چاقی صورت

انتقال چربی

انتقال چربی به عنوان یکی از بهترین روش ها برای رفع چاقی صورت ، عمل تزریق چربی به نواحی مختلف بدن به منظور افزایش حجم آن نواحی است. انتقال سلول های چربی زیست پذیر باعث تقویت نواحی مورد درمان از قبیل صورت، سینه، گونه، لب، باسن و چانه می شود.

انتقال چربی پیوند چربی یا تزریق چربی نیز نامیده می شود. این روش درمانی چاقی صورت و چاقی گردن فرآیند بسیار پیچیده ای دارد: چربی باید به شکلی برداشت شود که یکپارچگی سلول های چربی حفظ شود. روش های لیپوساکشن معمولی، لیپوساکشن با لیزر و لیپوساکشن فرا صوت که باعث ایجاد تداخل در غشای سلول چربی می شوند، سلول های چربی زیست پذیری را تولید نمی کنند. تلغیظ چربی و شستن چربی نیز بر نتایج تاثیرگذار است.

  • چاق کردن صورت با این روش چاقی صورت اثر بخشی طولانی مدتی دارد، اما دائمی نیست. با افزایش سن و کاهش حجم صورت، عمل پیوند چربی باید تکرار شود.
  • نتایج نامطلوب ناشی از شیوه برداشت چربی نامناسب است که باعث شده گرافت های چربی زیست پذیر نباشند.
  • تزریق چربی در نواحی دارای عروق زیاد مانند صورت بهتر صورت می گیرد و در نواحی بسیار متحرک مثل لب ها عملکرد خیلی خوبی ندارد.
  • تزریق چربی همچنین به کم تر نمایان شدن جای زخم آکنه کمک می کند.
  • بسیاری از پزشکان نتایج فوق العاده ای را با تزریق چربی کم حجم ( کمتر از ۱۰۰ سی سی) برای چاق شدن صورت بدست آورده اند.

برجسته کردن ( پروتز) گونه با تزریق چربی

با افزایش سن در بالشتک چربی گونه، ناحیه کوچکی از چربی که روی استخوان گونه و دقیقا در زیر پلک پایینی چشم قرار دارد، تغییر رایجی ایجاد می شود. وقتی جوان هستیم این ناحیه مثل بالشت بزرگ و پف کرده است و ساختار دارد. با افزایش سن، ساختار پوست در این ناحیه شل می شود، پوست نرم  می شود و افتادگی پیدا می کند و باعث می شود که ناحیه زیر چشم  برآمده شود.

در نواحی ای که فاقد چربی هستند و ظاهری افتاده و توخالی دارند، می توان به درمان چاقی صورت پرداخت و چربی اضافه کرد. این روش که انتقال چربی اتولوگ، پیوند چربی یا میکروپیوند چربی  نام دارد، در ابتدا شامل برداشت چربی از یکی از بخش های بدن از قبیل باسن، ران یا مفاصل ران می شود و سپس چربی فراوری می شود و به نواحی مورد نیاز برای برگرداندن حجم وفرم  تزریق می شود. یکی از مزیت های اصلی چاقی صورت با تزریق چربی این است که در آن از چربی بدن خودتان استفاده می شود، و در نتیجه خطر واکنش به چربی و رد آن  به دلیل حساسیت وجود ندارد.

صورت نیز  همانند نواحی مختلف بدن به آسانی چربی از دست می دهد یا بدست می آورد. می دانیم که قسمت هایی  از چربی عمیق در میان گونه و زیر چشم ها وجود دارد که لایه دوم چربی هستند و مسئولیت   ساختار  و پر بودن این نواحی بر عهده آن هاست.

بعضی از قسمت ها چربی را ذخیره می کنند، در حالی که قسمت های  دیگر مثل ناحیه گونه وچشم سریع تر چربی از دست می دهند. وقتی چربی این نواحی کلیدی از بین رفت و تغییراتی در ساختار استخوان آنها ایجاد شد، نشانه های پیری بیشتر نمایان می شوند. مزیت اطلاع داشتن از این قسمت های چربی در این است که به جراح این امکان را می دهد تا بداند برای چاقی صورت چربی را به کدام نواحی برگرداند که بیشترین تاثیر را داشته باشد.

وقتی چربی به صورت تزریق شد، سی تا پنجاه درصد از چربی انتقال داده شده به صورت دائمی در ناحیه مورد نظر باقی می ماند. این روش نسبت به اولین باری که عرضه شده است، پیشرفت کرده است.رفع لاغری صورت با  تزریق چربی نه تنها نتایج طولانی مدتی دارد، بلکه همچنین بسیاری از پزشکان به دلیل ظاهر طبیعی ای که این روش عرضه می کند، آن را ترجیح می دهند. برخی از گزارشات حتی نشان می دهد که تزریق چربی باعث تحریک رشد کلاژن در بافت می شود.

