور- پدیکور و لاک)

بعضی از افراد از اینکه انگشتان پای خود را به کسی نشان بدهند و یا اینکه کاری روی آنها انجام بدهند خجالت می کشند چرا که انگشتان پای آنها میخچه پا، کیست یا ورم دارد و یا به شکل غیرطبیعی و مضحک جلوه می کند.به هرحال همه این افراد دلیلی برای پنهان کردن انگشتان پای خود دارند و روش پدیکور را انتخاب می کنند. البته استفاده از این روش میتواند به دلیل جلب توجه و زیبایی بیشتر نیز مد نظر قرار گیرد.

در مورد ناخن های دست هم مسئله را میتوان مشابه پدیکور  در نظر گرفت چرا که خانمهایی که به هر دلیل از شکل یا ساختار و بافت ناخنهای خود ناراضی هستند به مانیکور روی می آورند.

روش صحیح سوهان زدن

لازم است پیش از توضیحات مانیکور و پدیکور، با روش صحیح کشیدن سوهان آشنا شوید. حرکت رفت و برگشت هنگام سوهان کشیدن سبب جداشدن لایه های گوناگون ناخن  شده و در نهایت ناخن ها را سست و شکننده می کند. در صورتی که میخواهید سوهان بکشید و ناخن های بلندی  دارید، ابتدا آنها را به اندازه دلخواه کوتاه کنید بعد به یک جهت آنها را سوهان بزنید.از سوهان های فلزی هم تا جای ممکن استفاده نکنید.

  • براق  کننده لب برای نرم کردن ناخنها بسیارمؤثر می باشد.
  • ناخن را با برس ویژه تمیز کنید( مخصوصاً پس  از کار با مواد کثیف).
  • برای سوهان کشیدن ناخنهایتان از سوهان های نرم و ظریف استفاده کنید.
  • هیچگاه ناخن ها را در دوجهت سوهان نکشید.
  • ناخن ها را تنها از سمت گوشه به  سمت مرکز ناخن در یک جهت بکشید.  

  پــدیـکــور

پدیکور به معنی اهمیت دادن به پا و ناخن ها و از بین بردن پینه و پوسته های زاید کنار انگشتان است. ناخنهای پا را سوهان بزنید؛ دقت کنید گوشه های ناخن زیاد گرد نشود تا ناخن در گوشت پا فرو نرود. پس از اتمام این مرحله، ناخنهای پا را در آب گرم و صابون(نرم کننده) قرار دهید، سپس به وسیله ی میله ی چوبی مخصوص که دور آن را پنبه پیچیده اید، پوست اطراف ناخن را کنار زده و پوست اضافه ی کنار ناخن را قیچی کنید. بعد، پاها را بشویید و خشک کنید و در نهایت، با کرم یا روغن تقویت کننده آنها را ماساژ دهید.

برای انجام پدیکور شما نیاز به همان وسایل و آلات مانیکور دارید به استثنای تعویض کاسه شناور یا یک لگن یا وان کوچک برای پاها. قبل از شروع پدیکور یک حوله یا پارچه بزرگ روی زمین پهن کنید سپس لگن آب را روی آن بگذارید. ظرف را تا نیمه از آب پر کنید و چند قطره صابون مایع یا لایه بردار ناخن به آن اضافه کنید به همراه روغنهای معطر به آن اضافه کرده و آنها را با هم مخلوط کنید.تمام وسایل پدیکور را روی حوله جایی که به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید بگذارید.تمام مراحلی را که در مانیکور رعایت می کردیم در پدیکور نیز صادق است به جز مرحله سوهان زدن که درجه سوهان در پدیکور قدری متفاوت است یعنی سوهان پدیکور زبر تر از سوهان مانیکور می باشد.

برای پدیکور شما به ناخن گیر یا قیچی مخصوص انگشتان پای خود نیاز دارید.شاید دلتان بخواهد قبل از شروع پدیکور از اسپری های ضدعفونی کننده استفاده کنید. پس اول با شستن دستهای خود شروع نمایید.

  • مراحل پدیکور

۱- لاک را از روی انگشتان پای خود پاک نمایید.

۲- ناخن انگشتان پای خود را در قسمت مرکز ناخن صاف و در گوشه ها گرد سوهان بزنید تا به شکل خود انگشت مطابقت داشته باشد. برای از بین بردن گوشه ها و پوسته های ناخواسته اطراف و زیر ناخن از ناخن گیر استفاده نمایید. در این صورت این زوائد دیگر به داخل گوشت شما رخنه نخواهند کرد.

۳- یک یا هر دو پای خود را داخل لگن محتوی آب و صابون مایع و مایع ضدعفونی کننده بگذارید و ماساژ دهید. اینکار را تا ۵ دقیقه ادامه دهید.

۴-در این مرحله از پدیکور می توانید از لایه بردار کوتیکل نیز استفاده کنید.

۵- با استفاده از metal cuticle pusher کوتیکل شفاف را نمایان کنید. زیر لبه ناخن را تمیز نمایید. هرگز این وسلیه را به داخل قسمت گوشتی فرو نکنید چرا که ممکن است  مانع میان بستر ناخن و صفحه ناخن شکسته شده و میکروارگانیسم های باکتریال وارد بستر ناخن شده و ایجاد عفونت کنند. برای به عقب راندن کورتیکل ها از فشار بیش از حد استفاده نکنید چرا که این کار به بافت ناخن آسیب می رساند.

۶- اگر پوست و زوائد اطراف کوتیکل به اندازه کافی بزرگ و مشهود بود، می توانید ازناخن گیر نیز استفاده کنید. اما باید مراقب باشید تا گوشت و بافت زنده پا را نبرید.

۷- مراحل ۲ تا ۶ را روی پای دیگر نیز انجام دهید.

۸- انگشتان و ناخن های انگشتان را با یک برس ناخن بسابید تا از تمیزی سطح ناخن ها و زیر ناخن ها مطمئن شوید.

۹-اگر شما پوست چین چین و پینه بسته ای دارید می توانید از سوهان های بسیار زبر برای نرم کردن و برطرف کردن آنها استفاده کنید. هرگز از وسایل تیز مانند تیغ برای بریدن و برداشتن پینه پاهای خود استفاده نکنید.

۱۰- با مالیدن لوسیون یا کرم روغن به کف دست های خود هر دو پا را ماساژ دهید و بعد آنها را داخل لگن آب گذاشته و روی ناخن ها و انگشتان را بمالید تا لوسیون و روغن روی آنها کاملاً پاک شوند؛ سپس پاها را از لگن خارج و آنها را خشک کنید. ( میان انگشتان پا را نیز خوب خشک کنید.)

۱۱- با استفاده از یک تکه پنبه یاگاز آغشته به الکل سطح ناخن ها را خوب تمیز کنید تا مطمئن شوید که هیچ چربی و روغنی روی آنها نمانده است. سپس بگذارید تا ناخن ها کاملا ًخشک شوند.

۱۲- لاک پایه را بر روی ناخن بزنید، دو لایه نازک لاک و یک لایه نهایی نازک روی آنها. فاصله زمانی بین زدن دو لایه حداقل یک دقیقه باشد تا سطح ناخن زود خشک شود.

۱۳- اگر نگران کدر شدن لاک ناخن خود هستید، می توانید از جداکننده های انگشتان پا استفاده کنید. جدا کننده ها را لای انگشتان پا بگذارید واجازه دهید تا لاک ناخن های پایتان خشک شود.

۱۴- لگن آب را خالی کرده و با محلول ضد عفونی کننده بشویید و خشک کنید. تمام وسایل پدیکور را با همان محلول ضدعفونی کننده تمیز کرده و آبکشی نمایید. پس ازآبکشی آنها را خشک ودر جای خود قرار دهید .

مانیکور

به کلیه ی کارهایی که برای فرم دادن به ناخنهای دست و از بین بردن پوستهای اضافی اطراف ناخن انجام می شود، مانیکور می گویند. جنس ناخن از بافت کراتین است و ساختمان آن از سه قسمت تشکیل شده که عبارت است از سر ناخن، صفحه ی ناخن، ریشه ی ناخن. اگر ریشه ی یکی از ناخن ها بیفتد بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز طول می کشد تا ناخن جدیدی جای آن را بگیرد. برای زیبا شدن دست ها فرم ناخن ها باید هماهنگ با نوک انگشتان باشد. معمولاً ۳ مدل مانیکور ناخن متداول است که در زیر به آنها اشاره شده است:
۱)مدل نوک تیز: این مدل مناسب دست های لاغر و ظریف است.
۲)مدل بیضی: این مدل ایده آل ترین مدل مانیکور است.
۳) مدل گرد: در این مدل ناخن ها باید کوتاه بوده و خیلی کم از نوک انگشتان بیرون باشد.

یک مانیکور خوب  وعالی با نگهداری خوب  از ناخن شروع و با استفاده از یک محصول مراقبت از ناخن خوب پایان می یابد. - برای داشتن ناخن های محکم و جذاب این مراحل ساده باید دنبال شود:

۱- لاک های قبلی روی ناخن را کاملا ًپاک کنید. برای اینکار از استون می توانید استفاده نمایید.

۲- ناخن ها را سوهان کنید با یک حرکت از طرفین به سمت مرکز ناخن (نه به طور رفت و برگشتی).

۳- برای مانیکور کردن ممکن است لازم باشد که ناخن را کوتاه تر کنید. همیشه ناخن خود را صاف بگیرید زیرا گرفتن ناخن به شکل گرد باعث رشد ناخن های زائد از بغل ناخن اصلی می شود.

۴- ناخن های خود را در آب گرم فرو کرده و قبل از لاک زدن نیز دستان خود را بشویید تا لاک بر روی ناخن شما خوب بنشیند.

۵- یک لایه نازک از لاک بر روی ناخن خود بزنید تا رنگ ناخن شما زیباتر بنظر برسد.

۶-  اگر ناخن های شما شکننده هستند و همیشه در معرض شکسته شدن هستند ناخن های خود را کوتاه نگه داشته و لایه زیرین لاک را دوبار بر روی ناخن بزنید.

۷-  لاک را با سه حرکت بر روی ناخن بزنید. یکی در مرکز ناخن وسط به سمت پایین و دو حرکت از طرفین ناخن به سمت پایین .پنج  دقیقه صبر کنید تا لاک بر روی ناخن شما خشک شود. (زمان خشک شدن لاک ها بستگی به دمای محیط نیز دارد).

۸- پس از اینکه لاک خشک شد لایه دوم لاک را روی ناخن بزنید. بهترین روش لاک زدن زدن دو لایه نازک لاک به فاصله چند دقیقه بر روی ناخن است.

۹-  پس از خشک شدن لایه دوم می توانید از برق ناخن یا لاک بی رنگ استفاده کنید تا رنگ لاک و ناخن شما بهتر بماند.

۱۰- حال وسایل مانیکور  و سوهان و اسباب مورد نیاز را تهیه و مرتب کنید تا در صورت نیاز در مراحل مانیکور به راحتی در دسترس باشند. بعد دستان خود را  بشویید،(صابون یا مایع شوینده حتماً باید ملایم باشد) سپس خوب آبکشی و خشک کنید.

فرم دادن ناخن به وسیله ی سوهان

برای فرم دادن ناخن ها باید از انگشت کوچک شروع کنید. سوهان را  به آرامی به لبه ی ناخن و از گوشه به طرف داخل ناخن بکشید. بعد از اتمام سوهان کشیدن ناخنهای هر دو دست را در ظرفی که محتوی آب  و نرم کننده است قراردهید تا پوست اطراف ناخن ها نرم  شود. به راحتی می توانید از قیچی نیز برای برداشتن پوست های زاید اطراف ناخن استفاده کنید. پس از  این مرحله، زیر ناخنها را  با مواد سفیدکننده(آب اکسیژنه) تمیزک نید و مقداری کرم تقویت کننده به انگشتان زده و اطراف انگشتان را با حرکاتی دورانی ماساژ دهید.

  • کاربرد وسایل و مواد مورد استفاده در مورد مانیکور

۱- پاک کننده کوتیکل

این محلولهای آرایشی در نرم کردن ناخن کمک می کنند و حاوی ۲-۵درصد هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید پتاسیم و گلیسیرین می‌باشند. این محلول ‌ها را قبل از سوهان کشیدن بر روی ناخن خود بمالید (قبل ار اینکه در کاسه مخصوص انگشتان) قرار دهید.

۲- پاک کننده‌های ناخن

معمولاً یک نوع لایه بردار به شکل مایع هستند که به آب اضافه شده تا درتمیز کردن ناخن‌ها کمک کنند.

۳-لوسیون یا کرم کوتیکل

پوست و ناخن را نرم و مرطوب نگه می‌دارد.

۴-سفید کننده‌های ناخن

این مواد آرایشی حاوی هیدروکسید هیدروژن یا اسیدهای اورگانیک می‌باشند که می‌توانند هم بر روی ناخن و هم زیر ناخن مالیده شوند تا لکه‌های ناخن پاک شوند.

۵- پوشش پایه

انتخاب رنگ مینا و پوشش رویی.

۶- خشک کننده‌های لاک

این محصولات آرایشی می‌توانند بر روی لایه رویی مینا ( ناخن) اسپری شوند و برای خشک کردن سطح ناخن طراحی شده اند. حلال موجود در این محصولات باید بخار شوند تا لاک خشک شود. وقتی لاک بر روی ناخن زده می‌شود حلال‌های سطح ناخن شروع به متصاعد شدن کرده و حلال‌های روی لایه زیرین شروع به حرکت به سمت بالا می‌کنند و سطح روئی شروع به سخت شدن می‌کند. این حلال‌ها باید بر سطح این لایه خشک و سخت شده پاشیده شود تا کم کم تبخیر کاهش ‌یابد. خشک کننده‌های لاک، این لایه ضخیم را با کشیدن حلال‌ها به درون خود دفع می‌کنند. این عمل مانند فشار دادن یک اسفنج خیس است. لاک به طور کلی خشک نمی شود. تقریبا یک ساعت زمان لازم دارید تا کاملا مینای ناخن از این حلال‌ها پاک شده و سخت شود.

۷- روغن‌های خوشبو کننده

برای کم کردن استرس و ایجاد آرامش در شما.

۸- لوسیون‌های پوست اندازی

برای لایه برداری پوست خشک و زبر.

۹-موم پارافین

موم پارافین با باز کردن منافذ در رطوبت سازی و نرم کنندگی پوست کمک کرده و به روغن‌های خوشبو کننده اجازه می‌دهد تابه لایه بیرونی پوست نفوذ کند.

لاک ناخن

اکثر لاکهای ناخن دارای ترکیبات مشابهی هستند مانند: نیتروسلولز و همچنین پوششی سخت و براق دارند.بعضی از ترکیبات خاص مانند نایلون لاک را محکمتر و بادوام تر می کند. لاک ها ناخن را بر خلاف عقیده عموم محکم نمی کند. به علاوه لاک ها ممکن است دارای ترکیباتی باشند که برای ناخن و پوست مضر باشد و ایجاد ناراحتی های پوستی و حساسیت نماید. به همین دلیل تا مطمئن نشده اید که لاک روی ناخن خشک نشده به آن دست نزنید و اگر عجله داشتید دستهایتان را چند دقیقه زیر آب سرد بگیرید تا زودتر خشک شود. آب سرد باعث می شود لاک زودتر سفت شده و بالاخره خشک شود.

روش لاک زدن ناخن ها

زدن لاک را از انگشت کوچک دست به طرف شست ادامه میدهیم. برس لاک را ازانتهای ناخن به طرف سرناخن سریع می کشیم. اگر لاک به اطراف گوشه ی ناخن کشیده شد، میتوانید با گوش پاک کن آغشته به استون آن را پاک کنید.

ناخن های مصنوعی

ناخن یکی از ضمائم پوستی است که نقش مهمی را در کارهای دست و زیبایی آن ایفا می کند، لذا از گذشته های دور همیشه زنان سعی  می کردند ناخنهای خود را زیباتر جلوه داده و تغییرات مختلفی را از نظر رنگ، فرم و شکل به آنها بدهند؛ همچنین  برای برطرف کردن بیماریهای مختلف ناخن و به طور کلی برای زیباکردن و تغییر شکل دادن ظاهرناخن کارهای متعددی انجام میدادند.

يکي از روش هايي که زنان براي زيبا کردن ناخن هاي خود بکار مي برند، استفاده از ناخن هاي مصنوعي یا موادی  است که سطح یا شکل ناخن را به فرم دلخواه درآورد. هرچند تحقیقات در سالهای اخیر روشن کرده است که استفاده از این گونه ناخن ها و حتی کاشت آنها مي تواند باعث بروز عوارضي براي این افراد شود. بهترین روش برای جداکردن ناخنهای مصنوعی استفاده از آب ولرم است که در این حالت ناخنها خود به خود جدا می شوند. خانمها برای بهبودی عوارض چسب ناخن از کرم های مرطوب کننده مانند«اوسرین» استفاده نمایند.

  • علل و دلایل

امروزه زنان به دو دلیل از ناخن های مصنوعی یا کاشت ناخن استفاده می کنند، یکی به دلیل بیماری های مختلفی که صفحه ناخن را از بین می برند و تغییر شکل ایجاد می کنند که برای پوشاندن این آسیب از ناخن های مصنوعی استفاده می شود و دیگری به دلیل زیبایی. ناخن های مصنوعی بعد از تمیز کردن سطح ناخن به اندازه ناخن بریده می شوند و توسط چسب های مخصوصی چسبانده می شوند که یا رنگی بوده و یا اینکه بعد از چسباندن توسط لاک های مختلفی به دلخواه رنگ می شوند، ناخن های مصنوعی (ورقه های پلاستیکی) معمولاً سه، چهار روز بیشتر نباید باقی بمانند زیرا اولاً برخورد با موادشوینده و موادشیمیایی سبب جدا شدن آنها می شود و ثانیاً تبخیر ترکیبات ناخن موجب جدا شدن آنها می شود که در صورت باقی ماندن صدماتی را برای ناخن ها بوجود می آورد.

  • روش کاشتن

ناخن های مصنوعی به دو فرم کاشته می شوند:

در ابتدا مانند پر کردن دندان توسط وسیله ای دور حاشیه ناخن قرار می گیرند و محکم می شوند و در این صورت صفحه ناخن کاملاً صاف شده و به اصطلاح حاشیه ناخن ها مانیکور می شوند و با موادی که حاوی فایبرگلاس است آن ناحیه را پر می کنند و به اندازه دلخواه درمی آورند. همچنین به دلیل اینکه ناخن دائماً در حال رشد است بعد از مدتی باعث بوجود آمدن فاصله بین ناخن اصلی و ناخن کاشته شده می شود که مرتباً باید تعویض شود تا فرم آن بصورت درستی حفظ شود. ناخن های مصنوعی به دلیل اینکه روی ناخن طبیعی گذاشته می شوند توسط چسب های خاصی محکم می شوند.این ناخن ها دائماً باید تعویض شوند که همین امر می تواند باعث دردناک شدن ناخن ها شود و حتی باقی ماندن آنها روی ناخن باعث جدا شدن ناخن ها می شود.

  • عوارض

درماتیت(اگزمای تماسی) که به دلیل تحریک و آلرژی در پوست دور ناخن و در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود از مهم ترین عوارضی است که در اثر استفاده از ناخن ها بوجود می آید، همچنین براساس گزارشات بدست آمده، افراد آرایشگری که کار کاشت ناخن را انجام می دهند به علت آزاد شدن سم سیانید و بخار ناشی از آن دچار مسمومیت می شوند. همچنین در اثر استفاده از این ناخن ها انیکولایزیس که در واقع کندگی لبه آزاد ناخن از بستر است ایجاد می شود. ناصافی، تغییر ناخن، خط خط شدن آن، شکنندگی و خرد شدن ناخن نیز در اثر استفاده از ناخن های مصنوعی بوجود می آید؛ حتی بعضی از مواقع ناخن بطور کامل از بین می رود و تغییراتی در رنگ ناخن ها بوجود می آید.

التهاب حاشیه ناخن و بروز عفونت های معمولی یا قارچی نیز از دیگر عوارض آن است .اصولاً ناخن های مصنوعی به دلیل اینکه به ناخن ها زیبایی و تنوع می دهد و عیوب ناخن های بیمار و تغییر شکل داده شده را می پوشاند، مورد تقاضای زنان قرار می گیرد.

ناخن های مصنوعی به چند حالت در بازار موجود است و مورد استفاده خانم ها قرار می گیرد.بعضی از آنها که به شکل آماده موجود هستند، روی ناخن ریخته شده و سپس شکل می گیرند، این نوع از ناخن های مصنوعی بی رنگ هستند و افراد بنا به دلخواه خود می توانند از انواع لاک برای زیباتر کردن آنها استفاده کنند و نیاز به چسب ندارند.

ناخن های مصنوعی که توسط چسب های مخصوص روی ناخن قرار می گیرد باعث بروز عوارضی همچون انواع آلرژی های پوستی می شود که با عوارض قرمزی، التهاب، پوسته ریزی و خارش ظاهر می شوند؛ همین بعضی از انواع این نوع از ناخن ها ممکن است پس از چندبار استفاده حساسیتی در فرد ایجاد نکند ولی پس از استفاده مکرر این حساسیت ها بروز می کند که در اینصورت ناخن دچار آسیب و تغییر شکل می شود. همچنین در این موارد صفحه ناخن تغییر رنگ می دهد که این مسئله بصورت موقت و گاهی طولانی مدت روی ناخن تظاهر می کند.آلرژی به چسب هایی که برای قرار گرفتن ناخن های مصنوعی روی ناخن مورد استفاده قرار می گیرد در زنان بیشتر مشاهده می شود.

در صورت بروز عوارض مذکور، خانم ها باید از داروهای ضدحساسیت که اکثرا کورتون های موضعی هستند برای بهبودی استفاده نمایند. چسب هایی که برای استحکام ناخن های مصنوعی بکار می روند، بعد از مدت ها باعث عوارضی برای مصرف کنندگان می شود که از این عوارض می توان به خالی شدن ناخن های طبیعی، سوراخ شدن، چروکیده و شکننده و بد رنگ شدن آنها اشاره کرد که امکان باقی ماندن آن تا آخر عمر روی ناخن فرد وجود دارد. البته باید گفت این عوارض در افراد بصورت متفاوت بروز می کند.

در زنانی که از مانیکور و پدیکور و کاشت ناخن برای زیباتر جلوه دادن ناخن ها استفاده می کنند التهاب پوست دور ناخن افزایش می یابد.برای  چسباندن ناخن از حلال های مختلفی استفاده می شود بنابراین به دلیل حل شدن لایه محافظ ناخن در ناخن مصنوعی، ناخن ها استحکام خود را از دست می دهند و حالت نرمی شکل پیدا می کنند و آسیب پذیرتر می شوند و میکروب ها خصوصاً عفونت های قارچی براحتی وارد لایه زیرین ناخن خواهندشد.همچنین برای ترمیم ناخن از مواد ضدقارچ استفاده می شود، که متاسفانه باعث سوزش پوست کنار ناخن می شود.

زنانی که برای زیبا شدن ناخن های خود از مانیکور و پدیکور و کاشت ناخن استفاده می کنند در صورت خون آلود شدن دست و آلوده شدن قیچی و وسایل مورد استفاده باید رعایت احتیاط و مسائل بهداشتی را بکنند زیرا استفاده از این وسایل آلوده می تواند عفونت های ایدز و هپاتیت را به فرد دیگری انتقال دهدناخن از چند قسمت تشکیل شده است، «ماتریکس» که باعث رشد ناخن ها می شود؛ «صفحه ناخن» که سلول های آن شاخی شده و به حالت ضخیم درمی آید؛ «فیتیکول» لایه نازکی که روی ناخن قرار می گیرد، «بستر ناخن» که زیر صفحه ناخن قرار می گیرد و باعث چسبیدن ناخن به سطح زیرین می شود؛ «هلال ناخن» ؛«شیار ناخن» که قابل رویت نیست؛ «زیر ناخن»(قسمتی از پوست که زیر لبه آزاد ناخن قرار گرفته و از بروز عفونت به داخل ناخن جلوگیری می کند).بنابراین ناخن ها در اثر تغییرات طبیعی و غیرطبیعی، بیماری های پوستی و دیگر بیماری های داخلی سیستم ایمنی مانند بیماری های دریچه قلب، ریه، صدف (پسوریازیس)، عروقی باعث تغییر شکل ناخن می شوند و در این حالت آنها به شکل چخماقی و فرو رفته، انحنا یافته، ضخیم شده، شیارشیار شده، درمی آیند و لکه های رنگی روی ناخن ایجاد می شوند.

پاک کننده های لاک ناخن

پاک کننده های لاک ناخن برای ناخن ها مضر هستندو به آنها آسیب می رسانند. برای پاک کردن لاک از پاک کننده هایی مانند استون که حلال ترکییبات لاک هستند می توانید استفاده نمایید. استون روغن ورطوبت  را از سطح ناخن پاک کرده و آن را ورقه ورقه و خشک می کند. پس حتماً از استونهایی که دارای نرم کننده یا روغن می باشند، استفاده کنید. پاک کننده های لاک ناخن ممکن است به پوست  شما نیز آسیب برسانند. از تماس این مواد با دیگرقسمتهای بدن جداً پرهیز نمایید.پس  از استفاده از استون و یا هر پاک کننده لاک، حتماً دستان خود را بشویید. سعی کنید میزان پاک کننده ای را که برای پاک کردن لاک ناخن خود استفاده می کنید کنترل کنید و بیش از آن استفاده نکنید

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی