پوست و شغل

پوست و شغل

بیشتر ضایعات پوستی را در دستها می بینیم ولی گاهی به علت آلوده شدن لباس ها، ضایعات را می توان روی قسمتهای مختلف بدن مشاهده کرد. ضایعاتی که در صورت ایجاد می شود، بیشتر از طریق دست به  صورت منتقل شده اند و یا مواد به شکل گاز، بخار، گرد و غبار در هوا پراکنده و روی پوست صورت نشسته اند.گاهی تغییرات رنگی پوست را در تماس شغلی با بعضی مواد شیمیایی داریم و این مسئله درباره افرادی که در کارخانه‌ها با فلزات سنگین از قبیل نقره، جیوه و... سر و کار دارند، ممکن است به صورت لکه‌های تیره رنگ، در محل تماس پوستی دیده  شود.

مواد شیمیایی می ‌توانند به دو صورت تحریکی و آلرژیکی سبب التهاب و حساسیت پوست شوند. البته غلظت ماده، نوع ماده و دفعات تماس با آن مواد، در ایجاد و تشدید ضایعات پوستی مؤثر است.انواع مواد اسیدی، قلیایی و فرآورده‌های نفتی و بنزینی و حلال‌های شیمیایی قادرند با حل‌کردن چربی بین سلولی پوست، به زیر جلد پوست نفوذ کنند و موجب قرمزی و خارش شدید شوند و در موارد شدیدتر به صورت ترشح و تاول هم دیده می‌ شوند.

  • عوارض

یکی از عوارض تماس پوستی با مواد، جوش‌های چرکی است که به آن آکنه شغلی می ‌گویند. در بعضی از شغل‌ها، آکنه ایجاد یا تشدید می ‌شود و این اغلب در مشاغلی دیده می ‌شود که باعث هیدراسیون لایه شاخی پوست می ‌شوند، از این دسته می توان به کارکردن با مواد روغنی حیوانی یا معدنی، نفت و هیدروکربن‌های هالوژنه و تماس ماده شیمیایی با پوست که در صورت و اندام‌ها آکنه ایجاد می‌ کنند، اشاره کرد .

افرادی که در محیط ‌های گرم کار می‌ کنند نیز به دلیل تعریق زیاد، دچار تشدید آکنه می ‌شوند. از دیگر موادی که می ‌توانند منجر به این صدمه شوند مواد هالوژنی (کلر، ید و...)، گازوئیل، روغن موتور، آزبست و فرآورده‌های قطران هستند.این آکنه‌ها به شکل جوش‌های قرمز، چرکی و یا زیر پوستی سر سیاه و سر سفید، در همان محل تماس پوست با مواد شیمیایی بروز می‌ کند که حتی بعد از بهبود نیز جای زخم به جای می‌ گذارند.

بیماری های شغلی ناشی از نور

مسأله دیگر تماس با نور خورشید است. کسانی که بنا به شغلشان وقت زیادی را در آفتاب صرف می کنند باید بدانند که نور خورشید ترکیبی از چند نور است که مخرب‌ترین جزء آن اشعه ماوراء بنفش است که طول موج ۲۸۰ -۴۰۰ نانومتر دارد و با نفوذ به پوست باعث ایجاد صدماتی به سلول‌ها و رشته‌های ارتجاعی پوست می‌شود. کشاورزان، دامداران ، کارگران ساختمانی و... جزء این گروه هستند و باید با کلاه و کرم‌های ضد آفتاب تا جائی که می‌توانند از پوست خود مراقبت کنند.

  • عوارض

آفتاب سوختگی، مهم‌ترین عارضه زودرس اشعه ماوراء بنفش است که می‌تواند خفیف یا شدید باشد. در موارد شدید علائم و نشانه های عمومی مانند تب، لرز، بی‌قراری، سردردو خواب‌آلودگی و ضعف نیز ممکن است در فرد دیده شود. پوست‌های روشن و سفید نسبت به عوارض ماوراء بنفش حساسیت بیشتری دارند. عوارض دیررس تماس با نورخورشید، در اثر تخریب تدریجی و مستمر الیاف ارتجاعی پوست و سلول‌های پوستی است ونتیجه آن شلی و افتادگی پوست، چین وچروک ولکه‌های رنگی پوست است.

بیشتر از ۵۰ درصد تغییرات پوستی که در افراد دیده می‌شود مربوط به صدمات آفتاب است.کشاورزان و دامداران که بیشترین فعالیت خود را در مقابل نور خورشید انجام می‌دهند دچار چین وچروک های عمیق پوستی در صورت و پشت گردن می‌شوند.