این روش چاق کردن صورت نتایجی طولانی مدت دارد و گونه ها را به شکلی که بیمار تمایل دارد تبدیل می کند. زیرا تزریق چربی نه تنها چربی از دست رفته را برمی گرداند، بلکه به عنوان یک سلول بنیادی فعال برای جوان سازی پوست عمل می کند. کیفیت پوست به شدت بهتر می شود و حفره ها حتی کوچک تر به نظر می رسند.

مواد پرکننده به دو گروه اصلی تقسیم می شوند: پرکننده های موقتی ساخته شده از اسید هیالورونیک که در نهایت در بدن جذب می شوند و پرکننده های دائمی تر که از موادی ساخته شده اند که برای سالیان زیاد در بدن باقی می مانند.

پروتز گونه یک راه حل دائمی چاقی صورت برای گونه هایی است که با افزایش سن صاف شده اند یا تورفته اند. شاید تنها بوجود آمدن تغییر در استخوان ها به همراه عوامل گرانشی و عوامل سنی دیگر منجر به افتادگی پوست و بوجود آمدن چین و چروک در آن شوند. وقتی پوست شل می شود و اندازه استخوان ها تغییر می کند، پوست و عضلات نمی توانند به خوبی استخوان را پوشش دهند.

عمل های پروتز صورت مثل پروتز گونه را می توان برای خوش فرم کردن نواحی ای از صورت که  ساختار  چندان برجسته ای ندارد، مورد استفاده قرار داد.

اگرچه  پروتز گونه را می توان فرم داد، اما نتایجی که عرضه می کند به اندازه چاقی صورت با تزریق چربی به گونه طبیعی نیست.

با گذشت زمان، چاقی صورت با تزریق چربی نقش مهمی در برنامه جوان سازی صورت ایفا می کند. این روش تقریبا  غیرتهاجمی و سریع، خود را به عنوان روشی برای بهبود ظاهر صورت به خوبی تثبیت کرده است. به منظور تقویت ظاهر صورت فرد، درک کامل از مسائل مرتبط با افزایش سن و زیبایی صورت اهمیت دارد. در گذشته، صورت دارای چین و چروک همیشه با لیفتینگ صورت جوان سازی می شد. و اگرچه  روش های لیفتینگ صورت امروزه نیز بسیار ارزش مند هستند، آنها به ندرت به عنوان روش های مجزایی برای بهبود تمامی جنبه های افزایش سن مورد استفاده قرار می گیرند.

با افزایش سن، پوست صورت شل و ول و افتاده می شود و همچنین حجم زیادی از پوست آن از بین می رود. در واقع "افتادگی" پوست صورت اولین تغییر مرتبط با سن است که در دهه ۳۰ و ۴۰ عمر مردان و زنان جوان تجربه می شود. از این رو، بدست آوردن یک ظاهر طبیعی و جوان عموما نیازمند تغییر بافت های شل و ول ( از قبیل لیفتینگ صورت، لیفتینگ گردن، لیفتینگ Finesse)، چاقی صورت و پر کردن نواحی دارای تو رفتگی است.

چاقی صورت

روش تزریق چربی چه نواحی از صورت را درمان می کند؟

در اغلب بیماران، ناحیه گونه در میان صورت درمان می شود. به دلیل اینکه گونه ها یک ناحیه آناتومی نسبتا بزرگ هستند، بهتر است این ناحیه را به قسمت های فرعی تقسیم کرد : گونه بالایی ( که برجستگی گونه نامیده می شود )، گونه پایینی ( ناحیه زیر گونه) ، گونه مرکزی و گونه پشتی ( به سمت دو گوش).

بسته به تمایلات شخصی و آناتومی صورت، این نواحی را  می توان به صورت مجزا یا با هم بهبود بخشید.

ناحیه بزرگ دهان عموما از تزریق چربی به عنوان یکی از راه های لاغر كردن صورت بهره می گیرد.غبغب ها با تزریق چربی  نرم و به ناحیه ای در مقابل فک تبدیل می شوند که نواحی دو طرف چانه نام دارند. در صورتی که خطوط بین لب و بینی  و گوشه دهان برجسته ای وجود داشته باشد، با نرم کردن  برطرف می شوند. لب هایی که دچار افتادگی شده اند نیز با تزریق چربی درمان می شود.

ناحیه زیر چشم ممکن است گود بیفتد که باعث ایجاد دایره های تاریک وتورفتگی می شود،  این بیماری شیارهای دماغ و گونه یا پف های زیر چشم نامیده می شود. اگر چه  عموما پزشکان از روش های لیفتینگ پلک برای چاقی صورت استفاده می کنند، می توان به جای آن از روش تزریق چربی استفاده کرد. علاوه براین، برخی از افراد  کاسه چشم بسیار عمیقی دارند که باعث می شود چشم های آنها گودافتاده به نظر برسد. اگر چه فرم مناسب پلک مطلوب است، گودافتادگی جذابیت کمتری دارد و حتی گاهی منجر به ظاهری ناسالم می شود. تزریق دقیق چربی باعث پرکردن  نواحی گودافتاده پلک چشم می گردد.

