کک و مک

کک و مک

لکه‌های کوچک قهوه‌ای کک و مک که روی بدن و صورت برخی افراد را می‌پوشاند در واقع توده‌هایی از رنگدانه ملانین هستند.این کک و مک ‌ها پوست را از آسیب نور خورشید با جذب کردن پرتوهای ماوراءبنفش حفظ می‌کنند.بروز کک و مک بر رو ی پوست هم به ژنتیک و هم به قرارگیری در معرض نور خورشید مربوط می‌شود.در واقع در دوقلو های همسان از لحاظ تعداد این لکه‌ها شباهت کاملی دارند.

پرتوهای خورشید تولید ملانین را در پوست تحریک می‌کند.به این طریق پوست خود را با آب و هوای گرم تطبیق می‌دهد. بنابراین یک روز زیر نور خورشید قرار گرفتن ممکن است به جایی که پوست را برنزه کند باعث شود که کک و مک آن بیشتر شود. کک و مک ها نقاط صاف و گردي هستند که عمدتاً به اندازه نوک يک ناخن مي توانند باشند. نقاطي که بدون نظم خاصّي بر روي پوست ايجاد و پس از تماس مکرر با تابش خورشيد، بالاخص در افرادي با پوست سفيد و روشن، پخش مي شوند.

رنگ کک و مک ها متفاوت است آن ها ممکن است قرمز، زرد، برنزه، قهوه اي روشن و يا سياه باشند. امّا هميشه از رنگ پوست اطراف خود تيره ترند، چرا که آن ها در نتيجه باقيماندن رنگ دانه هاي تيره به نام ملانين ايجاد مي گردند. نور خورشید و تابشهای برنزه کننده، اشعه(UV) ماوراءبنفش را منتشر می کنند. پس از این که شما در معرض تابش نور خورشید قرار گرفتید پوست شما ضخیم شده و رنگدانه ملانین در سلولهای تولید کننده رنگ (ملانوسیت ها) به حداکثر میزان خود شروع به تولید رنگ می کنند.

افراد با پوست تیره نسبتاً از افراد روشن و بور نسبت به تابش خورشید حساستر هستند.البته افراد با پوست تیره کاملاً هم در برابر اثرات خورشید مقاوم نیستند و حتی می توانند با تماس های طولانی آفتاب سوخته هم شوند. قطع نظر از رنگ پوست، کک و مک نتیجه توزیع ناموزون و نامتوازن رنگدانه ملانین در پوست می باشد. کک و مک چیزی نیست جز ته نشین شدن نامتعارف ملانین در یک نقطه از پوست.

پیشگیری

هر کس آمادگی ژنتیکی برای ایجاد کک و مک را دارد، باید حتماً از کرم های ضد آفتاب استفاده نماید و حدالامکان زمان قرارگرفتن در معرض تابش اشعه های خورشید را بکاهد به ۲ دلیل:

  • کم کردن تمایل پوست در ایجاد کک و مک
  • کاستن خطر ابتلا به سرطان پوست که بسیار با اهمیت میباشد .

درمان

جهت درمان و رفع کک و مک هایی که از قبل روی پوست ایجاد شده اند چند راه مطمئن و مؤثر وجود دارد :

  • استفاده از کرمهای سفیدکننده.

  •  Cryosurgeryیک نوع انجماد ملایم و خفیف با نیتروژن مایع(یخ خشک) .

  • درمان لیزری

چند نوع لیزر، مخصوصاً لیزرهایی که نور سبز تولید می کنند،  می توانند کک و مک ها را بطور مؤثر و مطمئن روشن تر کنند و یا از بین ببرند. این روش نیز مانند روش انجماد یک روش ساده و مطمئن با درصد موفقیت بالا و کمترین درصد ریسک در ایجاد زخم می باشد.

  • تمشک

یک داروی مؤثر است. جوشانده گل یا  برگ تمشک در استعمال خارجی برای درمان زخمهای دهان، ورم لثه، دردگلو و ورم لوزه ها به کار  می رود و بیمار با غرغره کردن این جوشانده دهان را می شوید. شربت تمشک برای بیماران مبتلا به سرخک و مخملک نیز تجویز شده است.

منبع : کتاب رازهاای زیبایی و جوانی