محل کار

در صورتی که محیط کار گرما و رطوبت بالایی داشته باشد و یا نوع کار همراه با انجام فعالیت شدید بدنی و عرق کردن زیاد بدن باشد، در لایه سطحی پوست که از نژاد ‌شاخی است، امکان صدمه خوردن و افتادگی وجود دارد، بنابراین طبقه شاخی نمی‌تواند وظیفه محافظتی خود را خوب انجام دهد و لذا، عوارض وبیماری‌هایی را به دنبال دارد. یکی از شناخته‌شده‌ترین عوارض گرما و رطوبت و تعریق، پدیده عرق سوزی است که اکثراٌ در چین‌های بدن مثل کشاله ران وزیر بغل، به وجود می‌آید. در اثر رطوبت و تورم لایه‌های سطحی پوست دهانه غدد عرق بسته می‌شوند که این انسداد در اثر سائیدگی لباس تشدید می‌شود

بیماری‌های میکروبی

گاهی عفونت‌های قارچی یا میکروبی نیز به آنها اضافه می‌شود و به همین دلیل است که در محیط‌ های گرم و مرطوب، عفونت‌های پوستی، میکروبی و ویروسی شیوع بیشتری دارد. گاهی مشاغل خاصی باعث ایجاد عفونت‌های نادر و مقاوم به درمان می‌شود، مانند زخم‌های مزمن در دست ماهیگیران و ماهی فروشان که حتی گاهی نیاز به جراحی دارند.همچنین گاهی در کف پای ورزشکاران و کارکنانی که در استخر و سونا‌ کار می‌کنند، زگیل‌های شدید ومتعدد بروز می‌کند و یا در دست قصاب‌ها که مرتب دست‌های خیس و مرطوب دارند، زگیل ایجاد می‌شود.

آلودگی وسایل و لباس‌های کار، می‌تواند باعث برگشت وتکرار ضایعات درمان شده گردد. در بعضی از مشاغل، پوست در معرض خطر سوختگی قرار دارد. اسیدها، قلیاها، سیمان، فنل، فسفر... موادی هستند که می‌توانند باعث سوختگی پوست و در صورت جذب پوستی، موجب مسمومیت و نارسایی کبدی و کلیوی شوند که حتی گاهی برای کامل شدن درمان فرد نیاز به جراحی پیدا می‌کند. گاهی علائم سوختگی پس از چند ساعت شروع می شود و ادامه تماس با مواد باعث صدمات بیشتری می‌شود از جمله: قرمزی، التهاب، سوزش، خارش و سیاه شدن بافت زیرین پوست و ایجاد زخم عمیق در آن.

بانک پوست برای شغل های خطرناک

بد نیست بدانید ایتالیا اولین بانک پوست جهان را برای آتش‌نشانان، کارگران ذوب آهن و افرادی که به خاطر شغل خود در معرض افزایش خطر سوختگی قرار دارند ایجاد کرده است. این بانک قطعاتی از پوست کشت داده شده از فولیکول‌های موی این کارگران را نگهداری می کند تا در مواقع اورژانسی امکان دسترسی سریع به پوست پیوندی فراهم شود.

ادواردو راپوسیو یکی از پژوهشگران واحد جراحی پلاستیک دانشگاه جنوآ، این بانک پوست را برای کسانی که به خاطر شغل خود در خطر سوختگی قرار دارند بسیار بااهمیت توصیف کرد. در حال حاضر کسانی که دچار سوختگی می‌شوند باید چندین روز صبر کنند تا پوست پیوندی از بافت سالم بدن آنها تهیه شود. طی این مدت از پماد یا پوست موقتی که از بافت های افراد متوفی یا حیوانات تهیه شده و در بانک‌های بافت معمولی نگهداری می‌شود استفاده به عمل می‌آید. اما در نهایت باید از پوست تهیه شده از سلول های بدن خود بیمار استفاده شود. این چند روز برای بیشتر بیماران بسیار حیاتی است. با ایجاد بانک پوست، پوست پیوندی آماده است و امکان نگهداری این پوست تا چند سال وجود دارد.این بانک پوست تا اواخر ماه ژوئیه گشایش می‌یابد. واحد جراحی پلاستیک درحال حاضر اقدام به جمع‌آوری نمونه‌های فولیکول موی آتش‌نشانان و امدادگران شهر جنوآ و کارکنان تأسیسات انرژی آمگا کرده است.

منبع : کتاب رازهای زیبایی  جوانی