چربی از کجا و چگونه برداشت می شود؟

رایج ترین نواحی برداشت چربی برای درمان چاقی صورت، ران، باسن یا شکم هستند. چربی با یک کانول ریزلیپوساکشن از طریق برش های پوستی بسیار کوچکی که با سوزن مخصوص ایجاد شده، برداشت می شود. برخلاف لیپوساکنش مخصوص تراش بدن، میزان چربی نسبتا کمی برای درمان پوست صورت مورد نیاز است. وقتی لیپوساکشن به منظور برداشت چربی ناخواسته انجام می شود، عموما با دستگاه ساکشن قدرتمند  بیش از ۱۰۰۰ سی سی چربی مازاد  برداشت می شود. به طور عکس، برای روش های چاقی صورت با تزریق چربی به ندرت بیش تر از ۴۰ سی سی چربی برداشت می شود. این مقدار چربی کم با دقت با استفاده از فشارهای دمش نسبتا دقیق برداشت می شوند تا از سلول های چربی در برابر آسیب ناخواسته محافظت کند. برش های ایجاد شده در پوست نیاز به بخیه ندارند و در عرض چند هفته از بین می روند.

چگونگی درمان

درمان چاقی صورت با این روش این گونه انجام می شود که پس از برداشت، چربی  با جدا کردن مایعات اضافی  تصفیه می شود. سپس با استفاده از یک سوزن نوک پهن چربی در میزان بسیار کم به نواحی از صورت که پیش از این تعیین و بی حس شده اند، تزریق می شود. این شیوه میکروذره برای  بقای حداکثری چربی با اهمیت است، زیرا سلول های چربی به منظور جذب چربی نیازمند منبع خون کافی هستند. تزریق مقدار زیادی چربی در یک ناحیه، به صورت غیرعمدی منجر به جذب کامل آن می شود.

دوام و ماندگاری

مساله دوام و ماندگاری یکی از مهم ترین مسائل درمان چاقی صورت است که باید قبل از تزریق چربی در مورد آن بحث کرد. به طور کلی، پس از سه ماه، میزان چربی ای که در ناحیه باقی می ماند، احتمالا ماندگاری طولانی مدتی دارد. هر بیماری که روش تزریق چربی را انتخاب می کند  اول از همه مهم است که درک کند تمامی چربی های تزریق شده منجر به تقویت حجم پوست در آن ناحیه نمی شود. برای مثال، وقتی ۱۰ سی سی چربی به هر گونه تزریق شد، این کار باعث نمی شود که حجم ناحیه مورد نظر ۱۰ سی سی افزایش پیدا کند. ( با این حال، ۱۰ سی سی حجم گونه بیشتر تقریبا برای هر بیماری بیش از حد نیاز  است). تجربه ثابت کرده است که حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد از چربی تزریق شده به صورت در  دراز مدت باقی می ماند. ظاهرا، این دامنه نسبتا بزرگ باید در برنامه ریزی برای هر نوع درمان چاقی صورت مرتبط با چربی در نظر گرفته شود. قرار دادن چربی بیشتر پس از آن کار نسبتا ساده ای است. برداشت چیزی که بیش از حد است، بسیار دشوارتر است.

مطالعات اخیری که با استفاده از تصویربرداری سه بعدی صورت گرفته است نشان می دهد که حدودا ۳۰ درصد از چربی در گونه ها باقی می ماند. علاوه براین، مشاهدات حاکی از این است که نواحی مشخصی از صورت  ( برای مثال، پلک بالایی و پایینی) درصد چربی بیشتری را نسبت به نواحی دیگر ( از قبیل چین و چروک بین بینی و لب) حفظ می کنند. دانستن این موضوع به برنامه ریزی روش های چاقی صورت با تزریق چربی کمک شایانی می کند.

یکی از مشاهدات جالب دیگر که بسیاری از جراحان پلاستیک آن را به اشتراک گذاشته اند این است که حجم کلی چاقی صورت پس از تزریق چربی قبل از رسیدن به تراکم نهایی نسبتا پویا است. البته، در ابتدا، صورت بیش از حد مورد نیاز پف می کند. پس از حدود ۱۰ روز، بیمار احساس راحتی می کند و می تواند کار و زندگی روزمره خود را از سربگیرد. بهبود بیشتر منجر به  افزایش کاهش نامحسوس  در حجم کلی می شود. گاهی اوقات  بیمار به نقطه ای از تقویت بهینه می رسد که در آن  کاهش حجم بیشتری را نمی خواهد که نشان دهنده این است که درمان ( یا درمان های) چاقی صورت بیشتر ارزشمند است. معمولا پس از حدودا ۳ تا ۴ ماه بیمار به نقطه ای پایین در اصلاح حجم می رسد. در طول هشت ماه بعدی، پیشرفت نامحسوسی بوجود می آید که منجر به تقویت دیرهنگام و غیرمنتظره می شود. نتیچه نهایی برای سالیان زیادی ماندگاری خواهد داشت.