کاشت ناخن

 کاشت ناخن و زیبایی آن

برای کاشت ناخن ،  سطح ناخن به وسیله سوهان های برقی تراشیده می شود تا جایی که تنها لایه بسیار نازکی از ناخن باقی بماند. علت این تراشیدن در کاشت ناخن این است که وقتی از ژل یا پودرهای مخصوص برای فرم دادن به ناخن استفاده می‌کنند، ظاهری برجسته نداشته باشد.

ناخن‌های کاشته شده در مواردی که قابل تشخیص از ناخن طبیعی نیستند و به اصطلاح عامه «خوب کاشته شده‌اند»، خطرناک‌ترند و در صورت شکستن ناگهانی، آسیب جدی‌تری را برای فرد به دنبال دارند، چرا که مواد مصنوعی مورد استفاده برای کاشت ناخن بر روی لایه‌ای متشکل از یک ردیف سلول، چنان محکم چسبیده‌اند که اگر در اثر ضربه یا کشیدگی ناگهانی بشکنند یا کنده شوند، بافت زیر ناخن شامل پوست، گوشت و عروق نیز همراه با آنها جدا می‌شود و آسیب های جدی را به وجود می‌آورد.

ناخن‌های مصنوعی به صورت‌های مختلفی از جمله پلاستیكی و كاغذی وجود دارند که بنا به موقعیت‌های مناسبتی با چسب‌های گوناگون از چسب قطره‌ای گرفته تا چسب آهن، بر روی ناخن چسبانده می‌شوند. اما تزئین ناخن‌ها نیز داستان خودش را دارد و بسیار متنوع و پیچیده است؛ از کاشت ناخن، فرنچ و مانیکور پدیکور و پانچ ناخن گرفته تا لاک و استمپ ناخن.

پانچ

پانچ ناخن دست و پا نیز روش جدیدی است که امسال مورد توجه قرار گرفته است، بدین صورت که پس از سوراخ کردن ناخن، آویزی را بر روی آن می‌گذارند که بسته به سلیقه افراد از یک نگین کوچک تا آویزهایی به شکل قلب، ستاره و... است و با زنجیرهای نازک به ناخن متصل می‌شوند. اما آیا همه ی آنهایی که از  این وسایل استفاده می کنند، از خطرات آن باخبرند؟

خانم ها بیشتر از آقایان به ظاهر و زیبایی ناخن‌های خود اهمیت می‌دهند و پول و زمان زیادی را صرف نگهداری و زیبا نمودن ناخن‌ها می‌كنند و در بسیاری از موارد، ناخن‌ها نشان دهنده عادات شخصی و بهداشتی افراد هستند. استفاده از ناخن های مصنوعی و کاشت ناخن، عوارضی همچون عفونتهای معمولی و قارچی، درماتیت (اگزمای تماسی)، تغییر شکل صفحه ناخن، شکنندگی و حتی از بین رفتن صفحه ناخن را به دنبال خواهدداشت. همچنین، کاشت ناخن های مصنوعی باعث تغییر رنگ ناخن، التهاب دور ناخن، خط خط شدن و خرد شدن ناخن و درنهایت کنده شدن می شود.

از کاشت ناخن های یکبار مصرف گرفته تا کاشت ناخن برای استفاده طولانی مدت می تواند باعث واکنش های دردناک و شدید، شامل عفونت پوست اطراف ناخنها و شل شدن ناخنها شوند. خانم هایی که از ناخن های مصنوعی و کاشته شده برای زمان طولانی استفاده می کنند، ممکن است مشاهده کنند که ناخن های طبیعی آنها نازک تر و مات تر شده است و در مواردی منجر به عوض شدن جهت و محور ناخن می شوند. اگر اصراری برای استفاده از ناخن های مصنوعی وجود دارد، این ناخن ها باید هر ۳ ماه یک بار برداشته شوند تا اجازه داده شود ناخن های طبیعی استراحت کنند.افزایش طول ناخن ها ممکن است به وسیله ناخن های پلاستیکی که کل ناخن یا انتهای انتهای ناخن را می پوشاند انجام شود. این هستند که ماده ای حساسیت زا است و ممکن است ناخن های مصنوعی با چسب هایی چسبانده می شوند که حاوی متاآکریلات است باعث شکاف و ترک ناخن شود.

  • عوارض

پوشاندن ناخن ها به وسیله چسب به دلیل وجود آکریلات در ترکیبات آنها از لحاظ طبی و پزشکی عوارضی نظیر پوسته ریزی، تغییر بافت ناخن و عفونت های قارچی به خصوص کاندیدا را به وجود می آورد و به جز در افرادی که بافت ناخن در آنها به دلیل ژنتیکی یا بیماری از بین رفته است، توصیه نمی شود. بر اساس گزارش های موجود، چسب هایی که برای چسباندن ناخن های مصنوعی به کار می روند، به دلیل آزاد کردن سم سیانید و بخار ناشی از آن می تواند باعث مسمومیت و حتی فوت افراد آرایشگر شود.

خوشبختانه، راه‌های بسیار ساده ای برای تقویت ناخنهای شکننده وجود دارد. شما می‌توانید برای محافظت از ناخن‌های خود و حفظ استحکام آن به توصیه‌های ساده ای که در ادامه آورده شده عمل کنید تا شرایط را برای استحکام ناخن‌ها و رشد سالم و طبیعی آن‌ها فراهم کنید:

برای شستن دست‌های خود از مواد شوینده یا ضدعفونی‌کننده‌ی حاوی الکل استفاده نکنید. این محصولات پوست و ناخن شما را بسیار خشک می‌کنند. در عوض دستان خود را با صابون‌های حاوی مرطوب‌کننده بشویید.
ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارید. بدین ترتیب سطحی از ناخن که می‌تواند آب و مواد شیمیایی را به خود جذب کند، کمتر خواهد بود.
برای جلوگیری از خشکی پوست و ناخن خود از روغن‌ها یا کرم ‌های کوتیکول استفاده کنید. کوتیکول از نفوذ آب در ناخن (که موجب فراهم شدن شرایط مساعد برای رشد باکتری‌ها می‌شود) جلوگیری می‌کند. بنابراین به طور مداوم از کوتیکول استفاده کنید تا از بروز عفونت ناخن جلوگیری کنید و در عین حال ناخن خود را مرطوب نگه دارید.
برای مدتی به ناخن خود استراحت دهید و لاک ناخن نزنید. در صورتی که به تمامی ‌توصیه‌های گفته شده عمل کردید ولی همچنان ناخن‌های شما شکننده هستند، برای مدتی به ناخن خود لاک نزنید و به آن‌ها استراحت بدهید تا فرصت پیدا کنند و به شکل قبلی خود بازگردند.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی