پوست و نورخورشید (نور آفتاب)

پوست و نور خورشید(نور آفتاب)

پوست و نورخورشید

طیف خورشیدی دسته های زیر تقسیم می شود:

اشعه کیهانی، اشعه گاما، اشعه ایکس، اشعه فرابنفش(UVA,UVB)، نور مرئی و مادون  قرمز.

نور ماورای بنفش خورشید چیست؟

۹۰درصد اشعهUV در پوست جذب می شود و فقط ده درصد آن به لایه دِرم می رسد.UVA تا انتهای لایه دِرم نفوذ می کند و نورمرئی و مادون قرمز حتی تا عمق بیشتری نیز می توانند در پوست نفوذ کنند. علاوه بر اثرات مطلوب از قبیل: برنزه شدن، سنتز ویتامینD ، احساس گرما و بهبودی بعضی مشکلات پوستی(پسوریازیس)، خورشید اثرات مضری نیز دارد که به طول موج، شدت نور، طول مدت مواجهه با نور، نوع پوست و سن بستگی دارد.

خورشید و پوست کوچولوها

پوست و نورخورشید

۱۰ سال اول زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است. ۹۰ درصد سرطانهای پوستی در مناطقی از پوست که در مجاورت نور آفتاب است رخ می دهد. به همین دلیل نباید بچه ها در مقابل نور آفتاب باشند. بچه ها باید در مقابل نور افتاب به خوبی محافظت شوند.

خورشید و پوست نرم و شکننده

این پوستها مستعد لک شدن و قرمز شدن هستند که این علائم و نشانه ها در اثر قرارگرفتن در معرض نور، تشدید می شوند. به همین دلیل این نوع پوستها باید در مقابل نورآفتاب به خوبی محافظت شوند

خورشید و پوست جوش جوشی

پوستهایی که استعداد بروز آکنه دارند، نباید به مدت طولانی در معرض نورآفتاب باشند. گر چه این یک واقعیت است که پوست تحت نفوذ نور خورشید ابتدا خشک تر میشود، این بهبود ظاهری به سرعت منجر به بروز و افزایش جدی آکنه خواهد شد . با نفوذ اشعه UVA به عمق درم، پوست واکنشی مشابه پیری پوستی نشان می دهد. نفوذ UVA متناسب با اشعه دریافتی و جمع شده است.مواجهه زیاد با اشعه هایUV میتواند باعث پیری زودرس پوست شود که با موارد زیر مشخص میشود :

  •  پوست خشک و پوسته پوسته
  • لکه های قهوه ای واضح
  •  تغییرات در لایه ی درم
  • کاهش تولید و پایین آمدن کیفیت فیبرهای پروتئینی کلاژن و الاستین

پوست و نورخورشید

پیری زودرس پوست که در اثر نور خورشید ایجاد می شود عمدتاً موجب رنگ پذیری نامنظم پوست و همچنین پارگی مویرگهای خونی می شود.

تختخواب های خورشیدی... !

امروزه بیشتر سازندگان معروف تختخواب های خورشیدی فقط از لوله ی تشعشع UVA استفاده می کنند. با این وجود، میزان UVA جهت برنزه شدن در تختخواب های خورشیدی به میزان قابل توجهی بیشتر از UVA مورد نیاز جهت برنزه شدن در نور طبیعی خورشید می باشد. اگر چه خطر  UVB از UVA کمتر می باشد ولی تختخوابهای خورشیدی اثرات بسیار نامطلوبی بر پیری زودرس می گذارند.

ملانین پوست چیست؟

پوست به کمک تشکیل ملانین جلوی نفوذ اشعه UV را می گیرد و با جذب این اشعه توسط رنگدانه ها تا حدودی از اثرات مضر UV جلوگیری می کند. ملانین از ملانوسیت ها که در پوست هستند تشکیل می شود و در محل اتصال دِرم و لایه اپیدِرم جایگزین می شود. میزان رنگدانه های روشن هرشخص، بسته به ژنیتک افراد میباشد. افراد با پوست خیلی روشن و کک و مک دار با موهای قرمز، عموماً رنگدانه های روشن سنتز می کنند. برنزه شدن این افراد بسیار مشکل و حتی غیر ممکن میباشد. افرادی که به آسانی برنزه میشوند، تعداد بیشتری رنگدانه های تیره تولید می کنند.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی