پیری پوست

پیری پوست

بیشتر تغییراتی که تصور می کنید در نتیجه پیری در پوست افراد به وجود آمده اند، احتمالاً بر اثر آسیب‌ اشعه‌ خورشید ایجاد شده‌اند. درست‌ است‌ كه‌ به‌ هر حال‌ با افزایش‌ سن، تغییراتی‌ در پوست‌ پدید می ‌آید، اما اگر پوست‌ هیچ‌ وقت‌ در معرض‌ اشعه‌ خورشید قرار نگیرد، تا سنین‌ خیلی‌ بالا، آثار پیری‌ در آن‌ مشاهده‌ نخواهد شد. مهمترین‌ كاری‌ كه‌ برای‌ جلوگیری‌ از ایجاد چین‌ و چروك‌ در پوست، ضعیف ‌شدن‌ و تغییر رنگ‌ پوست‌ باید انجام‌ بدهید، محافظت‌ از پوست‌  در برابر نور خورشید است. سیگار كشیدن‌ هم‌ موجب‌ پیری‌ زود هنگام‌ پوست‌ می ‌شود، چون‌ میزان‌ جریان‌ خون‌ به‌ پوست‌ را كاهش‌ می ‌دهد و در نتیجه‌ سبب‌ ایجاد چین‌ و چروك‌ می‌ شود. به‌ علاوه، كشیدن‌ سیگار، كاهش‌ دفاع‌ طبیعی‌ بدن‌ در مقابل‌ رادیكال‌های‌ آزاد (مواد شیمیایی‌ خطرناك) را به‌ همراه‌ دارد.

لكه‌های‌ پیری‌

لكه‌های‌ پیری‌ معمولاً حدود سی‌ سالگی‌ در نواحی‌ باز بدن‌ (از قبیل‌ گردن، دست‌ و بازوها)كه‌ بیشتر در معرض‌ نور خورشید هستند ظاهر می ‌شوند؛ اگرچه‌ ممكن‌ است‌ ظاهر آنها خیلی‌ شبیه‌ خال‌ باشد، اما این‌ دو با هم‌ تفاوت‌ زیادی‌ دارند. خال‌ها در نتیجه‌ توارث‌ پدید می ‌آیند، در حالی‌ كه‌ لكه‌ های‌ پیری‌ در اثر سال‌ها قرار گرفتن‌ در معرض‌ اشعه‌ خورشید ایجاد می ‌شوند.

سیگار و پیری پوست

سیگار كشیدن‌ هم‌ موجب‌ پیری‌ زود هنگام‌ پوست‌ می ‌شود، چون‌ میزان‌ جریان‌ خون‌ به‌ پوست‌ را كاهش‌ می ‌دهد و در نتیجه‌ سبب‌ ایجاد چین‌ و چروك‌ می‌ شود.

روش های درمان لکه های پیری

درمان‌های‌ بسیار زیادی‌ برای‌ این‌ لكه‌های پیری وجود دارد. اما پیش‌ از این‌ كه‌ بخواهید به‌ فكر خرید دارویی‌ برای‌ درمان‌ آنها باشید، حتماً باید با متخصص‌ پوست‌ مشورت‌ كنید تا احتمال‌ وجود سرطان‌ پوست‌  را بررسی‌ و رد كند. بعد از این‌ كه‌ از سلامت‌ پوست‌ خود مطمئن‌ شدید، با پزشكتان‌ در مورد راه‌ حل‌های‌ موجود مشورت‌ كنید. به‌ خاطر داشته‌ باشید از هر روشی‌ كه‌ استفاده‌ كنید، نتیجه‌ درمان‌ به‌ شدت‌ این‌ لكه‌ها، مدتی‌ كه‌ در معرض‌ نور خورشید بوده‌اید و میزان‌ درمانتان‌ بستگی‌ دارد. ضروری‌ است‌ برای‌ جلوگیری‌ از ایجاد لكه‌های‌ جدید، در نواحی‌ باز بدن، همیشه‌ و حتی‌ در زمستان‌، از ضد آفتاب‌های‌  مناسب‌ استفاده‌ كنید

برخی نکات در مورد  سلامت پوست

۱-آفتاب سوختگی ها، حمام آفتاب ها و برنزه کردن ها ممکن است ۲۰ سال شما را پیرتر کند. استرس ممکن است ۳ سال و زندگی در شهرهای بزرگ و صنعتی ۵ سال و رژیم سخت ۱۰ سال به سن شما اضافه نماید.

۲- طریقی که مادر شما پیر شده نشانگر خوبی است که شما در سن سی سالگی چه شکلی خواهیدشد.

۳-صاف ایستادن و خندیدن می تواند شما را ۱۰ سال جوانتر نشان دهد.

۴-شرایط دندان های شما نیز می تواند به سن شما بیافزاید و هم از سن شما کم کند . حتماً از پزشک معالجتان در مورد سفید کردن دندان ها و دیگر وسایل آرایشی راهنمایی بخواهید.

۵- رژیم غذایی بسیار سخت پوست شما را دچار قحطی و کمبود مواد غذایی می کند. سریع از دست دادن وزن باعث افتادگی و افت پوست میشود.

۶-هنگامیکه شما خوابیده اید، میزان احیا و نوسازی سلول های پوست در بالاترین میزان خود می باشد.

۷-ماهی به علت وجود مقدار زیادی از اسیدهای چرب در بهترین غذاست که به کمک آن شما جوانتر به نظر می رسید.

۸- سیگاری ها ۵ بار بیشتر از غیر سیگاری ها در معرض چین و چروک های عمیق در پوست دست و صورتشان هستند.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی